Fizyka o profilu ogólnym to specjalność na kierunku fizyka na Wydziale FizykiUniwersytetu w Białymstoku. Fizykęogólnoakademicką na UwB możesz studiować stacjonarnie na studiach I i II stopnia. Studia I stopnia (licencjackie) trwają 6 semestrów, a II stopnia (magisterskie) 4 semestry.
Kierunek fizyka w specjalności ogólnoakademickiej na Wydziale Fizyki UwB prowadzony w trybie stacjonarnym jest bezpłatny.
Fizyka o profilu ogólnym na UwB - co to za studia?
Jeżeli interesuje Cię fizyka, astronomia, matematyka, to wybór specjalności fizyka ogólna może być dla ciebie dobrym rozwiązaniem.
Fizyka jest dziedziną nauki, której przedmiotem badań są procesy zachodzące w przyrodzie i prawa nimi rządzące. Jednym słowem fizyka wyjaśnia podstawowe zależności obowiązujące w przyrodzie, dlatego zajmuje znaczące miejsce w naukach przyrodniczych i ścisłych.
Osiągnięcia fizyki to podstawa rozwoju cywilizacyjnego i gospodarczego. Studia z fizyki ogólnoakademickiej na Wydziale Fizyki UwB pozwolą ci nie tylko na zrozumienie fundamentalnych zjawisk przyrody, ale ułatwiają również rozumienie współczesnych procesów społecznych i gospodarczych. Ponieważ metody fizyki są uniwersalne. dlatego są wykorzystywane w wielu dziedzinach nauki i życia, nawet takich które nie kojarzą się jednoznacznie z naukami w zakresie fizyki.
Jako absolwent studiów na fizyce możesz pokierować swoim rozwojem praktycznie w dowolnym kierunku. A praca i zaangażowanie na zajęciach włożone w tworzenie obowiązkowych sprawozdań z wykonanych doświadczeń fizycznych umożliwią ci uzyskanie umiejętności analitycznego myślenia, tworzenia zwięzłych raportów i wyciągania wniosków z przeprowadzonych badań. Umiejętności te nie dotyczą jedynie zagadnień z pracowni fizycznych, a śmiało można powiedzieć, że są wszechstronne i wysoce cenione przez większość pracodawców z sektora prywatnego. Ponadto matematyczne myślenie nauczane podczas studiów na fizyce na UwB to dodatkowy atut pracownika, a także przepustka do rozwoju naukowego i kariery zawodowej.
Przykładowe przedmioty specjalizacyjne
rachunek niepewności pomiarowych,
astronomia, w tym praktyczne zajęcia w Obserwatorium Astronomicznym,
elementy mechaniki kwantowej,
szczególna teoria względności.
Dlaczego warto studiować fizykę na UwB
Ultrazimny zapis magnetyczny
Właśnie na Wydziale Fizyki UwB powstaje innowacyjna technologia zimnego zapisu magnetycznego, która może zrewolucjonizować współczesny sposób zapisu danych na nośnikach trwałych. Naukowcy na Wydziale wykazali, że są w stanie zmieniać namagnesowanie nośnika danych (a tym samym trwale zapisywać zera i jedynki) w czasie 1000 razy krótszym niż w najszybszych pamięciach RAM! W tym celu wykorzystuje się światło lasera (a nie prąd elektryczny) - dzięki temu potrzebna jest znacznie mniejsza energia. Prace naukowe ciągle trwają, studenci mogą też aktywnie w nich uczestniczyć!
Detekcja fal grawitacyjnych
11 lutego 2016 r. została ogłoszona pierwsza bezpośrednia detekcja fal grawitacyjnych pochodzących z układu dwóch zlewających się czarnych dziur. Fale zarejestrowały dwa amerykańskie detektory Advanced LIGO, analizę zebranych przez te detektory danych prowadził międzynarodowy zespół LIGO-Virgo Collaboration. W jego skład wchodzi m.in. zespół Virgo Collaboration, w którym pracuje grupa kilkunastu polskich naukowców. Jednym z nich jest prof. Piotr Jaranowski z Wydziału Fizyki UwB. Nasi studenci mogą współpracować z profesorem w tym fascynującym temacie.
Praca po fizyce
Absolwenci studiów na kierunku fizyka w specjalności fizyka ogólna na Wydziale Fizyki UwB są wykfalifikowanymi specjalistami przygotowanymi do podjęcia pracy m.in. w:
laboratoriach i instytutach naukowych,
przemysłowych centrach rozwojowych,
zakładach przemysłowych np. bazujących na technikach radiacyjnych,
firmach informatycznych, produkcyjnych i usługowych,
instytucjach wymagających jakościowej i ilościowej analizy danych oraz modelowania procesów.
Ponadto po zrealizowaniu nieobowiązkowego kursu nauczycielskiego, możesz pracować także jako nauczyciel fizyki w szkołach podstawowych (gdy ukończymysz studia I stopnia) i ponadpodstawowych (gdy ukończymysz studia II stopnia).