Site logo

Studia w Gorzowie Wielkopolskim

Wszystko o studiach w Gorzowie Wielkopolskim

Kierunki studiów w Gorzowie Wielkopolskim i w lubuskim

Znajdź dla siebie najciekawsze studia na uczelniach z Gorzowa Wielkopolskiego i lubuskiego

List view

Co warto studiować w Gorzowie Wielkopolskim i w lubuskim

Sprawdź miejskie i regionalne kierunki i specjalności według swoich zainteresowań.

Studia w Gorzowie Wielkopolskim i w lubuskim

Gorzów Wielkopolskich to drugi co do ważności ośrodek akademicki w województwie lubuskim. Na uczelniach studiuje tu ponad 2 tysiące osób, a kilkaset z nich opuszcza mury uczelni jako absolwentki i absolwenci. Kandydaci mogą skorzystać z oferty studiów licencjackich, inżynierskich, magisterskich uzupełniających i jednolitych, a także podyplomowych. Obecnie w Gorzowie Wielkopolskim uczelnie oferują około 50 różnych kierunków, które dostosowane są do potrzeb potencjalnych studentów. Wśród nich największą popularnością cieszą się kierunki związane z biznesem, administracją i marketingiem, a także nauki humanistyczne, pedagogika i informatyka. W regionie działa około 129 tysięcy firm, które mogą stać się potencjalnymi pracodawcami dla absolwentów. Studenci mogą skorzystać z oferty uczelni państwowych i prywatnych, które oferują studia stacjonarne i niestacjonarne, dzięki czemu każdy z nich, indywidualnie dobierze kierunek i tryb nauczania. W Gorzowie Wielkopolskim studenci nie powinni się nudzić. Miasto znane jest z pięknych parków i ciekawych zabytków architektonicznych, które są warte zobaczenia. Wolny czas można spędzać w jednym z miejskich parków, na przykład w Parku Wiosny Ludów, Parku Siemiradzkiego, Parku Kopernika, czy w Rezerwacie Gorzowskie Murawy. Kolejne miejsca warte odwiedzenia, to teren wokół rzeki Kłodawki oraz nad jeziorem Nierzym. To wspaniałe miejsce na całodniowe wędrówki. Fani historii mogą zajrzeć w wolnej chwili do Katedry pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, Muzeum Grodu Santok lub gorzowskich Spichlerzy. Położone nad Wartą miasto urzeka swoim pięknem i zadbaną starówką, gdzie znajdziecie ciekawe puby, bary i restauracje, w których również tętni życie studenckie. Ponadto w mieście jest bogata oferta kulturalna, np. w amfiteatrze w parku Siemiradzkiego odbywają się letnie spektakle. Głównym ośrodkiem akademickim w województwie jest Zielona Góra, gdzie co roku studiuje około 10 tysięcy osób. Ponadto warto również zwrócić uwagę na Sulechów, Żary, Kostrzyn nad Odrą oraz Słubice.

Na jakich uczelniach możesz studiować w Gorzowie Wielkopolskim i w lubuskim?

Uczelnie publiczne w Gorzowie Wielkopolskim i województwie lubuskim to szkoły wyższe, w których nauka na dziennych studiach: licencjackich, inżynierskich i magisterskich, prowadzona jest za darmo. Czesne zapłacimy za studia prowadzone niestacjonarnie – zaocznie i wieczorowo (np. za podyplomówki). Poza działalnością dydaktyczną każda z tych uczelni prowadzi działalność naukową, kulturalną, realizuje zadania związane ze sferą publiczną.

Uczelnie publiczne, potocznie nazywane państwowymi, w większości są nadzorowane przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. Należą do nich: uczelnie akademickie, takie jak uniwersytety – Uniwersytet Zielonogórski, Wydział Zamiejscowy w Sulechowie Uniwersytetu Zielonogórskiego, Collegium Polonicum w Słubicach (filia Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu), politechniki, inne uczelnie akademickie w tym AWF-y np. Zamiejscowy Wydział Kultury Fizycznej w Gorzowie Wielkopolskim Akademii Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu, uniwersytety „przymiotnikowe” – techniczne, humanistyczne, uczelnie przyrodnicze i rolnicze, ekonomiczno-biznesowe (w Gorzowie Wielkopolskim brak tego typu uczelni), wyższe szkoły zawodowe (w tym PWSZ), takie jak Akademia im. Jakuba z Paradyża, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Sulechowie. Na granicy województwa lubuskiego, tuż po drugiej stronie Odry, znajduje się jeszcze Uniwersytet Europejski Viadrina (współpracujący z Collegium Polonicum w Słubicach), w którym kandydaci z Polski mogą studiować na podobnych zasadach jak w naszych rodzimych uczelniach państwowych.

Mamy także uczelnie państwowe (akademie i uniwersytety), podległe pod inne ministerstwa: (ASP) i inne uczelnie artystyczne (podlegające pod resort kultury), uczelnie medyczne (resort zdrowia), uczelnie wojskowe (podlegające MON) – w Gorzowie Wielkopolskim brak tego typu uczelni.

Poza uczelniami państwowymi, mamy uczelnie na prawach uczelni publicznych. W Polsce prowadzi je Kościół Katolicki lub inne organizacje wyznaniowe – w Gorzowie Wielkopolskim brak tego typu uczelni.

Uczelnie niepubliczne w Gorzowie Wielkopolskim i województwie lubuskim to szkoły wyższe, gdzie co do zasady płacimy za studiowanie. Wszystkie gorzowskie i lubuskie szkoły prywatne to szkoły zawodowe, ukierunkowane na absolwentów szukających miejsca pracy w biznesie lub administracji publicznej. Najlepsze uczelnie prywatne z powodzeniem konkurują z uczelniami państwowymi, jeśli chodzi o poziom nauczania oraz realizowane projekty naukowe. Część z nich uzyskało status akademii (mają prawo prowadzenia studiów doktoranckich i przyznawania stopni naukowych) – w Gorzowie Wielkopolskim brak tego typu uczelni.

Gdzie na studia podyplomowe i MBA w Gorzowie Wielkopolskim i w lubuskim?

Sprawdź gorzowskie i lubuskie "podyplomówki" według swoich zainteresowań

Studia podyplomowe w Gorzowie Wielkopolskim i w lubuskim

W Gorzowie Wielkopolskim można zdecydować się także na rozpoczęcie studiów podyplomowych. Oferta skierowana jest do osób, które ukończyły studia przynajmniej na stopniu licencjackim lub inżynierskim. Do dyspozycji studentów oddano ponad 30 kierunków, które dostosowane są do potrzeb rynku. Wśród nich dużą popularnością cieszą się między innymi kierunki związane z zarządzaniem, marketingiem i ekonomią, ponieważ specjaliści z tych dziedzin niezbędni są w większości firm. Wśród innych popularnych kierunków znajdują się między innymi rachunkowość i administracja. Nauczyciele z Gorzowa Wielkopolskiego oraz innych miejscowości, mogą zdecydować się na wybór studiów podyplomowych w zakresie pedagogiki. Największym atutem studiów podyplomowych jest ich długość. Zazwyczaj trwają od 2 do 4 semestrów i prowadzone są w trybie niestacjonarnym. Zajęcia, które odbywają się w wybrane weekendy to coś, co wpływa na popularność tego modelu nauki. Na studia podyplomowe w Gorzowie Wielkopolskim i pobliskich miejscowościach mogą zdecydować się osoby, które są aktywne zawodowo lub na co dzień mają mniej wolnego czasu. Ukończenie takich studiów może pomóc w upragnionym awansie lub w przebranżowieniu i znalezieniu innego zatrudnienia w Gorzowie Wielkopolskim lub innych miejscowościach w województwie lubuskim. Dyplomy respektowane są i cenione w całej Polsce, co ułatwia ewentualną migrację zarobkową. Bliskość Zielonej Góry sprawia, że tam również studenci mogą skorzystać z bogatej oferty studiów podyplomowych. Pod tym kątem województwo lubuskie jest bardzo wdzięczne i zaspokoi potrzeby edukacyjne nawet najbardziej wymagających studentów.

Rekrutacja na studia w Gorzowie Wielkopolskim i w lubuskim

Rekrutacja na studia, to proces przyjmowania na kierunki studiów licencjackich, inżynierskich, magisterskich i podyplomowych. Prowadzona jest niemal zawsze on-line, w tzw. systemach IRK (czyli internetowej rekrutacji studentów). Różni się w zależności od tego, czy na dany kierunek mają wstęp osoby zaraz po maturze, czy też trzeba ukończyć wcześniej np. studia pierwszego stopnia. W pierwszym przypadku, na studiach bezpłatnych w Poznaniu i innych ośrodkach akademickich Wielkopolski, analizowane są wyniki egzaminu dojrzałości i to one decydują o przyjęciach na poszczególne kierunki. Taki system obowiązuje na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (rekrutacja na studia licencjackie, inżynierskie, jednolite magisterskie na UAM), Politechnice Poznańskiej (rekrutacja na „poznańskiej polibudzie”), Uniwersytecie Medycznym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu (rekrutacja na jednolite studia magisterskie, licencjackie i magisterskie „uzupełniające”, na poznańskim „medyku”), Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu czy Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu (rekrutacja na studia licencjackie, inżynierskie i jednolite magisterskie na UE Poznań i UP Poznań). Przy studiach płatnych dostępnych w Poznaniu i Wielkopolsce, po maturze, liczy się zwykle kolejność zapisów. Na studiach magisterskich uzupełniających, rekrutacja może odbywać się na podstawie analizy programu ukończonych studiów. Proces rekrutacji różni się też w zależności od tego, czy prowadzi ją uczelnia państwowa, czy prywatna. Na prywatnych uczelniach w Poznaniu i innych uczelniach Wielkopolski, prowadzących płatne kierunki, zwykle obowiązuje zasada „kto pierwszy, ten lepszy”, czyli kolejność zapisów kandydatów. W przypadku niektórych kierunków studiów na poznańskich i wielkopolskich uczelniach mogą, zgodnie z prawem, być przeprowadzane egzaminy na studia. Ich zakres nie może pokrywać się z przedmiotami maturalnymi. Zwykle są to egzaminy na kierunki artystyczne – np. na Uniwersytet Artystyczny im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu (rekrutacja na studia plastyczne i wizerunkowe na UA w Poznaniu), Akademię Muzyczną im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu (rekrutacja na studia muzyczne na AM w Poznaniu), sportowe – głównie Akademię Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu (rekrutacja na AWF Poznań), wojskowe. Na kierunkach plastycznych i architektonicznych może pojawić się tzw. analiza teczki kandydata (czyli wykonanych wcześniej prac plastycznych, np. rysunków, czy innych dzieł).
Opinie o studiach w Gorzowie Wielkopolskim i w lubuskim

Czy warto tutaj studiować - okiem studentów, absolwentów, pracodawców, ekspertów. Studia w Gorzowie Wielkopolskim i innych ośrodkach akademickich lubuskiego. Informacje o kierunkach studiów, opinie studentów o tym jak się studiuje w Gorzowie Wielkopolskim i w lubuskim. Możliwości pracy dla absolwentów uczelni.

Czas na Eko-uniwersytet

  W październiku w Słubicach rozpocznie działalność pierwszy w Polsce uniwersytet dla dzieci o profilu ekologicznym. Zajęcia poprowadzą wykładowcy z Collegium Polonicum w Słubicach i

Czytaj więcej »
Gdzie studiować
Sebastian Szczęsny

Zawód z pasją – kulturoznawca

Kulturoznawstwo to niesamowita życiowa przygoda, poznawanie innych kultur, ludzi i często ich odmiennego spojrzenia na życie. Czym zajmuje się kulturoznawca i jak wygląda jego codzienna

Czytaj więcej »

Czy warto studiować w Gorzowie Wielkopolskim i w lubuskim?

Zbieranie jak największej ilości danych przed rekrutacją na lubuskie studia, zwiększa prawdopodobieństwo udanego wybrania kierunku i uczelni. Niekiedy opisy kierunków studiów na stronach uczelnianych i w zewnętrznych źródłach bywają bardzo lakoniczne, formalne albo przeładowane propagandowymi treściami. Warto je skonfrontować z opiniami „żywych ludzi”, którzy w przystępny sposób, wiarygodnie odpowiadają na pytania: „Jak się studiuje”?, „Jaką pracę można dostać po konkretnych studiach”?, „Co jest fajnego, a co trudnego w danej ścieżce studiowania”? Najwięcej opinii o gorzowskich i lubuskich uczelniach znajdziemy w odniesieniu do najpopularniejszych – państwowych szkół wyższych. Możesz spodziewać się opinii o Akademii im. Jakuba z Paradyża (jak się studiuje na AJP), Zamiejscowym Wydziale Kultury Fizycznej w Gorzowie Wielkopolskim Akademii Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu (jak oceniane są studia na gorzowskiej filii AWF Poznań). Warto zapoznać się z opiniami o mniej znanych uczelniach w samym Gorzowie Wielkopolskim, a także w pozostałych ośrodkach akademickich, przede wszystkim w Zielonej Górze (Uniwersytet Zielonogórski), Sulechowie (Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Sulechowie, Wydział Zamiejscowy w Sulechowie Uniwersytetu Zielonogórskiego), Słubicach (Collegium Polonicum w Słubicach). Oczywiście ważne są opinie o samych kierunkach studiów, jak są prowadzone i oceniane w porównaniu z konkurencyjną ofertą. Warto poszukać opinii studentów z Gorzowa Wielkopolskiego i Lubuskiego (na naszym portalu w cyklu „Okiem studenta”), absolwentów (na Studia.pl seria „Zawód z pasją”), ekspertów edukacyjnych (na naszych stronach WWW – „Kierunki studiów w pytaniach i odpowiedziach”), dziennikarzy, przedstawicieli uczelni, wykładowców (format „Kierunek pod lupą”), naukowców (artykuły w dziale „Nauka”). Wreszcie – jakie opinie mają pracodawcy z Gorzowa Wielkopolskiego i innych lubuskich firm, co mają do powiedzenia o możliwościach pracy dla absolwentów danego kierunku i uczelni oraz jak oceniają ich kwalifikacje? Jeśli autorem danej wypowiedzi jest konkretna osoba – można też nawiązać z nią kontakt, np. w social mediach i „dopytać” o to, co nas zainteresuje, pogłębić temat, a nawet umówić się na kontakt osobisty i udać się w uczelniane mury w Gorzowie Wielkopolskim, Zielonej Górze, Sulechowie, Słubicach.

Praca po studiach w Gorzowie Wielkopolskim i w lubuskim

Praca po studiachRynek pracy w Gorzowie Wielkopolskim oraz w innych miejscowościach w województwie lubuskim jest bardzo atrakcyjny dla studentów i absolwentów. Region ten może poszczycić się stopą bezrobocia poniżej średniej krajowej, a bliskość Niemiec jest dodatkowym atutem. Dzięki temu wiele firm decyduje się na współpracę gospodarczą z zachodnią Europą. W samym województwie działa 129 tysięcy firm, co również nie jest bez znaczenia. Stopa bezrobocia w Gorzowie Wielkopolskim waha się w okolicach 4% i jest o ponad połowę niższa niż średnia krajowa. W całym województwie stopa bezrobocia utrzymuje się poniżej 6%, co również jest wynikiem trochę lepszym niż średnia krajowa. Najbardziej dochodową firmą w regionie jest Cinkciarz.pl, który ma siedzibę w Zielonej Górze. W samym Gorzowie Wielkopolskim znajdują się jednak liczne zakłady pracy, które spełniają europejskie standardy i wymogi absolwentów oraz poszukują wykwalifikowanych specjalistów. Wśród takich firm warto wymienić Kaskat Sp. z o.o., SE Bordnetze Polska Sp. z o.o., Faurecia Gorzów Sp. z o.o. Ponadto w pobliskich miejscowościach oraz w Zielonej Górze również znajdują się nowoczesne firmy, w których stale jest zapotrzebowanie na wykształconych absolwentów lokalnych uczelni. Wśród takich firm można wymienić między innymi Stelmet Sp. z o.o., Seco/Warwick Europe Sp. z o.o., czy też Gedia Poland Sp. z o.o. To wszystko sprawia, że województwo lubuskie i tutejsze ośrodki akademickie, w tym również Gorzów Wielkopolski, są warte polecenia.

Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję