Chcesz być odpowiedzialny za kształtowanie polityki i strategii personalnej przedsiębiorstwa? Nie widzisz przeciwskazań do drobiazgowego prowadzenia dokumentacji kadrowo-płacowej? Rekrutacja i selekcja pracowników to Twój żywioł, a opracowanie i zarządzanie systemem motywacyjnym to dla Ciebie ciekawe wyzwanie? Znalazłeś właśnie zawód dla siebie! Czytaj dalej, żeby dowiedzieć się, jak zostać doskonałym Specjalistą ds. HR...

Kim jest Specjalista ds. HR?
Można w dużym skrócie powiedzieć, że jest to magik od wszystkiego: zajmie się polityką personalną firmy, opracuje i wdroży system motywacyjny, powalczy dzielnie z ZUSem i innymi organizacjami bez pożytku publicznego, ogarnie wszystkie sprawy kadrowe i płacowe oraz pomoże w organizacji szkoleń i kursów pracowniczych. Zakres obowiązków jest oczywiście znacznie dłuższy i ściśle uzależniony od wielkości firmy – im większa firma, tym bardziej rozbudowane działy HR funkcjonują w jego strukturach. W najgorszej sytuacji są HR'owcy z małych firm, które zazwyczaj decydują się na zatrudnienie tylko jednej osoby do zarządzania zasobami ludzkmi organizacji. No cóż, nikt nie mówił, że życie jest łatwe i proste, prawda?

Skorzystamy teraz z dobrodziejstwa portali rekrutacyjnych i sprawdzimy, czego wymagają od kandydatów na to stanowisko polscy pracodawcy. Do najczęściej powtarzających się obowiązków możemy zaliczyć:


  • samodzielne prowadzenie projektów rekrutacyjnych,

  • rozliczanie czasu pracy oraz sporządzanie list płac,

  • kontakt z instytucjami utrudniającymi prowadzenie działalności gospodarczej (ZUS, US, itp.),

  • bieżące wsparcie i doradztwo w zakresie HR dla menadżerów i pracowników,

  • zapewnienie prawidłowego funkcjonowanie procesów zarządzania personelem,

  • wystawianie stosownych zaświadczeń pracowniczych,

  • kontrola ważności badań lekarskich,

  • przygotowywanie codziennych raportów.Specjalista ds. HR jest bardzo często określany jako: Specjalista ds. personalnych, rekruter, specjalista ds. kadr i płac, HR Specialist, HR Manager, itp.

Jak zostać Specjalistą ds. HR?
Nadal chcesz zostać specjalistą ds. zasobów ludzkich? Świetnie, zacznijmy zatem od podstaw, czyli profilu wykształcenia. Zdecydowana większość pracodawców podkreśla w swoich ogłoszeniach rekrutacyjnych, że interesują ich kandydaci, którzy ukończyli studia z zakresu socjologii, zarządzania zasobami ludzkimi lub psychologii. Te kierunki pozwalają bowiem zdobyć zarówno odpowiednią wiedzę, jak i konkretne umiejętności praktyczne, które wielu specjalistów doskonali następnie na studiach podyplomowych.

Od Specjalistów ds. HR wymaga się ponadto perfekcyjnej organizacji czasu pracy, rozwiniętych kompetencji społecznych, znajomości prawa pracy i ubezpieczeń społecznych oraz lojalności wobec pracodawcy. No cóż, brzmi to może dość enigmatycznie, ale nie można się temu dziwić, gdyż hr'owcy mają dostęp do strategicznych informacji, których ujawnienie mogłoby mieć wiele negatywnych konsekwencji dla firmy.

Gdzie pracuje Specjalista ds. HR?
Wszędzie, naprawdę wszędzie! Specjalistów od ZZL, czyli zarządzania zasobami ludzkimi, spotkamy niemal w każdej, współczesnej firmie niezależnie od branży czy sektora gospodarki: w bankach, agencjach reklamowych, w policji, firmach produkcyjnych, etc. W ramach drobnego uzupełnienia możemy jedynie dodać, że w 99% przypadków miejscem pracy jest biurko – czasem nawet przy oknie:-)

Ile zarabia Specjalista ds. HR?
Kreatywny specjalista ds. HR może zarobić naprawdę dużo, ale nie zajmujemy się tutaj działalnością o charakterze przestępczym, więc przejdźmy do zarobków statystycznego Kowalskiego, który może liczyć na wynagrodzenie w przedziale 2500 – 5500 zł miesięcznie. Specjaliści z wieloletnim doświadczeniem w korporacjach mogą natomiast liczyć na znacznie większe pensje, które nierzadko przekraczają 10000 zł miesięcznie.

 

!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->