Site logo

Aktorstwo, sztuka filmu, teatru, telewizji - kierunek studiów

Aktorstwo, sztuka filmu, teatru, telewizji na skróty

Gdzie studiować aktorstwo, sztuka filmu, teatru, telewizji?

Wszystkie studia na kierunku aktorstwo, sztuka filmu, teatru, telewizji w Polsce

List view

Znajdź studia filmowe, teatralne, telewizyjne w swoim mieście i województwie

Sprawdź, jakie studia filmowe, teatralne, telewizyjne możesz studiować we wszystkich regionach

Poradniki dla przyszłych studentów aktorstwa, sztuki filmu, teatru, telewizji

Opinie studentów, absolwentów i pracodawców

Czy warto studiować aktorstwo, sztuka filmu, teatru, telewizji?

Zastanawiasz się nad studiowaniem kierunku aktorstwo, sztuka filmu, teatru, telewizji uczelni prywatnej lub państwowej? Podpowiadamy, co warto o tym wiedzieć.

Kierunek aktorstwo, sztuka filmu, teatru, telewizji w pigułce

Co warto wiedzieć o kierunku aktorstwo, sztuka filmu, teatru, telewizji? Jeśli wahasz się, czy studiowanie aktorstwa ma sens, to poniższe informacje będą dla Ciebie bardzo interesujące. Zanim przystąpisz do rekrutacji na studia aktorskie – dowiedz się więcej o tym kierunku. Na pewno interesuje Cię program studiowania, co takiego będzie działo się na zajęciach. Tak naprawdę wiele zależy od uczelni, które prowadzą studia w zakresie aktorstwa. Jednak w każdym przypadku będą one wiązały się z określonym profilem. Aktorstwo polega na odgrywaniu roli na scenie teatralnej, ale także w filmie i w produkcjach telewizyjnych. Niby proste, a jednak bardzo skomplikowane. Chodzi o to, by grać w sposób tak wiarygodny, żeby widz nie postrzegał aktora, ale postać sceniczną. Podczas wykładów, ćwiczeń i laboratoriów poznasz takie obszary kompetencji, wiedzy i umiejętności, jak wymowa, impostacja głosu, wiersz, proza, antropologia kultury, kreowanie postaci, interpretowanie dzieł literackich, opanowanie techniki śpiewania, występowanie na scenie, odgrywanie roli i współpraca z reżyserem. Jednolite studia na kierunku aktorstwo kończą się często dwustopniowym egzaminem. Dyplomant przedstawia pracę magisterską oraz prezentuje rolę w spektaklu dyplomowym. Przejrzyj dokładnie ofertę uczelni, które zachęcają do studiowania aktorstwa. Zapoznaj się z oferowanymi specjalnościami, szczegółowym programem zajęć, poznaj wykładowców oraz współpracę z potencjalnymi pracodawcami. Ten kierunek może nie tylko stworzyć możliwości budowania kariery, ale i rozwijania pasji oraz poszerzania horyzontów.

Studia podyplomowe filmowe, teatralne, telewizyjne

Szukasz innych studiów filmowych, teatralnych, telewizyjnych? Gdzie w zdobywać wiedzę na studiach podyplomowych, kursach, szkoleniach stacjonarnych i on-line?

Praca po kierunku aktorstwo, sztuka filmu, teatru, telewizji

Możliwości zawodowe po kierunku aktorstwo, sztuka filmu, teatru, telewizji

Jak będzie wyglądała Twoja przyszłość po studiach aktorskich? Na pewno warto brać pod uwagę możliwości rozwoju po ich ukończeniu. Zastanów się, czy charakter pracy dla absolwentów kierunku studiów o sztuce zgodny jest z Twoimi predyspozycjami, charakterem i upodobaniami. Po tym kierunku studiów możesz brać pod uwagę budowanie swoich ścieżek kariery w firmach i instytucjach publicznych, poprzez pracę w teatrze, pracę w filmach, serialach i reklamach, wykładanie na kierunkach aktorskich, pracę w studiu dubbingowym, pełnienie funkcji instruktora w domu kultury. Możesz też założyć własną działalność gospodarczą. Kompetencje wyniesione ze studiów pomogą w prowadzeniu własnego biznesu. Masz szansę na sukces zarówno w branży bezpośrednio związanej z kierunkiem aktorstwo, sztuka filmu, teatru, telewizji, jak i w innych sektorach gospodarki. Wykorzystasz wtedy kompetencje miękkie i doświadczenia związane z pracą w kołach naukowych, zdobyte podczas praktyk studenckich oraz w programach stażowych. Oczywiście jakość studiów to nie wszystko. O sukcesie zawodowym po ukończeniu studiów aktorskich będą decydowały także Twoje predyspozycje do tego kierunku studiów i do pracy po ich ukończeniu, takie jak: empatia, wrażliwość, świetna pamięć, kontrola ciała, świetna kondycja, dobra dykcja. Na pewno pomoże w wyborze dalszej drogi zawodowej profilowanie zainteresowań podczas wyboru seminarium dyplomowego oraz tematu pracy dyplomowej. Możesz zagłębiać się w szczegółowe obszary aktorstwa i tworzyć prace dyplomowe na tematy takie jak: współczesne adaptacje teatralne Snu nocy letniej Shakespeare’a, strategie scenicznej lektury Dziadów Adama Mickiewicza, misterium tremendum w dramatach inspirowanych sądem ostatecznym, maska teatralna jako dzieło sztuki.

Zobacz inne kierunki aktorstwo, sztuka filmu, teatru, telewizji

Szukasz innych studiów artystycznych? Sprawdź wszystkie kierunki artystyczne

Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję