Site logo

Zawód: Przedstawiciel handlowy

Rozmowa z drugim człowiekiem to dla Ciebie ciekawe przeżycie, a nie powód do stresu? Jesteś osobą przebojową i otwartą na nowe wyzwania? Masz wiedzę w konkretnej dziedzinie i wiesz, jak ją odpowiednio wykorzystać, by osiągnąć wyznaczony cel? Oznacza to, że będziesz świetnym przedstawicielem handlowym…

Kim jest i czym zajmuje się przedstawiciel handlowy?

Spora część społeczeństwa kojarzy przedstawiciela handlowego z ekstremalnie drogimi garnkami, wełnianymi kocami o właściwościach leczniczych i nożami, które rzekomo przetną nawet beton. Prawda o tym zawodzie jest jednak nieco bardziej złożona i właśnie dzisiaj postanowiliśmy rozprawić się ostatecznie z wieloma mitami (te greckie i rzymskie zostawimy jednak w spokoju).

Zacznijmy jednak od początku, czyli „miejsca występowania” przedstawicieli handlowych. Okazuje się bowiem, że spotkamy ich w praktycznie każdej branży: począwszy od spożywczej i alkoholowej, poprzez budowlaną, a na IT kończąc. Każda branża i każdy sektor współczesnej gospodarki musi wyrobić targety sprzedaży, prawda? W wielu z nich bez udziału przedstawicieli handlowych byłoby to po prostu całkowicie nierealne, gdyż ważne jest bezpośrednie dotarcie do odpowiedniego odbiorcy/klienta.

Zakres obowiązków co prawda trudno opisać po przecinku, ale postaramy się go przedstawić chociaż w wersji skrótowej, ok? Jako przedstawiciel handlowy będziesz zatem odpowiedzialny za: pozyskiwanie klientów i ich efektywną obsługę, utrzymywanie długofalowych relacji z dotychczasowymi klientami, realizacja planów sprzedaży, profesjonalne doradztwo, sporządzanie raportów sprzedaży, prowadzenie działań marketingowych zwiększających sprzedaż (we współpracy z działami marketingu lub agencją marketingową). Niby niewiele, a można się przy tym naprawdę zdrowo namęczyć…

Jak zostać przedstawicielem handlowym?

Teoretycznie wystarczy nam do tego średnie wykształcenie, prawo jazdy kategorii B w portfelu i zdolności sprzedażowe. Problem w tym, że wystarczy nam to jedynie do podjęcia pracy w małych firmach o zasięgu lokalnym, a co za tym idzie – nasze zarobki nie będą zbyt wysokie.

Duże firmy wymagają od kandydatów na stanowisko przedstawiciela handlowego znajomości języków obcych, wyższego wykształcenia (zgodnego z profilem działalności firmy), całego wachlarza kompetencji miękkich oraz umiejętności negocjacyjnych. Przykład? Jeśli zamierzacie podjąć pracę w branży IT, to wysoko cenione będzie zatem wykształcenie techniczne. Dziwi Was to? Wyobraźcie sobie zatem, że musicie sprzedać produkt/usługę i w tym celu wybieracie się do firmy X, gdzie przyjmuje Was osoba doskonale zorientowana w temacie. Jak przekonacie ją do tego, że Was produkt/usługa jest najlepsza i bezkonkurencyjna na rynku? Przysłowiowe „lanie wody” i tanie chwyty sprzedażowe w takiej sytuacji zawsze zawodzą…

Gdzie pracuje i ile zarabia przedstawiciel handlowy?

Przedstawicieli handlowych, jak już wspomnieliśmy na początku artykułu, spotkać można w praktycznie każdej branży: samochodowej, budowlanej, medycznej/farmaceutycznej, IT, spożywczej/alkoholowej, etc.

Niestety, jeśli liczyłeś na pracę za biurkiem, to musimy Cię rozczarować, gdyż większość swoich obowiązków wykonywać będziesz w samochodzie i w siedzibach poszczególnych firm, do których zawitasz z ofertą sprzedażową. Pamiętaj zatem o tym, że zbieranie punktów karnych za wykroczenia drogowe nie jest dobrym pomysłem, a przerzucenie się na rower raczej nie wchodzi w rachubę…

Wysokość zarobków na tym stanowisku jest praktycznie niemożliwa do oszacowania, gdyż zależy od wielu zmiennych: branży, lokalizacji firmy, Twoich wyników sprzedaży, etc. Można jednak przyjąć, że średnie, miesięczne zarobki przedstawicieli handlowych kształtują się w granicach 2000 – 5500 zł. Do tego doliczana jest oczywiście prowizja od sprzedaży, która w wielu przypadkach stanowi bardzo istotną część ostatecznej kwoty, jaka spływa na nasze konto.

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Sprawdź inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję