Studia germanistyczne w pigułce
Co warto wiedzieć o germanistyce? Jeśli wahasz się, czy studiowanie jednego z kierunków związanych z językiem niemieckim i niemieckojęzycznym kręgiem kulturowym, ma sens, to poniższe informacje będą dla Ciebie bardzo interesujące. Zanim przystąpisz do rekrutacji na filologię niemiecką – dowiedz się więcej o niej.
Sprawdź, co to jest germanistyka, jakie daje możliwości studiowania i pracy dla absolwentów. Filologia niemiecka dostępna jest na studiach licencjackich (3 lata) oraz na magisterskich studiach uzupełniających (2 lata). Można także uczyć się umiejętności posługiwania językiem niemieckim i znajomości kultury niemieckojęzycznej na studiach podyplomowych, dających podstawowe kompetencje germanistyczne lub pogłębiających wiedzę z wcześniejszych etapów edukacji. Początek studiów może okazać się dość trudnym doświadczeniem, dla ludzi nieprzywykłych do intensywnego kształcenia językowego. Studenci, obok przedmiotów ogólnoakademickich muszą oswoić się z szybkim przyswajaniem zagadnień leksykalnych i gramatycznych. Studia germanistyczne to także lektura najważniejszych dzieł literackich – nie tylko Johanna Wolfganga von Goethego, ale też współczesnych pisarzy, poetów, dramaturgów tworzących w języku niemieckiego. Ważnym elementem kształcenia jest też historia języka niemieckiego oraz gramatyka historyczna. Filologia niemiecka to studia, które pozwalają “zanurzyć się w świat języka niemieckiego”, dzięki temu nauka przebiega w sposób szybki i naturalny. Warunkiem wstępnym jest pomyślne zdanie egzaminu maturalnego z języka niemieckiego, choć są także uczelnie, w których można rozpocząć naukę języka Goethego od podstaw. Na pewno interesuje Cię, jakie kierunki i specjalności germanistyczne masz do wyboru. Można je pogrupować ze względu na obszar filologii, której dotyczą.
- Germanistyka (filologia niemiecka): Freud, Kant, Nietzsche, Goethe, Bach, Luter – to tylko niektóre nazwiska wybitnych uczonych i twórców kręgu niemieckojęzycznego. W jaki sposób dotrzeć do treści ich dzieł bez pośrednictwa osób trzecich, takich jak tłumacze oraz interpretatorzy? Wystarczy zgłębić język niemiecki. Świetnym pomysłem do realizacji takiego celu są studia filologiczne, poświęcone językowi naszych sąsiadów. Taki wybór jest z pewnością znakomitą decyzją osób, które wykazują talent językowy. Dzięki znajomości niemieckiego mogą czytać niemiecką literaturę, a także prowadzić rozmowy z mieszkańcami sąsiada Polski. Germanistyka to studia, gdzie będziesz poznawać język niemiecki, od strony językoznawczej i posługiwania się nim w praktyce. Zdobędziesz m.in. wiedzę na temat gramatyki, słownictwa, idiomów, akcentowania, wersji języka używanego w różnych krajach. Możesz liczyć na zajęcia z native speakerami – wykładowcami, dla których niemiecki jest językiem ojczystym. Poznasz także kulturę niemieckojęzyczną – Niemiec, Austrii, Lichtensteinu, Szwajcarii i innych krajów, gdzie niemiecki miał wpływ na rzeczywistość. Zapoznaj się ze specjalnościami na danej filologii niemieckiej, które więcej powiedzą o sprofilowaniu germanistyki na konkretnej uczelni.
- Germanistyka tłumaczeniowa (translatoryka): To kierunek i specjalności przygotowujące do zawodu tłumacza z języka niemieckiego, gdzie nabędziesz kompetencje związane z wykorzystywaniem wiedzy filologicznej w różnych rodzajach tłumaczeń – przysięgłych, pisemnych, ustnych, maszynowych. Dają m.in. wiedzę i umiejętności związane z przekładaniem różnic pomiędzy językiem niemieckim, a innymi językami tak, aby został zachowana ciągłość i prawidłowość komunikacji. To także profilowanie w tłumaczeniach specjalistycznych – niemczyzny literackiej, medycznej, biznesowej, prawniczej. Możesz spotkać zarówno “czystą” translatorykę , gdzie będziesz tłumaczyć niemiecki i polski, jak i germanistykę tłumaczeniową z innym językiem, np. angielskim, francuskim, hiszpańskim, rosyjskim, arabskim, chińskim, koreańskim.
- Germanistyka nauczycielska: To kierunek i specjalności, które dają możliwość uczenia niemieckiego w szkole, zdobycia zawodu nauczyciela – germanisty. Dają m.in. kompetencje pedagogiczne, dydaktyki języka, psychologiczne oraz wiedzę związaną z danym językiem i jego kręgiem kulturowym.
- Niemiecki w biznesie, nauce, kulturze, komunikacji publicznej: To kierunki studiów związane z wykorzystywaniem niemieckojęzycznych kompetencji językowych w różnych obszarach polityki, kultury, biznesu, technologii. Ważną częścią studiów jest poznawanie słownictwa branżowego i ćwiczenia praktyczne, zwiększające zdolności komunikacyjne.
- Filologia niemiecka z językiem angielskim, rosyjskim, hiszpańskim, francuskim: Możesz znaleźć w ofercie uczelni studia łączące germanistykę z innymi kompetencjami językowymi, przede wszystkim z anglistyką, rusycystyką, hispanistyką, romanistyką. Dzięki nim poznasz nie tylko język i kulturę krajów niemieckojęzycznych, ale także zyskasz dodatkową wiedzę i umiejętności językowe oraz kulturoznawcze.
- Niemcoznawstwo: Studia niemcoznawcze to połączenie kompetencji językowych z wiedzą o kulturze, historii, sztuce, gospodarce Niemiec oraz krajów niemieckojęzycznych. To kierunek, gdzie umiejętności filologiczne są przede wszystkim narzędziem do budowy kariery w firmach niemieckojęzycznych i instytucjach zajmujących się promocją Niemiec, Austrii, Szwajcarii, Lichtensteinu w Polsce oraz promocją Polski w wyżej wymienionych krajach.
- Studia polsko-niemieckie: Kierunki związane z powiązaniami Polski i Niemiec to studia kulturoznawcze przy wykorzystaniu kompetencji z obszaru germanistyki i polonistyki. To studia skupione na historii, współczesności i przyszłości relacji naszego kraju z głównym partnerem na arenie międzynarodowe