Kierunki mechaniczne we Wrocławiu

Studia z mechaniki Wrocław - co warto wiedzieć

Gdzie studiować kierunki mechaniczne we Wrocławiu?

Wszystkie studia z mechaniki we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku

 • Niestety, nie znaleźliśmy wpisów pasujących do Twoich kryteriów Zresetuj filtry
 • List view

  Opinie o studiach mechanicznych

  Poradniki dla przyszłych studentów kierunków mechanika i budowa maszyn oraz pojazdów (mobilność), inżynieria mechaniczna i ogólna, technologie inżynierskie we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku. Kierunki okiem ekspertów, studentów, absolwentów i pracodawców.

  Waves of water of the river and the sea meet each other during h
  Częstochowa
  Krzysztof Pełka

  Co to jest turbulencja?

  Czy turbulencja to zjawisko występujące tylko w samolotach? Jaki jest mechanizm jej powstawania? Czy można jej uniknąć? Czy ma jakieś pozytywne skutki? Co ma wspólnego

  Czytaj więcej »

  Zobacz inne kierunki techniczne we Wrocławiu

  Szukasz innych studiów kształcących na kierunkach politechnicznych? Sprawdź wszystkie techniczne kierunki studiowania.

  Kierunek mechanika - program studiów, praca, zarobki (film)

  Zobacz kierunek studiów w wideopigułce. Dowiesz się najważniejszych informacji: o czym są te studia, czego można się na nich nauczyć, przedmioty w planie zajęć, jakie trzeba mieć predyspozycje do kierunku, z czego można pisać pracę dyplomową, gdzie można znaleźć pracę po studiach. Przejrzyj dokładnie ofertę uczelni, które zachęcają do studiowania budownictwa. Zapoznaj się z oferowanymi specjalnościami, szczegółowym programem zajęć, poznaj wykładowców oraz współpracę z potencjalnymi pracodawcami. Ten kierunek może nie tylko stworzyć możliwości budowania kariery, ale i rozwijania pasji oraz poszerzania horyzontów.

  Czy warto studiować mechanikę we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku?

  Zastanawiasz się nad studiowaniem kierunków mechanika i budowa maszyn oraz pojazdów (mobilność), inżynieria mechaniczna i ogólna, technologie inżynierskie na uczelni prywatnej lub państwowej? Podpowiadamy, co warto o tym wiedzieć.

  Studia mechaniczne w pigułce

  Co warto wiedzieć o mechanice i budowie maszyn? Jeśli wahasz się, czy studiowanie kierunku mechanicznego, wybierając jedną z wielu specjalności (np. profil informatyczny, mechaniczny, logistyczny oraz związany z zarządzaniem) ma sens, to poniższe informacje będą dla Ciebie bardzo interesujące. Dodatkowo możesz wybrać takie kierunki jak technika rolnicza i leśna, inżynieria ogólna i inżynieria mechaniczna. Zanim przystąpisz do rekrutacji na kierunki mechaniczne, dowiedz się o nich jak najwięcej. Sprawdź, co to jest mechanika i budowa maszyn, jakie daje możliwości studiowania i rozwijania swoich pasji oraz jakie daje możliwości pracy dla absolwentów. Kierunki mechaniczne są dostępne na studiach I stopnia i są to studia inżynierskie, które trwają 3,5 roku oraz jako studia uzupełniające – magisterskie trwające 1,5 roku. Wiedzę zdobytą podczas studiów tradycyjnych można poszerzać i pogłębiać na studiach podyplomowych. Jest to dobre rozwiązanie dla osób chcących zdobyć dodatkowe kwalifikacje często wymagane w procesach rekrutacyjnych, jak i podczas wykonywania zawodu. Początek studiów bywa zderzeniem z oczekiwaniami nauczycieli ze szkoły średniej w stosunku do zupełnie innych oczekiwań na studiach. Wiedza matematyczna i umiejętności analityczne są bardzo istotne. Na początku studenci poza przedmiotami akademickimi muszą pogłębiać wiedzę z zakresu matematyki, fizyki i mechaniki oraz projektowania. Studia pozwalają na realizację swoich pasji i zainteresowań, jednak ze względu na profil są bardzo wymagające. Na pewno interesuje Cię, jakie specjalności masz do wyboru. Można je pogrupować ze względu na profil kształcenia: ogólny mechaniczny (MiBM), mechaniki pojazdów, informatyczny, logistyczno-transportowy oraz zarządzanie produkcją.

  Mechanika i budowa maszyn: Mechanika i budowa maszyn to studia typowo techniczne. Ich przedmiotem jest projektowanie, budowanie i eksploatacja maszyn. Ważnym aspektem studiów jest ciągle zmieniająca się rzeczywistość wykładanych przedmiotów. Rozwój technologii i nauk inżynierskich powoduje, że przekazywana wiedza musi być właściwie co roku aktualizowana. Wiedza wytworzona na ich podstawie, nie jest dana raz na zawsze. Maszyny w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat, stały się niebywale skomplikowane i złożone. Studia mechaniczne powinny zostać poprzedzone dobrym przygotowaniem, wypływającym ze szkoły średniej. Kandydat na studia powinien bardzo dobrze znać matematykę, fizykę i chemię. Oczywiście musi być oswojony z podstawiani informatyki, ponieważ wiele jego przyszłych zadań opartych będzie na pracy z obrabiarkami sterowanymi numerycznie.

  Mechanika pojazdów: To studia mechaniczne związane z konstruowaniem, produkcją i eksploatacją różnego typu pojazdów. Możesz znaleźć tutaj takie obszary wiedzy, jak: samochodowe silniki spalinowe, budowa samochodów i ciągników, pojazdy elektryczne i hybrydowe, paliwa konwencjonalne i alternatywne w motoryzacji, eksploatacja pojazdów samochodowych, technologia napraw pojazdów samochodowych, podstawy badań pojazdów samochodowych, motoryzacyjne zagrożenie środowiska, podstawy diagnostyki pojazdów samochodowych.

  IT w mechanice: To studia mechaniczne związane zastosowaniem rozwiązań informatycznych w projektowaniu procesów obróbki i produkcji, projektowaniem rozwiązań mechanicznych oraz tworzeniem oprogramowania do automatyzacji i zarządzania urządzeniami mechanicznymi i pojazdami. Możesz znaleźć tutaj takie obszary wiedzy, jak: podstawy programowania CNC, obróbka skrawaniem, budowa obrabiarek i maszyn CNC, obróbka plastyczna, podstawy projektowania obróbki plastycznej, metrologia produkcyjna, podstawy CAD/CAM, narzędzia skrawające, technologie zaawansowane, maszyny technologiczne do obróbki plastycznej, wspomaganie komputerowe projektowania procesów obróbki plastycznej.

  Logistyka i transport w mechanice: To studia mechaniczne związane zastosowaniem rozwiązań logistycznych w projektowaniu procesów obróbki i produkcji, projektowaniem rozwiązań mechanicznych oraz logistyki w eksploatacji urządzeń mechanicznych i pojazdów. Możesz znaleźć tutaj takie obszary wiedzy, jak: diagnostyka maszyn, logistyka produkcji, zużycie w eksploatacji maszyn, inżynieria powierzchni, podstawy logistyki, inżynieria systemów, regeneracja i technologia napraw, projektowanie nowoczesnych powłok w systemach eksploatacji, techniki laserowe w eksploatacji maszyn, logistyka międzynarodowa.

  Zarządzanie i jakość w mechanice: To studia mechaniczne związane zastosowaniem technik zarządzania w projektowaniu procesów obróbki i produkcji, projektowaniu rozwiązań mechanicznych oraz zarządzania produkcją jej odpowiedniej jakości w wytwarzaniu urządzeń mechanicznych i pojazdów. Możesz znaleźć tutaj takie obszary wiedzy, jak:
  wzajemnie powiązane mechanizmy i procesy oraz metody i narzędzia związane z kontrolą, sterowaniem, zarządzaniem i zapewnieniem jakości zmierzające do doskonalenia i zwiększenia konkurencyjności wytwarzanych wyrobów, rozpoznawanie stosownych mechanizmów określających jakość, umiejętność rejestrowania wyników i sprawdzania ich norm jakościowych.

  Technika rolnicza i leśna: Kierunek technika rolnicza i leśna zajmuje się tematyką gospodarki żywnościowej i leśnej. W czasie studiów zdobywa się wiedzę zarówno mechaniczną, rolniczą jak i ekonomiczną. Studia skierowane są do kandydatów, którzy interesują się rolnictwem i leśnictwem i z tymi zagadnieniami chcieliby związać swoją przyszłość.

  Inżynieria ogólna: Studia na kierunku inżynieria ogólna są bardzo wyjątkowe. To studia interdyscyplinarne obejmujące kilka dziedzin nauki i łączące zajęcia na wielu wydziałach. Współczesny rynek pracy potrzebuje absolwentów, którzy poza wiedzą teoretyczną z danej dziedziny potrzebują umiejętności praktycznych z różnych kierunków studiów. Dzięki tym studiom wejście na rynek pracy jest dużo łatwiejsze. Kierunek poza przedmiotami ogólnoakademickimi pozwala zdobyć wiedzę z zakresu wiedzy elektronicznej, mechanicznej, energetycznej czy logistycznej.

  Inżynieria mechaniczna: Studia na kierunki inżynieria mechaniczna pozwalają na zdobycie umiejętności z rozwiązywania problemów za pomocą technologii. Mechanika jest jedną z najbardziej tradycyjnych dziedzin inżynierii. W trakcie studiów zdobywa się wiedzę i umiejętności w zakresie projektowania, konstruowania i eksploatacji maszyn różnego rodzaju i przeznaczenia. Absolwent poza zdobyciem podstawowych umiejętności z przedmiotów ogólnych, takich jak matematyka, chemia, fizyka zdobywa wiedzę z zakresu: podstawowych zagadnień z przedmiotów technicznych, budowy, wytwarzania i eksploatacji maszyn, projektowania, procesu produkcji, podstawowych zagadnień dotyczących zarządzania, w tym zarządzania jakością i bezpieczeństwem.

  Włókiennictwo: Absolwent kierunku włókiennictwo posiada wiedzę z zakresu: fizyki, chemii i informatyki, nauk o włóknie, obróbki włókna, technologii wytwarzania i konfekcjonowania tekstyliów oraz metrologii włókienniczej. W programie studiówna kierunku włókiennictwo wśród przedmiotów nauczania są: systemy mikroprocesorowe we włókiennictwie, modelowanie tekstyliów, projektowanie tekstyliów, projektowanie odzieży, konserwacja produktów włókienniczych, włókna specjalne, mechanika maszyn włókienniczych, zarządzanie produkcją, usługami i personelem. Dlaczego warto wybrać te studia? Dają  kwalifikacje do pracy w przemyśle lekkim. Przedmioty nauczania realizowane na włókiennictwie: matematyka, fizyka, chemia, informatyka, nauka o włóknie, struktura tkanin i techniki wytwarzania tekstyliów, konfekcjonowanie tekstyliów, chemiczna obróbka włókna, technologia włókien chemicznych, metrologia włókiennicza, mechanika techniczna, elektrotechnika i elektronika, automatyka, maszynoznawstwo i grafika inżynierska, zarządzanie.

  Studia we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku

  Wrocław to stolica Dolnego Śląska i jednocześnie największy ośrodek akademicki w południowo-zachodniej Polsce. Jest jednym z najprężniej rozwijających się ośrodków studenckich. Co roku naukę na studiach w uczelniach Wrocławia rozpoczyna około 100 tysięcy osób, które mają do dyspozycji bardzo szeroką i bogatą ofertę uczelni państwowych oraz prywatnych. Co roku mury uczelni opuszcza około 30 tysięcy absolwentek i absolwentów. Te liczby robią wrażenie i pokazują, jak popularnym miastem wśród studentów jest Wrocław, gdzie studenci mają do dyspozycji 230 kierunków, obejmujących studia licencjackie, inżynierskie, jednolite magisterskie, magisterskie uzupełniające i studia podyplomowe. Dodatkowa oferta studiów dostępna jest w mniejszych ośrodkach w województwie dolnośląskim. Nowoczesna infrastruktura uczelniana oraz dobre położenie Wrocławia pod względem logistycznym, to dodatkowe atuty. W mieście zarejestrowanych jest około 120 tysięcy firm, dzięki czemu absolwentom stosunkowo łatwo jest wejść na rynek pracy. Poza nauką, studenci powinni mieć czas wolny. We Wrocławiu nie będzie problemu z jego zagospodarowaniem. W samym mieście działają 3 duże ogrody i 45 parków. Wśród ogrodów najbardziej znany jest Japoński, pozostałe – Botaniczny i Zoologiczny, nadają się świetnie do spędzania wolnego czasu na łonie natury. Wśród parków, dużym powodzeniem u studentów cieszą się Szczytnicki, Zachodni oraz Tysiąclecia. Na obrzeżach miasta znajdują się piękne lasy. Wrocław jest znakomitym miejscem wypadowym w pobliskie góry lub do Czech. To pomysły na jednodniowe lub dłuższe wycieczki w dni wolne od zajęć. Fani historii mogą podziwiać piękną wrocławską starówkę, a tam wyspę Tumską. Ponadto są tu liczne bary, puby i kluby muzyczne, niektóre o bardzo bogatej historii. Kina studyjne i sceny teatralne zagospodarują kulturalne potrzeby studentów, dlatego nikt nie powinien się we Wrocławiu nudzić. Tak jak wspomnieliśmy, studia w województwie dolnośląskim to nie tylko Wrocław. Studenci mogą skorzystać także z ofert studiów w takich miejscowościach jak Wałbrzych, Kłodzko, Jelenia Góra, Legnica, Głogów, Świdnica i Lubin. Tam co roku naukę rozpoczyna kilka tysięcy studentów, a kilkaset osób zostaje absolwentami.

  Technologiczne studia podyplomowe we Wrocławiu

  Gdzie we Wrocławiu zdobywać wiedzę techniczną na studiach podyplomowych, kursach, szkoleniach - stacjonarnych i on-line?

  Praca po studiach mechanicznych

  Zastanawiasz się, jakie perspektywy pracy po skończeniu kierunku mechanika i budowa maszyn oraz pojazdów (mobilność), inżynieria mechaniczna i ogólna, technologie inżynierskie na wrocławskich i dolnośląskich uczelniach?

  Praca po studiach mechanicznych

  Rynek pracy jest dość trudny dla absolwentów mechaniki i budowy maszyn, techniki rolniczej i leśnej oraz inżynierii mechanicznej i ogólnej. Nie można powiedzieć, że znajdują oni zatrudnienie bez wyjątków. Dobra praca jest nagrodą dla najlepszych studentów, którzy w trakcie praktyk i staży dali się poznać, jako pasjonaci swojej dziedziny. Bardzo wiele zależy też od specjalizacji, dlatego należy dokonać odpowiedzialnego i przemyślanego wyboru.

  Inżynier mechanik: Podstawowa ścieżka kariery po kierunku mechanika i budowa maszyn związana jest z pracą w przemyśle i dla przemysłu. To po pierwsze praca nad nowymi produktami i tworzenie nowych modeli dotychczasowych rozwiązań: projektowanie maszyn i pojazdów w biurach projektowych i w laboratoriach rozwojowych. Po drugie praca inżyniera mechanika jest związana z produkcją maszyn: pracą w przemyśle ciężkim, gdzie produkowane są obrabiarki, elementy linii produkcyjnych oraz pojazdy osobowe i użytkowe. Po trzecie praca przy obsłudze już pracujących maszyn i środków transportu oraz ich serwisowaniu i naprawie. To przede wszystkim praca w różnych gałęziach przemysłu i gospodarki: branży automotive, kolejnictwie, włókiennictwie i przemyśle lekkim, mechanice precyzyjnej.

  Inżynier techniki rolniczej i leśnej: W jakiej pracy odnajdzie się absolwent kierunku technika rolnicza i leśna? Absolwenci kierunku technika rolnicza i leśna znajdą pracę m.in. w:
  zakładach produkcyjnych, związanych z przemysłem leśnym, gospodarstwach rolnych, zakładach produkcyjnych maszyn rolniczych i leśnych oraz przetwórstwa płodów rolnych, na stacjach obsługi i w warsztatach naprawczych maszyn rolniczych, ośrodkach badawczo-rozwojowych, jednostkach samorządu terytorialnego, sektorze energetycznym, jako eksperci planowania infrastruktury energetycznej obszarów wiejskich, nadleśnictwach i administracji leśnej, szkolnictwie zawodowym, średnim i wyższym, mogą prowadzić własne działalności związane z szeroko rozumianym „agrobiznesem”.

  Badacz mechaniki: Jako absolwent studiów mechanicznych możesz związać się z aktywnością naukową na uczelni lub w instytucji badawczej związanej z mechaniką. Nieuniknione będą wtedy studia doktoranckie (po studiach magisterskich uzupełniających), praca naukowa, niekiedy praca dydaktyczna (uczenie studentów). Będziesz uczestniczyć w pracach badawczych, na ich podstawie przygotowywać artykuły i inne publikacje naukowe, uczestniczyć w seminariach i konferencjach związanych z naukami mechanicznymi.

  Praca w instytucjach: Absolwent studiów mechanicznych zdobywając dodatkowe umiejętności, może zostać biegłym sądowym lub rzeczoznawcą, co poszerza jego możliwości rozwoje i pozwala nabyć dodatkowe doświadczenie i umiejętności. Może także pracować w instytucjach państwowych odpowiedzialnych za kontrolę prawidłowego działania maszyn i urządzeń, takich jak Urząd Dozoru Technicznego (UDT) lub Inspekcji Transportu Drogowego (ITD).

  Rynek pracy we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku

  Rynek pracy we Wrocławiu jest bardzo atrakcyjny dla absolwentów i studentów. Bez wątpienia należy on do najciekawszych w Polsce, dlatego wiele osób decyduje się na studiowanie i rozpoczęcie swojej kariery zawodowej w stolicy Dolnego Śląska. Aktualnie stopa bezrobocia we Wrocławiu wynosi 2,5% i jest 2,5 raza niższa niż średnia krajowa. Dane te mogą działać jak prawdziwy magnes. W połączeniu z dużymi firmami i wysokim poziomem płac, powoduje to, że Wrocław jest doskonałym miejscem dla studentów wielu specjalizacji. Południe województwa jest bardzo turystyczne, dlatego turystyka i rekreacja to kolejny kierunek studiów, który często wybierany jest przez młodych ludzi. W tej części Polski znajdują się Karkonosze oraz Kotlina Kłodzka z popularnymi w kraju uzdrowiskami i hotelami. Bezrobocie w całym województwie dolnośląskim wynosi 5,6% i jest niższe od średniej krajowej. To sprawia, że nawet w małych miejscowościach absolwenci lokalnych uczelni wyższych mogą liczyć na atrakcyjne wynagrodzenie i dobrą pracę. Wszędzie poszukiwani są wykształceni specjaliści. Na Dolnym Śląsku znajduje się wiele ciekawych i dużych zakładów pracy. W gronie największych 100 firm w Polsce 6 znajduje się w tym regionie. Bardzo wysoko we wszystkich rankingach plasuje się KGHM Polska Miedź S.A. z siedzibą w Lubinie. Kolejne firmy warte odnotowania to Kaufland Polska Markety Sp. z o. o., AB S.A GK, Volkswagen Motor Polska Sp. z o. o. , CCC S.. GK, czy Pfleiderer Group S.A. GK, które znajdują się we Wrocławiu. W regionie bardzo rozwinięty jest przemysł motoryzacyjny, ponieważ poza niemieckim Volkswagenem znajdują się tu biura i zakłady produkcyjne takich marek jak Toyota w Wałbrzychu i Volvo we Wrocławiu, a także Zakłady Samochodowe Jelcz i Wagony Świdnica. Rozproszenie atrakcyjnych pracodawców po całym województwie sprawia, że absolwenci szkół wyższych bez trudu znajdą zatrudnienie blisko swojego miejsca zamieszkania. Bliskość niemieckiej granicy jest szansą do współpracy z zachodem Europy, z czego korzysta wielu lokalnych przedsiębiorców. Dla absolwentów uczelni, rynek pracy we Wrocławiu i całym województwie dolnośląskim jest bardzo atrakcyjny i przyjazny.

  Zawód: Inspektor nadzoru budowlanego

  Inspektor i nadzór kojarzy się nam nieodłącznie ze sprawowaniem stałej kontroli nad czymś, prawda? No cóż, w przypadku inspektora nadzoru budowlanego te pierwsze skojarzenia są jak najbardziej słuszne i uzasadnione, gdyż w jego kompetencjach leży zarówno kontrolowanie zgodności realizowanego projektu z obowiązującymi normami i przepisami, jak i dbanie i odpowiednią jakość prowadzonych prac i użytych materiałów. Kim jest inspektor nadzoru

  Czytaj więcej »

  Zawód: Urbanista

  Urbanista jest specjalistą odpowiedzialnym za opracowywanie programów i projektów planów budowy, rozbudowy i modernizacji miast lub pewnej ich części. Masz dosyć wszechobecnego bałaganu i braku jakiejkolwiek logiki w procesie planowania przestrzennego na terenie polskich miast? W takim razie, urbanistyka to zdecydowanie ścieżka zawodowa stworzona z myślą o Tobie! Słowem wstępu, czyli kim jest i co musi umieć urbanista? Zapewne nie

  Czytaj więcej »

  Zawód: Górnik

  Zawód górnika jest specyficzną profesją. By go wykonywać należy posiadać ściśle określone predyspozycje, a także przestrzegać zasad obowiązujących w kopalni. Osoby zainteresowane pracą w tym zawodzie powinny koniecznie zapoznać się z warunkami, jakie należy spełnić, by zostać górnikiem. Kim jest górnik? Górnik to osoba pracująca w kopalni odkrywkowej lub podziemnej przy wydobyciu surowców energetycznych, metalicznych, skalnych, np. węgla, soli, siarki,

  Czytaj więcej »
  Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
  Akceptuję