{{locationDetails}}
Myślisz o studiach w Legnicy? Wybór kierunku licencjackiego, inżynierskiego albo magisterskiego w jednym z miast województwa dolnośląskiego może dać Ci wiele korzyści. Warto przejrzeć ofertę studiów w Legnicy, sprawdzić program, specjalności i możliwości pracy. Może oferta nie jest tak bogata, jak w przypadku największych ośrodków akademickich, ale w praktyce może się okazać bardzo dobrym wyborem. Chyba zgodzisz się, że nie wielkość uczelni i liczba studentów decyduje o jakości kierunku. Przejrzyj więc uważnie, co w Legnicy możesz studiować na studiach dziennych i zaocznych. Znajdziesz tu kierunki pozwalające na rozbudzenie wielu zainteresowań, zgodne z różnorodnymi predyspozycjami, pozwalające rozwijać pasje i nawiązywać wartościowe relacje. Wybierając kierunki w trybie dziennym na legnickich uczelniach możesz poświęcić się przede wszystkim studiom, uczestniczyć aktywnie w wykładach, ćwiczeniach, laboratoriach i innych zajęciach. Popołudnia i weekendy wykorzystasz na tzw. życie studenckie, angażując się w sport, rozrywkę, rekreację, życie kulturalne i towarzyskie. Na studiach zaocznych z kolei większość obowiązków studenckich skupiać się będzie na zajęciach w weekendy lub „w tygodniu” podczas zajęć wieczorowych i popołudniowych. Wtedy łatwiej pogodzić studiowanie z pracą w dni powszednie.
A co po studiach w Legnicy? Jak w każdym mniejszym ośrodku akademickim, w ofercie studiowania dominują propozycje kształcenia na potrzeby lokalnego rynku pracy. Część z nich dotyczy funkcjonowania instytucji publicznych, urzędów i placówek podległych pod legnickie władze miejskie, w tym szkół, służby zdrowia i firm komunalnych. To także kształcenie zgodnie z potrzebami publicznych instytucji innych dolnośląskich miast i powiatów makroregionu legnickiego oraz przedstawicielstw i delegatur samorządowych i rządowych służb publicznych z Wrocławia – stolicy województwa. W ofercie studiów możesz także odnaleźć kierunki studiów pozwalające budować karierę w sferze biznesu, przemysłu, usług, rolnictwa z Legnicy i ościennych powiatów. Dzięki bliskości sąsiedztwa z Niemcami i Czechami można powiedzieć o Legnicy, że leży na skrzyżowaniu europejskich szlaków komunikacyjnych, co ma kluczowy wpływ w rozwój gospodarczy i turystyczny miasta i regionu. Legnica jest głównym ośrodkiem przemysłu miedziowego w Polsce. Duże znaczenie w rozwoju subregionu legnickiego ma Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna. Największe i najbardziej znane firmy to: Huta Miedzi Legnica, Fabryka Przewodów Nawojowych „Patelec Elpena”, Pol-Miedź Trans oraz zakłady „Zanam-Legmet”. Oczywiście wykształcenie zdobyte na studiach w Legnicy to nie tylko możliwość zatrudnienia na lokalnym rynku pracy. Wielu absolwentów po legnickich kierunkach studiów z powodzeniem rywalizuje o miejsca pracy w innych aglomeracjach w Polsce.
Zbieranie jak największej ilości danych przed rekrutacją na legnickie studia zwiększa prawdopodobieństwo udanego wybrania kierunku i uczelni. Niekiedy opisy kierunków studiów na stronach uczelnianych i w zewnętrznych źródłach bywają bardzo lakoniczne, formalne albo przeładowane propagandowymi treściami. Warto je skonfrontować z opiniami „żywych ludzi”, którzy w przystępny sposób, wiarygodnie odpowiadają na pytania: „Jak się studiuje”?, „Jaką pracę można dostać po konkretnych studiach”?, „Co jest fajnego, a co trudnego w danej ścieżce studiowania”? Najwięcej opinii o legnickich uczelniach znajdziemy w odniesieniu do państwowych szkół wyższych. Możesz spodziewać się rozmaitych opinii o Collegium Witelona Uczelni Państwowej, Filii w Legnicy Politechniki Wrocławskiej. Warto także poszukać opinii o uczelniach prywatnych. Oczywiście ważne są oceny samych kierunków studiów, jak są prowadzone i oceniane w porównaniu z konkurencyjną ofertą. Warto poszukać opinii studentów z Legnicy (na naszym portalu w cyklu „Okiem studenta”), absolwentów (na Studia.pl seria „Zawód z pasją”), ekspertów edukacyjnych (na naszych stronach WWW – „Kierunki studiów w pytaniach i odpowiedziach”), dziennikarzy, przedstawicieli uczelni, wykładowców (format „Kierunek pod lupą”), naukowców (artykuły w dziale „Nauka”). Wreszcie – jakie opinie mają pracodawcy z Legnicy, co mają do powiedzenia o możliwościach pracy dla absolwentów danego kierunku i uczelni oraz jak oceniają ich kwalifikacje? Jeśli autorem danej wypowiedzi jest konkretna osoba – można też nawiązać z nią kontakt np. w social mediach i „dopytać” o to, co nas zainteresuje, pogłębić temat, a nawet umówić się na kontakt osobisty i udać się w uczelniane mury w Legnicy.
Rekrutacja na studia, to proces przyjmowania na kierunki studiów licencjackich, inżynierskich, magisterskich i podyplomowych. Prowadzona jest niemal zawsze on-line, w tzw. systemach IRK (czyli internetowej rekrutacji kandydatów). Różni się w zależności od tego, czy na dany kierunek mają wstęp osoby zaraz po maturze, czy też trzeba ukończyć wcześniej np. studia pierwszego stopnia. W pierwszym przypadku, na studiach bezpłatnych w Legnicy analizowane są wyniki egzaminu dojrzałości i to one decydują o przyjęciach na poszczególne kierunki. Taki system obowiązuje na Collegium Witelona Uczelni Państwowej (rekrutacja na studia licencjackie, inżynierskie, magisterskie w Collegium Witelona w Legnicy), filii Politechniki Wrocławskiej (rekrutacja na studia licencjackie, inżynierskie, magisterskie w Filii w Legnicy PWr). Przy studiach płatnych dostępnych w Legnicy po maturze liczy się zwykle kolejność zapisów. Na studiach magisterskich uzupełniających, rekrutacja może odbywać się na podstawie analizy programu ukończonych studiów. Proces rekrutacji różni się też w zależności od tego, czy prowadzi ją uczelnia państwowa, czy prywatna. Na prywatnych uczelniach w regionie Legnicy, prowadzących płatne kierunki, zwykle obowiązuje zasada „kto pierwszy, ten lepszy”, czyli kolejność zapisów kandydatów. W przypadku niektórych kierunków studiów na legnickich uczelniach mogą, zgodnie z prawem, być przeprowadzane egzaminy na studia. Ich zakres nie może pokrywać się z przedmiotami maturalnymi. Zwykle są to egzaminy na kierunki artystyczne, sportowe, wojskowe. Na kierunkach plastycznych i architektonicznych może pojawić się tzw. analiza teczki kandydata (czyli wykonanych wcześniej prac plastycznych, np. rysunków czy innych dzieł).