Site logo

Studia filmowe, teatralne, telewizyjne we Wrocławiu

Studia film, teatr, TV | Wrocław

Gdzie na studia filmowe, teatralne, TV we Wrocławiu?

Wszystkie kierunki aktorskie, reżyserskie, operatorskie, z produkcji audiowizualnej we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku

List view

Opinie o studiach filmowych, teatralnych, TV

Poradniki dla przyszłych studentów kierunków związanych z filmem, teatrem, TV we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku. Kierunki aktorskie, reżyserskie, operatorskie, z produkcji audiowizualnej okiem ekspertów, studentów, absolwentów i pracodawców

Aktorstwo, sztuka filmu, teatru, telewizji
Redakcja Studia.pl

Zawód: Operator kamery

Przy pracy nad filmem od operatora ważniejsi są tylko reżyser i główny aktor. W końcu film to sztuka obrazu, więc też dziwić się nie ma

Czytaj więcej »

Akademie filmowe, teatralne, telewizyjne

Wszystkie uczelnie szkoły filmowe, teatralne, telewizyjne w Polsce, gdzie możesz iść na studia aktorskie, reżyserskie, operatorskie, producenckie

Zobacz inne studia artystyczne we Wrocławiu

Szukasz innych studiów związanych z twórczością artystyczną, kreatywnością, sztuką? Sprawdź wszystkie kierunki studiowania związane ze sferą artystyczną

Czy warto iść na studia filmowe, teatralne, telewizyjne we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku?

Zastanawiasz się nad studiowaniem kierunku związanego z filmem, teatrem lub telewizją na uczelni prywatnej lub państwowej? Podpowiadamy, co warto o tym wiedzieć.

Jeśli wahasz się, czy ma sens studiowanie jednego z kierunków związanych z aktorstwem, filmem i sztukami audiowizualnymi, filmoznawstwem, kierunkiem operatorskim, montażem filmowym, organizacją produkcji filmowej i telewizyjnej, realizacją obrazu filmowego, telewizyjnego i fotografii, reżyserii, reżyserią dźwięku, scenografią, scenopisarstwem, sztuką rejestracji obrazu, to poniższe informacje będą dla Ciebie bardzo interesujące. Zanim przystąpisz do rekrutacji na studia filmowe i teatralne – dowiedz się o nich więcej. Sprawdź, co to są studia filmowe i teatralne, jakie dają możliwości studiowania i pracy dla absolwentów. Kierunki związane ze studiami filmowymi i teatralnymi, dostępne są na studiach licencjackich (3 lata) oraz na magisterskich studiach uzupełniających (2 lata), część kierunków np. aktorstwo, czy reżyseria prowadzone są w trybie jednolitych studiów magisterskich (5 lat). Film i teatr to rodzaj sztuki, w której aktorzy odgrywają rolę. Film to seria następujących po sobie obrazów (scen) z reguły z dźwiękiem, wyrażających określone treści, utrwalonych na nośniku wywołującym wrażenie ruchu. Teatr to sztuka widowiskowa, w której aktorzy w na żywo przed publicznością grają w sztuce. Film i teatr to nie tylko gra aktorska, ale również przygotowanie fabuły filmu czy sztuki, jej realizacja, udźwiękowienie, oprawa artystyczna, przygotowanie scenografii i rekwizytów, oraz postprodukcja. Podczas wykładów, ćwiczeń i warsztatów będziesz zgłębiać np. takie przedmioty jak: antropologia kultury, aktorstwo, reżyseria, sztuka operatorska, montaż, realizacja filmu fabularnego, fotografia, scenariopisarstwo. Na pewno interesuje Cię, jakie kierunki i specjalności z zakresu studiów filmowych i teatralnych masz do wyboru. Można je pogrupować ze względu na perspektywy zawodowe, które będziesz mieć po studiach np.:

 • aktor filmowy/teatralny,
 • reżyser,
 • operator,
 • montażysta,
 • dźwiękowiec,
 • scenograf,
 • scenopisarz
 • krytyk filmowy.
Po studiach filmowych i teatralnych będziesz mieć możliwość podjęcia pracy w filmie, w telewizji, reklamie, w przemyśle rozrywkowym, w studiach fonograficznych, radiowych, telewizyjnych i teatralnych, domach produkcyjnych i mediowych, agencjach reklamowych i interaktywnych, instytucjach artystycznych, wydawnictwach.

 • Aktorstwo: Studia aktorskie nie są zwykle prowadzone w systemie dwustopniowym, ale podczas jednolitych studiów magisterskich. Aktorstwo uważane jest za jeden z najbardziej wszechstronnych kierunków kształcenia, który daje możliwość rozwijania talentu tanecznego, wokalnego i wielu innych. Zastanów się, czy poza chęcią zostania aktorem masz w sobie specyficzne talenty, których studia te wymagają. Należą do nich dobra dykcja, twórcza wyobraźnia, świetna pamięć, wrażliwość i umiejętność koncentracji oraz brak obaw przed publicznością. Każda uczelnia może swobodnie kształtować proces rekrutacji, tak aby wyłowić najlepszych kandydatów. Dobrym przykładem w tej dziedzinie może być rekrutacja na studia aktorskie. Zwykle nie wystarczy tu nawet świetnie zdana matura. Kandydatów czeka egzamin na scenie. Muszą oni przedstawić różnorodne teksty literackie, zagrać wskazane przez komisję sytuacje oraz uzasadnić swój wybór studiów. Istnieje przekonanie, że tego rodzaju egzamin należy do najtrudniejszych sprawdzianów na drodze zawodowej młodego aktora. Podczas studiów musisz dać upust swej determinacji i przygotować się na ciężką pracę. To wbrew pozorom bardzo ciężkie studia. Otrzymasz sporą dawkę wiedzy do przyswojenia. Przygotuj się na potężną dawkę wiedzy o historii i współczesności w zakresie kultury i sztuki, w tym wiedzy o teatrze. Z drugiej strony będziesz nieustannie doskonalić swoją technikę aktorską i uczyć się budowania roli – zarówno indywidualnie, jaki i ze swymi partnerami – reżyserem czy innymi aktorami. Zajęcia są często prowadzone przez praktyków. Pamiętaj jednak, że musisz mieć grubą skórę – artyści potrafią też być bardzo surowymi recenzentami.
 • Film i sztuki audiowizualne: Kierunek film i sztuki audiowizualne przeznaczony jest dla osób, które chcą zdobyć wiedzę praktyczną i teoretyczną z zakresu aktorstwa, reżyserstwa, produkcji filmowej, reklamowej i telewizyjnej oraz sztuki operatorskiej. Główny nacisk położony został na zdobycie przez studentów umiejętności praktycznych oraz solidnego wykształcenie zawodowego. Spora część zajęć dotyczy organizacji produkcji filmowej oraz telewizyjnej, ale także historii tego przedsięwzięcia. Rzeczywiste umiejętności zdobywane są w konkretnej pracy na planie filmowym oraz w studio. Dzięki stałej współpracy studenci uczą się działać w zespole, a tym samym rozwijają swoje umiejętności miękkie. Studenci w ramach studiów licencjackich mogą wybrać jedną z czterech specjalizacji: aktorstwo filmowe, telewizyjne i reklamowe, produkcja filmowa, telewizyjna i reklamowa, reżyseria filmowa, telewizyjna i reklamowa, sztuka operatorska filmowa, telewizyjna i reklamowa.
 • Filmoznawstwo: Studia na kierunku filmoznawstwo mają na celu pogłębienie wiedzy aktywnego twórcy, uczestnika kultury współczesnej, animatora, nauczyciela w zakresie edukacji muzycznej. Jest to kierunek bardzo twórczy i tacy właśnie powinni być kandydaci. Filmoznawstwo to kierunek dla osób interesujących się sztuką filmową, które chciałyby pogłębić swoją wiedzę o filmie i kulturze medialnej. Należy pamiętać, że nie tylko o zainteresowania. Student jak nikt inny potrafi przeprowadzić krytyczną analizę dzieła filmowego, dzięki nabytym umiejętnością i znajomości historii każdego zagadnienia filmowego.
 • Kierunek operatorski – obraz multimedialny: Celem studiów na kierunku obraz multimedialny jest wykształcenie doświadczonych operatorów obrazu, którzy będą umieli stanąć za kamerą, zmontować obraz w komputerze, nadać kolorytu starym filmom, wzbogacić produkcje audiowizualne w efektowne efekty specjalne, itp. Kandydaci muszą zaprezentować własny dorobek twórczy przed komisją rekrutacyjną. W teczce powinny znaleźć się prace osobiście zrealizowane. Mogą nimi być na przykład: rysunki, fotoscenariusze, etiudy, filmy krótkometrażowe, prezentacje multimedialne. Studia trwają 3 lata, czyli 6 semestrów. Absolwenci uzyskują tytuł licencjata. Możliwe jest kontynuowanie edukacji na wyższym poziomie, na studiach o podobny profilu. Studia magisterskie (dwuletnie) poszerzają wiedzę i umiejętności nabyte na wcześniejszym etapie nauki. Wkroczysz w świat multimediów. Poznasz nowoczesne kamery. Nauczysz się obsługiwać sprzęt służący do rejestrowania obrazu. Oswoisz się z planem filmowym. Zgłębisz tajniki “kręcenia” reklam, klipów, filmów, itp. Zdobędziesz doświadczenie w kreowaniu wirtualnej rzeczywistości. Otrzymasz zdolność obróbki obrazu i wzbogacania go różnorodnymi efektami. Nie obca stanie ci się także animacja komputerowa. Odbędziesz też podróż do przeszłości. Poznasz dzieje filmu. Przyjrzysz się zmianom, jakie zaszły w sztuce na przestrzeni wieków, poznasz ludzi, ich kulturę i światopogląd. Twoi opiekunowie na pewno nie pozwolą byś spoczął na laurach. Zaaplikują ci solidną dawkę wiedzy kierunkowej i ogólnej. Dzięki ich staraniom staniesz się doskonale wykwalifikowanym ekspertem, który w świecie nowoczesnych multimediów porusza się jak ryba w wodzie. Jednocześnie nie zapomnisz, że jesteś człowiekiem z krwi i kości, masz swoją historię i własne korzenie. Studiowanie na kierunku obraz multimedialny będzie przyjemnością, ale także ciężką pracą. Kwalifikacje, jaki zdobędziesz dzięki tym studiom spokojnie wykorzystasz w zawodowej karierze za obiektywem kamery lub przed ekranem komputera.
 • Montaż filmowy: Montaż filmowy to kierunek dla tych, którzy którzy interesują się współczesną rzeczywistością medialną, sztukami wizualnymi, teatrem, sztukami performatywnymi, nowymi mediami oraz wszelkimi innymi eksperymentalnymi formami komunikacji. W ramach studiów można rozwinąć te zainteresowania i uzyskać profesjonalne kompetencje. Studia na kierunku montaż filmowy umożliwiają studentom zdobycie wiedzy związanej z montażem obrazu i dźwięku w filmie i telewizji. Studenci zapoznają się z technikami obróbki tradycyjnej i cyfrowej materiału filmowego. Student zdobędzie wiedzę na temat budowy obrazu ekranowego oraz technik cyfrowych współczesnych systemów komputerowych. 
 • Organizacja produkcji filmowej i telewizyjnej: Kierunek organizacja produkcji filmowej i telewizyjnej jest idealny dla osób, które interesują się sztuką filmową i ich marzeniem jest praca przy produkcji filmowej i telewizyjnej. Studia te pozwolą na zdobycie gruntownej wiedzy z zakresu ekonomicznych, techniczno technologicznych, prawnych i artystycznych problemów funkcjonowania kinematografii i mediów. Połączenie wiedzy o praktycznym wymiarze spotka się oczywiście z takimi zagadnieniami jak: historia produkcji filmowej i telewizyjnej, historia filmu czy technologiczne rozwiązania stosowane na przestrzeni ostatnich dekad.
 • Realizacja obrazu filmowego, telewizyjnego i fotografia: Kierunek realizacja obrazu filmowego, telewizyjnego i fotografia to nauka praktycznych zagadnień związanych z pracą między innymi: operatora, reżysera, montażysty, scenarzysty, scenografa i kierownika produkcji, a także realizacji prac fotograficznych z zakresu reklamy, reportażu, fotografii kreacyjnej, klasycznej i cyfrowej, oraz integracji w obraz. To świetna propozycja dla osób, które w przyszłości chciałby rozpocząć interdyscyplinarny kierunek artystyczny, który nie determinuje dalszej drogi rozwoju, ale jest jej świetnym początkiem. Realizacja obrazu filmowego, telewizyjnego i fotografia to kierunek dla osób zainteresowanych realizacją obrazu filmowego, telewizyjnego i fotografią, którzy chcą zdobyć praktyczny warsztat. Od kandydatów wymaga się zdolności fotograficznych, wyobraźni, umiejętność rysowania oraz kreatywności
 • Reżyseria: Słowo reżyser pochodzi z francuskiego i z łaciny od czasownika rządzić i wybierając kierunek reżyserski nauczysz się rządzić tak, aby zrealizować sztukę teatralną, film czy program telewizyjny. Nauczysz się jak skutecznie inspirować współtwórców – aktorów i innych członków zespołu realizacyjnego, jak nimi zarządzać i wymagać tak, aby zrealizować swoją koncepcję artystyczną. Nie da się ukryć, że studia na tym kierunku do łatwych nie należą, a sama rekrutacja stanowi spore wyzwanie. Oprócz tradycyjnego konkursu świadectw, należy przedstawić portfolio. Kształcenie na kierunku reżyseria daje Ci narzędzia do tego, aby realizować swoje pomysły artystyczne, ale i nauczy Cię precyzowania własnego zdania, odpowiedzi na to “dlaczego”, “w jakim celu” chcesz reżyserować. Do tego przyda się wiedza ogólna – z historii i teorii sztuki oraz literatury, z historii i teorii teatru i dramatu oraz sztuk audiowizualnych oraz elementy filozofii oraz estetyki. Studia reżyserskie nauczą Cię zarówno teorii, jak i praktyki realizacji przedstawienia, filmu czy widowiska. Zdobędziesz wiedzę potrzebną do wyboru i analizy materiału literackiego, na podstawie którego będziesz je tworzyć. Musisz zatem otrzymać wiedzę z obszaru dramaturgii, narracji i scenariopisarstwa. Czyli dowiesz się co możesz i warto reżyserować. Drugą częścią układanki jest to jak reżyserować, zatem poznawanie teorii i i kształcenie praktyki reżyserii, w tym pracy z aktorem oraz innymi współtwórcami reżyserowanego projektu – autorami scenariuszy, kompozytorami, opearorami filmowymi, scenografami czy wręcz inspicjentami. Nie mniej ważna będzie wiedza o tym w jaki sposób oraz za co reżyserować – zatem z obszarów organizacji, prawa i ekonomii w teatrze, filmie i telewizji.
 • Reżyseria dźwięku: Kierunek reżyseria dzwięku dostarcza wiedzy teoretycznej, jak i praktycznej z zakresu szeroko rozumianej realizacji dźwięku – cennego doświadczenia z zakresu pracy w studiu nagraniowym, w radiu, dla potrzeb telewizji oraz techniki scenicznej – nagłośnienia koncertów i imprez plenerowych. Kandydat na ten kierunek powinien być uzdolniony muzycznie, cechować się wyobraźnią dźwiękową oraz mieć refleks i podzielność uwagi. Dobry i wyczulony słuch to warunek konieczny.
 • Scenografia: Scenograf to bliski współpracownik reżysera. Uczestniczy w próbach teatralnych, jest obecny na planie filmu czy programu telewizyjnego. Należy do czołówki realizacyjnej spektaklu lub filmu. Scenografia to bardzo określone studia o wąskiej specjalizacji, więc zanim złożysz dokumenty, koniecznie dowiedz się jaki program studiów jest realizowany oraz w jaki sposób przebiega proces rekrutacyjny.
 • Scenopisarstwo: Scenopisarstwo to studia dla tych, którzy już wiedzą, że ich powołaniem i przeznaczeniem jest pisanie dla filmu. Studia na tym kierunku dają szansę na zdobycie wiedzy i doświadczenia zawodowego, a także na zbudowanie własnej świadomości scenariopisarskiej. Kandydat na ten kierunek powinien posiadać talent pisarski oraz nowatorskie spojrzenie na otaczający go świat. Kreatywność, nieszablonowy sposób opisywania oraz wielką wrażliwość. Scenopisarstwo, jak każdy artystyczny kierunek, wymaga najpierw od kandydata, a później od studenta wytrwałości w dążeniu do celu.
 • Sztuka rejestracji obrazu: Sztuka rejestracji obrazu jest kierunkiem unikatowym. Studenci zapoznają z tradycyjnymi i nowymi technikami rejestracji obrazu. Zdobędą wiedzę i doświadczenie zarówno w pracowniach klasycznej fotografii i animacji oraz pracowniach komputerowych i multimedialnych. Kandydaci na ten kierunek powinni być uzdolnieni plastycznie, przyda się również wyobraźnia i zmysł artystyczny. Co zdawać na maturze? Praktycznie żaden z prowadzonych przedmiotów w szkole nie łączy się z tym, co obejmuje program zajęć, natomiast z pewnością przyda się znajomość sztuki i kultury. Program studiów zawiera liczne przedmioty praktyczne z malarstwa, rysunku, fotografii i animacji oraz technik zapisu i obróbki obrazu. Pozwala to zapoznać studentów z pracą na stosowanymi współcześnie narzędziami do realizacji obrazu, takimi jak: aparaty cyfrowe, kamery oraz komputery.

Studia we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku

Wrocław to stolica Dolnego Śląska i jednocześnie największy ośrodek akademicki w południowo-zachodniej Polsce. Jest jednym z najprężniej rozwijających się ośrodków studenckich. Co roku naukę na studiach w uczelniach Wrocławia rozpoczyna około 100 tysięcy osób, które mają do dyspozycji bardzo szeroką i bogatą ofertę uczelni państwowych oraz prywatnych. Co roku mury uczelni opuszcza około 30 tysięcy absolwentek i absolwentów. Te liczby robią wrażenie i pokazują, jak popularnym miastem wśród studentów jest Wrocław, gdzie studenci mają do dyspozycji 230 kierunków, obejmujących studia licencjackie, inżynierskie, jednolite magisterskie, magisterskie uzupełniające i studia podyplomowe. Dodatkowa oferta studiów dostępna jest w mniejszych ośrodkach w województwie dolnośląskim. Nowoczesna infrastruktura uczelniana oraz dobre położenie Wrocławia pod względem logistycznym, to dodatkowe atuty. W mieście zarejestrowanych jest około 120 tysięcy firm, dzięki czemu absolwentom stosunkowo łatwo jest wejść na rynek pracy. Poza nauką, studenci powinni mieć czas wolny. We Wrocławiu nie będzie problemu z jego zagospodarowaniem. W samym mieście działają 3 duże ogrody i 45 parków. Wśród ogrodów najbardziej znany jest Japoński, pozostałe – Botaniczny i Zoologiczny, nadają się świetnie do spędzania wolnego czasu na łonie natury. Wśród parków, dużym powodzeniem u studentów cieszą się Szczytnicki, Zachodni oraz Tysiąclecia. Na obrzeżach miasta znajdują się piękne lasy. Wrocław jest znakomitym miejscem wypadowym w pobliskie góry lub do Czech. To pomysły na jednodniowe lub dłuższe wycieczki w dni wolne od zajęć. Fani historii mogą podziwiać piękną wrocławską starówkę, a tam wyspę Tumską. Ponadto są tu liczne bary, puby i kluby muzyczne, niektóre o bardzo bogatej historii. Kina studyjne i sceny teatralne zagospodarują kulturalne potrzeby studentów, dlatego nikt nie powinien się we Wrocławiu nudzić. Tak jak wspomnieliśmy, studia w województwie dolnośląskim to nie tylko Wrocław. Studenci mogą skorzystać także z ofert studiów w takich miejscowościach jak Wałbrzych, Kłodzko, Jelenia Góra, Legnica, Głogów, Świdnica i Lubin. Tam co roku naukę rozpoczyna kilka tysięcy studentów, a kilkaset osób zostaje absolwentami.

Studia podyplomowe, kursy, szkolenia o filmie, teatrze, telewizji we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku

Gdzie we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku zdobywać podyplomowo wiedzę filmową, teatralną, telewizyjną na studiach, szkoleniach, kursach stacjonarnych i on-line?

Praca po studiach filmowych, telewizyjnych i teatralnych

Zastanawiasz się, jakie są perspektywy pracy po skończeniu studiów filmowych, telewizyjnych i teatralnych na wrocławskich i dolnośląskich uczelniach?

Studia filmowe i teatralne od lat kształciły twórców wykorzystujących różne technologie graficzne do tworzenia filmów i przedstawień teatralnych. Warto zaznaczyć, że sztuka obrazu bardzo szybko zyskała niezwykły potencjał komercyjny i stała się najpopularniejszą obecnie dziedziną sztuki. Istnieje bardzo wiele możliwych dróg rozwoju zawodowego aktora. Dla absolwenta studiów filmowych i teatralnych możliwe są w zasadzie trzy ścieżki zawodowe: kariera naukowa i dydaktyczna, realizacja aktorskich i reżyserskich aspiracji i praca przy produkcji filmowej i teatralnej. Każda z tych opcji może funkcjonować w połączeniu z innymi. Bardzo rzadko absolwent studiów filmowych wybiera jedną drogę, jednocześnie wystrzegając się innych. Drogi te można pogrupować ze względu na perspektywy zawodowe, które będziesz mieć po studiach: twórczość artystyczna, tworzenie i montaż filmów oraz praca w branży dziennikarskiej w obrębie filmu.

 • Aktor filmowy/ aktor teatralny/aktor telewizyjny: W celu pracy jako aktor czy to filmowy czy teatralny należy ukończyć studia z zakresu aktorstwa. Studia takie oferują uczelnie filmowe i teatralne. Głównym zadaniem aktora jest wcielenie się w postać wykreowaną w scenariuszu i odegranie jej w jak najlepszy sposób: ciekawy, przekonujący i wiarygodny dla widza. Aktorzy występują zarówno w filmie, teatrze, jak i reklamie. Po studiach aktorskich będziesz na początku ścieżki kariery aktorskiej. Otrzymasz zasób wiedzy i umiejętności związanych z opanowaniem techniki aktorskiej i z twórczym myśleniem artystycznym oraz wysokim poczuciem estetyki. Dzięki temu będziesz w stanie znaleźć pracę jako aktor, zbudować własny zespół teatralny lub odnosić zwycięstwo podczas niekończących się castingów do ról teatralnych, filmowych lub reklam. Możesz też szukać zajęcia w urzędach, firmach i instytucjach pozarządowych podczas realizacji projektów z obszaru kultury i sztuki.
 • Reżyser: W celu pracy na stanowisku reżysera należy ukończyć studia filmowe i teatralne na kierunku reżyseria. Można też zostać reżyserem bez studiów, jednak jest to dość rzadkie i wymaga specjalnych umiejętności. Zadaniem reżysera filmowego i telewizyjnego jest tworzenie przekazów zrozumiałych, poprawnych warsztatowo i atrakcyjnych pod względem ekspresji, angażujących emocje widza. Dodatkowo reżyser w porozumieniu z kierownikiem produkcji tworzy plan generalny spektaklu czy filmu. Pierwsza praca po studiach będzie się wiązała z pełnieniem funkcji asystenta reżysera lub drugiego reżysera – w zależności od specjalności albo spektaklu teatralnego, albo filmu, albo przedstawienia telewizyjnego i wizualnej formie muzycznej. Studia przygotują do pracy w teatrze dramatycznym, muzycznym i lalkowym, w filmie, w telewizji, reklamie, w przemyśle rozrywkowym oraz jako adaptator, scenarzysta i dramaturg. Będziesz też mieć kwalifikacje do podjęcia funkcji kierowniczych w instytucjach artystycznych. Możesz też pomyśleć o podjęciu pracy w telewizji i mediach oraz jako organizator i animator życia kulturalnego w placówkach oświatowych i instytucjach kultury oraz o pracy w szkolnictwie.
 • Operator: W celu pracy na stanowisku operatora filmowego czy teatralnego należy ukończyć studia kierunkowe na takich kierunkach jak: operatorstwo, realizacja obrazu filmowego, telewizyjnego i fotografia, sztuka rejestracji obrazu oraz studia pokrewne. Główne zadanie operatora filmowego to realizacja zdjęć według ustalonych wytycznych: na planie filmowym, w studiu telewizyjnym, w plenerze. Absolwenci studiów operatorskich będą mogli znaleźć zatrudnienie na planie filmowym, jako operatorzy kamer albo brać udział w produkcji reklam, teledysków czy też innych materiałów audiowizualnych, stojąc za kamerą, bądź siedząc przy komputerze. Na osoby kończące kierunki filmowe czeka fascynująca praca w mediach, studiach fotograficznych, agencjach interaktywnych w kraju oraz zagranicą. Jeśli studia magisterskie macie już za sobą możecie wybrać kursy lub szkolenia poruszające tematykę zbliżoną do studiów licencjackich na kierunku obraz multimedialny.
 • Montażysta: W celu pracy na stanowisku montażysty należy ukończyć studia filmowe na kierunku montaż filmowy lub na kierunkach pokrewnych. Montażysta przegląda materiał roboczy, selekcjonuje nieprzydatne ze względów programowych lub technicznych fragmenty. Wybiera ujęcia wizualne i dźwiękowe przydatne dla wyrażenia treści zawartych w projekcie programu przygotowanym przez jego autora. Absolwenci montażu filmowego znajdą pracę jako montażyści przy tworzeniu filmu dokumentalnego czy też fabularnego oraz we wszystkich innych obszarach komunikacji wizualnej. Dodatkowo znajdą pracę w przemyśle filmowym i telewizyjnym oraz we wszystkich instytucjach związanych z filmem, telewizją i fotografiką. Mogą pracować przy realizacji obrazu,zdjęć, światła i wizji np. w w spektaklach teatralnych, filmach animowanych i edukacyjnych, spotach reklamowych czy teledyskach muzycznych. Mogą kierować zespołem obsługi technicznej planu filmowego i telewizyjnego, a po ukończeniu odpowiedniej specjalności w szkolnictwie.
 • Dźwiękowiec – realizator dźwięku: W celu pracy na stanowisku montażysty należy ukończyć studia filmowe na kierunku montaż filmowy, realizacja dźwięku, film i sztuki audiowizualne lub na kierunkach pokrewnych. Głównym zadaniem realizatora dźwięku jest uzyskanie odpowiedniego brzmienia dźwięku na żywo, na taśmie lub nośniku cyfrowym. Absolwenci kierunków filmowych o profilu dzwiękowym znajdą pracę w przemyśle filmowym i telewizyjnym oraz we wszystkich instytucjach związanych z filmem, telewizją i fotografiką. Mogą pracować przy realizacji obrazu,zdjęć, światła i wizji np. w w spektaklach teatralnych, filmach animowanych i edukacyjnych, spotach reklamowych czy teledyskach muzycznych. Mogą kierować zespołem obsługi technicznej planu filmowego i telewizyjnego, a po ukończeniu odpowiedniej specjalności w szkolnictwie. Dodatkowo absolwenci tego kierunku mogą pracować jako reżyserzy i operatorzy dźwięku w studiach fonograficznych, radiowych, telewizyjnych i teatralnych. Znajdą pracę przy nagłośnieniu-koncertów i imprez plenerowych oraz w teatralnych i filmowych grupach produkcyjnych.
 • Scenograf: W celu pracy na stanowisku scenografa należy ukończyć studia na kierunkach artystycznych, filmowych takich jak właśnie scenografia. Celem pracy scenografa jest opracowanie projektu oprawy plastycznej dla teatru, filmu, telewizji lub na estradę w porozumieniu z reżyserem uwzględniając przy tym jego wizje. Perspektywy pracy dla scenografa są bardzo rozległe, może on pracować w; teatrze, filmie i telewizji. Może także znaleźć pracę przy sesjach zdjęciowych lub filmowych w branży reklamowej. Scenograf przydaje się również przy realizacji koncertów, które mają charakter widowisk. Perspektywy pracy dla scenografa są bardzo rozległe, może on pracować w; teatrze, filmie i telewizji. Może także znaleźć pracę przy sesjach zdjęciowych lub filmowych w branży reklamowej. Scenograf przydaje się również przy realizacji koncertów, które mają charakter widowisk.
 • Polityk: Wykształcenie artystyczne i filmowe to dobre przygotowanie do zaangażowania się w życie publiczne. Dzięki dobrej znajomości kultury, sztuki absolwenci mogą robić skutecznie karierę na różnych poziomach aktywności: lokalnej (miejskiej, wiejskiej), gminnej, powiatowej, samorządowej, na szczeblu krajowym i międzynarodowym. Głównie pełniąc rolę w działach związanych z rozwojem kultury i sztuki.
 • Scenopisarz: W celu pracy jako scenopisarz należy ukończyć studia filmowe i artystyczne na kierunku scenopisarstwo. Dobry scenariusz jest podstawą udanej produkcji filmowej i telewizyjnej, dlatego tak ważne jest perfekcyjne opanowanie warsztatu, aby móc wybić się spośród wielu scenarzystów. Sam talent i nowatorskie spojrzenie nie wystarczy, trzeba dodatkowo poznać liczne reguły, jakimi rządzi się twórcze i udane pisanie scenariuszy. Absolwenci studiów scenopisarkisch wyposażeni są w praktyczne i teoretyczne umiejętności pisania scenariuszy. Perspektywy pracy dla scenopisarza są bardzo rozległe, może on pracować w; teatrze, filmie i telewizji. Może także znaleźć pracę przy sesjach zdjęciowych lub filmowych w branży reklamowej. Scenopisarz przydaje się również przy realizacji koncertów, które mają charakter widowisk.
 • Krytyk filmowy: W celu pracy jako krytyk filmowy należy ukończyć studia filmowe i teatralne na różnych kierunkach sztuki np. aktorstwo, reżyseria oraz kierunki pokrewne. Krytyk filmowy to osoba analizująca dzieła filmowe. Ocenia i recenzuje też ich wartość merytoryczną. Oczywiście nie każdy człowiek może zostać krytykiem, mimo że każdy może wyrazić swoje zdanie na określony temat, także na forum publicznym. To, co wyróżnia krytyka spośród innych osób wyrażających swoje zdanie w ten sposób to zakres posiadanej przez niego wiedzy z danego obszaru. Miejscem pracy krytyka może być redakcja prasowa, telewizyjna, lub radiowa, krytyk może publikować także na łamach Internetu.

Rynek pracy we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku

Rynek pracy we Wrocławiu jest bardzo atrakcyjny dla absolwentów i studentów. Bez wątpienia należy on do najciekawszych w Polsce, dlatego wiele osób decyduje się na studiowanie i rozpoczęcie swojej kariery zawodowej w stolicy Dolnego Śląska. Aktualnie stopa bezrobocia we Wrocławiu wynosi 2,5% i jest 2,5 raza niższa niż średnia krajowa. Dane te mogą działać jak prawdziwy magnes. W połączeniu z dużymi firmami i wysokim poziomem płac, powoduje to, że Wrocław jest doskonałym miejscem dla studentów wielu specjalizacji. Południe województwa jest bardzo turystyczne, dlatego turystyka i rekreacja to kolejny kierunek studiów, który często wybierany jest przez młodych ludzi. W tej części Polski znajdują się Karkonosze oraz Kotlina Kłodzka z popularnymi w kraju uzdrowiskami i hotelami. Bezrobocie w całym województwie dolnośląskim wynosi 5,6% i jest niższe od średniej krajowej. To sprawia, że nawet w małych miejscowościach absolwenci lokalnych uczelni wyższych mogą liczyć na atrakcyjne wynagrodzenie i dobrą pracę. Wszędzie poszukiwani są wykształceni specjaliści. Na Dolnym Śląsku znajduje się wiele ciekawych i dużych zakładów pracy. W gronie największych 100 firm w Polsce 6 znajduje się w tym regionie. Bardzo wysoko we wszystkich rankingach plasuje się KGHM Polska Miedź S.A. z siedzibą w Lubinie. Kolejne firmy warte odnotowania to Kaufland Polska Markety Sp. z o. o., AB S.A GK, Volkswagen Motor Polska Sp. z o. o. , CCC S.. GK, czy Pfleiderer Group S.A. GK, które znajdują się we Wrocławiu. W regionie bardzo rozwinięty jest przemysł motoryzacyjny, ponieważ poza niemieckim Volkswagenem znajdują się tu biura i zakłady produkcyjne takich marek jak Toyota w Wałbrzychu i Volvo we Wrocławiu, a także Zakłady Samochodowe Jelcz i Wagony Świdnica. Rozproszenie atrakcyjnych pracodawców po całym województwie sprawia, że absolwenci szkół wyższych bez trudu znajdą zatrudnienie blisko swojego miejsca zamieszkania. Bliskość niemieckiej granicy jest szansą do współpracy z zachodem Europy, z czego korzysta wielu lokalnych przedsiębiorców. Dla absolwentów uczelni, rynek pracy we Wrocławiu i całym województwie dolnośląskim jest bardzo atrakcyjny i przyjazny.

Zawód: projektant gier komputerowych

Kim jest projektant gier – co musisz wiedzieć. Na czym polega ta praca w branży? Jakie trzeba mieć predyspozycje i przygotowanie? Jak wygląda kariera? Ile się zarabia? Czym jest zawód projektanta gier komputerowych? Projektant gier komputerowych to osoba odpowiedzialna za tworzenie i projektowanie gier komputerowych. Projektant gier jest odpowiedzialny za opracowywanie koncepcji gier, tworzenie zasad i mechanik rozgrywki, projektowanie poziomów,

Czytaj więcej »

Zawód: grafik komputerowy (graphic designer)

Co to jest zawód grafik komputerowy – co musisz wiedzieć. Na czym polega praca w branży fizjoterapeutycznej? Jak zdobyć kwalifikacje i uprawnienia do wykonywania tej profesji w służbie zdrowia, sektorze zdrowia i urody, sporcie? Jakie studia trzeba skończyć? Jakie trzeba mieć predyspozycje i przygotowanie? Jak wygląda kariera? Ile się zarabia? Czym jest zawód grafika komputerowego?  Grafik komputerowy (graphic designer, ilustrator)

Czytaj więcej »

Dyrygent chóru – chórmistrz | Zawód z pasją

Na czym polega praca chórmistrza? Czy dyrygowanie śpiewem różni się od prowadzenia orkiestry? Jak zostać muzykiem prowadzącym wokalistów w chórze? Czy studia dają odpowiednie kompetencje do zajmowania się profesjonalnie muzyką? O swoich doświadczeniach zawodowych opowiada Sebastian Sikora, dyrygent trzech chórów, absolwent studiów muzyczno-pedagogicznych w kaliskiej filii UAM.  Jak wygląda praca dyrygenta? Co to za zawód: „muzyk”?Myślę, że ważne jest, aby

Czytaj więcej »
Studia filmowe, teatralne i telewizyjne - program studiów, praca, zarobki (film)

Zobacz kierunek studiów w wideopigułce. Dowiesz się najważniejszych informacji: o czym są te studia, czego można się na nich nauczyć, przedmioty w planie zajęć, jakie trzeba mieć predyspozycje do kierunku, z czego można pisać pracę dyplomową, gdzie można znaleźć pracę po studiach. Przejrzyj dokładnie ofertę uczelni, które zachęcają do studiowania kierunków filmowych, teatralnych i telewizyjnych. Zapoznaj się z oferowanymi specjalnościami, szczegółowym programem zajęć, poznaj wykładowców oraz współpracę z potencjalnymi pracodawcami. Ten kierunek może nie tylko stworzyć możliwości budowania kariery, ale i rozwijania pasji oraz poszerzania horyzontów.

Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję