Site logo

Kierunki mechaniczne w Opolu

Studia z mechaniki - co warto wiedzieć

Gdzie studiować mechanikę w Opolu?

Wszystkie studia z mechaniki w Opolu i na Opolszczyźnie

List view

Opinie o studiach mechanicznych

Poradniki dla przyszłych studentów kierunków mechanika i budowa maszyn oraz pojazdów (mobilność), inżynieria mechaniczna i ogólna, technologie inżynierskie w Opolu i na Opolszczyźnie. Kierunki okiem ekspertów, studentów, absolwentów i pracodawców.

Waves of water of the river and the sea meet each other during h
Częstochowa
Krzysztof Pełka

Co to jest turbulencja?

Czy turbulencja to zjawisko występujące tylko w samolotach? Jaki jest mechanizm jej powstawania? Czy można jej uniknąć? Czy ma jakieś pozytywne skutki? Co ma wspólnego

Czytaj więcej »

Zobacz inne kierunki techniczne w Opolu

Szukasz innych studiów kształcących na kierunkach politechnicznych? Sprawdź wszystkie techniczne kierunki studiowania.

Kierunek mechanika - program studiów, praca, zarobki (film)

Zobacz kierunek studiów w wideopigułce. Dowiesz się najważniejszych informacji: o czym są te studia, czego można się na nich nauczyć, przedmioty w planie zajęć, jakie trzeba mieć predyspozycje do kierunku, z czego można pisać pracę dyplomową, gdzie można znaleźć pracę po studiach. Przejrzyj dokładnie ofertę uczelni, które zachęcają do studiowania budownictwa. Zapoznaj się z oferowanymi specjalnościami, szczegółowym programem zajęć, poznaj wykładowców oraz współpracę z potencjalnymi pracodawcami. Ten kierunek może nie tylko stworzyć możliwości budowania kariery, ale i rozwijania pasji oraz poszerzania horyzontów.

Czy warto studiować mechanikę w Opolu i na Opolszczyźnie?

Zastanawiasz się nad studiowaniem kierunków mechanika i budowa maszyn oraz pojazdów (mobilność), inżynieria mechaniczna i ogólna, technologie inżynierskie na uczelni prywatnej lub państwowej? Podpowiadamy, co warto o tym wiedzieć.

Studia mechaniczne w pigułce

Co warto wiedzieć o mechanice i budowie maszyn? Jeśli wahasz się, czy studiowanie kierunku mechanicznego, wybierając jedną z wielu specjalności (np. profil informatyczny, mechaniczny, logistyczny oraz związany z zarządzaniem) ma sens, to poniższe informacje będą dla Ciebie bardzo interesujące. Dodatkowo możesz wybrać takie kierunki jak technika rolnicza i leśna, inżynieria ogólna i inżynieria mechaniczna. Zanim przystąpisz do rekrutacji na kierunki mechaniczne, dowiedz się o nich jak najwięcej. Sprawdź, co to jest mechanika i budowa maszyn, jakie daje możliwości studiowania i rozwijania swoich pasji oraz jakie daje możliwości pracy dla absolwentów. Kierunki mechaniczne są dostępne na studiach I stopnia i są to studia inżynierskie, które trwają 3,5 roku oraz jako studia uzupełniające – magisterskie trwające 1,5 roku. Wiedzę zdobytą podczas studiów tradycyjnych można poszerzać i pogłębiać na studiach podyplomowych. Jest to dobre rozwiązanie dla osób chcących zdobyć dodatkowe kwalifikacje często wymagane w procesach rekrutacyjnych, jak i podczas wykonywania zawodu. Początek studiów bywa zderzeniem z oczekiwaniami nauczycieli ze szkoły średniej w stosunku do zupełnie innych oczekiwań na studiach. Wiedza matematyczna i umiejętności analityczne są bardzo istotne. Na początku studenci poza przedmiotami akademickimi muszą pogłębiać wiedzę z zakresu matematyki, fizyki i mechaniki oraz projektowania. Studia pozwalają na realizację swoich pasji i zainteresowań, jednak ze względu na profil są bardzo wymagające. Na pewno interesuje Cię, jakie specjalności masz do wyboru. Można je pogrupować ze względu na profil kształcenia: ogólny mechaniczny (MiBM), mechaniki pojazdów, informatyczny, logistyczno-transportowy oraz zarządzanie produkcją.

Mechanika i budowa maszyn: Mechanika i budowa maszyn to studia typowo techniczne. Ich przedmiotem jest projektowanie, budowanie i eksploatacja maszyn. Ważnym aspektem studiów jest ciągle zmieniająca się rzeczywistość wykładanych przedmiotów. Rozwój technologii i nauk inżynierskich powoduje, że przekazywana wiedza musi być właściwie co roku aktualizowana. Wiedza wytworzona na ich podstawie, nie jest dana raz na zawsze. Maszyny w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat, stały się niebywale skomplikowane i złożone. Studia mechaniczne powinny zostać poprzedzone dobrym przygotowaniem, wypływającym ze szkoły średniej. Kandydat na studia powinien bardzo dobrze znać matematykę, fizykę i chemię. Oczywiście musi być oswojony z podstawiani informatyki, ponieważ wiele jego przyszłych zadań opartych będzie na pracy z obrabiarkami sterowanymi numerycznie.

Mechanika pojazdów: To studia mechaniczne związane z konstruowaniem, produkcją i eksploatacją różnego typu pojazdów. Możesz znaleźć tutaj takie obszary wiedzy, jak: samochodowe silniki spalinowe, budowa samochodów i ciągników, pojazdy elektryczne i hybrydowe, paliwa konwencjonalne i alternatywne w motoryzacji, eksploatacja pojazdów samochodowych, technologia napraw pojazdów samochodowych, podstawy badań pojazdów samochodowych, motoryzacyjne zagrożenie środowiska, podstawy diagnostyki pojazdów samochodowych.

IT w mechanice: To studia mechaniczne związane zastosowaniem rozwiązań informatycznych w projektowaniu procesów obróbki i produkcji, projektowaniem rozwiązań mechanicznych oraz tworzeniem oprogramowania do automatyzacji i zarządzania urządzeniami mechanicznymi i pojazdami. Możesz znaleźć tutaj takie obszary wiedzy, jak: podstawy programowania CNC, obróbka skrawaniem, budowa obrabiarek i maszyn CNC, obróbka plastyczna, podstawy projektowania obróbki plastycznej, metrologia produkcyjna, podstawy CAD/CAM, narzędzia skrawające, technologie zaawansowane, maszyny technologiczne do obróbki plastycznej, wspomaganie komputerowe projektowania procesów obróbki plastycznej.

Logistyka i transport w mechanice: To studia mechaniczne związane zastosowaniem rozwiązań logistycznych w projektowaniu procesów obróbki i produkcji, projektowaniem rozwiązań mechanicznych oraz logistyki w eksploatacji urządzeń mechanicznych i pojazdów. Możesz znaleźć tutaj takie obszary wiedzy, jak: diagnostyka maszyn, logistyka produkcji, zużycie w eksploatacji maszyn, inżynieria powierzchni, podstawy logistyki, inżynieria systemów, regeneracja i technologia napraw, projektowanie nowoczesnych powłok w systemach eksploatacji, techniki laserowe w eksploatacji maszyn, logistyka międzynarodowa.

Zarządzanie i jakość w mechanice: To studia mechaniczne związane zastosowaniem technik zarządzania w projektowaniu procesów obróbki i produkcji, projektowaniu rozwiązań mechanicznych oraz zarządzania produkcją jej odpowiedniej jakości w wytwarzaniu urządzeń mechanicznych i pojazdów. Możesz znaleźć tutaj takie obszary wiedzy, jak:
wzajemnie powiązane mechanizmy i procesy oraz metody i narzędzia związane z kontrolą, sterowaniem, zarządzaniem i zapewnieniem jakości zmierzające do doskonalenia i zwiększenia konkurencyjności wytwarzanych wyrobów, rozpoznawanie stosownych mechanizmów określających jakość, umiejętność rejestrowania wyników i sprawdzania ich norm jakościowych.

Technika rolnicza i leśna: Kierunek technika rolnicza i leśna zajmuje się tematyką gospodarki żywnościowej i leśnej. W czasie studiów zdobywa się wiedzę zarówno mechaniczną, rolniczą jak i ekonomiczną. Studia skierowane są do kandydatów, którzy interesują się rolnictwem i leśnictwem i z tymi zagadnieniami chcieliby związać swoją przyszłość.

Inżynieria ogólna: Studia na kierunku inżynieria ogólna są bardzo wyjątkowe. To studia interdyscyplinarne obejmujące kilka dziedzin nauki i łączące zajęcia na wielu wydziałach. Współczesny rynek pracy potrzebuje absolwentów, którzy poza wiedzą teoretyczną z danej dziedziny potrzebują umiejętności praktycznych z różnych kierunków studiów. Dzięki tym studiom wejście na rynek pracy jest dużo łatwiejsze. Kierunek poza przedmiotami ogólnoakademickimi pozwala zdobyć wiedzę z zakresu wiedzy elektronicznej, mechanicznej, energetycznej czy logistycznej.

Inżynieria mechaniczna: Studia na kierunki inżynieria mechaniczna pozwalają na zdobycie umiejętności z rozwiązywania problemów za pomocą technologii. Mechanika jest jedną z najbardziej tradycyjnych dziedzin inżynierii. W trakcie studiów zdobywa się wiedzę i umiejętności w zakresie projektowania, konstruowania i eksploatacji maszyn różnego rodzaju i przeznaczenia. Absolwent poza zdobyciem podstawowych umiejętności z przedmiotów ogólnych, takich jak matematyka, chemia, fizyka zdobywa wiedzę z zakresu: podstawowych zagadnień z przedmiotów technicznych, budowy, wytwarzania i eksploatacji maszyn, projektowania, procesu produkcji, podstawowych zagadnień dotyczących zarządzania, w tym zarządzania jakością i bezpieczeństwem.

Włókiennictwo: Absolwent kierunku włókiennictwo posiada wiedzę z zakresu: fizyki, chemii i informatyki, nauk o włóknie, obróbki włókna, technologii wytwarzania i konfekcjonowania tekstyliów oraz metrologii włókienniczej. W programie studiówna kierunku włókiennictwo wśród przedmiotów nauczania są: systemy mikroprocesorowe we włókiennictwie, modelowanie tekstyliów, projektowanie tekstyliów, projektowanie odzieży, konserwacja produktów włókienniczych, włókna specjalne, mechanika maszyn włókienniczych, zarządzanie produkcją, usługami i personelem. Dlaczego warto wybrać te studia? Dają  kwalifikacje do pracy w przemyśle lekkim. Przedmioty nauczania realizowane na włókiennictwie: matematyka, fizyka, chemia, informatyka, nauka o włóknie, struktura tkanin i techniki wytwarzania tekstyliów, konfekcjonowanie tekstyliów, chemiczna obróbka włókna, technologia włókien chemicznych, metrologia włókiennicza, mechanika techniczna, elektrotechnika i elektronika, automatyka, maszynoznawstwo i grafika inżynierska, zarządzanie.

Studia w Opolu i w opolskim

Opole to główny ośrodek akademicki w województwie opolskim. Każdego roku studiuje tu około 15 tysięcy studentów, a ponad 4 tysiące z nich opuszcza mury uczelni jako absolwentki i absolwenci. W mieście tym bardzo często wybierane są kierunki techniczne. Dużym powodzeniem cieszą się również studia pedagogiczne, nauki humanistyczne oraz kierunki związane z medycyną i zdrowiem. Obecnie opolskie uczelnie oferują ponad 100 kierunków, które dostosowane są do potrzeb studentów. W ofercie znajdują się zarówno studia licencjackie, inżynierskie, magisterskie jednolite jak i uzupełniające oraz studia podyplomowe. Potencjalni studenci mogą wybierać spośród ofert uczelni państwowych i prywatnych w ramach studiów stacjonarnych i niestacjonarnych. Tak bogata oferta sprawia, że ośrodek akademicki w Opolu cieszy się dużym uznaniem wśród osób spoza województwa. Lokalne uczelnie mają rozwiniętą infrastrukturę oraz nowoczesne centra dydaktyczne, co wpływa na jakość i komfort codziennej nauki. W Opolu zarejestrowanych jest ponad 12 tysięcy firm, które mogą stać się potencjalnymi pracodawcami dla absolwentów i pomóc im w wejściu na rynek pracy. W całym województwie jest ponad 105 tysięcy firm, według danych na koniec 2020 r., co może działać motywująco na osoby, które myślą o studiach w Opolu i okolicach. W stolicy województwa opolskiego w wolnym czasie jest co robić, dlatego studenci nie mogą narzekać na nudę. Miasto leży nad Odrą, dzięki czemu można spacerować po bulwarach nad rzeką lub odwiedzić tutejsze wyspy, chociażby Pasiekę i Bolko. Parki, w tym Park 800-lecia Opola, Park Nad Młynówką i Park Edukacyjno-Sensoryczny, również zachęcają do spędzania w czasu wolnego. Na uwagę zasługuje opolska starówka, gdzie znajdują się dobre restauracje, puby i bary, w których można spędzać czas po zajęciach i w godzinach wieczornych. Opole posiada rozbudowaną ofertę kulturalną, która uwzględnia sceny teatralne i kina, również te studyjne. Miłośnicy historii mogą udać się na spacer do Muzeum Wsi Opolskiej, Muzeum Śląska Opolskiego lub Muzeum Polskiej Piosenki. W końcu Opole znane jest z festiwali muzycznych. W mieście funkcjonuje piękny ogród zoologiczny. Opole to nie jedyny ośrodek akademicki w województwie. Zainteresowane osoby mogą podjąć edukację w miejscowościach takich jak Kędzierzyn Koźle, Brzeg i Nysa. W tych mniejszych ośrodkach co roku studiuje kilka tysięcy osób, a kilkaset z nich opuszcza uczelnie w roli absolwentów.

 

Technologiczne studia podyplomowe w Opolu

Gdzie w Opolu zdobywać wiedzę techniczną na studiach podyplomowych, kursach, szkoleniach - stacjonarnych i on-line?

Praca po studiach mechanicznych

Zastanawiasz się, jakie perspektywy pracy po skończeniu kierunku mechanika i budowa maszyn oraz pojazdów (mobilność), inżynieria mechaniczna i ogólna, technologie inżynierskie na Opolu i na Opolszczyźnie uczelniach?

Praca po studiach mechanicznych

Rynek pracy jest dość trudny dla absolwentów mechaniki i budowy maszyn, techniki rolniczej i leśnej oraz inżynierii mechanicznej i ogólnej. Nie można powiedzieć, że znajdują oni zatrudnienie bez wyjątków. Dobra praca jest nagrodą dla najlepszych studentów, którzy w trakcie praktyk i staży dali się poznać, jako pasjonaci swojej dziedziny. Bardzo wiele zależy też od specjalizacji, dlatego należy dokonać odpowiedzialnego i przemyślanego wyboru.

Inżynier mechanik: Podstawowa ścieżka kariery po kierunku mechanika i budowa maszyn związana jest z pracą w przemyśle i dla przemysłu. To po pierwsze praca nad nowymi produktami i tworzenie nowych modeli dotychczasowych rozwiązań: projektowanie maszyn i pojazdów w biurach projektowych i w laboratoriach rozwojowych. Po drugie praca inżyniera mechanika jest związana z produkcją maszyn: pracą w przemyśle ciężkim, gdzie produkowane są obrabiarki, elementy linii produkcyjnych oraz pojazdy osobowe i użytkowe. Po trzecie praca przy obsłudze już pracujących maszyn i środków transportu oraz ich serwisowaniu i naprawie. To przede wszystkim praca w różnych gałęziach przemysłu i gospodarki: branży automotive, kolejnictwie, włókiennictwie i przemyśle lekkim, mechanice precyzyjnej.

Inżynier techniki rolniczej i leśnej: W jakiej pracy odnajdzie się absolwent kierunku technika rolnicza i leśna? Absolwenci kierunku technika rolnicza i leśna znajdą pracę m.in. w:
zakładach produkcyjnych, związanych z przemysłem leśnym, gospodarstwach rolnych, zakładach produkcyjnych maszyn rolniczych i leśnych oraz przetwórstwa płodów rolnych, na stacjach obsługi i w warsztatach naprawczych maszyn rolniczych, ośrodkach badawczo-rozwojowych, jednostkach samorządu terytorialnego, sektorze energetycznym, jako eksperci planowania infrastruktury energetycznej obszarów wiejskich, nadleśnictwach i administracji leśnej, szkolnictwie zawodowym, średnim i wyższym, mogą prowadzić własne działalności związane z szeroko rozumianym „agrobiznesem”.

Badacz mechaniki: Jako absolwent studiów mechanicznych możesz związać się z aktywnością naukową na uczelni lub w instytucji badawczej związanej z mechaniką. Nieuniknione będą wtedy studia doktoranckie (po studiach magisterskich uzupełniających), praca naukowa, niekiedy praca dydaktyczna (uczenie studentów). Będziesz uczestniczyć w pracach badawczych, na ich podstawie przygotowywać artykuły i inne publikacje naukowe, uczestniczyć w seminariach i konferencjach związanych z naukami mechanicznymi.

Praca w instytucjach: Absolwent studiów mechanicznych zdobywając dodatkowe umiejętności, może zostać biegłym sądowym lub rzeczoznawcą, co poszerza jego możliwości rozwoje i pozwala nabyć dodatkowe doświadczenie i umiejętności. Może także pracować w instytucjach państwowych odpowiedzialnych za kontrolę prawidłowego działania maszyn i urządzeń, takich jak Urząd Dozoru Technicznego (UDT) lub Inspekcji Transportu Drogowego (ITD).

Praca po studiach w Opolu i w opolskim

Rynek pracy w Opolu jest bardzo atrakcyjny. To sprawia, że coraz więcej osób decyduje się na podjęcie studiów w tym mieście, a następnie pozostanie w nim i rozwój swojej kariery zawodowej. Obecnie w całym województwie zarejestrowanych jest około 105 tysięcy firm, z czego ponad 12 tysięcy w samym Opolu. To duża szansa dla absolwentów. Stopa bezrobocia wynosi 3,6% i jest prawie dwa razy niższa od średniej krajowej. To tylko potwierdza tezę, że opolskie firmy są bardzo dobrym miejscem, by rozpocząć w nich swoją karierę, a absolwenci nie powinni mieć problemu z płynnym wejściem na rynek pracy. Stopa bezrobocia w całym województwie wynosi 6,6% i jest porównywalna ze średnią krajową, co również jest warte odnotowania. Zdobycie wykształcenia wyższego ułatwia znalezienie satysfakcjonującej pracy, dlatego warto kontynuować edukację na uczelniach w Opolu, Nysie, Kędzierzynie Koźlu i Brzegu. W województwie opolskim znajduje się wiele atrakcyjnych i nowoczesnych zakładów pracy. Wśród nich warto wymienić zakłady przemysłu spożywczego, w tym Nutricia Grupy Danone, Animex i Zott z Opola, a także Przedsiębiorstwo Wyrobów Cukierniczych “Odra” S.A. w Brzegu, Kraft Foods ze Skarbimierza, czy też ZPC Otmuchów. Bardzo rozwinięty jest przemysł chemiczny, w którym z sukcesami działają ZAK S.A, Brenntag i Petrochemia w Kędzierzynie Koźlu. Kolejny dobrze rozwinięty sektor to przemysł metalowy i maszynowy, gdzie znajdują się takie zakłady pracy jak: Besel Grupa Cantoni w Brzegu, Grodkowskie Zakłady Wyrobów Metalowych, Coroplast w Dylakach, Famet w Kędzierzynie Koźlu, Marcegaglia i FAMAK w Kluczborku, a także opolski Tabor Szynowy. To tylko kilka wybranych zakładów pracy, w których karierę mogą rozpocząć absolwenci opolskich uczelni. Zdecydowanie warto studiować w tym regionie.

Zawód: Kontroler jakości

Głównym zadaniem kontrolera jakości (określanego również mianem specjalisty ds. jakości) jest sprawowanie bezpośredniego nadzoru nad jakością wszystkich lub wybranego etapu wchodzącego w skład procesu produkcji. Jeśli chcesz zatem czuwać nad jakością towarów, które następnie trafiają na rynek, to jest to stanowisko odpowiednie dla Ciebie i Twoich planów zawodowych. Czym zajmuje się kontroler jakości? Jego pierwszym zadaniem jest zawsze określenie podstawowych

Czytaj więcej »

Zawód: Elektronik

W swojej pracy zawodowej chciałbyś zajmować się projektowaniem inteligentnych domów? Ciągła praca z urządzeniami i systemami elektronicznymi to dla Ciebie ciekawe wyzwanie? Doskonale, będziesz świetnie radził sobie na stanowisku elektronika, o którym chcemy Ci dzisiaj opowiedzieć. Kim jest elektronik? Elektronik to specjalista, który odpowiada za proces montażu, instalacji, konserwacji oraz naprawy sprzętu komputerowego oraz urządzeń i systemów elektronicznych. Trudno w

Czytaj więcej »

Zawód: Kierownik produkcji

Kierownik produkcji to jedna z najważniejszych osób w fabryce lub przedsiębiorstwie produkcyjnym na średnim szczeblu zarządzania. Bez niego, wśród szeregowych pracowników w firmie zapanowałby niemały chaos. Do obowiązków kierownika produkcji należy: planowanie i nadzorowanie realizowania harmonogramów okresowych, organizowanie i koordynowanie prac podległych mu pracowników, a także ewidencjonowanie zrealizowanych zadań (plus pozostała papierkowa robota wymagana przez szefostwo tj. raporty, analizy itd.).

Czytaj więcej »
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję