Jeśli wahasz się, czy ma sens studiowanie pedagogiki specjalnej, to poniższe informacje będą dla Ciebie bardzo interesujące. Zanim przystąpisz do rekrutacji na pedagogikę specjalną – dowiedz się o niej więcej. Sprawdź, co to jest pedagogika specjalna, jakie daje możliwości studiowania i pracy dla absolwentów. Pedagogika specjalna dostępna jest na jednolitych studiach magisterskich (5 lat). Pedagogika specjalna to wiedza o kształceniu osób z niestandardowymi i specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, np. osób niepełnosprawnych i nieprzystosowanych społecznie.
Od pedagoga specjalnego wymaga się bardzo dużej, nierzadko wiedzy medycznej, wielkiego serca i umiejętności nawiązywania serdecznych i ciepłych relacji z ludźmi o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Na podyplomówkach uzyskasz podstawowe kompetencje w dziedzinie pedagogiki specjalnej lub pogłębisz wiedzę z wcześniejszych etapów edukacji.
Pedagogika jest dziedziną rozpiętą pomiędzy naukami społecznymi i humanistycznymi, dlatego studenci muszą opanować zagadnienia związane z socjologią, psychologią, ale także filozofią, kulturoznawstwem. Pedagodzy w trakcie studiów realizują praktyki zawodowe, uczestniczą w ćwiczeniach, warsztatach, wykładach i seminariach. Już od początku studiów studenci zapoznają się z subdyscyplinami pedagogiki specjalnej, takimi jak: surdopedagogika, tyflopedagogika, oligofrenopedagogika, pedagogika rewalidacyjna.
Na pewno interesuje Cię, jakie ścieżki dalszego rozwoju z pedagogiki specjalnej masz do wyboru. Można je pogrupować ze względu na miejsce, w którym możesz znaleźć zatrudnienie, czy to w firmach i instytucjach publicznych, poprzez bycie nauczycielem w szkole specjalnej, pełnienie funkcji kuratora sądowego, pracę w świetlicach socjoterapeutycznych, pełnienie funkcji pedagoga w placówkach opiekuńczych, bycie instruktorem warsztatów terapii zajęciowej. Pedagodzy specjalni znajdują zwykle zatrudnienie w publicznych i niepublicznych placówkach edukacyjnych, w których uczą się dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Główne działy pedagogiki specjalnej to: pedagogika rewalidacyjna, rehabilitacyjna, (np. oligofrenopedagogika, surdopedagogika, tyflopedagogika), pedagogika lecznicza lub inaczej pedagogika terapeutyczna, pedagogika zdolnych i uzdolnionych, pedagogika korekcyjna, pedagogika resocjalizacyjna.