Studia polonistyczne w pigułce

Co warto wiedzieć o polonistyce? Jeśli wahasz się, czy studiowanie jednego z kierunków związanych z językiem i kulturą polską, ma sens, to poniższe informacje będą dla Ciebie bardzo interesujące. Zanim przystąpisz do rekrutacji na filologię polską – dowiedz się o niej więcej.
Sprawdź, co to jest polonistyka, jakie daje możliwości studiowania i pracy dla absolwentów. Filologia polska dostępna jest na studiach licencjackich (3 lata) oraz na magisterskich studiach uzupełniających (2 lata). Można także uczyć się umiejętności posługiwania językiem polskim i znajomości kultury polskiej na podyplomówkach dających podstawowe kompetencje polonistyczne lub pogłębiających wiedzę z wcześniejszych etapów edukacji. Ktoś może zapytać – po co kilka lat studiować polonistykę? Po co zagłębiać się w język polski, skoro jesteśmy polakami i świetnie go znamy? Po co studiować polską kulturę – skoro otacza nas ona ze wszystkich stron od dzieciństwa? Tak naprawdę studia polonistyczne mogą wyglądać bardzo różnie. Ale łączy je jedno: podczas studiów mamy “oddychać polszczyzną”, stawać się jej eksploratorami i traktować ją jako narzędzie do wykorzystania po studiach. Jako absolwenci mamy nie tylko dobrze mówić i pisać po polsku – to wielu Polaków robi i bez studiów polonistycznych. Mamy to robić świadomie, wiedzieć, z czego wynikają reguły językowe. Być ekspertami od twórczości w języku polskim – w prozie, poezji i dramaturgii, w beletrystyce i literaturze faktu. Znać świetnie kulturę – nie tylko literacką, ale i filmową, teatralną, multimedialną. Jak wygląda program studiów polonistycznych? Polonistyka to wiedza o historii literatury. W zasadzie do każdej epoki literackiej przyporządkowany jest osobny przedmiot, kończący się zaliczeniem lub egzaminem. Oprócz tego ważną częścią studiów jest nauka gramatyki, w tym gramatyki historycznej. W programach studiów znajdują się też takie przedmioty jak historia języka polskiego, poetyka, retoryka, słowotwórstwo, edytorstwo, analiza dzieła literackiego, leksykografia, czy pradawny język starocerkiewnosłowiański.
Studia polonistyczne to także lektura najważniejszych dzieł literackich – nie tylko Mickiewicza i Słowackiego, ale też współczesnych pisarzy, poetów i dramaturgów tworzących w języku polskim, chociażby Olgi Tokarczuk, Wisławy Szymborskiej, Czesława Miłosza. Filologia polska to studia, które pozwalają Polakom zanurzyć się w świat języka ojczystego, dzięki temu nauka przebiega w sposób szybki i naturalny.
Na pewno interesuje Cię, jakie kierunki i specjalności filologii polskiej masz do wyboru? Można je pogrupować ze względu na obszar języka i kultury, którego dotyczą.
- Polonistyka nauczycielska: To kierunki i specjalności, które dają możliwość uczenia języka ojczystego w szkole, zdobycia zawodu nauczyciela – polonisty, a także kompetencje pedagogiczne, psychologiczne, z dydaktyki języka oraz wiedzę związaną z kręgiem kulturowym języka polskiego.
- Polonistyka artystycznoliteracka, kreatywne pisanie (creative writing): To studia skupione na rozwijaniu techniki twórczości literackiej, poznawaniu rzemiosła pracy słowem, w takich zawodach jak pisarz, poeta, dramaturg. To warsztaty związane ze poznawaniem, tworzeniem i szlifowaniem takich form literatury pięknej jak powieść, nowela, opowiadanie, bajka, epos, legenda, pieśń, fraszka, sonet, oda, tren, hymn, dramat (komedia, tragedia, dramat właściwy).
- Bibliotekoznawstwo, informacja naukowa, infobrokering i dokumentalistyka: To studia skupione na katalogowaniu, przechowywaniu, użyczaniu i wykorzystywaniu twórczości w języku polskim w formie drukowanej i elektronicznej, zarówno w literaturze pięknej, jak i użytkowej (w tym publikacji naukowych). To studia związane z przyszłą pracą nie tylko w bibliotekach i archiwach, ale zasobach baz danych oraz infobrokeringiem (zarządzaniem informacją).
- Językoznawstwo (lingwistyka): To studia polonistyczne związane z właściwościami języka polskiego, jego gramatyką i regułami rządzącymi jego stosowaniem.
- Polonistyka kulturoznawcza, literaturoznawstwo, wiedza o teatrze i kinie, animacja kultury: To studia poświęcone twórczości literackiej w języku polskim, przygotowujące zarówno do pracy jako krytyk artystyczny (literacki, teatralny, filmowy, operowy), jak i pracy naukowej związanej z polską literaturą, teatrem, filmem. Ścieżki studiowania polonistyki w obszarze kultury związane są także z różnymi rodzajami i gatunkami literatury, w tym literaturą dla dzieci i młodzieży. Polonistyka kulturoznawcza powiązana jest również z różnymi rodzajami animacji i promocji polskiej kultury.
- Polonistyka dziennikarska, publicystyczna, reklamowa, medialna, komunikacja publiczna, krytyka artystyczna: To studia poświęcone twórczości utylitarnej w języku polskim, wykorzystywanej w perswazji marketingowej, niekomercyjnych tekstach i innej aktywności w mediach (dziennikarstwo, publicystyka), jak i perswazji związanej z marketingiem. To także ścieżki studiowania związane z publicystyką kulturalną i krytyką artystyczną.
- Studia wydawnicze (edytorstwo) i kuratorstwo literatury: To studia polonistyczne związane z pracą wydawcy, redaktora, korektora i innego pracownika wydawnictwa. Podczas studiów można poznawać m.in. takie obszary, kompetencji, jak estetyka literacka, krytyka i praktyka literacka, kultura mediów klasycznych (drukowanych) i cyfrowych. Celem, jaki stawiają sobie uczelnie posiadające edytorstwo w swojej ofercie edukacyjnej, jest wykształcenie profesjonalistów znających doskonale rynek wydawniczy w Polsce i na świecie, orientujących się w tematyce poligraficznej, a także umiejących przygotować do publikacji różnorodne teksty. Najlepszymi kandydatami na kierunek edytorstwo są osoby interesujące się naukami humanistycznymi oraz posiadające wiedzę i umiejętności w użytkowaniu oprogramowania komputerowego przydatnego w pracy z tekstem. Poznasz zagadnienia dotyczące rozwoju drukarstwa w różnych wiekach, zapoznasz się z najnowszymi publikacjami wydawniczymi, prześledzisz historię literatury polskiej, dowiesz się wszystkiego o prawie autorskim, zmierzysz się z podstawowymi pojęciami z dziedziny edytorstwa i tekstologii, staniesz oko w oko z komputerowymi programami do edycji i składania tekstu. Nabędziesz również kompetencji komunikacyjnych, niezbędnych we współpracy z autorami tekstów lub z zespołem redakcyjnym. Wiedzę i umiejętności, jakie zyskasz, dzięki intensywnej nauce, będziesz mógł wykorzystać już na studiach.
- Glottodydaktyka (język polski jako język obcy): To studia związane z nauczaniem obcokrajowców, dla których język polski nie jest ojczystym. Na przykład wtedy, kiedy do jego poznania skłania pasja i miłość do polskiej kultury lub konieczność życiowa (możliwość pracy, nauki, studiowania w polskich firmach, szkołach, na uczelniach). To także studia związane z nauczaniem polszczyzny osób znających ją w bardzo małym stopniu (środowiska polonijne, obcokrajowcy z polskimi korzeniami).