Site logo

Wybór studiów podyplomowych: warunki umowy, opłaty za studia podyplomowe i jakość kształcenia

Wybór studiów podyplomowych to rzecz wymagająca bardzo odpowiedzialnej i świadomej decyzji. Z jednej bowiem strony chodzi o inwestycję materialną rzędu kilku lub kilkunastu tysięcy złotych a z drugiej strony chodzi o poświęcenie znacznych zasobów czasowych. Studia podyplomowe trwają bowiem zwykle 2 semestry. Jeżeli chcesz wiedzieć, jakie kryteria najlepiej zastosować, by sprawdzić twoją przyszłą uczelnię, jakie powinny być dobre programy studiów podyplomowych oraz inne elementy które przemawiają na korzyść tego a nie innego programu studiów, zapraszam do lektury!

Dokumenty i formalności

Formalną stronę twoich relacji z uczelnią regulować będą trzy najważniejsze dokumenty będzie to

  • regulamin studiów podyplomowych, 
  • regulamin opłat za studia, 
  • umowa o naukę. 

Pamiętaj że proces rekrutacji ma być ze strony uczelni szybki i sprawny. Być może nie będziesz miał komfortowych warunków, żeby zapoznać się z treścią wszystkich tych dokumentów. Bądź więc asertywny i zanim podpiszesz się zapoznaj się dokładnie z treścią dokumentów. Musisz zapewnić sobie czas na lekturę tych dokumentów oraz znaleźć energię, by wyjaśnić wszystkie wątpliwości. W

Wybór uczelni i wiarygodność oferty

Wybór konkretnej specjalności i uczelni, w której będziesz realizować swoje studia podyplomowe, bądź kierunku kształcenia następuje bardzo często pod wpływem oferty marketingowej, która często niestety nie jest wiążąca. Gdzie odnaleźć prawdziwy program studiów, który rzeczywiście będzie realizowany w ramach przyjętej przez ciebie specjalności?

Ten dokument nosi nazwę harmonogram studiów podyplomowych. Jakie dane powinieneś w nim znaleźć? Przede wszystkim nazwy przedmiotów, imiona i nazwiska twoich nauczycieli wraz z ich stopniami lub tytułem naukowym. Liczbę godzin dla danego przedmiotu oraz sposób kształcenia 

Uwaga na kształcenie zdalne

Zwróć uwagę na godziny oznaczone jako kształcenie zdalne lub kształcenie bez bezpośredniego udziału studenta i nauczyciela. Chodzi tutaj, mówiąc wprost, o godziny, które są w planie ale faktycznie nie będą realizowane na uczelni. Musisz jednak zagospodarować sobie czas na to, żeby samodzielnie zrealizować je w domu. 

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Proponuję Wam sprawdzić studia podyplomowe przez sprawdzenie sylwetek naukowych nauczycieli, którzy będą prowadzić zajęcia. Jeżeli nauczyciel ma stopień bądź tytuł naukowy z pewnością będzie znajdował się w bazie Ludzie nauki. Ta baza jest bardzo rzetelna jest prowadzona przez organy państwowe i właściwie każdy ma do niej dostęp. Dokładniejsze instrukcje znajdziesz w filmie poniżej! Prawdziwą zmorą mogą się okazać także opłaty dodatkowe i ukryte koszty.

Jak pogodzić studia z życiem?

Decyzja o podjęciu studiów podyplomowych najczęściej nie jest oderwana od realiów życia zawodowego. Chodzi po prostu o to, móc po ich ukończeniu wykonywać jakiś konkretny zawód. Zwracam jednak uwagę na to że w Polsce trwa proces deregulacji. Bardzo wiele zawodów zostało uwolnionych z konieczności posiadania odpowiednich certyfikatów czy uprawnień. Zanim podejmie decyzję o podjęciu studiów, sprawdź koniecznie, czy zawód, który chcesz wykonywać nie został objęty regulacją. 

Sprawy finansowe, warto dobrze policzyć wydatki

Niedawno przeprowadzone badania sugerują, że czesne na studiach podyplomowych to jedynie 40 proc. kosztów które poniesie student studiujący poza miejscem swojego stałego zamieszkania. Jak najlepiej oszacować rzeczywiste koszty studiów podyplomowych? Co należy uwzględnić w kosztorysie? Myślę, że przede wszystkim powinieneś uwzględnić cenę zamieszkania w miejscu studiów przez wszystkie weekendy, w których są zjazdy. Poza tym musisz uwzględnić koszt materiałów dydaktycznych, podręczników i ksero. Musisz także uwzględnić inne swoje zwykłe wydatki, które ponosisz w sytuacji w której jesteś poza miejscem swojego zamieszkania. Oczywiście studia podyplomowe to także imprezy i myślę że warto wliczyć je do ogólnego kosztorysu.

Czy komentarze i oceny w Internecie są wartościowe?

Stanowczo odradzam wybór studiów podyplomowych na podstawie lektury komentarzy na forach internetowych. Jeżeli jednak lektura komentarzy na forach internetowych miałaby być jakąś częścią wyboru uczelni można się zastanowić nad sensowności takiej procedury. Trzeba tutaj bardzo uważać – za każdą wypowiedzią stoi bowiem jakiś konkretny interes. Można wyobrazić sobie dobre kierunki studiów podyplomowych, które obrzucone są wprost negatywnymi opiniami pisanymi przez ludzi, którym na tych studiach się po prostu nie powiodło. Można sobie wyobrazić również złe studia podyplomowe, które mają dobre opinie z racji tego że wielu ludzi zdobyło na nich wykształcenie, które dokumentuje ich umiejętności, które w rzeczywistości pewnie nie potwierdzą się w praktyce. Z pewnością każdy, kto wybierał dla siebie studia podyplomowe kierował się własnymi kryteriami i normami. Zachęcam do czujności!

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Sprawdź inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję