Podyplomowe studia z języków obcych i polskiego w Toruniu

Podyplomowe studia filologiczne w Toruniu - co warto wiedzieć?

Gdzie studiować podyplomowo języki obce oraz polski język i kulturę w Toruniu?

Wszystkie studia na podyplomowych kierunkach językowych w Toruniu i województwie Kujawsko-Pomorskim

  • Niestety, nie znaleźliśmy wpisów pasujących do Twoich kryteriów Zresetuj filtry
List view

Zobacz podyplomowe kierunki z języków obcych i polskiego w Toruniu

Szukasz podyplomowych studiów filologicznych na poznańskich i wielkopolskich uczelniach? Sprawdź wszystkie języki obce i polonistyki, które możesz na nich studiować

Gdzie warto iść na podyplomówki językowe?

Uczelnie i wydziały filologiczne w Toruniu i województwie Kujawsko-Pomorskim

Czy warto studiować podyplomowo języki obce oraz jezyk i kulturę polska?

Poradniki dla przyszłych studentów podyplomówek językowych w Toruniu i województwie Kujawsko-Pomorskim . Opinie studentów, absolwentów i pracodawców

Kierunki filologiczne - program studiów, praca, zarobki (film)

Zobacz kierunek studiów w wideopigułce. Dowiesz się najważniejszych informacji: o czym są te studia, czego można się na nich nauczyć, przedmioty w planie zajęć, jakie trzeba mieć predyspozycje do kierunku, z czego można pisać pracę dyplomową, gdzie można znaleźć pracę po studiach. Przejrzyj dokładnie ofertę uczelni, które zachęcają do studiowania kierunków filologicznych. Zapoznaj się z oferowanymi specjalnościami, szczegółowym programem zajęć, poznaj wykładowców oraz współpracę z potencjalnymi pracodawcami. Ten kierunek może nie tylko stworzyć możliwości budowania kariery, ale i rozwijania pasji oraz poszerzania horyzontów.

Czy warto studiować podyplomowe kierunki językowe w Toruniu i województwie Kujawsko-Pomorskim ?

Zastanawiasz się nad studiowaniem podyplomowych kierunków związanych z językami obcymi i polszczyzną na uczelni prywatnej lub państwowej? Podpowiadamy, co warto o tym wiedzieć.

Podyplomówki językowe w pigułce

Podyplomowe studia związane z językami obcymi oraz kulturą i językiem polskim
“Podyplomówki” filologiczne to przede wszystkim podnoszenie kompetencji związanych z językiem i kulturą kraju, których dotyczą studia podyplomowe. Możesz zatem szukać językowych studiów podyplomowych związanych z rozwojem języka, gramatyki, fleksji, słowotwórstwa, fonetyki oraz historii i kultury danego państwa,. Jednak filologiczne podyplomówki dają także kompetencje związane z wykorzystywaniem języka polskiego lub obcego w różnych obszarach nauki, biznesu, kultury, edukacji.

  • Podyplomowe pedagogiczne dla filologów: To studia podyplomowe dla absolwentów studiów językowych, które dają możliwość uczenia w szkole, zdobycia zawodu nauczyciela. Wymagane są, jeśli nie masz za sobą specjalności nauczycielskiej na kierunku licencjackim lub magisterskim. Dają m.in. kompetencje pedagogiczne, dydaktyki danego języka, psychologiczne oraz wiedzę związaną z danym językiem i jego kręgiem kulturowym.
  • Podyplomowa translatoryka: To studia przygotowujące do zawodu tłumacza, gdzie nabędziesz kompetencje związane z wykorzystywaniem wiedzy filologicznej w różnych rodzajach tłumaczeń – przysięgłych, pisemnych, ustnych, maszynowych. Dają m.in. wiedzę i umiejętności związane z przekładaniem różnic pomiędzy różnymi językami tak, aby została zachowana ciągłość i prawidłowość komunikacji. To także podyplomowe z tłumaczeń specjalistycznych – literackich, medycznych, biznesowych, prawniczych.
  • Podyplomowy creative writing: To studia rozwijające umiejętność pisania kreatywnego – tworzenia dzieł literackich związanych z różnymi formami literatury – do wykorzystania w publikacjach książkowych, do adaptacji teatralnych, filmowych i telewizyjnych. Dają m.in. wiedzę warsztatową na temat specyfiki danego gatunku i rodzaju oraz inspirację do twórczości literackiej.
  • Podyplomowy copywriting: To “podyplomówki” uczące posługiwania się językiem w celach promocyjnych i reklamowych, do wykorzystania w nośnikach off-line (reklama prasowa, radiowa, telewizyjna, zewnętrzna) i nośnikach on-line (internetowych). Dają m.in. wiedzę na temat specyfiki branży marketingowej, umiejętność posługiwania się narzędzi stosowanymi w kształtowaniu przekazów perswazyjnych w komercyjnych tekstach oraz innych formatach reklamowych.
  • Podyplomowe media, dziennikarstwo i komunikacja społeczna: Studia dające kompetencje związane z aktywnością jako dziennikarz prasowy, telewizyjny, radiowy internetowy, mediaworker, rzecznik prasowy i pracownik sektora PR. Dają m.in. kompetencje związane z przekazem informacji, publicystyką, kształtowaniem perswazji wśród odbiorców, opinii publicznej i klientów.
  • Podyplomowy biznes międzynarodowy: To studia podyplomowe związane z budowaniem aktywności biznesowej w środowisku globalnym. To m.in. połączenie kompetencji językowych i specyfiki międzykulturowej z wiedzą i umiejętnościami z różnych obszarów zarządzania, handlu, usług, marketingu, ekonomii, finansów.
  • Podyplomowa turystyka międzynarodowa: Studia związane ze zdobywaniem kwalifikacji do efektywnego funkcjonowania w międzynarodowym środowisku, przy wykorzystaniu znajomości języków obcych oraz specyfiki danego kraju, znajomości kultury, zwyczajów, kuchni i geografii podczas pobytów za granicą. To poznawanie specyfiki wyjazdów wakacyjnych, medycznych, biznesowych, kulturowych, edukacyjnych do innych krajów świata.
  • Podyplomowe kulturoznawcze: To studia związane z etnologią i antropologią kulturową, dzięki którym można pogłębiać znajomość na temat społeczeństw i zjawisk kulturowych w poszczególnych kręgach językowych oraz regionach geograficznych poszczególnych krajów i kontynentów.

Studia podyplomowe w Toruniu i w kujawsko-pomorskim

Uczelnie w Toruniu posiadają bardzo bogatą ofertę studiów podyplomowych. Obecnie już absolwenci studiów pierwszego stopnia, mogą wybierać spośród ponad 110 kierunków podyplomówek, które dostosowane są do ich potrzeb oraz standardów rynkowych. Studia te cieszą się dużą popularnością, ze względu na wygodę studiowania w trybie niestacjonarnym w wybrane weekendy. Podyplomówki trwają z reguły 2 lub 4 semestry i są sporą szansą dla osób, które na co dzień pozostają aktywne zawodowo lub mają mniej wolnego czasu. To szansa na zwiększenie swoich kwalifikacji i wywalczenie upragnionego awansu. Niektóre osoby decydują się na studia podyplomowe w celu nabycia nowych umiejętności i znalezienia pomysłu na swoją karierę zawodową w Toruniu lub okolicach. To skuteczne rozwiązanie, a dyplomy toruńskich uczelni cenione są w każdym miejscu w Polsce. Poza Toruniem, studia podyplomowe można rozpocząć w Bydgoszczy oraz w mniejszych ośrodkach. W Bydgoszczy można skorzystać z oferty ponad 250 kierunków, a bliskość tego miasta sprawia, że studenci swobodnie wybierają między pracą i studiowaniem w tych dwóch ośrodkach. Największą popularnością cieszą się studia biznesowe oraz z zakresu marketingu, ponieważ takich specjalistów potrzebuje praktycznie każda firma. W czołówce znajdują się podyplomówki z psychologii i coachingu, czyli typowo miękkich kompetencji. Na studia podyplomowe decydują się programiści i informatycy, którzy dzięki temu mogą poznać nowe kierunki rozwoju i języki programistyczne oraz poszerzyć swoje możliwości zarobkowania. Z takimi kwalifikacjami dużo łatwiej o dobrą pracę, nie tylko w województwie kujawsko-pomorskim.

Studia magisterskie z języków obcych i polonistyki w Toruniu i województwie Kujawsko-Pomorskim

Gdzie w Toruniu i województwie Kujawsko-Pomorskim zdobywać wiedzę na studiach magisterskich?

Praca po kierunkach filologicznych

Zastanawiasz się, jakie perspektywy pracy po skończeniu kierunków filologicznych na toruńskich i kujawsko-pomorskich uczelniach?

Copywriter internetowy – content writer| Zawód z pasją

Na czym polega praca e-copywritera? Kim jest content writer? Czy do wykonywania zawodu wystarczy mieć “lekkie pióro”? Jak zostać autorem treści promocyjnych? Czy studia polonistyczne dają odpowiednie kompetencje do tworzenia tekstów reklamowych? O swoich doświadczeniach zawodowych opowiada Ada Manikowska, copywriterka-freelancerka,  absolwentka studiów marketingowo-medialnych na filologii polskiej w kaliskiej filii UAM. Jak wygląda praca w e-copywritingu? Czym się zajmuje copywriter?Każdy copywriter

Czytaj więcej »

Zawód: Tłumacz

Twoją pasją są języki obce? Poznawanie fachowej terminologii jest dla Ciebie przyjemnością i ciekawym wyzwaniem? Spędzeniu kilku lub nawet kilkunastu godzin nad tłumaczeniem dokumentów to mile spędzony czas? W takim razie, kariera w zawodzie tłumacza będzie świetną decyzją! Jak zostać tłumaczem? Ścieżka edukacyjna przyszłego tłumacza zaczyna się bardzo wcześnie – najczęściej jeszcze w szkole podstawowej lub gimnazjalnej. Wtedy dokonujemy z

Czytaj więcej »

Zawód: Copywriter

Czy wiesz, kto stoi za sloganami “I’m lovin’ it”, “Just do it”, “Coraz bliżej Święta”? Zachwycasz się ich chwytliwością i prostotą jednocześnie? Dobre hasło potrafi przyczynić się do ogromnego sukcesu marki, produktu czy jakiejkolwiek idei. A za tymi sukcesami stoją właśnie m.in. copywriterzy. Ich praca wbrew pozorom nie polega tylko na wpadaniu raz na jakiś czas na genialne pomysły. Czym

Czytaj więcej »

Praca po kierunkach filologicznych

Kiedy myślisz o pracy po filologii polskiej albo obcej, bardzo często widzisz nauczyciela polonistę, języka klasycznego albo nowożytnego uczącego w szkole. Zobacz jak wyglądają faktycznie możliwości pracy po studiach językowych. Po studiach filologicznych czeka wiele ścieżek kariery związanych z naszą rodzimą kulturą lub kulturą danego kraju. Dużo zależy tutaj od specjalności, jakie są dostępne na danej filologii na konkretnej uczelni.

  • Nauczyciel języka w szkole: Rzeczywiście, zgodnie ze stereotypami, sporo absolwentów wybiera zawód nauczyciela. Pamiętaj jednak, że furtką do pracy w przedszkolu, szkole podstawowej, liceum i technikum są kwalifikacje pedagogiczne. Jeśli wybierzesz podczas studiów licencjackich albo magisterskich specjalność nauczycielską – to wystarczy. W przeciwnym przypadku musisz zdobyć uprawnienia idąc na pedagogiczne studia, najczęściej podyplomowe.
  • Nauczyciel w szkole językowej, korepetytor: Inna ścieżka kariery to nauczanie języka jako nauczyciel poza systemem szkolnym – w szkołach językowych, na kursach języków obcych. Możesz również uczyć dzieci, młodzież i dorosłych podczas korepetycji, we własnej firmie lub na umowę o pracę, umowę o dzieło lub umowę-zlecenie u organizatora korepetycji. To nie tylko przygotowanie do matury oraz egzaminów. W przypadku polonistyki można pomagać w opanowaniu polszczyzny obcokrajowców mieszkających w naszym kraju. Przy filologii obcej – uczenie Polaków pracujących dla zagranicznych firm. Można nie tylko uczyć stacjonarnie danego języka, ale i on-line, korzystając z rozwiązać e-learningowych.
  • Tłumacz: Translatoryka to drugi podstawowy obszar aktywności zawodowych dla absolwentów filologii obcych, zaraz po pracy w edukacji i szkolnictwie. Znajomość języka i kultury danego kraju daje wstęp do pracy jako tłumacz zwykły lub tłumacz przysięgły. Możesz z takimi kompetencjami zajmować się tłumaczeniami pisemnymi, a vista, ustnymi (symultanicznymi – tłumaczysz równolegle z mówiącym, i konsekutywnymi – słuchasz fragmentów wypowiedzi i tłumaczysz mówiącego “po kawałku”), maszynowymi. W przypadku tłumacza przysięgłego wymagane jest zdanie egzaminu państwowego, dzięki któremu będziesz w stanie oficjalnie potwierdzać zgodność dokumentów z oryginałem.
  • Praca w biznesie międzynarodowym: To ścieżka kariery dla absolwentów filologii obcej. Międzynarodowe firmy chcą mieć na swoim pokładzie osoby umiejące perfekcyjnie porozumieć się z kontrahentami w różnych językach, znających specyfikę danego kręgu kulturowego. To zarówno praca dla zagranicznych korporacji (działających w Polsce lub w kraju związanych z Twoim kierunkiem studiów) jak i zagranicznych przedstawicielstw polskich przedsiębiorstw.
  • Praca w turystyce międzynarodowej: Znajomość języków obcych i kultury innych krajów to idealna możliwość zrobienia kariery w organizacji i realizacji wakacji za granicą i wycieczek zagranicznych. Nic więc dziwnego, że to ciekawa możliwość zawodowa dla absolwentów filologii obcej. Jeśli lubisz relacje międzyludzkie, to turystyka i rekreacja międzynarodowa będzie świetną możliwością wykorzystywania kompetencji filologicznych.
  • Naukowiec: filolog, językoznawca, literaturoznawca, kulturoznawca: Jako absolwent studiów filologicznych możesz związać się z aktywnością naukową na uczelni lub w instytucji badawczej. Nieuniknione będą wtedy studia doktoranckie (po studiach magisterskich “uzupełniających”), praca naukowa, niekiedy praca dydaktyczna (uczenie studentów). Będziesz uczestniczyć w pracach badawczych, na ich podstawie przygotowywać artykuły i inne publiakcje naukowe, uczestniczyć w seminariach i konferencjach związanych z naukami filologicznymi i kulturą danego kraju.
  • Dziennikarz, pracownik mediów: Mówiło się, że dziennikarz to rzemieślnik słowa. W dzisiejszych czasach oczywiście w mediach liczą się także obraz (nie tylko w TV, ale i Internecie) oraz dźwięk (radio, podcasty). W każdym jednak przypadku w pracy związanej z informacją i rozrywką liczy się umiejętność doskonałego posługiwania się polszczyzną albo językiem obcym w mowie i piśmie. Pomaga bardzo znajomość narodowej literatury danego kręgu językowego i innych dziedzin kultury. A to wszystko dają studia filologiczne. Oczywiście najłatwiej wejść do pracy w mediach polskich, jako absolwent polonistyki. Zastanów się jednak czy nie warto poszukać pracy dziennikarskiej i mediaworkerskiej jako absolwent filologii obcej – dla mediów z danego kręgu kulturowego w Polsce lub za granicą. A także jako korespondent polskich mediów w kraju związanym z Twoimi kompetencjami językowymi.
  • Influencer, bloger, vloger, podcaster, youtuber: Studia filologiczne mogą być dobrą podstawą do budowania kariery jako internetowy lider opinii, skupiający się na polskim kręgu kulturowym lub społecznościach posługujących się innym językiem obcym. Biegłość w posługiwaniu się mową i pismem w połączeniu z kontekstem kulturowym przekłada się na możliwość budowania zasięgu w grupie obserwatorów oraz wpływanie na ich decyzje związane z biznesem, show businessem, poradnictwem i innymi sferami życia.
  • Pracownik instytucji kultury, popularyzator języka i kultury: Studia filologiczne skupiają się nie tylko na języku, ale i na kulturze danego kraju. A to przepustka do pracy w sferze kultury i show businessu. Część specjalizacji otwiera drzwi do pracy w publicznych instytucjach (teatry, kina, producenci filmowi, biblioteki, muzea, ośrodki promocji języka i kraju) oraz w prywatnych firmach związanych z aktywnością kulturalną (wydawnictwa, festiwale, przeglądy filmów, wystawy). To ścieżka rozwoju nie tylko dla absolwentów polonistyki, ale także filologii obcych. Znajomość języka obcego pozwala być mostem między Polską, a różnymi kulturami. Warto pomyśleć o pracy w polskich instytucjach promocji kultury za granicą i zagranicznych instytucjach tego typu działających w Polsce.
  • Rzecznik prasowy, PR-owiec, marketingowiec: Dla absolwenta studiów filologicznych naturalną drogą rozwoju jest także kształtowanie opinii publicznej i budowanie wizerunku w mediach, w tym w mediach społecznościowych. W przypadku polonistyki łatwiej będzie przebić się w tym sektorze zatrudnienia. Jednak globalizacja gospodarki wpływa na potrzeby polskich firm szukających możliwości dotarcia do audytorium zagranicznego. Można także wyjechać za granicę do kraju związanego z daną filologią obcą, żeby tam szukać zatrudnienia w sferze marketingu i public relations.
  • Pisarz, poeta, copywriter, dramaturg, scenopisarz: Jako absolwent studiów filologicznych możesz pomyśleć o łączeniu kompetencji językowych z kreatywnością przy tworzeniu dzieł literackich w poszczególnych dziedzinach kultury. Możesz pisać powieści, opowiadania, eseje, utwory poetyckie, dzieła dramatyczne, scenariusze filmów i seriali. To łatwiejsza droga dla absolwentów polonistyki, ale twórczość literacka w języku obcych może być sensowną drogą dla absolwentów filologii obcych. Aktywność taka może być związana z przygotowaniem “copy” czyli treści przekazów marketingowych, tekstów reklam i materiałów na strony internetowe przy zachowaniu wymogów SEO.
  • Broker informacji: Wyniesione ze studiów filologicznych wysokie kompetencje językowe i umiejętność przedzierania się przez ogromne zasoby wiedzy, mogą być przepustką do infobrokeringu. Jesteś w stanie budować swoją karierę jako infobroker w mediach, firmach i instytucjach, wyszukując, weryfikując, przetwarzając i interpretując zasoby danych w języku polskim lub języku związanym z Twoim kierunkiem studiów.
  • Praca w urzędach i instytucjach: Absolwent studiów filologicznych, zwłaszcza filologii obcych to dobry kandydat do budowania pozycji urzędnika, eksperta i polityka w międzynarodowej rzeczywistości. Język angielski to jeden z głównych języków takich instytucji, jak Unia Europejska, NATO, ONZ i jego agendy. Dzięki biegłości językowej oraz znajomości kulturowej absolwent anglistyki może budować swoją pozycję cywilnych i mundurowych instytucjach zajmujących się stosunkami międzynarodowymi, zapewnieniem globalnego bezpieczeństwa oraz rozwojem współpracy między państwami

Rynek pracy w Toruniu i w kujawsko-pomorskim

Tak jak wspomnieliśmy, w województwie kujawsko-pomorskim działa około 200 tysięcy firm, dzięki czemu absolwentom tutejszych uczelni dużo łatwiej wejść na rynek pracy i znaleźć dobrze płatne zatrudnienie. Stopa bezrobocia w Toruniu wynosi około 5% i jest niższa niż średnia krajowa, co jest dużym atutem. To pokazuje, jak bardzo atrakcyjny jest tutejszy rynek pracy dla absolwentów szkół wyższych w regionie i nie tylko. W całym województwie kujawsko-pomorskim stopa bezrobocia wynosi obecnie 8,4% i jest nieco wyższa od średniej krajowej. Atutem położenia Torunia jest fakt, że w pobliżu znajdują się takie ośrodki jak Bydgoszcz, czy też województwo pomorskie, gdzie z dyplomami lokalnych uczelni można znaleźć dobrą pracę. W województwie kujawsko-pomorskim znajduje się wiele dużych zakładów pracy, które potrzebują wysokiej jakości specjalistów. Miasto ma bardzo duży potencjał turystyczny. W samym Toruniu do grona największych firm należą takie zakłady jak Neuca S.A. GK, Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych S.A. GK, Thyssenkrupp Materials Poland S.A., Krajowa Spółka Cukrowa S.A. GK, Nova Trading S.A. GK, Toruńskie Zakłady Graficzne Zapolex Sp. z o.o., czy też Apator S.A. GK. Ponadto w województwie znajdują się takie firmy jak PESA, Atos Poland Global Services Sp. z o.o., Oponeo.pl S.A., Frosta, czy też Schumacher Packaging. Wszystkie z nich mają siedziby w Bydgoszczy. W mniejszych miejscowościach warto zwrócić uwagę na nowoczesne zakłady Anwil i PSH Lewiatan z Włocławka, Zakłady Tłuszczowe Kruszwica, Grupę Polomarket z Pakości, UMC Poland z Łysomic, czy też Cronimet z Inowrocławia. Lista tych firm pokazuje, że potencjał rozwojowy województwa jest bardzo duży, a dobrej jakości pracę można znaleźć także w mniejszych ośrodkach. Pomocne w tym będzie ukończenie studiów na lokalnych uczelniach.

Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję