Site logo

Uczelnie w Szczecinie. Prywatne i państwowe szkoły wyższe

Szczecin.Studia.pl

Uczelnie państwowe w Szczecinie

Publiczne szkoły wyższe w Szczecinie, Koszalinie, Kołobrzegu, Stargardzie, Szczecinku, Wałczu i innych ośrodkach akademickich regionu.

Uczelnie prywatne w Szczecinie

Niepubliczne szkoły wyższe w Szczecinie, Koszalinie, Kołobrzegu, Stargardzie, Szczecinku, Wałczu i innych ośrodkach akademickich regionu.

Na jakich uczelniach możesz studiować w Szczecinie i w zachodniopomorskim?

Uczelnie publiczne w Szczecinie i województwie zachodniopomorskim to szkoły wyższe, w których nauka na dziennych studiach: licencjackich, inżynierskich i magisterskich, prowadzona jest za darmo. Czesne zapłacimy za studia prowadzone niestacjonarnie – zaocznie i wieczorowo (np. za podyplomówki). Poza działalnością dydaktyczną każda z tych uczelni prowadzi działalność naukową, kulturalną, realizuje zadania związane ze sferą publiczną.

Uczelnie publiczne, potocznie nazywane państwowymi, w większości są nadzorowane przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. Należą do nich: uczelnie akademickie, takie jak uniwersytety – Uniwersytet Szczeciński, politechniki – Politechnika Koszalińska, Filia Politechniki Koszalińskiej w Szczecinku, inne uczelnie akademickie w tym AWF-y, uniwersytety „przymiotnikowe” – techniczne – jak Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie, humanistyczne, uczelnie przyrodnicze i rolnicze, ekonomiczno-biznesowe, wyższe szkoły zawodowe (w tym PWSZ), takie jak Akademia Nauk Stosowanych w Wałczu, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Koszalinie.

Mamy także uczelnie państwowe (akademie i uniwersytety), podległe pod inne ministerstwa: (ASP) i inne uczelnie artystyczne – Akademia Sztuki w Szczecinie (podlegające pod resort kultury), uczelnie medyczne – Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie (resort zdrowia), uczelnie wojskowe (podlegające MON), Politechnika Morska w Szczecinie (dawniej Akademia Morska w Szczecinie) – resort infrastruktury. Poza uczelniami państwowymi, mamy uczelnie na prawach uczelni publicznych. W Polsce prowadzi je Kościół Katolicki lub inne organizacje wyznaniowe – w Szczecinie i województwie brak tego typu uczelni.

Uczelnie niepubliczne w Szczecinie i województwie zachodniopomorskim to szkoły wyższe, gdzie co do zasady płacimy za studiowanie. Wszystkie zachodniopomorskie szkoły prywatne to szkoły zawodowe, ukierunkowane na absolwentów szukających miejsca pracy w biznesie lub administracji publicznej. Najlepsze uczelnie prywatne z powodzeniem konkurują z uczelniami państwowymi, jeśli chodzi o poziom nauczania oraz realizowane projekty naukowe. Część z nich uzyskało status akademii (mają prawo prowadzenia studiów doktoranckich i przyznawania stopni naukowych) – w Szczecinie i regionie brak tego typu uczelni.

Zobacz studia w Szczecinie i w zachodniopomorskim (film)
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję