Site logo

Studia we Wrocławiu. Kierunki dzienne, zaoczne, płatne, bezpłatne.

Wszystko o studiach we Wrocławiu

Kierunki studiów we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku

Znajdź dla siebie najciekawsze studia na uczelniach z Wrocławia i Dolnego Śląska

List view

Co warto studiować we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku

Sprawdź miejskie i regionalne kierunki i specjalności według swoich zainteresowań.

Studia we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku

Studia w Poznaniu i WielkopolsceWrocław to stolica Dolnego Śląska i jednocześnie największy ośrodek akademicki w południowo-zachodniej Polsce. Jest jednym z najprężniej rozwijających się ośrodków studenckich. Co roku naukę na studiach w uczelniach Wrocławia rozpoczyna około 100 tysięcy osób, które mają do dyspozycji bardzo szeroką i bogatą ofertę uczelni państwowych oraz prywatnych. Co roku mury uczelni opuszcza około 30 tysięcy absolwentek i absolwentów. Te liczby robią wrażenie i pokazują, jak popularnym miastem wśród studentów jest Wrocław, gdzie studenci mają do dyspozycji 230 kierunków, obejmujących studia licencjackie, inżynierskie, jednolite magisterskie, magisterskie uzupełniające i studia podyplomowe. Dodatkowa oferta studiów dostępna jest w mniejszych ośrodkach w województwie dolnośląskim. Nowoczesna infrastruktura uczelniana oraz dobre położenie Wrocławia pod względem logistycznym, to dodatkowe atuty. W mieście zarejestrowanych jest około 120 tysięcy firm, dzięki czemu absolwentom stosunkowo łatwo jest wejść na rynek pracy. Poza nauką, studenci powinni mieć czas wolny. We Wrocławiu nie będzie problemu z jego zagospodarowaniem. W samym mieście działają 3 duże ogrody i 45 parków. Wśród ogrodów najbardziej znany jest Japoński, pozostałe – Botaniczny i Zoologiczny, nadają się świetnie do spędzania wolnego czasu na łonie natury. Wśród parków, dużym powodzeniem u studentów cieszą się Szczytnicki, Zachodni oraz Tysiąclecia. Na obrzeżach miasta znajdują się piękne lasy. Wrocław jest znakomitym miejscem wypadowym w pobliskie góry lub do Czech. To pomysły na jednodniowe lub dłuższe wycieczki w dni wolne od zajęć. Fani historii mogą podziwiać piękną wrocławską starówkę, a tam wyspę Tumską. Ponadto są tu liczne bary, puby i kluby muzyczne, niektóre o bardzo bogatej historii. Kina studyjne i sceny teatralne zagospodarują kulturalne potrzeby studentów, dlatego nikt nie powinien się we Wrocławiu nudzić. Tak jak wspomnieliśmy, studia w województwie dolnośląskim to nie tylko Wrocław. Studenci mogą skorzystać także z ofert studiów w takich miejscowościach jak Wałbrzych, Kłodzko, Jelenia Góra, Legnica, Głogów, Świdnica i Lubin. Tam co roku naukę rozpoczyna kilka tysięcy studentów, a kilkaset osób zostaje absolwentami.

Na jakich uczelniach możesz studiować we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku?

Uczelnie publiczne we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku, to szkoły wyższe, w których nauka na dziennych studiach: licencjackich, inżynierskich i magisterskich, prowadzona jest za darmo. Czesne zapłacimy za studia prowadzone niestacjonarnie – zaocznie i wieczorowo (np. za podyplomówki). Poza działalnością dydaktyczną każda z tych uczelni prowadzi działalność naukową, kulturalną, realizuje zadania związane ze sferą publiczną. Uczelnie publiczne, potocznie nazywane państwowymi, w większości są nadzorowane przez Ministerstwo Edukacji i Nauki, należą do nich: uczelnie akademickie, takie jak uniwersytety – Uniwersytet Wrocławski, politechniki – jak Politechnika Wrocławska, AWF-y – w tym Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu oraz akademie związane z naukami stosowanymi: Karkonoska Akademia Nauk Stosowanych w Jeleniej Górze, uniwersytety „przymiotnikowe” – techniczne, przyrodnicze i rolnicze, jak Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, ekonomiczno-biznesowe – Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu i wyższe szkoły zawodowe (w tym PWSZ), takie jak Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Głogowie, Państwowa Uczelnia Angelusa Silesiusa

Mamy także uczelnie państwowe (akademie i uniwersytety), podległe pod inne ministerstwa: (ASP) i inne uczelnie artystyczne – Akademia Muzyczna im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu (podlegające pod resort kultury), uczelnie medyczne (resort zdrowia) Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu, uczelnie wojskowe Akademia Wojsk Lądowych imienia generała Tadeusza Kościuszki (podlegające MON).

Poza uczelniami państwowymi, mamy uczelnie na prawach uczelni publicznych. W Polsce prowadzi je Kościół Katolicki lub inne organizacje wyznaniowe. W na Dolnym Śląsku działa Papieski Wydział Teologiczny we Wrocławiu. 

Uczelnie niepubliczne we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku, to szkoły wyższe, gdzie co do zasady płacimy za studiowanie. Niemal wszystkie Wrocławskie i dolnośląskie szkoły prywatne to szkoły zawodowe, ukierunkowane na absolwentów szukających miejsca pracy w biznesie lub administracji publicznej. Najlepsze uczelnie prywatne we Wrocławiu, z powodzeniem konkurują z uczelniami państwowymi, jeśli chodzi o poziom nauczania oraz realizowane projekty naukowe. Cześć z nich uzyskało status akademii (mają prawo prowadzenia studiów doktoranckich i przyznawania tytułów naukowych). Status uczelni akademickiej z siedzibą w na Dolnym Śląsku ma Dolnośląska Szkoła Wyższa i Wyższa Szkoła Bankowa we Wrocławiu.

Gdzie na studia podyplomowe i MBA we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku

Sprawdź wrocławskie i dolnośląskie "podyplomówki" według swoich zainteresowań.

Studia podyplomowe we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku

Stolica Dolnego Śląska posiada bardzo bogatą ofertę studiów podyplomowych. W samym Wrocławiu studenci mogą skorzystać z blisko 300. kierunków studiów. To droga rozwoju, która coraz częściej wybierana jest przez osoby aktywne zawodowo oraz posiadające rodziny. Program studiów podyplomowych realizowany jest w wybrane weekendy i zazwyczaj trwa od 2 do 4 semestrów. Dyplom uzyskany w ten sposób jest bardzo ceniony na rynku pracy. Podwyższenie kwalifikacji może pomóc w uzyskaniu awansu w pracy. Warto zwrócić uwagę na to, że swoją ofertę studiów podyplomowych mają wcześniej wymienione mniejsze ośrodki akademickie na Dolnym Śląsku. Wiele osób decyduje się na studia podyplomowe we Wrocławiu, ponieważ umożliwia to zdobycie nowych kompetencji, poszerza zakres poszukiwań pracy oraz pozwala się przebranżowić. Taka wszechstronność jest pożądana przez pracodawców, a dzięki studiom podyplomowym wiele osób może wybrać dla siebie właściwą ścieżkę rozwoju kariery. We Wrocławiu i okolicach bardzo dużą popularnością cieszą się podyplomówki z zarządzania i marketingu. Specjaliści po tych kierunkach niezbędni są w każdej firmie, a marketing rozwija się bardzo dynamicznie, dlatego warto być z nim na bieżąco. Wiele osób interesuje się studiami podyplomowymi z zakresu psychologii i pedagogiki, w gronie tych osób są również nauczyciele z Wrocławia i mniejszych miast. Kolejne popularne kierunki związane są z prawem oraz z informatyką i programowaniem, co może mieć związek z deficytem wysokiej klasy specjalistów w tych sektorach. Bez dwóch zdań studia podyplomowe we Wrocławiu to spora szansa na zmiany w życiu.

Rekrutacja na studia we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku

Rekrutacja na studia, to proces przyjmowania na kierunki studiów licencjackich, inżynierskich, magisterskich i podyplomowych. Prowadzona jest niemal zawsze on-line, w tzw. systemach IRK (czyli internetowej rekrutacji studentów). Różni się w zależności od tego, czy na dany kierunek mają wstęp osoby zaraz po maturze, czy też trzeba ukończyć wcześniej np. studia pierwszego stopnia. W pierwszym przypadku, na studiach bezpłatnych we Wrocławiu i innych ośrodkach akademickich Dolnego Śląska, analizowane są wyniki egzaminu dojrzałości i to one decydują o przyjęciach na poszczególne kierunki. Taki system obowiązuje na Uniwersytecie Wrocławskim (rekrutacja na studia licencjackie, inżynierskie, jednolite magisterskie na UWr), Politechnice Wrocławskiej (rekrutacja na „Wrocławskiej polibudzie”), Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu czy Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu (rekrutacja na studia licencjackie, inżynierskie i jednolite magisterskie na UE Wrocław i UP Wrocław). Przy studiach płatnych dostępnych we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku, po maturze, liczy się zwykle kolejność zapisów. Na studiach magisterskich uzupełniających, rekrutacja może odbywać się na podstawie analizy programu ukończonych studiów. Proces rekrutacji różni się też w zależności od tego, czy prowadzi ją uczelnia państwowa, czy prywatna. Na prywatnych uczelniach we Wrocławiu i innych uczelniach Dolnego Śląska (#cta: Sprawdź aktualne rekrutacje na studia we Wrocławiu), prowadzących płatne kierunki, zwykle obowiązuje zasada „kto pierwszy, ten lepszy”, czyli kolejność zapisów kandydatów. W przypadku niektórych kierunków studiów na Wrocławskich i dolnośląskich uczelniach mogą, zgodnie z prawem, być przeprowadzane egzaminy na studia. Ich zakres nie może pokrywać się z przedmiotami maturalnymi. Zwykle są to egzaminy na kierunki artystyczne – np. na Akademię Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu (rekrutacja na studia plastyczne i wizerunkowe na ASP Wrocław), Akademię Muzyczną im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu (rekrutacja na studia muzyczne na AM we Wrocławiu), sportowe – głównie Akademię Wychowania Fizycznego we Wrocławiu (rekrutacja na AWF Wrocław), wojskowe – Akademię Wojsk Lądowych imienia generała Tadeusza Kościuszki. Na kierunkach plastycznych i architektonicznych może pojawić się tzw. analiza teczki kandydata (czyli wykonanych wcześniej prac plastycznych, np. rysunków, czy innych dzieł).
Opinie o studiach we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku

Czy warto tutaj studiować - okiem studentów, absolwentów, pracodawców, ekspertów. Studia we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku. Informacje o kierunkach studiów, opinie studentów o tym jak się studiuje we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku. Możliwości pracy dla absolwentów uczelni.

Czy warto studiować we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku?

Zbieranie jak największej ilości danych przed rekrutacją na Wrocławskie i dolnośląskie studia, zwiększa prawdopodobieństwo udanego wybrania kierunku i uczelni. Niekiedy opisy kierunków studiów, na stronach uczelnianych i w zewnętrznych źródłach, bywają bardzo lakoniczne, formalne albo przeładowane propagandowymi treściami. Warto je skonfrontować z opiniami „żywych ludzi”, którzy w przystępny sposób, wiarygodnie odpowiadają na pytania: „jak się studiuje”?, „jaką pracę można dostać po konkretnych studiach”?, „co jest fajnego, a co trudnego, w danej ścieżce studiowania”? Najwięcej opinii o Wrocławskich i dolnośląskich uczelniach znajdziemy w odniesieniu do najpopularniejszych – państwowych szkół wyższych. Możesz spodziewać się opinii o Uniwersytecie Wrocławskim (jak oceniane są studia na UWr), Politechnice Wrocławskiej (co można sądzić o studiach na Wrocławskiej „polibudzie”?), Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu (jak oceniać studia biznesowe i ekonomiczne na UE Wrocław) czy Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu (opinie wyrażane o UP we Wrocławiu), Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu (jak wyglądają studia plastyczne i wizualne na ASP we Wrocławiu), Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu (ocena studiów muzycznych na AM we Wrocławiu), Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu (jak postrzegana jest AWF Wrocław). Warto zapoznać się z opiniami o mniej znanych uczelniach w samym Wrocławiu, a także w pozostałych ośrodkach akademickich, przede wszystkim w Legnicy (Collegium Witelona Uczelnia Państwowa), Jeleniej Gorze (Karkonoska Akademia Nauk Stosowanych w Jeleniej Górze), Wałbrzychu (Państwowa Uczelnia Angelusa Silesiusa), Głogowie (Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Głogowie). Oczywiście ważne są opinie o samych kierunkach studiów, jak są prowadzone i oceniane w porównaniu z konkurencyjną ofertą. Warto poszukać opinii studentów z Wrocławia i Dolnego Śląska (na naszym portalu w cyklu „Okiem studenta”), absolwentów (na Studia.pl seria „Zawód z pasją”), ekspertów edukacyjnych (na naszych stronach WWW – „Kierunki studiów w pytaniach i odpowiedziach”), dziennikarzy, przedstawicieli uczelni, wykładowców (format „Kierunek pod lupą”), naukowców (artykuły w dziale „Nauka”). Wreszcie – jakie opinie mają pracodawcy z Wrocławia i innych dolnośląskich firm, co mają do powiedzenia o możliwościach pracy dla absolwentów danego kierunku i uczelni oraz jak oceniają ich kwalifikacje? Jeśli autorem danej wypowiedzi jest konkretna osoba, można też nawiązać z nią kontakt np. w social mediach i „dopytać” o to, co nas zainteresuje, pogłębić temat, a nawet umówić się na kontakt osobisty i udać się w uczelniane mury we Wrocławiu, Legnicy, Jeleniej Górze, Wałbrzychu i Głogowie.

Praca po studiach we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku

Rynek pracy - perspektywy zatrudnieniaRynek pracy we Wrocławiu jest bardzo atrakcyjny dla absolwentów i studentów. Bez wątpienia należy on do najciekawszych w Polsce, dlatego wiele osób decyduje się na studiowanie i rozpoczęcie swojej kariery zawodowej w stolicy Dolnego Śląska. Aktualnie stopa bezrobocia we Wrocławiu wynosi 2,5% i jest 2,5 raza niższa niż średnia krajowa. Dane te mogą działać jak prawdziwy magnes. W połączeniu z dużymi firmami i wysokim poziomem płac, powoduje to, że Wrocław jest doskonałym miejscem dla studentów wielu specjalizacji. Południe województwa jest bardzo turystyczne, dlatego turystyka i rekreacja to kolejny kierunek studiów, który często wybierany jest przez młodych ludzi. W tej części Polski znajdują się Karkonosze oraz Kotlina Kłodzka z popularnymi w kraju uzdrowiskami i hotelami. Bezrobocie w całym województwie dolnośląskim wynosi 5,6% i jest niższe od średniej krajowej. To sprawia, że nawet w małych miejscowościach absolwenci lokalnych uczelni wyższych mogą liczyć na atrakcyjne wynagrodzenie i dobrą pracę. Wszędzie poszukiwani są wykształceni specjaliści. Na Dolnym Śląsku znajduje się wiele ciekawych i dużych zakładów pracy. W gronie największych 100 firm w Polsce 6 znajduje się w tym regionie. Bardzo wysoko we wszystkich rankingach plasuje się KGHM Polska Miedź S.A. z siedzibą w Lubinie. Kolejne firmy warte odnotowania to Kaufland Polska Markety Sp. z o. o., AB S.A GK, Volkswagen Motor Polska Sp. z o. o. , CCC S.. GK, czy Pfleiderer Group S.A. GK, które znajdują się we Wrocławiu. W regionie bardzo rozwinięty jest przemysł motoryzacyjny, ponieważ poza niemieckim Volkswagenem znajdują się tu biura i zakłady produkcyjne takich marek jak Toyota w Wałbrzychu i Volvo we Wrocławiu, a także Zakłady Samochodowe Jelcz i Wagony Świdnica. Rozproszenie atrakcyjnych pracodawców po całym województwie sprawia, że absolwenci szkół wyższych bez trudu znajdą zatrudnienie blisko swojego miejsca zamieszkania. Bliskość niemieckiej granicy jest szansą do współpracy z zachodem Europy, z czego korzysta wielu lokalnych przedsiębiorców. Dla absolwentów uczelni, rynek pracy we Wrocławiu i całym województwie dolnośląskim jest bardzo atrakcyjny i przyjazny.

Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję