Site logo

Studia plastyczne w Zielonej Górze

Studia plastyczne Zielonej Górze

Gdzie na studia plastyczne w Zielonej Górze?

Wszystkie studia z malarstwa, rzeźby, ceramiki, konserwacji i restauracji dzieł sztuki, edukacji plastycznej w Zielonej Górze i województwie lubuskim

List view

Opinie o studiach plastycznych

Poradniki dla przyszłych studentów kierunku malarstwo, rzeźba, ceramika, konserwacją i restauracja dzieł sztuki, edukacja plastyczna w Zielonej Górze i województwie lubuskim. Kierunki plastyczne okiem ekspertów, studentów, absolwentów i pracodawców

Bibliotekoznawstwo
Sebastian Szczęsny

Nauczyciele idą znowu na studia?

Pedagog szkolny, nauczyciel plastyki i muzyki, arteterapeuta, nauczyciel świetlicy, bibliotekarz szkolny – studia kształcące w tych zawodach to tylko niektóre sposoby, żeby uzupełnić nauczycielskie pensum.

Czytaj więcej »

Zobacz inne studia z kultury i sztuki w Zielonej Górze

Szukasz innych studiów artystycznych i kulturoznawczych? Sprawdź wszystkie kierunki studiowania związane z kulturą i sztuką.

Kierunki plastyczne - program studiów, praca, zarobki (film)

Zobacz kierunek studiów w wideopigułce. Dowiesz się najważniejszych informacji: o czym są te studia, czego można się na nich nauczyć, przedmioty w planie zajęć, jakie trzeba mieć predyspozycje do kierunku, z czego można pisać pracę dyplomową, gdzie można znaleźć pracę po studiach. Przejrzyj dokładnie ofertę uczelni, które zachęcają do studiowania kierunków plastycznych. Zapoznaj się z oferowanymi specjalnościami, szczegółowym programem zajęć, poznaj wykładowców oraz współpracę z potencjalnymi pracodawcami. Ten kierunek może nie tylko stworzyć możliwości budowania kariery, ale i rozwijania pasji oraz poszerzania horyzontów.

Czy warto iść na studia plastyczne w Zielonej Górze i województwie lubuskim?

Zastanawiasz się nad studiowaniem kierunku malarstwo, rzeźba, ceramika, konserwacją i restauracja dzieł sztuki, edukacja plastyczna na uczelni prywatnej lub państwowej? Podpowiadamy, co warto o tym wiedzieć.

Jeśli wahasz się, czy ma sens studiowanie jednego z kierunków związanych z malarstwem, rzeźbą, ceramiką, grafiką, fotografia, intermediami, konserwacją i restauracją dzieł sztuki, to poniższe informacje będą dla Ciebie bardzo interesujące. Zanim przystąpisz do rekrutacji na studia plastyczne – dowiedz się o nich więcej. Sprawdź, co to są studia plastyczne, jakie dają możliwości studiowania i pracy dla absolwentów. Kierunki związane ze studiami plastycznymi, dostępne są na studiach licencjackich (3 lata) oraz na magisterskich studiach uzupełniających (2 lata). Niektóre z nich mogą być prowadzone jako studia jednolite magisterskie (5 lat). Nauczanie plastyczne obejmuje dziedziny wizualnej twórczości artystycznej. Zajęcia na studiach plastycznych odbywają się w zdecydowanej większości w pracowniach artystycznych. Podczas wykładów, ćwiczeń, warsztatów, plenerów będziesz zgłębiać np. takie przedmioty jak: malarstwo, rysunek, komiks, grafika, fotografika, animacja, ornamentyka, formy przestrzenne, architektura, architektura wnętrz, rzeźba, scenografia, instalacja, rzemiosło artystyczne.
Na pewno interesuje Cię, jakie kierunki i specjalności z zakresu studiów plastycznych masz do wyboru. Można je pogrupować ze względu na perspektywy zawodowe, które będziesz mieć po studiach np. artysta-plastyk może zajmować się w co dzień rozwijaniem swojego talentu jako: malarz, rysownik, grafik, rzeźbiarz, fotograf, menedżer kultury i sztuki, czy impresario w pracy przy organizacji i realizacji wystaw, imprez i projektów artystycznych, marszand i doradca klienta w pracy w galeriach sztuki, antykwariatach, branży usługowej (wystrój wnętrz, zakup dzieł plastycznych),
animator kultury i sztuki w domach kultury, galeriach, muzeach i ośrodkach edukacji pozaszkolnej

  • Malarstwo: Malarstwo współczesne, abstrakcyjne bywa zwykle lekceważone przez niedoświadczoną publiczność. Aby namalować kwadrat nie trzeba przecież studiów malarskich. Takie poglądy zawierają nieuprawnione skróty myślowe i dość trudno pogodzić się z ich zwodniczą logiką. Studia malarskie to okazja do poznania języka obrazów, tradycji malarskich rozwijanych od tysięcy lat oraz możliwość zrozumienia reguł rządzących rozwojem sztuk pięknych. Podobnie jak ludzka mowa ma swoją leksykę i struktury gramatyczne, tak sztuki piękne posługują się określonymi środkami wyrazu. Jedynie gruntowna ich znajomość w połączeniu z artystyczną wrażliwością mogą stać się elementami zawodowego sukcesu malarza. Uczelniom, które realizują studia na kierunku malarstwo zależy na tym, by indeksy otrzymywali jedynie ludzie utalentowani, dlatego już w trakcie nauki w szkole średniej trzeba zorganizować sobie czas i warsztat, które pozwolą przedstawić do oceny autorskie prace. Przyjęcie na studia związane ze sztuką dokonuje się zwykle w oparciu o prace przedstawiane przez kandydata. Oczywiście należy też mieć odpowiednie świadectwo dojrzałości, które potwierdzi nie tylko zdolności artystyczne, ale także umiejętność zdobywania i używania wiedzy w codziennych zastosowaniach. Wybitnymi malarzami bardzo rzadko dziś zostają samoucy. Trudno raczej liczyć na talent, który nie domagałby się do szlifowania i umiejętnego pokierowania. Studia malarskie nie są więc gwarancją sukcesu, można jednak śmiało powiedzieć, że pomagają w rozwoju talentu i stanowią świetną przepustkę do artystycznego środowiska.
  • Rzeźba: Studia na kierunku rzeźb pozwolą zdobyć studentom wiedzę i profesjonalne umiejętności warsztatowe do realizacji dzieła sztuki rzeźbiarskiej w rozumieniu realistycznym i abstrakcyjnym. Dostarczą wiedzy z zakresu oceny wartości plastycznych oraz umiejętności werbalnego określenia problemów artystycznych. Kandydat na ten kierunek powinien być uzdolniony plastycznie oraz posiadać zdolności manualne. Jeśli jesteś człowiekiem z wizją i chciałbyś się spełniać artystycznie, być może studia na kierunku rzeźba będą dla Ciebie idealne.
  • Ceramika: Kierunek ceramika daje możliwość zdobycia wiedzy specjalistyczną dotyczącą dość niewielkiej, choć bardzo istotnej gałęzi przemysłu jaką jest produkcja ceramiczna. To kierunek interdyscyplinarny dający wykształcenie typowo techniczne pozostając jednocześnie ofertą bogatą w przedmioty artystyczne. Studia z zakresu ceramiki są nietypowym połączeniem – z jeden strony to kierunek o charakterze artystycznym, a z drugiej pojawiają się tam elementy z zakresu przedmiotów technicznych.
  • Fotografia: “Pstryk”, “pstryk”, “pstryk” – seria z szybkostrzelnego działa umiejscowionego tuż za wybiegiem i zdjęcie gotowe. Niby nic trudnego, lecz żeby “strzelać” w tak profesjonalny sposób trzeba lat praktyki i dobrych studiów, najlepiej na kierunku fotografia. Co wyróżnia te studia? Przede wszystkim wolność wyrażania siebie w bardzo prosty sposób. Wystarczy urządzenie zaopatrzone w obiektyw, spust, soczewki, trochę elektroniki, nieco umiejętności, odrobina szczęścia i już można dawać upust wyobraźni. Studiowanie na kierunku fotografia to przyjemność połączona z ciężką pracą. Pasja i teoretyczna wiedza w tym wypadku mogą okazać się atrybutami niewystarczającymi do przyjęcia na studia. Kandydaci chętni do studiowania fotografii muszą oczywiście zdać wpierw maturę. Oceny na świadectwie dojrzałości mają tak naprawdę drugorzędne znaczenie. By dostać się na fotografię należy na pewno dysponować wiedzą z zakresu obsługi aparatu fotograficznego oraz użytkowania podstawowych narzędzi do edytowania zdjęć. Warunkiem koniecznym jest także posiadanie własnego portfolio. Na fotografii liczy się przede wszystkim dorobek. Młodzi ludzie stają przed komisją egzaminacyjną, która ocenia ich wiedzę i osiągnięcia w fotograficznym rzemiośle. Szczęśliwcy uzyskają wstęp na prestiżowe studia. Edukacja trwa trzy lata. Licencjaci mają szansę kształcić się na studiach magisterskich. Wiele uczelni oferuje także inne formy poznawania fotografii (studia podyplomowe, kursy, warsztaty, itp.). Nic jednak nie zastąpi doświadczenia, jakie oferują studia, a później praktyka zawodowa. Najwięcej miejsca poświęca się kształtowaniu praktycznych umiejętności. Przyszli fotografowie uczą się wobec tego pracy z oprogramowaniem komputerowym, niezbędnym do edycji fotografii czy też tworzenia profesjonalnych prezentacji multimedialnych. Poznają tajniki zawodu fotografa i techniki wykonywania zdjęć. Nabywają sprawności w obsłudze nowoczesnego sprzętu fotograficznego. Uczestniczą w zajęciach w studiu fotograficznym oraz w plenerze. Otrzymują zasób wiedzy z różnych dziedzin, powiązanych z fotografią (historia sztuki, historia filmu, itp.). Istotą studiów na kierunku fotografia jest danie możliwości wyrażania siebie poprzez obraz zatrzymany w nieruchomych kadrach. Studia fotograficzne przyciągają nie tylko swoją atmosferą. Przyciągają również bardzo dobrze wykwalifikowaną kadrą, doskonałym zapleczem technologicznym oraz osiągnięciami. Wielu adeptów polskiej fotografii odniosło międzynarodowe sukcesy, niezależnie od miejsca, w którym pobierało szlify.
  • Intermedia: Intermedia są stosunkowo młodym i zdecydowanie unikatowym kierunkiem. Studia w tym zakresie przygotowują do samodzielnego uprawiania twórczości artystycznej oraz do rozwijania refleksji nad współczesną sztuką. Łączą w sobie elementy sztuk pięknych oraz współczesne wątki medialne. Zdecydowanie są to studia dla osób, które mogą pochwalić się wieloma talentami i różnymi zainteresowaniami. Jeśli faktycznie jesteś artystyczną duszą i chcesz nabyć kompetencje, które wykorzystasz wedle własnych upodobań to intermedia może być strzałem w dziesiątkę.
  • Konserwacja i restauracja dzieł sztuki: Współczesna konserwacja i restauracja dzieł sztuki jest dziedziną nauki i sztuki jednocześnie. Uprawianie tej dziedziny wymaga od studentów umiejętność łączenia nauki i sztuki , wiedzy z zakresu przedmiotów ścisłych, umiejętności manualnych oraz dużego zmysłu artystycznego. Jest to kierunek dla osób interesujących się sztuką, skrupulatnych i cierpliwych. Absolwenci tego kierunku ma możliwość pracy jako samodzielny twórca, realizujący się w pracy artystycznej i naukowej.
  • Scenografia: Scenograf to bliski współpracownik reżysera. Uczestniczy w próbach teatralnych, jest obecny na planie filmu czy programu telewizyjnego. Należy do czołówki realizacyjnej spektaklu lub filmu. Scenografia to bardzo określone studia o wąskiej specjalizacji, więc zanim złożysz dokumenty, koniecznie dowiedz się jaki program studiów jest realizowany oraz w jaki sposób przebiega proces rekrutacyjny.
  • Grafika artystyczna: Grafika artystyczna, w znaczeniu tradycyjnym, jest techniką plastyczną, która obejmuje twórczość cechującą się możliwością łatwego powielania, przy użyciu stworzonej przez artystę formy. W muzeach z pewnością wielokrotnie spotkaliście się z akwafortami, miedziorytami, linorytami i drzeworytami. Tradycyjne techniki graficzne nie są martwe, pomimo tego obok nich wyrosła na końcu ostatniego stulecia olbrzymia gałąź sztuk plastycznych, w postaci grafiki komputerowej. Nie wymaga ona materialnej formy przeznaczonej do powielania, choć można pewnie powiedzieć, że jej funkcje pełni cyfrowy plik. Jak wygląda studiowanie grafiki artystycznej? To niezwykle ciekawe studia, łączące przeszłość i tradycję z nowoczesnością. Życie studenta grafiki nie jest wcale takie kolorowe, jak mogłoby się wydawać. W czasie studiów musi on sporządzić setki projektów, które podlegają surowej ocenie. Poznaje historyczne uwarunkowania swojego zawodu oraz tradycyjne techniki graficzne. Swoje umiejętności doskonali w pracowniach komputerowych, przy użyciu najnowszych programów, obecnych w największych studiach grafiki komputerowej na świecie. W czasie studiów będziesz stykać się z takimi tradycyjnymi formami grafiki, jak druk wypukły (cynkoryt, drzeworyt, frottage, gipsoryt, korkoryt, kredoryt, linoryt, metaloryt, ołowioryt), druk wklęsły (akwaforta, akwatinta, autolitografia, cerografia, fluoroforta, heliograwiura, kamienioryt, mezzotinta, miedzioryt, miedzioryt punktowy, miękki werniks, odprysk, staloryt, sucha igła, twardy werniks), druk płaski (algrafia, chromolitografia, cynkografia, fotolitografia, litografia, oddruk, ossa-sepia), druk sitowy ((serigrafia), inne techniki graficzne (ceratoryt, cliche verre, kolograf, monotypia, odbitka na cieście, światłodruk, ziarnoryt). Będziesz też poznawać grafikę użytkową i sztukę projektowania prac plastycznych i wizualnych do zastosowania w biznesie, mediach i wzornictwie przemysłowym, m.in. tworzenia reklam, animacji, opakowań. Podczas wykładów, ćwiczeń i warsztatów będziesz zgłębiać także takie przedmioty jak: malarstwo, rzeźba, rysunek, ilustracja, plener rysunkowo-malarski, historia sztuki, grafika warsztatowa, fotografia, projektowanie graficzne, multimedia, grafika cyfrowa. Studia graficzne to ciekawa droga dla wszystkich osób zdradzających talent plastyczny oraz zainteresowanie nowoczesnymi technikami informatycznymi. Aby dobrze przygotować się do rekrutacji, musisz koniecznie zapoznać się z warunkami ogłoszonymi przez komisję kwalifikacyjną na wybranej przez Ciebie uczelni. Bardzo często warunkiem przyjęcia na studia jest zdanie egzaminu praktycznego, ocena prac kandydata (tzw. teczka) i rozmowa kwalifikacyjna.
  • Edukacja artystyczna w zakresie sztuki plastycznej: Uczelnie oferujące ten kierunek poszukują kandydatów wykazujących się uzdolnieniami plastycznymi i kreatywnością. Egzaminy wstępne weryfikują umiejętności kandydatów, obowiązkowe jest wykonanie pracy plastycznej – rysunku, obrazu bądź rzeźby. Kandydatów obowiązuje również tradycyjny konkurs świadectw maturalnych, preferowane przedmioty to przede wszystkim przedmioty humanistyczne, szczególnie historia sztuki. Na edukacji artystycznej w zakresie sztuki plastycznej nie ćwiczy się tylko rysunku, ale również malarstwo, grafikę, a nawet rzeźbę. Podstawowe przedmioty to między innymi: historia sztuki, emisja głosu, przekaz audiowizualny, psychologia percepcji wizualnej, antropologia kulturowa i sztuka współczesna. Później student wybiera spośród kilku przedmiotów kierunkowych takich jak: rysunek, malarstwo, grafika, rzeźba, struktury wizualne, intermedia, projektowanie graficzne, multimedia, fotografia.

Studia w Zielonej Górze i województwie lubuskim

Zielona Góra to ośrodek akademicki, który w połączeniu z pobliskim Sulechowem tworzy jeden z dwóch głównych ośrodków akademickich w zachodniej Polsce. Szukający kierunku dla siebie, mogą skorzystać z ponad 100 propozycji w ramach studiów licencjackich, inżynierskich, jednolitych magisterskich i magisterskich uzupełniających oraz studiów podyplomowych. Bogata oferta sprawia, że na studia w Zielonej Górze decydują się zarówno osoby z regionu, jak i przyjezdni studenci. Co roku na tutejszych uczelniach studiuje 10 tysięcy osób, a kilka tysięcy opuszcza mury uczelni jako absolwenci. Absolwenci oraz studenci mogą skorzystać z oferty pracy około 129 tysięcy firm, które zarejestrowane są w województwie lubuskim. Dodatkowym atutem tego miejsca jest bliskość granicy z Niemcami, gdzie również cenieni są wykształceni specjaliści z lubuskich uczelni. Alternatywą może być poszukiwanie zawodowego spełnienia w Wielkopolsce lub w województwie zachodniopomorskim.Zielona Góra znana jest również ze wspaniałej zieleni miejskiej i parków, w którychmożna odpoczywać między zajęciami lub aktywnie spędzać czas. Wśród parków warto zwrócić uwagę na Piastowski, Świętej Trójcy, Sowińskiego oraz Dunikowskiego, a to tylko kilka z wielu propozycji. Można skorzystać również z licznych koncertów, spektakli teatralnych, wystaw oraz z kin alternatywnych. Wieczorami życie studenckie przenosi się do lokalnych restauracji, pubów i barów, na których liczbę również nie można narzekać. Miłośnicy historii mogą odwiedzić Muzeum Etnograficzne, Muzeum Ziemi Lubuskiej, Park Książęcy Zatonie, czy Ruiny Pałacu w Zatoniu. Rozbudowany campus uniwersytecki to miejsce, w którym tętni życie studenckie. W tutejszych szkołach wyższych znajdziecie wysokiej klasy infrastrukturę uczelnianą, która jest nowoczesna i dostosowana do europejskich standardów. Życie akademickie województwa lubuskiego to nie tylko Zielona Góra i Sulechów. Potencjalni studenci mogą wybierać również z oferty uczelni z Gorzowa Wielkopolskiego, Żar, Kostrzyna nad Odrą i Słubic.

Artystyczne i kulturalne studia podyplomowe w Zielonej Górze i województwie lubuskim

Gdzie w Zielonej Górze i województwie lubuskim zdobywać wiedzę z różnych kultury i sztuki - stacjonarnych i on-line?

Praca po studiach plastycznych

Zastanawiasz się, jakie perspektywy pracy po skończeniu kierunków hotelarstwo i gastronomii na zielonogórskich i lubuskich uczelniach?

Studia plastyczne od lat kształciły twórców wykorzystujących różne technologie graficzne do tworzenia dzieł sztuki i grafiki użytkowej. Warto zaznaczyć, że grafika bardzo szybko zyskała niezwykły potencjał komercyjny i stała się najpopularniejszą obecnie dziedziną sztuk plastycznych. Istnieje bardzo wiele możliwych dróg rozwoju zawodowego plastyka. Dla absolwenta studiów plastycznych możliwe są w zasadzie trzy ścieżki zawodowe: kariera naukowa i dydaktyczna, realizacja malarskich, graficznych aspiracji i zaistnienie na rynku sztuki oraz zmiana zawodu. Każda z tych opcji może funkcjonować w połączeniu z innymi. Bardzo rzadko absolwent plastyka wybiera jedną drogę, jednocześnie wystrzegając się innych. Drogi te można pogrupować ze względu na perspektywy zawodowe, które będziesz mieć po studiach: twórczość artystyczna (tzw. sztuka wysoka i popkultura) i tworzenie projektów i prac graficznych do wykorzystania w biznesie, sektorze IT, mediach, reklamie, marketingu i przemyśle.

  • Artysta malarz: W celu wykonywania zawodu artysty malarza nie trzeba ukończyć żadnych studiów, jednak dopiero zdobycie dyplomu nadaje rangę Twojej pracy. Absolwent studiów będzie posiadać wiedzę i umiejętności wykwalifikowanego plastyka, będzie przygotowany do realizacji i upowszechniania różnorodnych postaci przekazów wizualnych i medialnych dla celów artystycznych, poznawczych, edukacyjnych i użytkowych. Będzie posiadać umiejętności wykorzystania nabytej wiedzy w indywidualnej i zespołowej aktywności artystycznej.
  • Rysownik: W celu wykonywania zawodu artysty malarza nie trzeba ukończyć żadnych studiów, jednak dopiero zdobycie dyplomu nadaje rangę Twojej pracy. Absolwent studiów plastycznych będzie posiadać wiedzę i umiejętności wykwalifikowanego plastyka, będzie przygotowany do realizacji i upowszechniania różnorodnych postaci przekazów wizualnych i medialnych dla celów artystycznych, poznawczych, edukacyjnych i użytkowych. Będzie posiadać umiejętności wykorzystania nabytej wiedzy w indywidualnej i zespołowej aktywności artystycznej.
  • Rzeźbiarz: W celu pracy na stanowisku rzeźbiarza nie trzeba ukończyć studiów, jednak dopiero studia z zakresu rzeźby dają odpowiednie kwalifikacje i podstawy merytoryczne. Absolwent tego kierunku może podjąć się indywidualnej pracy twórczej i zawodowej w zakresie rzeźby oraz funkcjonowania na rynku sztuki. Znajdzie zatrudnienie w wydawnictwach i firmach reklamowych, organizacjach samorządowych,w zespołach projektowych i architektonicznych. Może pracować w instytucjach promujących sztukę, takich jak galerie i muzea, a po ukończeniu odpowiedniej specjalności w szkolnictwie.
  • Fotograf: Fotografik to fotograf-artysta, w odróżnieniu od rzemieślników-fotografów (termin fotografika powstał przez połączenie słów fotografia i grafika). Po studiach fotograficznych możesz zajmować się na co dzień rozwijaniem swojego talentu jako twórca zdjęć artystycznych. Będziesz wymyślać i tworzyć prace fotograficzne z zamysłem kreatywnym. Główny proces twórczy będzie polegał na wymyślaniu koncepcji – co ma przedstawiać dane zdjęcie, jak odnaleźć właściwe plenery, dobrać modeli występujących na zdjęciach, wykonać im makijaż, charakteryzację, jakie wymyślić i wyszukać rekwizyty oraz scenografię . Charakter pracy artystycznej wskazuje, że będziesz “wolnym strzelcem” wykonującym twórczość fotograficzną i starając się przedstawić ją publiczności na wystawach i wernisażach, szukając miłośników sztuki i inwestorów kupujących prace z fotografii artystycznej oraz mecenasów sztuki. Możesz także szukać klientów poprzez Internet oraz podczas wydarzeń kulturalnych. Na fotografów czeka wiele możliwości. Kariera w mediach, w branży filmowej, współpraca z wydawnictwami, domami mody, czy ośrodkami kultury, to tylko kilka z nich. Inna droga do kariery prowadzi przez samodzielną działalność gospodarczą lub pracę dla wielkich agencji reklamowych. Fotograf ma ogromne szczęście, gdyż swój zawód może uprawiać gdziekolwiek. Niezależnie od tego, gdzie się znajduje, obiektów i tematów do “opstrykania” znajdzie pełno.
  • Grafik: Po studiach plastycznych i graficznych możesz zajmować się na co dzień rozwijaniem swojego talentu jako grafik warsztatowy. Będziesz wymyślać i tworzyć prace plastyczne do wykorzystania w różnych formach druku. Główny proces twórczy będzie polegał na wymyślaniu koncepcji – co ma przedstawiać dana praca i w jaki sposób przedstawić odwzorować obraz na matrycy. To najbardziej pracochłonny etap przygotowania grafiki, aby móc potem z powodzeniem tworzyć kolejne kopie pracy – odbitki – na papierze, tkaninie i innych powierzchniach. W przypadku druku wypukłego punktem wyjścia jest płaska powierzchnia drewnianej deski (drzeworyt), linoleum (linoryt), arkusz metalu (metaloryt), płyta gipsowa (gipsoryt). Przygotowując formę do druku pozbywasz się dłutem, rylcem albo innym narzędziem części materiału. To, co pozostanie – będzie zostawiało ślad tuszu albo farby na odbitce. W przypadku druku wklęsłego będziesz wykonywać formy drukowe wykorzystując metalowe płyty (np. stal, miedź) tworząc na nich rysunek poprzez wykonywanie w nich miejsca na tusz lub farbę drukarską przy pomocy kwasów albo rylców. Przy pomocy różnych technik graficznych przygotowujesz projekt, gdzie na odbitce będzie odbijało się to, co wypełni rowki, dziurki i skazy w płycie matrycy. W druku płaskim druku będziesz przygotowywać matrycę w taki sposób, że miejsca drukujące i niedrukujące znajdą się na tym samym poziomie. W sitoruku będziesz tworzyć szablon na drobnej siatce tkanej, metalowej lub z włókien syntetycznych. Gotową formę naciągniesz na ramkę, a odbitkę będziesz wykonywać przetłaczając farby przez matrycę. Charakter pracy artystycznej wskazuje, że będziesz “wolnym strzelcem” wykonującym twórczość graficzną i starając się przedstawić ją publiczności na wystawach i wernisażach, szukając miłośników sztuki i inwestorów kupujących prace oraz mecenasów sztuki. Możesz także szukać klientów poprzez Internet oraz podczas wydarzeń kulturalnych.
  • Konserwator zabytków: W celu pracy na stanowisku konserwatora zabytków należy ukończyć studia kierunkowe, takie jak konserwacja i restauracja dzieł sztuki. Konserwator zabytków zajmuje się usuwaniem skutków niszczenia różnych obiektów, które pojawiają się wraz z biegiem lat. Dodatkowo dba o budynki zabytkowe i pamiątki historyczne. Konserwator zabytków najczęściej pracuje w wojewódzkim urzędzie ochrony zabytków, w muzeach lub innych instytucjach kultury. Czekają na niego również oferty związane z wykonywaniem ekspertyz autentyczności dzieł sztuki oraz szerokie możliwości zatrudnienia w urzędach administracji państwowej, których profil działalności opiera się na ochronie dóbr kultury.
  • Restaurator dzieł sztuk: W celu pracy na stanowisku restauratora dzieł sztuki należy ukończyć studia z zakresu nauk plastycznych takich jak edukacja artystyczny w zakresie sztuk plastycznych czy konserwacja zabytków. Praca konserwatora dzieł sztuki polega na zabezpieczaniu dzieł sztuki przed niszczącym działaniem czasu, przedłużaniu ich istnienia i wskazaniu najkorzystniejszych warunków przechowywania. Oprócz pracy z obiektami zabytkowymi w prywatnych lub muzealnych pracowniach konserwatorskich wspomagają swoją wiedzą ośrodki badawcze i naukowe w kraju i za granicą. Pracują jako kopiści i eksperci od autentyczności dzieł sztuki.
  • Marchand: W celu pracy na stanowisku marszanda należy ukończyć studia z zakresu nauk plastycznych takich jak edukacja artystyczny w zakresie sztuk plastycznych czy konserwacja zabytków lub inne kierunki pokrewne. Marszand zajmuje się handlem dziełami sztuki. Bardzo często jest przedstawicielem artysty. Wynika to z faktu, że sam artysta często nie umie odnaleźć się w realiach rynkowych. Nie posiada zbyt wielu informacji na ten temat. Nieczęsto zdarza się u osób twórczych również talent handlowy. Marchand to poważny zawód, zajmujący się też kreowaniem gustów.
  • Pracownik muzeum: W celu pracy w muzeum nie trzeba kończyć żadnych studiów, jednak aby zrobić karierę w muzealnictwie warto ukończyć studia plastyczne, takie jak edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych, malarstwo, rzeźba, konserwacja zabytków i inne pokrewne. W muzeum pracują nie tylko renowatorzy, dokumentaliści, czy konserwatorzy, lecz także specjaliści ds. IT, specjaliści ds. social media, przewodnicy, sekretarze, księgowa, a nawet prawnik. Pracownik muzeum zajmuje się gromadzeniem, przechowywaniem, konserwacją i przygotowywaniem ekspozycji przedmiotów zabytkowych. Natomiast przewodnik zajmuje się oprowadzaniem wycieczek i wykładami. Pracownik muzeum powinien interesować się sztuką i historią. Muzealnik powinien być osobą komunikatywną, która chętnie podzieli się wiedzą z odwiedzającymi.
  • Pracownik galerii sztuki: W celu pracy w galerii sztuki nie trzeba kończyć żadnych studiów, jednak aby zrobić karierę warto ukończyć studia plastyczne, takie jak edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych, malarstwo, rzeźba, konserwacja zabytków i inne pokrewne. W galerii sztuki pracują nie tylko renowatorzy, dokumentaliści, czy konserwatorzy, lecz także specjaliści ds. IT, specjaliści ds. social media, przewodnicy, sekretarze, księgowa, a nawet prawnik. Pracownik galerii sztuki zajmuje się gromadzeniem, przechowywaniem, konserwacją i przygotowywaniem ekspozycji przedmiotów zabytkowych. Natomiast przewodnik zajmuje się oprowadzaniem wycieczek i wykładami. Pracownik muzeum powinien interesować się sztuką i historią. Powinna być to osoba komunikatywna, która chętnie podzieli się wiedzą z odwiedzającymi.
  • Pracownik domu aukcyjnego: W celu pracy w domu aukcyjnym nie trzeba kończyć żadnych studiów, jednak aby zrobić karierę warto ukończyć studia plastyczne, takie jak edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych, malarstwo, rzeźba, konserwacja zabytków i inne pokrewne. Pracownik domu aukcyjnego będzie odpowiedzialna za: kontakty z klientami, sprzedaż dzieł sztuki, przyjmowanie obiektów do sprzedaży, opisywanie i opracowywanie obiektów, udzielanie informacji o ofercie, aranżowanie i dozór ekspozycji.
  • Broker sztuki: W celu pracy na stanowisku brokera w zakresie sztuki należy ukończyć studia z zakresu nauk plastycznych takich jak edukacja artystyczny w zakresie sztuk plastycznych czy konserwacja zabytków lub inne kierunki pokrewne. Broker sztuki zajmuje się handlem dziełami sztuki. Bardzo często jest przedstawicielem artysty. Wynika to z faktu, że sam artysta często nie umie odnaleźć się w realiach rynkowych. Nie posiada zbyt wielu informacji na ten temat. Nieczęsto zdarza się u osób twórczych również talent handlowy. Broker to poważny zawód, zajmujący się też kreowaniem gustów.
  • Rzeczoznawca sztuki: W celu pracy na stanowisku rzeczoznawcy sztuki należy ukończyć kierunkowe studia plastyczne. Dodatkowo najlepsi rzeczoznawcy mogą poszczycić się tytułem rzeczoznawcy nadanym przez Ministerstwo Kultury. Osoby bez tego tytułu posługują się mianem eksperta sztuki. Większość rzeczoznawców to plastycy, historycy sztuki, konserwatorzy i archeolodzy. Do głównych zadań eksperta należy orzeczenie o oryginalności obiektu na podstawie stylu, formy oraz osadzenia konkretnego dzieła w aspekcie całościowej twórczości artysty. Specjaliści orzekają, że niekiedy sami wytrawni kolekcjonerzy potrafią bezbłędnie określić pochodzenie oraz oryginalność dzieła. Rangę ekspercką nadaje przede wszystkim doświadczenie.
  • Krytyk sztuki: W celu pracy jako krytyk sztuki należy ukończyć studia plastyczne na różnych kierunkach sztuki np. malarstwo, konserwacja dzieł sztuki, rzeźba oraz kierunki pokrewne. Krytyk sztuki to osoba analizująca dzieła sztuki, literatury lub prace naukowe. Ocenia i recenzuje też ich wartość merytoryczną. Oczywiście nie każdy człowiek może zostać krytykiem, mimo że każdy może wyrazić swoje zdanie na określony temat, także na forum publicznym. To, co wyróżnia krytyka spośród innych osób wyrażających swoje zdanie w ten sposób to zakres posiadanej przez niego wiedzy z danego obszaru. Miejscem pracy krytyka może być redakcja prasowa, telewizyjna, lub radiowa, krytyk może publikować także na łamach internetu.
  • Dziennikarz, recenzent sztuk pięknych: W celu pracy na stanowisku dziennikarza, recenzenta dzieł sztuki należy ukończyć zarówno studia plastyczne, takie jak malarstwo, rzeźba, konserwacja dzieł sztuki, jak również chociażby podyplomowe studia dziennikarskie. Biegła znajomość rynku artystycznego w połączeniu ze znajomością rzemiosła dziennikarskiego oraz wyniesiona ze studiów erudycja to dobra podstawa do pracy w mediach, takich jak prasa, radio, telewizja, media interaktywne (internetowe). Nie tylko tam, gdzie liczy się wysoka kultura języka, ale i komunikatywność oraz jasność przekazu. Znajomość różnych konwencji językowych pozwala na kształtowanie takiej formy, aby była dostosowana do poziomu wykształcenia oraz potrzeb odbiorcy. Absolwenci studiów artystycznych i dziennikarskich nie mają problemu ze znalezieniem pracy na stanowiskach dziennikarskich w artystycznych redakcjach prasowych i telewizyjnych.
  • Animator kultury: W celu pracy na stanowiskach związanych z animacją kultury należy ukończyć studia turystyczne, kulturoznawcze lub artystyczne. Kompetencje uzyskane przez studentów umożliwią im twórcze wykorzystywanie współczesnych mediów (Internetu) do upowszechniania i animowania działań z zakresu szeroko rozumianej kultury oraz inicjowania niezależnych działań przestrzeni gospodarczej. Animator kultury zajmuje się organizowaniem życia kulturalnego danej społeczności, w tym organizacją czasu wolnego mieszkańcom. Dodatkowo organizuje imprezy kulturalne i prowadzi zajęcia (warsztatowe) wybranych dziedzin sztuki. Jest to osoba silnie związana z szeroko pojętą kulturą, promująca ją, uświadamiająca ludziom jej znaczenie, inspirująca do działania w jej obszarze. Przyszli animatorzy znajdą pracę w ośrodkach wychowawczo-oświatowych, szkołach, przedszkolach, organizacjach pozarządowych, samorządach, domach opieki społecznej, bibliotekach, mediach, galeriach sztuki, muzeach, kinach i teatrach, domach dziecka czy domach kultury.
  • Polityk: Wykształcenie plastyczne i artystyczne to dobre przygotowanie do zaangażowania się w życie publiczne. Dzięki dobrej znajomości kultury, sztuki absolwenci mogą robić skutecznie karierę na różnych poziomach aktywności: lokalnej (miejskiej, wiejskiej), gminnej, powiatowej, samorządowej, na szczeblu krajowym i międzynarodowym. Głównie pełniąc rolę w działach związanych z rozwojem kultury i sztuki.
  • Nauczyciel plastyki: Plastyka to jeden z przedmiotów artystycznych nauczanych w polskim systemie edukacji w szkołach na każdym poziomie. Warto przy tym zwrócić uwagę na różne przedmioty związane z plastyką w szkolnictwie artystycznym na poziomie szkoły średniej i szkolnictwa policealnego. Nic więc dziwnego, że część absolwentów studiów plastycznych wybiera zawód nauczyciela. Pamiętaj jednak, że furtką do uczenia plastyki w szkole podstawowej, branżowej, liceum i technikum są kwalifikacje pedagogiczne. Jeśli wybierzesz podczas licencjackiego lub magisterskiego kierunki plastycznego specjalność nauczycielską – to wystarczy. W przeciwnym przypadku musisz zdobyć uprawnienia, idąc na studia pedagogiczne, najczęściej podyplomowe.
  • Scenograf: W celu pracy na stanowisku scenografa należy ukończyć studia na kierunkach artystycznych, takich jak właśnie scenografia. Celem pracy scenografa jest opracowanie projektu oprawy plastycznej dla teatru, filmu, telewizji lub na estradę w porozumieniu z reżyserem uwzględniając przy tym jego wizje. Perspektywy pracy dla scenografa są bardzo rozległe, może on pracować w; teatrze, filmie i telewizji. Może także znaleźć pracę przy sesjach zdjęciowych lub filmowych w branży reklamowej. Scenograf przydaje się również przy realizacji koncertów, które mają charakter widowisk.

Praca po studiach w Zielonej Górze i w województwie lubuskim

Rynek pracy w Zielonej Górze i okolicach jest bardzo atrakcyjny i doskonale wypada w zestawieniu ze średnią krajową. Dzięki temu absolwenci lubuskich uczelni nie mają problemu z płynnym wejściem na rynek pracy oraz znalezieniem atrakcyjnego zatrudnienia. Korzystają z tego również przyjezdni, którzy mimo ukończenia studiów w innych regionach Polski, ostatecznie decydują się na migrację do województwa lubuskiego. Obecnie w Zielonej Górze stopa bezrobocia wynosi 4% i jest o ponad połowę niższa niż średnia krajowa. Korzystnie wypada również stopa bezrobocia dla całego województwa, która oscyluje w granicach 5,8%. To również około 0,5% mniej niż średnia krajowa. W województwie lubuskim funkcjonują zakłady z wielu branż, w tym również rolnictwo i przemysł winny, co jest dużym atutem dla studentów różnych kierunków. Wiele z tych firm decyduje się na współpracę gospodarczą z firmami niemieckimi, dlatego na rynku pracy bardzo cenieni są absolwenci z językiem niemieckim. Zdecydowanie najbardziej rozpoznawalną i generującą największe przychody firmą z województwa lubuskiego jest Cinkciarz.pl. Ten internetowy kantor wymiany walut pochodzi właśnie z Zielonej Góry. W gronie największych pracodawców znajdują się również Stelmet Sp. z o. o. z Zielonej Góry, Kaskat Sp. z o. o. z Gorzowa Wielkopolskiego, Seco/Warwick Europe Sp. z o. o. i Sprick Rowery Sp. z o. o. ze Świebodzina. Ponadto warto wymienić takie firmy jak SE Bordnetze Polska Sp. z o. o. i Faurecia Gorzów Sp. z o. o. z Gorzowa Wielkopolskiego, czy Gedia Poland Sp. z o. o. z Nowej Soli. Wykaz firm i miejscowości, w których się one znajdują, wskazuje na to, że całe województwo jest atrakcyjne gospodarczo dla absolwentów. Lokalny rynek pracy w lubuskiem jest im bardzo przyjazny, dlatego Zielona Góra i inne tego województwa są warte tego, by rozpocząć w nich studia.

Zawód: Copywriter

Czy wiesz, kto stoi za sloganami “I’m lovin’ it”, “Just do it”, “Coraz bliżej Święta”? Zachwycasz się ich chwytliwością i prostotą jednocześnie? Dobre hasło potrafi przyczynić się do ogromnego sukcesu marki, produktu czy jakiejkolwiek idei. A za tymi sukcesami stoją właśnie m.in. copywriterzy. Ich praca wbrew pozorom nie polega tylko na wpadaniu raz na jakiś czas na genialne pomysły. Czym

Czytaj więcej »

Zawód: Architekt wnętrz

Masz zmysł artystyczny i w swojej pracy zawodowej chciałbyś zajmować się projektowaniem wnętrz? Na widok tragicznie urządzonego biura masz ochotę usiąść i zaprojektować wszystko od nowa? Może to oznaczać tylko jedno: jesteś urodzonym architektem wnętrz, o którego profesji chcielibyśmy opowiedzieć Ci teraz nieco więcej. Kim jest architekt wnętrz? Architekt wnętrz (często określany także mianem „projektanta”) to osoba, która jest odpowiedzialna

Czytaj więcej »

Copywriter internetowy – content writer| Zawód z pasją

Na czym polega praca e-copywritera? Kim jest content writer? Czy do wykonywania zawodu wystarczy mieć “lekkie pióro”? Jak zostać autorem treści promocyjnych? Czy studia polonistyczne dają odpowiednie kompetencje do tworzenia tekstów reklamowych? O swoich doświadczeniach zawodowych opowiada Ada Manikowska, copywriterka-freelancerka,  absolwentka studiów marketingowo-medialnych na filologii polskiej w kaliskiej filii UAM. Jak wygląda praca w e-copywritingu? Czym się zajmuje copywriter?Każdy copywriter

Czytaj więcej »
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję