Jeśli wahasz się, czy ma sens studiowanie jednego z kierunków związanych z bezpieczeństwem narodowym, bezpieczeństwem wewnętrznym, cyberbezpieczeństwem, inżynierią bezpieczeństwa, to poniższe informacje będą dla Ciebie bardzo interesujące. Zanim przystąpisz do rekrutacji na bezpieczeństwo – dowiedz się o nim więcej. Sprawdź, co to jest bezpieczeństwo, jakie daje możliwości studiowania i pracy dla absolwentów. Kierunki związane z bezpieczeństwem, dostępne są na studiach licencjackich (3 lata), inżynierskich (3,5 roku) oraz na magisterskich studiach uzupełniających (1,5 roku do 2 lat). Bezpieczeństwo to inaczej stan dający poczucie pewności i stabilności. Studia z bezpieczeństwa dotyczą osiągnięciu i utrzymaniu stabilności w działaniu państwa. Przeciwdziałaniu skutkom sytuacji kryzysowych o zasięgu lokalnym, państwowy, czy międzynarodowym. Podczas wykładów i ćwiczeń poznasz obszary wiedzy z zakresu nauk humanistycznych, społecznych, prawa i administracji, ale nie tylko. W programie możesz spodziewać się takich przedmiotów jak.: filozofia, historia, geografia, ekonomia, politologia, wiedza o państwie i prawie, administracja, organizacja i zarządzanie, bezpieczeństwo, zarządzanie kryzysowe, logistyka, międzynarodowe stosunki polityczne i wojskowe.
Na pewno interesuje Cię, jakie kierunki i specjalności z zakresu bezpieczeństwa masz do wyboru. Można je pogrupować ze względu na perspektywy zawodowe, które będziesz mieć po studiach np.: praca w służbach cywilnych: np. jako specjalista ds. bezpieczeństwa w organizacjach zajmujących się bezpieczeństwem obywateli i podmiotów gospodarczych, zespołach ds. reagowania kryzysowego, jednostkach badawczych zajmujących się problematyką bezpieczeństwa, firmach i instytucjach rządowych dbających o ochronę danych wrażliwych w różnego typu,
praca w służbach mundurowych np. jako specjalista w strukturach obronnych w administracji państwowej.
Studia na kierunkach z bezpieczeństwa należą do studiów pracochłonnych, jednak niezbyt wymagających. Dziedzina stale się rozwija, dlatego wiedza zdobyta na studiach nie oznacza końca nauki, osoby wiążące swoją przyszłość z wykonywaniem pracy w instytucjach publicznych, politycznych, ochroniarskich czy prowadząc własną działalność gospodarczą muszą być przygotowane na ciągły rozwój i dostosowanie zdobytej wiedzy do zmieniającego się świata. Przyszli specjaliści z zakresu bezpieczeństwa muszą być osobami cierpliwymi z dużą zdolnością analitycznego myślenia. Jeśli chodzi o zatrudnienie, to absolwentów tych kierunków stale poszukują firmy ochroniarskie, instytucje publiczne, polityczne oraz redakcje medialne. Dodatkowo osoby kończące te kierunki znajdą zatrudnienie we wszystkich przedsiębiorstwach na stanowiskach z zakresu ochrony. Absolwent musi wykazywać się umiejętnością kreatywnego myślenia, przewidywania zdarzeń oraz umiejętnością szybkiego podejmowania decyzji i dużą odpornością na stres. Bezpieczeństwo to bardzo ciekawy kierunek, zapewniający różne możliwości zatrudnienia i satysfakcjonujące wynagrodzenie. Należy sobie jednak odpowiedzieć na zasadnicze pytanie – czy ma się wyżej wymienione cechy i umiejętności. Jeśli tak, to rzeczywiście warto spróbować swoich sił w ochronie i bezpieczeństwie.