Site logo

Uczelnie w Zielonej Górze. Prywatne i państwowe szkoły wyższe

Zielona-gora.Studia.pl

Na jakich uczelniach możesz studiować w Zielonej Górze i w lubuskim?

Uczelnie publiczne w Zielonej Górze i województwie lubuskim to szkoły wyższe, w których nauka na dziennych studiach: licencjackich, inżynierskich i magisterskich, prowadzona jest za darmo. Czesne zapłacimy za studia prowadzone niestacjonarnie – zaocznie i wieczorowo (np. za podyplomówki). Poza działalnością dydaktyczną każda z tych uczelni prowadzi działalność naukową, kulturalną, realizuje zadania związane ze sferą publiczną.

Uczelnie publiczne, potocznie nazywane państwowymi, w większości są nadzorowane przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. Należą do nich: uczelnie akademickie, takie jak uniwersytety – Uniwersytet Zielonogórski, Wydział Zamiejscowy w Sulechowie Uniwersytetu Zielonogórskiego, Collegium Polonicum w Słubicach (filia Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu), politechniki i inne uczelnie akademickie w tym AWF-y – jak Zamiejscowy Wydział Kultury Fizycznej w Gorzowie Wielkopolskim Akademii Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu, uniwersytety „przymiotnikowe” – techniczne, humanistyczne, uczelnie przyrodnicze i rolnicze, ekonomiczno-biznesowe (w Zielonej Górze brak tego typu uczelni), wyższe szkoły zawodowe (w tym PWSZ), takie jak Akademia im. Jakuba z Paradyża, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Sulechowie. Na granicy województwa lubuskiego, tuż po drugiej stronie Odry, znajduje się jeszcze Uniwersytet Europejski Viadrina (współpracujący z Collegium Polonicum w Słubicach), w którym kandydaci z Polski mogą studiować na podobnych zasadach jak w naszych rodzimych uczelniach państwowych.

Mamy także uczelnie państwowe (akademie i uniwersytety), podległe pod inne ministerstwa: (ASP) i inne uczelnie artystyczne (podlegające pod resort kultury), uczelnie medyczne (resort zdrowia), uczelnie wojskowe (podlegające MON) – w Zielonej Górze brak tego typu uczelni. Poza uczelniami państwowymi, mamy uczelnie na prawach uczelni publicznych. W Polsce prowadzi je Kościół Katolicki lub inne organizacje wyznaniowe – w Zielonej Górze brak tego typu uczelni.

Uczelnie niepubliczne w Zielonej Górze i województwie lubuskim to szkoły wyższe, gdzie co do zasady płacimy za studiowanie. Wszystkie zielonogórskie i lubuskie szkoły prywatne to szkoły zawodowe, ukierunkowane na absolwentów szukających miejsca pracy w biznesie lub administracji publicznej. Najlepsze uczelnie prywatne z powodzeniem konkurują z uczelniami państwowymi, jeśli chodzi o poziom nauczania oraz realizowane projekty naukowe. Część z nich uzyskało status akademii (mają prawo prowadzenia studiów doktoranckich i przyznawania stopni naukowych) – w Zielonej Górze brak tego typu uczelni.

Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję