Site logo

Studia wzornicze w Opolu

Studia design Opole

Gdzie na studia wzornicze w Opolu?

Wszystkie studia z designu: kierunki wzornictwo przemysłowe, meblarstwo, moda, ceramika, biżuteria, projektowanie wnętrz w Opolu i na Opolszczyźnie

List view

Opinie o studiach z designu

Poradniki dla przyszłych studentów kierunków wzornictwo przemysłowe, meblarstwo, moda, ceramika, biżuteria, projektowanie wnętrz w Opolu i na Opolszczyźnie. Kierunki wzornicze okiem ekspertów, studentów, absolwentów i pracodawców.

Architektura wnętrz
Redakcja Studia.pl

Zawód: Architekt wnętrz

Masz zmysł artystyczny i w swojej pracy zawodowej chciałbyś zajmować się projektowaniem wnętrz? Na widok tragicznie urządzonego biura masz ochotę usiąść i zaprojektować wszystko od

Czytaj więcej »
Inne
Redakcja Studia.pl

Zawód: Projektant mody

Polscy: Eva Minge, Dawid Tomaszewski, Joanna Przetakiewicz, Maciej Zień. Zagraniczni: Alexander McQueen, Miuccia Prada, Yves Saint Laurent, Giorgio Armani. Projektanci mody. Chcesz dołączyć do tego

Czytaj więcej »

Zobacz inne studia artystyczne Opolu

Szukasz innych studiów artystycznych i? Sprawdź wszystkie kierunki studiowania związane ze sztukami pięknymi.

Kierunek wzornictwo - program studiów, praca, zarobki (film)

Zobacz kierunek studiów w wideopigułce. Dowiesz się najważniejszych informacji: o czym są te studia, czego można się na nich nauczyć, przedmioty w planie zajęć, jakie trzeba mieć predyspozycje do kierunku, z czego można pisać pracę dyplomową, gdzie można znaleźć pracę po studiach. Przejrzyj dokładnie ofertę uczelni, które zachęcają do studiowania geografii. Zapoznaj się z oferowanymi specjalnościami, szczegółowym programem zajęć, poznaj wykładowców oraz współpracę z potencjalnymi pracodawcami. Ten kierunek może nie tylko stworzyć możliwości budowania kariery, ale i rozwijania pasji oraz poszerzania horyzontów.

Czy warto iść na studia wzornicze w Opolu i na Opolszczyźnie?

Zastanawiasz się nad studiowaniem kierunków wzornictwo przemysłowe, meblarstwo, moda, ceramika, biżuteria, projektowanie wnętrz na uczelni prywatnej lub państwowej? Podpowiadamy, co warto o tym wiedzieć.

Jeśli wahasz się, czy ma sens studiowanie jednego z kierunków związanych z projektowaniem np. wzornictwo przemysłowe, design, meblarstwo, moda, włókiennictwo, architektura wnętrz to poniższe informacje będą dla Ciebie bardzo interesujące. Zanim przystąpisz do rekrutacji na wzornictwo – dowiedz się o nim więcej. Sprawdź, co to jest wzornictwo, jakie daje możliwości studiowania i pracy dla absolwentów. Kierunki związane ze wzornictwem dostępne są na studiach licencjackich (3 lata), inżynierskich (3,5 roku) oraz na magisterskich studiach uzupełniających (1,5 roku do 2 lat). We wzornictwie przydadzą ci się talenty plastyczne, wyobraźnia przestrzenna, znajomość materiałów, kreatywność i zdolność do rozwiązywania problemów technicznych. Wzornictwo to studia, na których wykonuje się projekty wizualnej strony produktów lub przedmiotów o charakterze praktycznym albo mówiąc inaczej – użytkowym na podyplomówkach uzyskasz podstawowe kompetencje w dziedzinie wzornictwa lub pogłębisz wiedzę z wcześniejszych etapów edukacji. Podczas studiów będziesz uczyć się pracy z różnorodnymi materiałami, z użyciem nowoczesnych i tradycyjnych technik. W trakcie nauki wykorzystywane są również komputery ze specjalistycznym oprogramowaniem. Część zajęć odbywa się w pracowniach rękodzielniczych. Każdy student musi poznać zasady ergonomii, rysunek techniczny, zasady tworzenia dokumentacji projektowej oraz zagadnienia z historii designu.

 • Wzornictwo: Bardzo wiele przedmiotów codziennego użytku nie mogłoby zostać wyprodukowanych, gdyby nie osoby odpowiedzialne za projekt warstwy wizualnej, na który składają się między innymi: forma, kolor, czy faktura. Dotyczy to nie tylko przedmiotów o charakterze użytkowym, ale także różnego rodzaju opakowań oraz samych produktów. Choć studia na kierunku wzornictwo nie są hitem ostatnich lat, warto jednak pamiętać, że pracy dla designerów z pewnością nie zabraknie. Można spotkać opinie analityków, w myśl których liczba miejsc pracy w tym zawodzie będzie stale rosnąć. Każda uczelnia ustala swoje własne procedury związane z rekrutacją. Wiele zależy od tego, czy chcesz zdobyć tytuł licencjata, magistra, czy inżyniera. Decydując się na studia realizowane na politechnice musisz pogodzić się ze zwiększoną obecnością przedmiotów ścisłych w programie studiów. Niektóre uczelnie, oprócz dobrego świadectwa maturalnego, wymagają także pomyślnego zaliczenia dodatkowego egzaminu z rysunku lub przedstawienia teczki prac kandydata. Aby dostać się do takiej szkoły, warto przejść kurs rysunku, który pomoże zyskać umiejętności szczególnie cenione w trakcie selekcji kandydatów. Podział na trudne i łatwe studia już dawno został zatarty. Pytanie, czy będziesz męczyć się w trakcie nauki należy raczej do grupy pytań o indywidualne predyspozycje zawodowe. Jeżeli masz talent plastyczny, otwartą wyobraźnię, kreatywność i potrafisz przy tym zachować ścisłość myślenia – wzornictwo to studia dla Ciebie.
 • Tkanina i ubiór: Jest to kierunek studiów, dla tych którzy interesują się modą i marzą o tym, aby projektować ubiór. Kandydaci na ten kierunek powinni być uzdolnieni plastycznie i manualnie. Studenci tego kierunku zdobędą wiedzę zarówno teoretyczną, jak i praktyczną. Prześledzą historię mody oraz zrozumieją procesy i uwarunkowania dotyczące wzornictwa. Jeśli więc próbowałeś lub próbowałaś już swoich sił w szyciu i projektowaniu w domowym zaciszu, może czas sprawdzić swoje umiejętności przed znawcami tej branży?
 • Architektura wnętrz: Kierunek architektura wnętrz to studia kształcące projektantów wyglądu pomieszczeń mieszkalnych, biznesowych, biurowych, przemysłowych, usługowych, urzędów, przestrzeni publicznej, a także elementów wyposażenia wnętrz (w tym mebli), kształtowania kolorystyki i oświetlenia, wystaw, ekspozycji w kontekście użytkowym i kulturowym. Studia na kierunku architektura wnętrz pozwalają na łączenie umiejętności graficznych z wiedzą pozwalającą kompetentnie kształtować najbliższe otoczenie. Studia obejmują szeroki zakres przedmiotów z zakresu sztuk pięknych. Obszary wiedzy i umiejętności absolwenta obejmują tworzenie projektów wnętrz, grafiki i wzornictwa o wysokiej jakości artystycznej, funkcjonalno-programowej, ergonomicznej, technicznej i ekologicznej.
 • Projektowanie architektury wnętrz i otoczenia: Studia na kierunku projektowanie architektury wnętrz i otoczenia to studia interdyscyplinarne łączące projektowanie wnętrz i otoczenia obiektów architektury. Studia umożliwiają samodzielne projektowanie wnętrz w budynkach wraz ich najbliższym otoczeniem oraz małej architektury, a także mebli oraz innych ciekawych rozwiązań znajdujących swoje zastosowanie zarówno w obiektach użyteczności publicznej, galeriach, przestrzeniach otwartych, jak również w domach prywatnych.
 • Design w biznesie: Studia na kierunku design w biznesie mają bardzo nowoczesny charakter. Jest to nowatorski kierunek, który umożliwia kreatywne działanie projektowe. W połączeniu z elementami studiów biznesowych pomogą w tworzeniu innowacji procesowych i produktowych. W trakcie studiów słuchacze wykorzystują nowoczesne oprogramowanie komputerowe wspomagające procesu projektowe. Dodatkowo studenci pracują z różnymi materiały z użyciem zarówno nowoczesnych, jak i tradycyjnych technik plastycznych. Absolwenci kierunku design w biznesie są przygotowani do prowadzenia własnego biznesu związanego z grafiką i kreatywnością.
 • Projektowanie mebli (meblarstwo): Studia na kierunku projektowanie mebli pozwalają na zdobycie wiedzy związanej z projektowaniem, konstruowaniem, przygotowaniem do wdrożenia oraz wytwarzaniem mebli i wyposażenia wnętrz W trakcie studiów słuchacz nabywa umiejętności w zakresie drzewnictwa i meblarstwa uzyskaną przez pryzmat kluczowych osiągnięć projektowych i technologicznych. Słuchacze poznają poszczególne etapy procesu projektowego począwszy od pomysłu, modelowania, makietowania, technik wizualizacji, zapisu konstrukcji, obliczeń wytrzymałościowych, zapisu struktury i technologii wytwarzania w informatycznych systemach zarządzania aż po symulację procesu wytwarzania i realizację mebla.
 • Sztuka i wzornictwo szkła: Studia na kierunku sztuka i wzornictwo szkła należą do studiów artystycznych. Jest to wyjątkowy kierunek w skali kraju. W trakcie zajęć słuchacz zdobywa pogłębioną wiedzę i umiejętności w kontekście tworzywa jakim jest szkło, z uwzględnieniem współczesnych mediów. Posiada wiedzę o technicznych i technologicznych aspektach projektowania szkła oraz świadomego użycia warsztatu szklarskiego we własnych realizacjach artystycznych.
 • Sztuka i wzornictwo ceramiki: Studia na kierunku sztuka i wzornictwo ceramiki należą do studiów artystycznych. W trakcie studiów słuchacz zdobędzie umiejętności wyrażania oryginalnej wypowiedzi twórczej. Może także podjąć zajęcie projektanta w studiu autorskim lub zespole projektowym, w zakładach i wytwórniach ceramicznych – jest przygotowywany do pełnienia wiodącej roli w takich zespołach.
 • Art&design: Studia na kierunku art&design należą do grupy kierunków artystycznych. W trakcie zajęć słuchacze zdobywają wiedzę w obszarze szeroko rozumianej kultury wizualnej, ze szczególnym pogłębieniem znajomości teorii sztuki, jej historii i współczesnych kierunków rozwoju. Dodatkowo zdobywają umiejętność swobodnego wykorzystywania różnych technik i technologii w obszarze wybranej dyscypliny. Studia mają na celu uzyskanie kwalifikacji i umiejętności w obszarze szeroko pojętej twórczości artystycznej na polu sztuk pięknych oraz sztuk projektowych.
 • Inżynieria wzornictwa przemysłowego: Studia na kierunku inżynieria wzornictwa przemysłowego należą do grupy kierunków interdyscyplinarnych. Zajęcia łączą ze sobą wiedzę z zakresu techniki, a umiejętnościami artystycznymi. W trakcie studiów słuchacz zdobędzie wiedzę, umiejętności i kompetencje pozwalające na zaprojektowanie produktu zgodnie z daną specyfiką techniczną oraz wymaganiami dotyczącymi ergonomii i estetyki. W zakresie przedmiotów kierunkowych położono nacisk na równowagę między przedmiotami z obszaru nauk technicznych i sztuk plastycznych.
 • Wzornictwo ubioru i akcesoriów mody: Studia na kierunku wzornictwo ubioru i akcesoriów mody należą do grupy studiów artystycznych. W trakcie zajęć słuchacz uzyska wiedzę i umiejętności z zakresu sztuk plastycznych, rozwoju technologicznego dotyczącego wytwarzania wyrobu oraz powiązania zależności teoretycznych i praktycznych związanych z wzornictwem ubioru i jego akcesoriów. Dodatkowo pozna obsługę narzędzi warsztatu artystycznego w zakresie rysunku, malarstwa, kompozycji plastycznej oraz narzędzi warsztatu produkcyjnego w zakresie stosowania odpowiedniej konstrukcji, technologii i programów komputerowych w trakcie wytwarzania wyrobów odzieżowych i obuwniczych. Poszczególne ćwiczenia wykorzystują wiedzę i zdolności studentów oraz umiejętności posługiwania się warsztatem plastycznym oraz technicznym umożliwiającym na rozwiązywanie różnorodnych zagadnień projektowych.
 • Design i komunikacja społeczna: Studia na kierunku design i komunikacja społeczna należą do studiów interdyscyplinarnych. Łączą wiedzę z zakresu komunikowania z szerokimi umiejętnościami graficznymi. W trakcie zajęć słuchacze zdobywają wiedzę z zakresu historii designu, sztuki, architektury, komunikacji, mediów cyfrowych i przemysłu kreatywnego, zrównoważonego rozwoju, zarządzania zespołami, podstaw projektowania graficznego, kreatywnego myślenia i działania projektowego. Ta wiedza jest następnie wykorzystywana podczas zajęć przygotowujących do samodzielnego i profesjonalnego prowadzenia badań społecznych związanych z analizą potrzeb klientów, projektowaniem dóbr i usług, projektowaniem komunikacji, przestrzeni publicznej i prywatnej, ale także badań dotyczących wykluczenia społecznego, dyskryminacji i nierówności społecznych.

Studia w Opolu i w opolskim

Opole to główny ośrodek akademicki w województwie opolskim. Każdego roku studiuje tu około 15 tysięcy studentów, a ponad 4 tysiące z nich opuszcza mury uczelni jako absolwentki i absolwenci. W mieście tym bardzo często wybierane są kierunki techniczne. Dużym powodzeniem cieszą się również studia pedagogiczne, nauki humanistyczne oraz kierunki związane z medycyną i zdrowiem. Obecnie opolskie uczelnie oferują ponad 100 kierunków, które dostosowane są do potrzeb studentów. W ofercie znajdują się zarówno studia licencjackie, inżynierskie, magisterskie jednolite jak i uzupełniające oraz studia podyplomowe. Potencjalni studenci mogą wybierać spośród ofert uczelni państwowych i prywatnych w ramach studiów stacjonarnych i niestacjonarnych. Tak bogata oferta sprawia, że ośrodek akademicki w Opolu cieszy się dużym uznaniem wśród osób spoza województwa. Lokalne uczelnie mają rozwiniętą infrastrukturę oraz nowoczesne centra dydaktyczne, co wpływa na jakość i komfort codziennej nauki. W Opolu zarejestrowanych jest ponad 12 tysięcy firm, które mogą stać się potencjalnymi pracodawcami dla absolwentów i pomóc im w wejściu na rynek pracy. W całym województwie jest ponad 105 tysięcy firm, według danych na koniec 2020 r., co może działać motywująco na osoby, które myślą o studiach w Opolu i okolicach. W stolicy województwa opolskiego w wolnym czasie jest co robić, dlatego studenci nie mogą narzekać na nudę. Miasto leży nad Odrą, dzięki czemu można spacerować po bulwarach nad rzeką lub odwiedzić tutejsze wyspy, chociażby Pasiekę i Bolko. Parki, w tym Park 800-lecia Opola, Park Nad Młynówką i Park Edukacyjno-Sensoryczny, również zachęcają do spędzania w czasu wolnego. Na uwagę zasługuje opolska starówka, gdzie znajdują się dobre restauracje, puby i bary, w których można spędzać czas po zajęciach i w godzinach wieczornych. Opole posiada rozbudowaną ofertę kulturalną, która uwzględnia sceny teatralne i kina, również te studyjne. Miłośnicy historii mogą udać się na spacer do Muzeum Wsi Opolskiej, Muzeum Śląska Opolskiego lub Muzeum Polskiej Piosenki. W końcu Opole znane jest z festiwali muzycznych. W mieście funkcjonuje piękny ogród zoologiczny. Opole to nie jedyny ośrodek akademicki w województwie. Zainteresowane osoby mogą podjąć edukację w miejscowościach takich jak Kędzierzyn Koźle, Brzeg i Nysa. W tych mniejszych ośrodkach co roku studiuje kilka tysięcy osób, a kilkaset z nich opuszcza uczelnie w roli absolwentów.

 

Studia podyplomowe z designu w Opolu i na Opolszczyźnie

Gdzie w Opolu i na Opolszczyźnie zdobywać wiedzę z wzornictwa i projektowania - stacjonarnych i on-line?

Praca po studiach z wzornictwa

Zastanawiasz się, jakie perspektywy pracy po skończeniu kierunków wzorniczych na opolskich uczelniach?

Studia z zakresu wzornictwa od lat kształciły twórców wykorzystujących różne technologie graficzne do tworzenia dzieł sztuki i grafiki użytkowej. Warto zaznaczyć, że wzornictwo bardzo szybko zyskało niezwykły potencjał komercyjny i stało się popularną obecnie dziedziną sztuk plastycznych. Istnieje bardzo wiele możliwych dróg rozwoju zawodowego grafika. Można je pogrupować ze względu na perspektywy zawodowe, które będziesz mieć po studiach: twórczość artystyczna (tzw. sztuka wysoka i popkultura) i tworzenie projektów i prac graficznych do wykorzystania w biznesie, sektorze IT, mediach, reklamie, marketingu i przemyśle.
 • Zawód: projektant wnętrz: Zawód projektanta wnętrz można wykonywać po ukończeniu studiów architektonicznych, np. po studiach z projektowania architektury wnętrz i otoczenia, architektury wnętrz. Jak sama nazwa wskazuje, projektant wnętrz zajmuje się projektowaniem – do jego zadań należy przygotowanie projektu w zakresie plastycznym i określenie, jak ma wyglądać dane wnętrze, w co powinno być wyposażone, jakie kolory mają w nim dominować, jakie dekoracje będą pasowały do wystroju. Przed przystąpieniem do projektowania, powinien on poznać preferencje użytkownika wnętrza, na podstawie których opracowuje najpierw projekt wstępny. W trakcie realizacji zaakceptowanego przez zleceniodawcę projektu, projektant wnętrz współpracuje z wieloma fachowcami. Praca projektanta wnętrz może obejmować pełną opiekę nad inwestycją lub konieczne minimum – w zależności od początkowych ustaleń z klientem.
 • Zawód: architekt wnętrz: Zawód architekta wnętrz można wykonywać po ukończeniu studiów architektonicznych z projektowania architektury wnętrz i otoczenia, architektury wnętrz czy projektowania architektury wnętrz i otoczenia. Architekt wnętrz zajmuje się przestrzeniami znajdującymi się wewnątrz budynku, do jego zadań należy projektowanie pomieszczeń o dowolnym przeznaczeniu w sposób funkcjonalny, estetyczny i dostosowany do potrzeb ich użytkowników. Pracę architekta da się podzielić na etapy takie jak: rozpoznanie funkcji i charakteru obiektu oraz poszczególnych stref, zaplanowanie rozkładu funkcjonalno-przestrzennego, stworzenie koncepcji stylistycznej i funkcjonalnej, sporządzenie projektu wykonawczego oraz kosztorysu inwestorskiego. Bardzo ważna w pracy architekta wnętrz jest umiejętność wsłuchania się w potrzeby klienta, potrzebna jest też szczegółowa wiedza techniczna na temat materiałów wykończeniowych i tego, do jakich zastosowań się nadają oraz jakie mają właściwości. Specjalista posługuje się rysunkami technicznymi, rzutami i wizualizacjami, konieczna jest zatem zaawansowana znajomość programów graficznych i nie tylko.
 • Zawód: projektant mebli: Zawód projektanta mebli można wykonywać po studiach architektonicznych i ze wzornictwa takich jak np. projektowanie mebli. Osoba, która chce z powodzeniem wykonywać zawód projektanta mebli powinna przede wszystkim posiadać wyobraźnię przestrzenną oraz umiejętność posługiwania się matematyką, gdyż częścią jej pracy jest dokonywane pomiarów i konstruowanie przestrzenne mebli. Projektant mebli musi wykazywać się poczuciem estetyki oraz interesować się najnowszymi trendami w modzie. Niezbędna jest wiedza na temat dostępnych i możliwych do użycia materiałów w celu wykonania specyfikacji. Osoba wykonująca ten zawód przedstawia swoje projekty klientom za pomocą szkiców lub specjalistycznych programów, takich jak Pro100. Do jej obowiązków należą również przygotowywanie kosztorysów oraz nadzorowanie procesu realizacji projektu. Projektant mebli powinien być osobą komunikatywną, ponieważ tworzy on koncepcję zgodnie z wytycznymi pozyskanymi od osoby zamawiającej dany produkt. Projektant mebli, który woli mieć większą kontrolę nad swoją pracą, może założyć własną firmę, gdzie będzie miał możliwość realizacji swoich projektów od koncepcji do sprzedaży.
 • Zawód: artysta-grafik: Po studiach graficznych oraz ze wzornictwa możesz zajmować się na co dzień rozwijaniem swojego talentu jako grafik warsztatowy. Będziesz wymyślać i tworzyć prace plastyczne do wykorzystania w różnych formach druku. Główny proces twórczy będzie polegał na wymyślaniu koncepcji – co ma przedstawiać dana praca i w jaki sposób przedstawić odwzorować obraz na matrycy. To najbardziej pracochłonny etap przygotowania grafiki, aby móc potem z powodzeniem tworzyć kolejne kopie pracy – odbitki – na papierze, tkaninie i innych powierzchniach. W przypadku druku wypukłego punktem wyjścia jest płaska powierzchnia drewnianej deski (drzeworyt), linoleum (linoryt), arkusz metalu (metaloryt), płyta gipsowa (gipsoryt). Przygotowując formę do druku pozbywasz się dłutem, rylcem albo innym narzędziem części materiału. To, co pozostanie – będzie zostawiało ślad tuszu albo farby na odbitce. W przypadku druku wklęsłego będziesz wykonywać formy drukowe wykorzystując metalowe płyty (np. stal, miedź) tworząc na nich rysunek poprzez wykonywanie w nich miejsca na tusz lub farbę drukarską przy pomocy kwasów albo rylców. Przy pomocy różnych technik graficznych przygotowujesz projekt, gdzie na odbitce będzie odbijało się to, co wypełni rowki, dziurki i skazy w płycie matrycy. W druku płaskim druku będziesz przygotowywać matrycę w taki sposób, że miejsca drukujące i niedrukujące znajdą się na tym samym poziomie. W sitoruku będziesz tworzyć szablon na drobnej siatce tkanej, metalowej lub z włókien syntetycznych. Gotową formę naciągniesz na ramkę, a odbitkę będziesz wykonywać przetłaczając farby przez matrycę. Charakter pracy artystycznej wskazuje, że będziesz “wolnym strzelcem” wykonującym twórczość graficzną i starając się przedstawić ją publiczności na wystawach i wernisażach, szukając miłośników sztuki i inwestorów kupujących pracę oraz mecenasów sztuki. Możesz także szukać klientów poprzez Internet oraz podczas wydarzeń kulturalnych.
 • Zawód: projektant grafiki użytkowej: Ścieżka pracy grafika związana z wykonywaniem projektów komercyjnych – dla biznesu (promocja, marketing, media, opakowania, wizualizacje dla architektury, przemysłu), branży IT (gry komputerowe, aplikacje i serwisy internetowe), mediów – związana jest przede wszystkim z kierunkami związanymi z grafiką komputerową i interaktywną. Większość osób, które ukończyły studia na kierunku graficznym czy wzorniczym i tworzy swoje prace komercyjne przy pomocy sprzętu i programów graficznych pracuje samodzielnie. Część z nich zajmuje się indywidualną pracą nad komercyjnymi zleceniami. Inni znajdują zatrudnienie wszędzie tam, gdzie istnieje zapotrzebowanie na projekty graficzne: w biurach projektowych, agencjach reklamowych, fotograficznych, wydawnictwach klasycznych i internetowych, mediach klasycznych (prasa, telewizja), elektronicznych i nowych mediach, studiach graficznych, firmach zajmujących się produkcją filmową, telewizyjną, firmach produkujących gry i gry cyfrowe (komputerowe), instytucjach kulturalno-oświatowych.
 • Zawód: projektant ubioru: W celu pracy jako projektant ubioru należy ukończyć studia kierunkowe z zakresu wzornictwa, a w szczególności takie kierunki jak projektowanie ubioru, tkanina i ubiór, wzornictwo ubioru i akcesoriów mody. Musisz zdawać sobie sprawę z tego, że studia są świetnym atutem na współczesnym rynku pracy. Jeżeli wyspecjalizował się w jakiejś wąskiej dziedzinie, np. projektowanie ubrań rozpocznij poszukiwania pracy od tej właśnie branży. Dzięki wielu semestrom nauki zyskałeś też wiele ogólnych wiadomości o designie, nic nie stoi na przeszkodzie, by nieco nagiąć Twoje wcześniejsze zainteresowania, pozwolą wykorzystać w pełni wiedzę ze studiów i zająć się projektowaniem ubrań. Projektant ubrań zajmuje się tworzeniem odzieży oraz dodatków (np. torebek, butów, nakryć głowy, biżuterii). Praca projektanta ma charakter artystyczny, jego zadaniem jest wykreowanie wizji projektu tych przedmiotów. Absolwent studiów ze wzornictwa, może tworzyć projekty ubrań według własnych wizji. Projektant mody może prowadzić własną markę lub może być zatrudnionym w domu mody czy pracować dla firmy odzieżowej. Dodatkowo znajdzie też zatrudnienie w pracowania szwalniczych oraz w instytucjach kultury.

Praca po studiach w Opolu i w opolskim

Rynek pracy w Opolu jest bardzo atrakcyjny. To sprawia, że coraz więcej osób decyduje się na podjęcie studiów w tym mieście, a następnie pozostanie w nim i rozwój swojej kariery zawodowej. Obecnie w całym województwie zarejestrowanych jest około 105 tysięcy firm, z czego ponad 12 tysięcy w samym Opolu. To duża szansa dla absolwentów. Stopa bezrobocia wynosi 3,6% i jest prawie dwa razy niższa od średniej krajowej. To tylko potwierdza tezę, że opolskie firmy są bardzo dobrym miejscem, by rozpocząć w nich swoją karierę, a absolwenci nie powinni mieć problemu z płynnym wejściem na rynek pracy. Stopa bezrobocia w całym województwie wynosi 6,6% i jest porównywalna ze średnią krajową, co również jest warte odnotowania. Zdobycie wykształcenia wyższego ułatwia znalezienie satysfakcjonującej pracy, dlatego warto kontynuować edukację na uczelniach w Opolu, Nysie, Kędzierzynie Koźlu i Brzegu. W województwie opolskim znajduje się wiele atrakcyjnych i nowoczesnych zakładów pracy. Wśród nich warto wymienić zakłady przemysłu spożywczego, w tym Nutricia Grupy Danone, Animex i Zott z Opola, a także Przedsiębiorstwo Wyrobów Cukierniczych “Odra” S.A. w Brzegu, Kraft Foods ze Skarbimierza, czy też ZPC Otmuchów. Bardzo rozwinięty jest przemysł chemiczny, w którym z sukcesami działają ZAK S.A, Brenntag i Petrochemia w Kędzierzynie Koźlu. Kolejny dobrze rozwinięty sektor to przemysł metalowy i maszynowy, gdzie znajdują się takie zakłady pracy jak: Besel Grupa Cantoni w Brzegu, Grodkowskie Zakłady Wyrobów Metalowych, Coroplast w Dylakach, Famet w Kędzierzynie Koźlu, Marcegaglia i FAMAK w Kluczborku, a także opolski Tabor Szynowy. To tylko kilka wybranych zakładów pracy, w których karierę mogą rozpocząć absolwenci opolskich uczelni. Zdecydowanie warto studiować w tym regionie.

Zawód: Dyrektor Artystyczny (Art Director)

„Jestem dyrektorem artystycznym” – brzmi naprawdę dumnie, prawda? Znajomi na pewno nie raz i nie dwa będą Wam zazdrościć tak ładnie brzmiącego stanowiska. Czym jednak art director zajmuje się w swojej codziennej pracy? Z jakimi problemami musi się mierzyć i co najważniejsze: jak nim w ogóle zostać? Sprawdziliśmy… Kim jest dyrektor artystyczny? Wbrew pozorom dyrektor artystyczny, określany bardzo często mianem

Czytaj więcej »

Opis zawodu: Muzyk – Wokalista

Bycie muzykiem to coś więcej niż zwykła praca – to profesja o charakterze ściśle artystycznym, która rządzi się własnymi prawami. Najważniejsza jest tutaj bowiem pasja i zamiłowanie do muzyki, a zarobek traktowany jest jako użyteczny dodatek. Czy warto podążyć tą ścieżką kariery zawodowej? Kim jest muzyk – wokalista? Zapewne nie zdziwisz się, gdy powiem, że muzyk to artysta specjalizujący się

Czytaj więcej »

Zawód: Operator kamery

Przy pracy nad filmem od operatora ważniejsi są tylko reżyser i główny aktor. W końcu film to sztuka obrazu, więc też dziwić się nie ma czemu. Na początek ustalmy, czym różni się operator filmowy od operatora kamery (terminy te niesłusznie stosuje się zamiennie). Operator filmowy (inaczej nazywany operatorem obrazu, operatorem zdjęć, reżyserem obrazu, autorem zdjęć) odpowiada za całokształt zdjęć realizowanych

Czytaj więcej »
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję