Site logo

Szczecin– studia, uczelnie i kierunki

Wszystko o studiach w Szczecinie

Kierunki studiów w Szczecinie i w zachodniopomorskim

Znajdź dla siebie najciekawsze studia na uczelniach ze Szczecina i zachodniopomorskiego

List view

Co warto studiować w Szczecinie i w zachodniopomorskim

Sprawdź miejskie i regionalne kierunki i specjalności według swoich zainteresowań.

Studia w Szczecinie i w zachodniopomorskim

Szczecin to stolica województwa zachodniopomorskiego i jednocześnie największy ośrodek akademicki w tej części kraju. W mieście położonym nad Odrą studiuje ponad 30 tysięcy osób. Tutejsze uczelnie co roku opuszcza ponad 7 tysięcy absolwentek i absolwentów. Mogą oni skorzystać z szerokiej oferty studiów na uczelniach państwowych i prywatnych. Liczba oferowanych kierunków wynosi około 160. Studenci mogą zdecydować się na jeden z kierunków na studiach licencjackich, inżynierskich, magisterskich jednolitych i uzupełniających, a także na studiach podyplomowych, które dedykowane są absolwentom. W Szczecinie znajduje się nowoczesna infrastruktura uczelniana, co wpływa na komfort i jakość studiowania. To bardzo ważny ośrodek gospodarczy w Polsce, na co wpływ ma między innymi bliskość Niemiec. W samym Szczecinie i w jego okolicy zarejestrowanych jest około 70 tysięcy firm, w których zatrudnienie mogą znaleźć absolwenci tutejszych uczelni państwowych lub prywatnych. Szczecin to bardzo atrakcyjne miejsce pod kątem wypoczynku. Można spędzać czas nad Zatoką Szczecińską i na bulwarach nad Odrą, które „żyją” przez cały rok. Miasto posiada bardzo atrakcyjne parki miejskie i lasy, w tym Park Kasprowicza, Park Żeromskiego, czy Park S. Kownasa. Ulokowano tu ponad 135 kilometrów tras rowerowych. Bogata oferta kulturalna, w tym teatry i kina studyjne, a także liczne wystawy i festiwale to alternatywa dla studentów, w zakresie spędzania wolnego czasu. Spacer i odpoczynek na Wałach Chrobrego jest kolejną propozycją. Weekendy i wieczory można spędzać w licznych pubach, barach i klubach muzycznych, dlatego nikt nie powinien się tu nudzić. W województwie zachodniopomorskim studiowanie możliwe jest nie tylko w Szczecinie. Z powodzeniem można skorzystać z oferty uczelni prywatnych i państwowych, w takich ośrodkach jak Koszalin, Wałcz, Kołobrzeg, Szczecinek, Stargard Szczeciński, Gryfice i Świnoujście.

Uczelnie w Szczecinie i w zachodniopomorskim

Sprawdź, w jakich szczecińskich i zachodniopomorskich szkołach wyższych warto studiować.

Na jakich uczelniach możesz studiować w Szczecinie i w zachodniopomorskim?

Uczelnie publiczne w Szczecinie i województwie zachodniopomorskim to szkoły wyższe, w których nauka na dziennych studiach: licencjackich, inżynierskich i magisterskich, prowadzona jest za darmo. Czesne zapłacimy za studia prowadzone niestacjonarnie – zaocznie i wieczorowo (np. za podyplomówki). Poza działalnością dydaktyczną każda z tych uczelni prowadzi działalność naukową, kulturalną, realizuje zadania związane ze sferą publiczną.

Uczelnie publiczne, potocznie nazywane państwowymi, w większości są nadzorowane przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. Należą do nich: uczelnie akademickie, takie jak uniwersytety – Uniwersytet Szczeciński, politechniki – Politechnika Koszalińska, Filia Politechniki Koszalińskiej w Szczecinku, inne uczelnie akademickie w tym AWF-y, uniwersytety „przymiotnikowe” – techniczne – jak Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie, humanistyczne, uczelnie przyrodnicze i rolnicze, ekonomiczno-biznesowe, wyższe szkoły zawodowe (w tym PWSZ), takie jak Akademia Nauk Stosowanych w Wałczu, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Koszalinie.

Mamy także uczelnie państwowe (akademie i uniwersytety), podległe pod inne ministerstwa: (ASP) i inne uczelnie artystyczne – Akademia Sztuki w Szczecinie (podlegające pod resort kultury), uczelnie medyczne – Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie (resort zdrowia), uczelnie wojskowe (podlegające MON), Politechnika Morska w Szczecinie (dawniej Akademia Morska w Szczecinie) – resort infrastruktury. Poza uczelniami państwowymi, mamy uczelnie na prawach uczelni publicznych. W Polsce prowadzi je Kościół Katolicki lub inne organizacje wyznaniowe – w Szczecinie i województwie brak tego typu uczelni.

Uczelnie niepubliczne w Szczecinie i województwie zachodniopomorskim to szkoły wyższe, gdzie co do zasady płacimy za studiowanie. Wszystkie zachodniopomorskie szkoły prywatne to szkoły zawodowe, ukierunkowane na absolwentów szukających miejsca pracy w biznesie lub administracji publicznej. Najlepsze uczelnie prywatne z powodzeniem konkurują z uczelniami państwowymi, jeśli chodzi o poziom nauczania oraz realizowane projekty naukowe. Część z nich uzyskało status akademii (mają prawo prowadzenia studiów doktoranckich i przyznawania stopni naukowych) – w Szczecinie i regionie brak tego typu uczelni.

Gdzie na studia podyplomowe i MBA w Szczecinie i w zachodniopomorskim

Sprawdź szczecińskie i zachodniopomorskie "podyplomówki" według swoich zainteresowań.

Studia podyplomowe w Szczecinie i na Pomorzu Zachodnim

Coraz większą popularnością cieszą się studia podyplomowe w Szczecinie. Ich ukończenie pomaga w ubieganiu się o upragniony awans w pracy oraz zwiększa kwalifikacje pracowników. Dzięki czemu są oni jeszcze bardziej cenieni na rynku pracy. Decydują się na nie również osoby, które szukają alternatywy i pragną się przebranżowić. W Szczecinie jest to możliwe ze względu na dobrze rozwiniętą gospodarkę. Studenci mają do dyspozycji około 120 kierunków studiów podyplomowych, ich liczba z roku na rok rośnie. Studia biznesowe wybierane są przez osoby, które zarządzają firmami lub prowadzą własną działalność. Na studia podyplomowe pedagogiczne bardzo często decydują się nauczyciele, którzy w ten sposób zwiększają swoje kwalifikacje. Dużym powodzeniem cieszą się studia związane z administracją oraz z ekonomią, ponieważ są to dziedziny, które wymagają regularnej aktualizacji wiedzy. Zajęcia z zakresu kompetencji miękkich i coachingu, bardzo chętnie wybierane są przez absolwentów. Na studia podyplomowe mogą zdecydować się osoby, które ukończyły studia licencjackie lub inżynierskie. Studia podyplomowe w Szczecinie to oferta skierowana również do osób, które na co dzień są aktywne zawodowo lub mają zobowiązania rodzinne. Niestacjonarny tryb edukacji w wybrane weekendy oraz studia, które trwają od 2 do 4 semestrów, to niewątpliwie atut. W Szczecinie bardzo dużą popularnością cieszą się kierunki związane z opieką nad innymi osobami oraz z gospodarką morską, na co wpływ ma położenie Szczecina na mapie Polski.

Rekrutacja na studia w Szczecinie i w zachodniopomorskim

Rekrutacja na studia to proces przyjmowania na kierunki studiów licencjackich, inżynierskich, magisterskich i podyplomowych. Prowadzona jest niemal zawsze on-line, w tzw. systemach IRK (czyli internetowej rekrutacji studentów). Różni się w zależności od tego, czy na dany kierunek mają wstęp osoby zaraz po maturze, czy też trzeba ukończyć wcześniej np. studia pierwszego stopnia. W pierwszym przypadku, na studiach bezpłatnych w Szczecinie i innych ośrodkach akademickich województwa zachodniopomorskiego, analizowane są wyniki egzaminu dojrzałości i to one decydują o przyjęciach na poszczególne kierunki. Taki system obowiązuje na Uniwersytecie Szczecińskim (rekrutacja na studia licencjackie, inżynierskie, magisterskie, jednolite magisterskie na USz), Politechnice Koszalińskiej (rekrutacja na „koszalińskiej polibudzie”), Filii Politechniki Koszalińskiej w Szczecinku (rekrutacja na PK w Szczecinku), Politechnice Morskiej w Szczecinie (rekrutacja na politechnikę morską), Akademii Sztuki w Szczecinie (rekrutacja na ASz Szczecin), Pomorskim Uniwersytecie Medycznym w Szczecinie (rekrutacja na studia licencjackie, magisterskie, jednolite magisterskie na PUM), Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie (rekrutacja na ZUT). Przy studiach płatnych dostępnych w Szczecinie i województwie zachodniopomorskim, po maturze liczy się zwykle kolejność zapisów. Na studiach magisterskich uzupełniających, rekrutacja może odbywać się na podstawie analizy programu ukończonych studiów. Proces rekrutacji różni się też w zależności od tego, czy prowadzi ją uczelnia państwowa, czy prywatna. Na prywatnych uczelniach w Szczecinie i innych uczelniach województwa zachodniopomorskiego (#cta: Sprawdź aktualne rekrutacje na studia w Szczecinie), prowadzących płatne kierunki, zwykle obowiązuje zasada „kto pierwszy, ten lepszy”, czyli kolejność zapisów kandydatów. W przypadku niektórych kierunków studiów na uczelniach w województwie zachodniopomorskim mogą, zgodnie z prawem, być przeprowadzane egzaminy na studia. Ich zakres nie może pokrywać się z przedmiotami maturalnymi. Zwykle są to egzaminy na kierunki artystyczne – np. na Akademię Sztuki w Szczecinie (rekrutacja na studia plastyczne i muzyczne na AS Szczecin). Na kierunkach plastycznych i architektonicznych może pojawić się tzw. analiza teczki kandydata (czyli wykonanych wcześniej prac plastycznych, np. rysunków, czy innych dzieł).
Opinie o studiach w Szczecinie i w zachodniopomorskim

Czy warto tutaj studiować - okiem studentów, absolwentów, pracodawców, ekspertów. Studia w Szczecinie i innych ośrodkach akademickich województwa zachodniopomorskiego. Informacje o kierunkach studiów, opinie studentów o tym jak się studiuje w Szczecinie i w zachodniopomorskim. Możliwości pracy dla absolwentów uczelni.

Pedagogika
Sebastian Szczęsny

Nauczyciel musi być magistrem

W roku szkolnym 2020-21 wszyscy nauczyciele w przedszkolach i “podstawówkach” będą musieli mieć kwalifikacje na poziomie studiów magisterskich. – To ostatni dzwonek dla pedagogów-licencjatów, żeby

Czytaj więcej »
Informatyka
Sebastian Szczęsny

Informatyka łatwiej niż myślisz

Początkujący informatyk zarabia 4000-5000 złotych, a po kilku latach może liczyć na płacę rzędu kilkunastu tysięcy złotych. Warto więc czasami przekwalifikować się albo zmienić kierunek

Czytaj więcej »

Czy warto studiować w Szczecinie i w zachodniopomorskim?

Zbieranie jak największej ilości danych przed rekrutacją na zachodniopomorskie studia, zwiększa prawdopodobieństwo udanego wybrania kierunku i uczelni. Niekiedy opisy kierunków studiów na stronach uczelnianych i w zewnętrznych źródłach bywają bardzo lakoniczne, formalne albo przeładowane propagandowymi treściami. Warto je skonfrontować z opiniami „żywych ludzi”, którzy w przystępny sposób, wiarygodnie odpowiadają na pytania: „Jak się studiuje”?, „Jaką pracę można dostać po konkretnych studiach”?, „Co jest fajnego, a co trudnego w danej ścieżce studiowania”? Najwięcej opinii o szczecińskich i zachodniopomorskich uczelniach znajdziemy w odniesieniu do najpopularniejszych – państwowych szkół wyższych. Możesz spodziewać się opinii o Uniwersytecie Szczecińskim (jak oceniane są studia na USz), Politechnice Koszalińskiej (co można sądzić o studiach na koszalińskiej „polibudzie”), Pomorskim Uniwersytecie Medycznym w Szczecinie (opinie wyrażane o PUM), Akademii Sztuki w Szczecinie (jak wyglądają studia plastyczne i muzyczne na AS w Szczecinie), Politechnice Morskiej w Szczecinie (jak się studiuje na morskiej “polibudzie”), Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie (jak oceniane są studia na ZUT). Warto zapoznać się z opiniami o mniej znanych uczelniach w samym Szczecinie, a także w pozostałych ośrodkach akademickich, przede wszystkim w Koszalinie (Politechnika Koszalińska, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Koszalinie), Szczecinku (Filia Politechniki Koszalińskiej w Szczecinku), Wałczu (Akademia Nauk Stosowanych w Wałczu). Oczywiście ważne są opinie o samych kierunkach studiów, jak są prowadzone i oceniane w porównaniu z konkurencyjną ofertą. Warto poszukać opinii studentów ze Szczecina i Zachodniopomorskiego (na naszym portalu w cyklu „Okiem studenta”), absolwentów (na Studia.pl seria „Zawód z pasją”), ekspertów edukacyjnych (na naszych stronach WWW – „Kierunki studiów w pytaniach i odpowiedziach”), dziennikarzy, przedstawicieli uczelni, wykładowców (format „Kierunek pod lupą”), naukowców (artykuły w dziale „Nauka”). Wreszcie – jakie opinie mają pracodawcy ze Szczecina i innych zachodniopomorskich firm, co mają do powiedzenia o możliwościach pracy dla absolwentów danego kierunku i uczelni oraz jak oceniają ich kwalifikacje? Jeśli autorem danej wypowiedzi jest konkretna osoba – można też nawiązać z nią kontakt, np. w social mediach i „dopytać” o to, co nas zainteresuje, pogłębić temat, a nawet umówić się na kontakt osobisty i udać się w uczelniane mury w Szczecinie, Koszalinie, Szczecinku, Wałczu.

Zobacz studia w Szczecinie i w zachodniopomorskim (film)

Praca po studiach w Szczecinie i w zachodniopomorskim

W Szczecinie zarejestrowanych jest około 70 tysięcy firm, co daje dużo możliwości zatrudnienia dla absolwentów oraz dla studentów, którzy wciąż kontynuują edukację. Stosunkowo łatwo wejść płynnie na rynek pracy, który poszukuje wykształconych specjalistów. Stopa bezrobocia w Szczecinie wynosi 3,9% i jest blisko dwukrotnie niższa od średniej krajowej. Miasto znane jest z tego, że stopa bezrobocia od lat utrzymuje się na bardzo niskim poziomie i region ten pod względem gospodarczym, należy do najbardziej atrakcyjnych w Polsce. W województwie zachodniopomorskim bezrobocie wynosi obecnie 7,8% i jest tylko nieznacznie wyższe od średniej krajowej. To sprawia, że nie tylko Szczecin, ale i inne, mniejsze miejscowości w okolicy, są atrakcyjnym miejscem pracy dla absolwentów. W miejscowościach nadmorskich bardzo rozwinięty jest sektor turystyczny, dlatego kierunki z nim związane cieszą się sporą popularnością i oferują studentom wiele możliwości. W Szczecinie znajdują się siedziby wielu renomowanych firm. Wśród nich warto wymienić między innymi firmę z sektora logistycznego OT Logistics, czy jednego z najbardziej znanych producentów alkoholi w Polsce, czyli Polmos Szczecin. Osoby związane z gospodarką morską mogą poszukiwać pracy w Porcie Szczecin lub też w tutejszych stoczniach i u producentów osprzętu dla statków. Do czołowych pracodawców zaliczają się Euroafrica Linie Żeglugowe i Cefarm Szczecin. W mieście znajduje się wiele rozwijających się firm, które zyskują dopiero na znaczeniu. Często zrzeszone są w Szczecińskim Parku Naukowo-Technologicznym. Wśród atrakcyjnych pracodawców znajdują się takie firmy i spółki jak Alsecco – Nowa Cukrownia, M4Wind, Winston Sp. z o. o., Żegluga Polska S.A., Agrorol Sp. z o. o. oraz Unity Line. Rynek pracy w Szczecinie jest bardzo różnorodny. Bardzo dobrze funkcjonuje sektor rolniczy oraz przetwórstwo i obróbka drewna z lokalnych lasów. Dzięki temu absolwenci mogą poszukiwać zatrudnienia w sektorze morskim, w transporcie, w obronności, w turystyce, w biznesie oraz w wielu innych sektorach.

Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję