Site logo

Podyplomowe studia elektroniczne w Opolu

Podyplomowe o elektronice - co warto wiedzieć?

Gdzie studiować podyplomowo elektronikę w Opolu?

Wszystkie studia podyplomowe związane elektronika, telekomunikacją, mechatroniką, automatyką, robotyką, elektrotechniką w Opolu i na Opolszczyźnie

List view

Zobacz inne kierunki podyplomowe związane z techniką i informatyką w Opolu

Myślisz nie tylko o podyplomowych elektroniki, telekomunikacji, mechatroniki, automatyki, robotyki, ale także o poznawaniu innych dziedzin techniki, technologii, informatyki? Sprawdź wszystkie kierunki "podyplomówek" z obszaru politechnicznego i IT

Czy warto studiować podyplomowo elektronikę w Opolu i na Opolszczyźnie?

Zastanawiasz się nad "podyplomówką" z kierunków elektronika, mechatronika, telekomunikacja, automatyka, robotyka, elektrotechnika na uczelni prywatnej lub państwowej? Podpowiadamy, co warto o tym wiedzieć.

Podyplomowe studia elektroniczne

Podyplomowe studia elektroniczne związane są głównie z rozwijaniem umiejętności z zakresu przetwarzania i analizy dużych zbiorów danych, głębokich sieci neuronowych zastosowanych w mediach, ochrony informacji sieci teleinformatycznych, projektowania systemów, wizualnej analityki, automatyki i robotyki, mechatroniki, fotoniki, zarządzanie zasobami czy systemami mobilnymi. Studia elektroniczne wymagają od absolwenta ciągłego aktualizowania i dostosowywania zdobytej wiedzy do zmian zachodzących w czasie szybkiego rozwoju całej dziedziny. Absolwent kierunków elektronicznych może dzięki edukacji podyplomowej specjalizować się w konkretnym obszarze dziedziny, dzięki czemu staje się specjalistą poszukiwanym na rynku pracy.

Podyplomowa elektronika: Podyplomowe studia z elektroniki przeznaczone są dla osób, które chcą rozwijać swoje umiejętności w zakresie wiedzy z dziedziny elektroniki, poszerzając swoje kompetencje. Omawiane zagadnienia stanowią całościowy przegląd praktycznych zastosowań współczesnej elektroniki. Prezentowane są techniki analogowe i cyfrowe, układy wysokiej częstotliwości, techniki sieciowe, mikroprocesory, sterowniki, miernictwo elektroniczne, wspomaganie komputerowe oraz wybrane aplikacje. Dodatkowo słuchacze nabywają kompetencji do nauczania elektroniki. Absolwenci są przygotowani do projektowania oraz wytwarzania układów, urządzeń i systemów elektronicznych, używając przy tym nowoczesne programy komputerowe. Mają wiedzę i kompetencje z zakresu projektowania aplikacji mikroprocesorów i mikrokontrolerów. Znają zagadnienia związane z sieciami komputerowymi i osprzętem sieciowym.

Podyplomowa mechatronika: Podyplomowa mechatronika związana jest technologiami mechatronicznymi czyli połączeniem elektroniki, inżynierii mechanicznej, elektrycznej, komputerowej, automatyki i robotyki. Zdobywasz kompetencje projektowania, produkcji i wykorzystywania nowoczesnych urządzeń, głównie do produkcji wykorzystującej nowoczesne technologie.Podyplomowe studia mechatroniczne mogą podnosić kompetencje zdobyte na kierunkach inżynierskich lub magisterskich, a także dostarczyć nowych kompetencji potrzebnych do pracy w przemyśle, badaniach naukowych lub innych innowacyjnych projektach. To studia nie tylko dla absolwentów kierunku mechatronika, ale także innych studiów elektronicznych oraz pozostałych studiów technicznych i studiów ścisłych oraz przyrodniczych. Możesz spotkać tutaj takie obszary podyplomowej mechatroniki, jak mechatronika dla inżynierów, mechatronika przemysłowa, mechatronika i programowanie obrabiarek CNC w procesach wytwórczych, mechanika i elektronika, zaawansowane techniki komputerowe w praktyce mechatronicznej, nauczanie mechatroniki (dla nauczycieli przedmiotów technicznych i zawodowych).

Podyplomowa automatyka i robotyka: Podyplomowe studia z automatyki i robotyki przeznaczone są dla osób, które chcą pogłębiać i aktualizować swoją wiedzę z zakresu sterowania procesami. Zastosowanie studiów podyplomowych znajdziemy w przemyśle, gdzie zautomatyzowana produkcja ogranicza konieczność pracy człowieka. Z pewnością można powiedzieć, że jest to jedna z najbardziej rozwojowych dziedzin techniki. Tematyka zajęć obejmuje automatykę procesów ciągłych i dyskretnych, analogowe i mikroprocesorowe urządzenia i elementy automatyki, programowalne sterowniki PLC, struktury i algorytmy układów automatyki – zagadnienia projektowe, komputerowe systemy sterowania, diagnostyka i monitorowanie układów automatyki, sprzęt i struktury urządzeń automatyki, stacje procesowe i operatorskie, przegląd i prezentacja systemów rozproszonych, komputerowe techniki wspomagania wytwarzania oraz projektowania urządzeń i elementów automatyki, metody sztucznej inteligencji w automatyce, języki programowania urządzeń automatyki.

Podyplomowa fotonika: Studia podyplomowe z zakresu fotoniki łączą ze sobą zagadnienia związane z optyką, elektroniką, a także informatyką. Specjalista w zakresie fotoniki musi znać się na tych trzech dziedzinach w równym stopniu. W trakcie podyplomówki nauczysz się traktować światło jako falę z wieloma jej parametrami takimi jak częstotliwość, faza, polaryzacja.Dzięki temu ta fala może nieść informacje. W czasie zajęć poznaje się przyrządy i układy współczesnej optoelektroniki takie jak lasery, diody, polaryzatory. Staniesz się specjalistą w tematyce włókien optycznych. Począwszy od teorii światłowodów przez optykę ośrodków anizotropowych aż po fotonikę światłowodową. Absolwenci znajdują zatrudnienie w firmach wytwarzających urządzenia optoelektroniczne, przy ich produkcji, serwisie i sprzedaży, w firmach telekomunikacyjnych stosujących masowo technologie optyczne, w instytucjach badawczo-rozwojowych.

Podyplomowe z Internetu rzeczy: Studia podyplomowe z Internetu rzeczy (ang. Internet of Things) stanowią obecnie z jednej strony obszar badań naukowy, z drugiej strony otaczają nas w życiu codziennym. IoT obejmuje coraz liczniejsze urządzenia, które ze sobą współpracują, więc elementy koncepcji Internetu rzeczy każdy z nas może obserwować na co dzień. Zajęcia przedstawiają usystematyzowany sposób koncepcję i zagadnienia związane z rozwojem globalnej sieci, w której mają znaleźć się nie tylko komputery, ale także urządzenia codziennego użytku. Absolwent studiów podyplomowych nabędzie wiedzę i umiejętności wychodzące naprzeciw aktualnym zapotrzebowaniom na specjalistów z zakresu IoT, pozna technologie stosowane w sieciach komputerowych oraz sieciach automatyki (sieci kablowe, światłowodowe, bezprzewodowe), będzie umiał zapewnić bezpieczeństwo ich użytkownikom i danym w nich przesyłanym, pozna techniki i ograniczenia interfejsów człowiek-maszyna.

Podyplomowe z przetwarzania i analizy dużych zbiorów danych: Studia podyplomowe na kierunku przetwarzanie dużych zbiorów danych są przeznaczone dla osób, które chcą rozwijać umiejętności z obszaru Data Science. Rezultaty analizy dużych zbiorów wykorzystywane są w każdej gałęzi gospodarki: banki, sieci handlowe czy agencje rządowe korzystają z specjalistów w tej dziedzinie. Warto rozpocząć takie studia aby być atrakcyjnym na rynku pracy.

Podyplomowe z głębokich sieci neuronowych – zastosowania w mediach cyfrowych: Studia podyplomowe na kierunku głębokie sieci neuronowe – zastosowania w mediach cyfrowych przeznaczone są dla absolwentów studiach technicznych o profilu matematycznym i fizycznym. W trakcie studiów słuchacze uzyskują wiedzę z zakresu projektowania modułów sztucznej inteligencji opartych na sieciach głębokich, z uwzględnieniem zastosowań w mediach cyfrowych. Studia pozwalają nabyć kompetencje niezbędne do pełnienia funkcji kierowniczych, administracyjnych i technicznych na stanowiskach związanych z bezpieczeństwem systemów teleinformatycznych

Podyplomowe z projektowania systemów informatycznych z bazami danych: Studia na kierunku projektowanie systemów informatycznych z bazami danych przeznaczone dla osób mających kontakt profesjonalny z informatyką, a nie mają w tym kierunku wykształcenia kierunkowego. Studia pozwlają poznać metody projektowania systemów z bazami danych oraz podstawy eksploatacji takich systemów. Dodatkowo prezentują metody i technologie projektowania struktur relacyjnych baz danych oraz tworzenia systemów informacyjnych.

Podyplomowe z systemów i aplikacji mobilnych: Studia podyplomowe na kierunku systemy i aplikacje mobilne przeznaczone są dla osób, które ukończywszy studia techniczne, chciałyby poszerzyć wiedzę w zakresie programowania aplikacji mobilnych do zastosowań w technologii internetu rzeczy. Podyplomówka obejmuje zagadnienia z zakresu: zastosowań technik programistycznych do specyficznych zastosowań związanych z wymianą informacji pomiędzy urządzeniami podłączonymi do infrastruktury komunikacyjnej. Absolwent będzie specjalistą w dziedzinie projektowania oprogramowania wykorzystywanego w systemach mobilnych.

Podyplomowe z wizualnej analityki danych: Studia podyplomowe na kierunku wizualna analityka danych są przeznaczone dla osób pracujących w działach finansowych i sprzedażowych, statystyk czy analityki danych, które chcą rozwijać kompetencje związane z analizą danych w tym obszarze pracy wykorzystując rozwiązania wykraczające poza narzędzia typu arkusz kalkulacyjny, w obszarze prezentacji danych poznając zasady tworzenia wizualizacji użytecznych dla odbiorców.

Podyplomowe z produkcji urządzeń elektronicznych: Studia podyplomowe na kierunku inżynieria produkcji urządzeń elektronicznych umożliwiają kompleksowe zapoznanie z procesem produkcji urządzeń elektronicznych w praktyce, zgodnie z najnowszymi technologiami stosowanymi na rynku. Absolwent jest przygotowany do pracy na stanowisku inżyniera procesu w firmach produkcyjnych z branży elektronicznej, które zajmują się montażem podzespołów elektronicznych.
Studia skierowane są do absolwentów studiów technicznych pierwszego i drugiego stopnia oraz do wszystkich osób z wykształceniem wyższym, które pracują lub chciałby pracować w sektorze produkcyjnym.

Studia podyplomowe w Opolu i w opolskim

Oferta studiów podyplomowych w Opolu oraz w innych ośrodkach akademickich w województwie jest bardzo atrakcyjna. W samej stolicy regionu absolwenci mają do dyspozycji blisko 90 kierunków, które dostosowane są do obecnych wymogów rynku pracy oraz potrzeb studentów. Ukończenie studiów podyplomowych możliwe jest również w mniejszych ośrodkach, na przykład w Nysie. Bardzo dużą popularnością cieszą się kierunki związane z pedagogiką, które często wybierane są przez opolskich nauczycieli. Ukończenie ich jest szansą na zdobycie nowych kwalifikacji oraz awans w pracy. Wiele osób decyduje się na kierunki biznesowe, w tym zarządzanie i marketing, ponieważ te specjalizacje niezbędne są w każdej firmie i stale ewoluują. Opole położone jest na bardzo ważnym szlaku transportowym, dlatego wśród kierunków podyplomówek dużo osób wybiera te związane z logistyką, transportem i eksportem. Na kolejnych miejscach znajdują się tematy związane z administracją i informatyką. Dyplomy zdobyte na tutejszych uczelniach są cenione w innych województwach, co również jest warte podkreślenia. Atutem studiów podyplomowych jest możliwość ich dostosowania do swoich możliwości. Z reguły trwają od 2 do 4 semestrów i prowadzone są w trybie niestacjonarnym w wybrane weekendy. To bardzo duża szansa dla osób, które na co dzień są aktywne zawodowo lub mają mało czasu. Ukończenie podyplomówki to nie tylko szansa na awans, ale na ewentualne przebranżowienie się i poszukanie bardziej atrakcyjnych warunków zatrudnienia. Na taki krok decydują się zarówno osoby, które zostają w województwie opolskim oraz takie, które decydują się na emigrację zarobkową. Po ukończeniu lokalnej podyplomówki, będzie o to zdecydowanie łatwiej.

Możliwości pracy po elektronice

Zastanawiasz się, jakie perspektywy pracy po skończeniu kierunków elektronicznych na opolskich uczelniach?

Zawód: Kontroler jakości

Głównym zadaniem kontrolera jakości (określanego również mianem specjalisty ds. jakości) jest sprawowanie bezpośredniego nadzoru nad jakością wszystkich lub wybranego etapu wchodzącego w skład procesu produkcji. Jeśli chcesz zatem czuwać nad jakością towarów, które następnie trafiają na rynek, to jest to stanowisko odpowiednie dla Ciebie i Twoich planów zawodowych. Czym zajmuje się kontroler jakości? Jego pierwszym zadaniem jest zawsze określenie podstawowych

Czytaj więcej »

Zawód: Mechanik

Mechanik to zawód o bardzo długiej tradycji. Rozwój technik komputerowych zmienił charakter tego zawodu. Pojawiło się wiele nowych specjalizacji. Zmieniły się metody projektowania i sposoby obróbki materiałów. Obecnie obserwuje się duże zapotrzebowanie rynku na wykwalifikowaną kadrę techniczną o profilu mechanicznym.

Czytaj więcej »

Zawód: Elektronik

W swojej pracy zawodowej chciałbyś zajmować się projektowaniem inteligentnych domów? Ciągła praca z urządzeniami i systemami elektronicznymi to dla Ciebie ciekawe wyzwanie? Doskonale, będziesz świetnie radził sobie na stanowisku elektronika, o którym chcemy Ci dzisiaj opowiedzieć. Kim jest elektronik? Elektronik to specjalista, który odpowiada za proces montażu, instalacji, konserwacji oraz naprawy sprzętu komputerowego oraz urządzeń i systemów elektronicznych. Trudno w

Czytaj więcej »

Praca po studiach elektronicznych

Warto zastanowić się, czy charakter pracy dla absolwentów kierunku studiów elektronicznych zgodny jest z predyspozycjami, charakterem i upodobaniami. Po tym kierunku studiów można rozpocząć budowanie swoich ścieżek kariery w firmach i instytucjach publicznych, poprzez prowadzenie serwisu urządzeń elektronicznych, projektowanie urządzeń elektronicznych w branży audio, pracę w handlu specjalistycznymi urządzeniami elektronicznymi, pogłębianie wiedzy i umiejętności w ramach studiów doktoranckich, pracę na stanowisku inżyniera w branży telekomunikacyjnej. Dodatkowo można zagłębiać się w szczegółowe obszary elektroniki i tworzyć prace dyplomowe na tematy takie jak: współczesne kierunki rozwoju przewodzących polimerowych nanokompozytów, nieinwazyjne metody integracji systemów telemetrycznych z otoczeniem, pomiar rezystancji w układzie RC z częstością ~200 Hz, zastosowanie termowizji pasywnej i aktywnej w elektronice.

Zawód elektronik: Elektronik to specjalista, który odpowiada za proces montażu, instalacji, konserwacji oraz naprawy sprzętu komputerowego oraz urządzeń i systemów elektronicznych. Trudno w jego przypadku określić standardowy zakres obowiązków, gdyż ten jest uzależniony od posiadanej specjalizacji i branży, w której elektronik jest zatrudniony.
Branża elektroniczna rozwija się bardzo dynamicznie i trudno już obecnie znaleźć gałąź współczesnej gospodarki, która nie korzystałaby z jej najnowszych osiągnięć. Warto jednak wymienić przynajmniej najważniejsze sektory, które bez elektroniki nie mogą już praktycznie funkcjonować: medyczny, telekomunikacyjny, IT oraz motoryzacyjny.

Mechatronik na rynku pracy: Wiedza mechatroniczna wykorzystywana jest w licznych gałęziach przemysłu, ponieważ urządzenia sterowane elektronicznie obecne są praktycznie wszędzie. Modernizacja zakładów produkcyjnych, projektowanie i wznoszenie inteligentnych budynków, innowacje w przemyśle motoryzacyjnym to tylko wybrane obszary zastosowania mechatroniki. Absolwent tego kierunku, jeśli wykaże się przedsiębiorczością i fachową wiedzą, może być spokojny o pracę dla siebie.

Badacz elektroniki: Jako absolwent studiów elektronicznych możesz związać się z aktywnością naukową na uczelni lub w instytucji badawczej związanej z elektroniką. Nieuniknione będą wtedy studia doktoranckie (po studiach magisterskich uzupełniających), praca naukowa, niekiedy praca dydaktyczna (uczenie studentów). Będziesz uczestniczyć w pracach badawczych, na ich podstawie przygotowywać artykuły i inne publikacje naukowe, uczestniczyć w seminariach i konferencjach związanych z naukami elektronicznymi.

Praca w instytucjach: Absolwent studiów elektronicznych zdobywając dodatkowe umiejętności, może zostać biegłym sądowym lub rzeczoznawcą, co poszerza jego możliwości rozwoje i pozwala nabyć dodatkowe doświadczenie i umiejętności. Może także pracować w instytucjach państwowych odpowiedzialnych za kontrolę prawidłowego działania linii produkcyjnych.

Praca po studiach w Opolu i w opolskim

Rynek pracy w Opolu jest bardzo atrakcyjny. To sprawia, że coraz więcej osób decyduje się na podjęcie studiów w tym mieście, a następnie pozostanie w nim i rozwój swojej kariery zawodowej. Obecnie w całym województwie zarejestrowanych jest około 105 tysięcy firm, z czego ponad 12 tysięcy w samym Opolu. To duża szansa dla absolwentów. Stopa bezrobocia wynosi 3,6% i jest prawie dwa razy niższa od średniej krajowej. To tylko potwierdza tezę, że opolskie firmy są bardzo dobrym miejscem, by rozpocząć w nich swoją karierę, a absolwenci nie powinni mieć problemu z płynnym wejściem na rynek pracy. Stopa bezrobocia w całym województwie wynosi 6,6% i jest porównywalna ze średnią krajową, co również jest warte odnotowania. Zdobycie wykształcenia wyższego ułatwia znalezienie satysfakcjonującej pracy, dlatego warto kontynuować edukację na uczelniach w Opolu, Nysie, Kędzierzynie Koźlu i Brzegu. W województwie opolskim znajduje się wiele atrakcyjnych i nowoczesnych zakładów pracy. Wśród nich warto wymienić zakłady przemysłu spożywczego, w tym Nutricia Grupy Danone, Animex i Zott z Opola, a także Przedsiębiorstwo Wyrobów Cukierniczych “Odra” S.A. w Brzegu, Kraft Foods ze Skarbimierza, czy też ZPC Otmuchów. Bardzo rozwinięty jest przemysł chemiczny, w którym z sukcesami działają ZAK S.A, Brenntag i Petrochemia w Kędzierzynie Koźlu. Kolejny dobrze rozwinięty sektor to przemysł metalowy i maszynowy, gdzie znajdują się takie zakłady pracy jak: Besel Grupa Cantoni w Brzegu, Grodkowskie Zakłady Wyrobów Metalowych, Coroplast w Dylakach, Famet w Kędzierzynie Koźlu, Marcegaglia i FAMAK w Kluczborku, a także opolski Tabor Szynowy. To tylko kilka wybranych zakładów pracy, w których karierę mogą rozpocząć absolwenci opolskich uczelni. Zdecydowanie warto studiować w tym regionie.
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję