Studia o kulturze w pigułce
Co warto wiedzieć o studiach związanych z kulturoznawstwem, wiedzą o kulturze i sztuce? Jeśli wahasz się, czy studiowanie jednego z kierunków o kulturze, np. kulturoznawstwo, kultura i studia śródziemnomorskie, wschodnioeuropejskie, okcydentalistyka, ochrona dóbr kultury, muzeologia, teatrologia, muzykologia, literaturoznawstwo, wiedza o sztuce, animacja kultury, zarządzanie instytucjami kultury ma sens, to poniższe informacje będą dla Ciebie bardzo interesujące. Zanim przystąpisz do rekrutacji na studia związane z kulturoznawstwem – dowiedz się o nich więcej.
Sprawdź, co to są studia kulturoznawcze i jakie dają możliwości studiowania i pracy dla absolwentów. Kierunki z kulturoznawstwa dostępne są na studiach licencjackich (3 lata) oraz na magisterskich studiach uzupełniających (2 lata). Można także poznawać wiedzę o kulturze danego kraju na podyplomówkach dających podstawowe kompetencje kulturoznawcze lub pogłębiające wiedzę z wcześniejszych etapów edukacji. Kulturoznawstwo najogólniej rzecz ujmując zajmuje się badaniem kultury zarówno polskiej jak i wybranych obszarów świata. Studia umożliwiają zdobycie wiedzy na temat wybranych dziedzin kultury i umiejętności analizy, a także interpretacji zjawisk oraz tekstów kultury, tych współczesnych, jak i z przeszłości. Studia z kulturoznawstwa mają charakter interdyscyplinarny uzyskasz zatem na nich wiedzę zarówno z nauk humanistycznych jak i społecznych. Studia są przeznaczone dla pasjonatów. Celem nauki w kulturoznawstwie jest kształtowanie świadomego odbiorcy, czy interpretatora kultury oraz aktywnego twórcy, czy animatora kultury. Podczas wykładów i warsztatów zyskasz wiedzę z zakresu m.in. historii filozofii, historii kultury, historii sztuki, historii filmu, teatru, socjologii kultury, wiedzy o literaturze, technik konserwatorskich, wystawiennictwa, ochrony zabytków, czy archeologii. Studenci w ramach nauki odwiedzają także wystawy, galerie, teatry i muzea, gdyż ważnym elementem kulturoznawstwa jest badanie dzieł sztuki, utrwalonych na różnorodnych materiałach i nośnikach. Na pewno interesuje Cię, jakie drogi kształcenia masz do wyboru. Można je pogrupować ze względu na obszar, jakim będziesz się zajmować (muzeologia, wiedza o teatrze) lub w region, którego kulturę będziesz zgłębiać (kultura śródziemnomorska, okcydentalistyka, studia śródziemnomorskie, studia wschodnioeuropejskie). Absolwenci kierunków kulturoznawczych pracują w instytucjach kultury, muzeach, instytucjach państwowych i samorządowych, organizacjach pozarządowych, organizacjach związanych z turystyką.
Kulturoznawstwo: Przedmiot studiów, sprawia wrażenie rozmytego i niesprecyzowanego. Z tej pozornej wady można uczynić bardzo wielką zaletę. Student tego kierunku ma niezwykle szerokie możliwości specjalizacyjne. Na swojej uczelni znajdzie profesorów, którzy prowadzą prace dyplomowe w bardzo różnych zakresach, takich jak film, kultura popularna, komunikacja, czy fotografia. Praktycznie wszystko, co wytwarza człowiek w formach materialnych i niematerialnych może stać się przedmiotem zainteresowania kulturoznawcy. Studia na tym kierunku to przedłużenie licealnej nauki przedmiotów humanistycznych. Odwieczny dylemat treści i zakresu, w wypadku kulturoznawstwa można przedstawić analizując dwie relacje. W ramach nauki bardzo ogólnej dziedziny, zyskuje się bardzo szeroką wiedzę humanistyczną. Wiemy jednak, że objętość tworzy się poprzez iloczyn dwóch wymiarów – szerokości i wysokości, choć w wypadku wiedzy łatwiej mówić o głębokości. Ogólne studia to szeroka i raczej płytka wiedza. Studia specjalistyczne to wiedza w bardzo wąskim zakresie, za to niezwykle głęboka, wnikliwa i szczegółowa. Przejdźmy do charakterystyki samych studiów. Bardzo trudno byłoby wymienić lub sensownie uporządkować wszystkie przedmioty na studiach. Każda uczelnia samodzielnie tworzy program studiów. Nauka na kulturoznawstwie to uczestnictwo w seminariach, wykładach i ćwiczeniach, które realizowane są na terenie uczelni. Studenci w ramach nauki odwiedzają także wystawy, galerie, teatry i muzea.
Antropologia mniejszości narodowych: Studia na kierunku antropologia mniejszości narodowych i społeczności lokalnych stanowią alternatywną propozycję wobec studiów historycznych, gdyż ukierunkowują na poznawanie dziejów wybranych regionów zamieszkałych przez wielonarodowościowe i wieloetniczne społeczności, a także na historię rozwoju ruchów polonijnych i polskich poza granicami Polski. Program tych studiów pozwala na zajmowanie się problemami funkcjonowania mniejszości narodowych i społeczności lokalnych we współczesnym świecie.
Etnologia: Trzeba dość otwarcie przyznać, że studia na kierunku etnologia nie są przysłowiowym rozbiciem banku. Praca w tym zawodzie wiąże się z mozolnymi i szczegółowymi badaniami przekazów, śladów kulturowych, języka, pozostałości minionej i obecnej codzienności ludzi, którzy tworzyli lub tworzą daną grupę etniczną. Praca etnologa może mieć więc charakter badawczy lub dydaktyczny, a więc związany z przekazywaniem wiedzy. Student etnologii nie powinien mieć braków i luk w wykształceniu humanistycznym. Dlatego, planując naukę na tym kierunku, należy pilnie uczyć się historii, wiedzy o społeczeństwie, języka polskiego i geografii. Oczywiście wybór przedmiotów maturalnych powinien być uzależniony od preferencji komisji kwalifikacyjnej na uczelni, którą wybrałeś. Przyszły etnolog musi mieć rozległą wiedzę o swojej dziedzinie, dlatego w programie studiów znajdują się przedmioty z różnych zakresów. Można tu wyliczyć etnografię, antropologię, nauki o folklorze, etnolingwistykę, historię, filozofię kultury i wiele innych dziedzin, które składają się na narzędzia badawcze dziedzictwa kulturowego.
Ochrona dóbr kultury: Kultura bywa określana jako ogół materialnych i niematerialnych wytworów ludzkości. Mniej naukowa, ale zarazem o wiele więcej mówiąca definicja stanowi, że “kultura to przeszłość, żyjąca w teraźniejszości”. Świadectwa dziejów wymagają ochrony. Kruche i nietrwałe zabytki kultury materialnej odżywają na nowo w rękach konserwatorów, muzealników i specjalistów w zakresie ochrony dóbr kultury. Ktoś w końcu musi zadbać o to, aby przeszłość była znana jak najdłużej. Najistotniejsze przedmioty w szkole średniej, przygotowujące do studiów, należą do grupy treści humanistycznych. Z pewnością przyda się język polski, choć najistotniejsze wydają się być historia oraz wiedza o społeczeństwie. Koniecznie sprawdź ogłoszenia komisji rekrutacyjnej w uczelni, którą wybrałeś, dzięki temu dowiesz się, które z przedmiotów najkorzystniej wybrać na rozszerzony egzamin maturalny. Studia są niezwykle ciekawe! Obok wykładów i ćwiczeń studenci muszą zrealizować zajęcia i praktyki w pracowniach konserwatorskich, samodzielnie przygotowywać projekty ochrony zabytków oraz aktywnie uczestniczyć w zadaniach realizowanych grupowo. Częste wizyty w muzeach i galeriach są niezbędne do tego, by dobrze zrozumieć istotę tego kierunku. Każda uczelnia układa program studiów w sposób niezależny, można jednak odnaleźć pewne prawidłowości.
Kultura śródziemnomorska: Kierunek studiów kultura śródziemnomorska daje wiedzę naukową o krajach, narodach kulturach i religiach basenu Morza Śródziemnego, która obejmuje aspekty historyczne, filologiczne, kulturowe, religijne, polityczne, ze szczególnym uwzględnieniem takich gałęzi nauki, jak: historia, filozofia, literatura, sztuki piękne, religiologia, kultura, judaizm, prawo, a także teologia. Przedmiotem studiów na tym kierunku jest kolebka świata starożytnego i tym samym europejskiej cywilizacji.
Przedmioty na kierunku kultura śródziemnomorska to m.in.: geografia Śródziemnomorza, literatura łacińska, historia starożytnej Grecji, historia starożytnego Rzymu, filozofia starożytna, historia sztuki antycznej, mitologia grecka, języki i pisma Śródziemnomorza, retoryka, kompozycja wypowiedzi pisemnej, dziedzictwo średniowiecznej Europy, symbolika średniowieczna, recepcja antyku. Studenci kultury śródziemnomorskiej uczą się również języków klasycznych – łaciny i greki oraz jednego z trzech języków nowożytnych – włoskiego, hiszpańskiego lub nowogreckiego.
Krajoznawstwo i turystyka historyczna: Krajoznawstwo i turystyka jest interdyscyplinarnym kierunkiem, łączącym wiedzę z zakresu nauk humanistycznych, ze znajomością zagadnień społecznych oraz ekonomiczno-prawnych. Studia te odpowiadają na wzrastające wymagania klientów wobec organizatorów imprez turystycznych i krajoznawczych, zarówno co do jakości, jak i różnorodności oferty. Po co tak naprawdę ludzie wyjeżdżają na wycieczki? Przede wszystkim po to, aby odwiedzić ciekawe miejsca, poznać jego historię. Jako absolwent tego kierunku, jak nikt inny zaprezentujesz historię każdego miejsca.
Muzeologia: Studia na kierunku muzeologia należą do nowego typu studiów interdyscyplinarnych, których zadaniem jest kształcenie ludzi otwartych na dialog różnych specjalności i potrafiących zarządzać złożonymi instytucjami kultury i nauki. Działalność muzeologii zakłada szeroką współpracę z najważniejszymi ośrodkami muzealnymi i muzeologicznymi w Polsce i na świecie. Kandydaci na te studia powinni na maturze wybrać przedmioty humanistyczne.
Okcydentalistyka: Jeżeli jesteś humanistą z krwi i kości szukającym ciekawych studiów, to nie możesz przegapić okcydentalistyki. Nowy kierunek wyrósł tuż pod twoim nosem. Polska jest jedynym krajem w Europie (a może i na świecie), który oferuje tego typu studia. Czym jest okcydentalistyka? Najprościej rzecz ujmując to wiedza na temat Cywilizacji Zachodu, jej historii, kultury, sztuki, wierzeń, obyczajów, osiągnięć, wpływów, wzlotów i upadków. Możesz się z nią zapoznać w formie przystępnej i atrakcyjnej zarazem. Okcydentalistyka to studia nowatorskie pod wieloma względami. Dlaczego? Po pierwsze dlatego, że kształcą kompleksowo i wielowymiarowo, łącząc różne dziedziny humanistyki w jedną spójną całość. Po drugie dają możliwość rzetelnej i krytycznej analizy zjawisk zachodzących na przestrzeni wieków w zachodniej części świata. Po trzecie pozwalają poznawać mechanizmy będące wytworem zachodniej cywilizacji, a funkcjonujące do dziś w wielu dziedzinach życia. Po czwarte umożliwiają przełożenie wiedzy na praktykę i zdobycie umiejętności, bardzo cenionych na rynku pracy. Wreszcie zachęcają do ciągłego rozwoju oraz kreatywności. Co zrobić, żeby dostać się na te studia? Preferowane przedmioty na maturze to: język polski, historia, wiedza o społeczeństwie, matematyka oraz język nowożytny. Dodatkowe bonusy maturzysta zyska za historię sztuki, język łaciński i kulturę antyczną, język grecki i kulturę antyczną, drugi język obcy nowożytny.
Zajęcia na studiach to miks teorii z praktyką, istny kogel-mogel naukowy. Z jednej strony filozofia, historia, religioznawstwo, sztuka, etnografia, archeologia, z drugiej zaś grafika, design, komunikacja interpersonalna, muzyka, elementy gier i zabaw. Większość zajęć w postaci debat, warsztatów i dyskusji. Zaliczenia zaś w formie projektów! Jeśli masz otwarty umysł i chcesz rozwijać swoje zainteresowania, śmiało otwieraj drzwi z napisem okcydentalistyka. Za nimi spotkasz wspaniałych wykładowców, którzy opowiedzą np. o paleografii, dyplomatyce i heraldyce; zaprzęgną twój umysł do pracy na najwyższych obrotach, ale także dadzą dużo swobody. Bo na okcydentalistyce to student wybiera przedmioty, których najbardziej chcesz się uczyć!
Studia śródziemnomorskie: Studia śródziemnomorskie pozwalają na zapoznanie się z szeroko pojętą kulturą Śródziemnomorza od starożytności aż po czasy współczesne. Program nauczania na tym kierunku umożliwia poznanie i zrozumienie kultury wybranego regionu z naciskiem na aktualną problematykę i dominujące formy współczesnej kultury. Są to studia kulturoznawcze, a więc zapewniające teoretyczne podstawy konieczne do pełnego zrozumienia historii kultury i sztuki, filozofii i literatury świata śródziemnomorskiego w jego historycznym rozwoju i w wymiarze interdyscyplinarnym. Studenci kierunku studia śródziemnomorskie uczą się rozumienia specyfiki interdyscyplinarnego podejścia do analizowanych zjawisk i poznają metodologię badań związanych ze studiami nad kulturą. Oprócz tego potrafią interpretować teksty kultury z uwzględnieniem nowatorskiego ujęcia problematyki Śródziemnomorza jako dziedzictwa, którego siła oddziaływania wykracza poza geograficzne granice regionu.
Studia wschodnioeuropejskie: Studia wschodnioeuropejskie przeznaczone są dla wszystkich, którzy chcą poznać i zrozumieć Europę Wschodnią. Studia umożliwiają poznanie wybranego regionu w politycznym, społeczno-kulturalnym oraz gospodarczym wymiarze. Studia na tym kierunku to także szansa na poznanie nawet kilku języków wschodnioeuropejskich. Otwarty umysł, talent do nauki języków, a także ugruntowana wiedza z zakresu historii i kultury to profil idealnego kandydata. Program nauczania obejmuje zagadnienia ogólne takie jak: wiedza o kulturze, sztuce i literaturze w Europie Wschodniej, historia powszechna najnowsza, systemy polityczne, stosunki międzynarodowe, wiedza o społeczeństwie, strukturach i procesach społecznych, teoria polityki, ekonomia, wiedza o narodach i problemach etnicznych w Europie Wschodniej oraz zagadnienia kierunkowe: geografia Europy Wschodniej, dzieje Europy Wschodniej, wiedza o systemach prawnych w państwach wschodnioeuropejskich, Europa Wschodnia w stosunkach międzynarodowych, stosunki polityczne w państwach Europy Wschodniej, wiedza o religiach i związkach wyznaniowych w Europie Wschodniej, gospodarka w Europie Wschodniej, administracja publiczna w państwach wschodnioeuropejskich, polityka zagraniczna państw wschodnioeuropejskich, polityka wewnętrzna w państwach wschodnioeuropejskich.
Wiedza o teatrze: Wiedza o teatrze to kierunek dla pasjonatów teatru (dramatu) oraz często – alternatywny wybór dla osób które nie dostały się na wydział aktorski. Łączy wykształcenie humanistyczne ze znajomością zagadnień sztuk przedstawiających i świata widowisk – szczególnie teatru. Na praktyczny wymiar programu studiów składa się wiedza o zarządzaniu kulturą i jej finansowaniu, o zróżnicowaniu obiegów kulturowych, o perswazji językowej i wizualnej. Program obejmuje także praktyki zawodowe realizowane w instytucjach teatralnych, filmowych, medialnych. Program studiów na kierunku wiedza o teatrze obejmuje w pierwszym rzędzie zagadnienia zogniskowane wokół problematyki teatrologicznej, filmoznawczej, medioznawczej oraz związanej z antropologią widowisk. Składa się nań kanon wiedzy z historii teatru, filmu i mediów (fotografii, mediów cyfrowych, Internetu), wzbogacony w wymiarze teoretycznym o zagadnienia współczesnej filozofii (m.in. koncepcje panoptyzmu, społeczeństwa spektaklu, symulakrów), refleksję socjologii interakcyjnej (człowiek jako aktor w spektaklu społecznym) i kulturoznawstwa (zagadnienia kultury popularnej).
Animacja kultury: Studia te adresowane są do osób, które interesują się zdobyciem wiedzy, pozwalającej na upowszechnianie kultury w środowisku lokalnym oraz publicznych placówkach oświatowych. Dobrego animatora kultury musi cechować twórczość, tolerancyjność, logiczne myślenie, opanowanie oraz świetny kontakt z ludźmi. Słuchacze w trakcie studiów poznają podstawy zarządzania i finansowania kultury, zdobędą umiejętności w zakresie pozyskiwania funduszy krajowych i europejskich na rozwój instytucji kultury i działalność statutową.
Studenci zdobywać będą umiejętności pozwalające na profesjonalne prowadzenie warsztatów, kursów doskonalących umiejętności artystyczne amatorów w różnych dziedzinach sztuki, lekcji muzealnych, wystaw i ekspozycji.
Międzynarodowe studia kulturowe: Studia na kierunku międzynarodowe studia kulturowe są kierunkiem łączącym wiedzę z zakresu nauk o kulturze, społecznych, ekonomicznych, historycznych oraz stosunków międzynarodowych. Program studiów pozwala zdobyć interdyscyplinarne wykształcenie humanistyczne oraz przygotować praktycznie do wykonywania zawodów związanych z szeroko pojętą kulturą. Dużym atutem studiów jest ich praktyczny charakter.
Bałtyckie studia kulturowe: Studia na kierunku bałtyckie studia kulturowe mają na celu przekazanie wiedzy i umiejętności niezbędnych do działania w sektorze kultury i turystyki oraz kompetencje niezbędne do działań animacyjnych oraz rozwijania indywidualnych zainteresowań. Zajęcia ukierunkowane są na różne aspekty dziedzictwa i przede wszystkim najnowsze zjawiska w kulturze państw nadbałtyckich.
Region Karpacki: etnolingwistyka i studia kulturowe: Studia na kierunku region karpacki: etnolingwistyka i studia kulturowe mają unikatowy charakter w całym kraju. W trakcie zajęć słuchacze będą równolegle uczyć się dwóch języków– słowackiego i ukraińskiego, będą mieli również możliwość poznania podstaw trzeciego języka, do wyboru rumuńskiego albo łemkowskiego. Dodatkowo, studentom zostanie przekazana wiedza dotycząca specyfiki społecznej, kulturowej i religijnej regionu karpackiego, wspólnych elementów kultur karpackich, a zarazem ich odrębności.
Biznesowe wykorzystanie dziedzictwa kulturowego: Studia na kierunku biznesowe wykorzystanie dziedzictwa kulturowego mają bardzo unikatowy charakter. W trakcie studiów słuchacze nauczą się organizacji imprez turystycznych z wykorzystaniem dziedzictwa kulturowego, pracy w instytucjach działających na rzecz zachowania i rozwoju dziedzictwa kulturowego oraz popularyzacji dziedzictwa regionu. Dodatkowo studenci nauczą się pracy w podmiotach wykorzystujących zasoby dziedzictwa, jak również zdobędą wiedzę z prowadzenia własnej działalności gospodarczej w obrębie turystyki.
Edukacja kulturalna: Studia na kierunku edukacja kulturalna skierowane są do osób, które interesują się aktywnością i działalnością kulturalną i artystyczną, inspirowaniem i organizowaniem kontaktów z kulturą w różnych jej dziedzinach, pośredniczeniem w tych kontaktach oraz badawczym poznawaniem uwarunkowań uczestnictwa w kulturze. W trakcie studiów słuchacz uczy się pracy z publicznością w instytucjach kultury, umiejętności rozpoznawania potencjału kulturalno-oświatowego różnych środowisk, tworzenia warunków do współpracy i budowania sieci podmiotów związanych z kulturą i oświatą. Część przedmiotów kierunkowych obejmują przedmioty teoretyczne związane z zagadnieniami kultury, w tym kultury współczesnej, edukacji kulturalnej, pracy z publicznością oraz zagadnienia z zakresu historii sztuki, filozofii a także rozwijające wiedzę z zakresu animacji społeczno-kulturalnej, mediacji i partycypacji. Pozostała część przedmiotów obejmuje zagadnienia z przygotowania do pracy w konkretnych środowiskach i instytucjach kultury.
Kultura Japonii: Studia na kierunku kultura japonii mają wyjątkowy charakter w skali kraju. Zajęcia mają charakter zdecydowanie humanistyczny. Program kulturoznawczy realizowany jest głównie w oparciu o materiał z zakresu kultury Japonii: dawnej kultury i jej form klasycznych, takich jak teatr, literatura, sztuki piękne, estetyka, religie i in. dzisiejszego, nowoczesnego oblicza Japonii tego kraju. Wykładowcy prezentują najnowsze zjawiska w życiu kulturalno-społecznym, aktualne trendy w kulturze masowej i popularnej, obejmującej film, komiks, nowoczesne media, a także zapoznają z realiami życia, pokazując Japonię „od podszewki”. Na zajęciach o charakterze warsztatowym studenci rozwijają umiejętności, które znajdą zastosowanie w pracy zawodowej przy popularyzacji kultury – od wytwarzania japońskich przedmiotów artystycznych po aktorstwo w tradycyjnym teatrze. Studia mają profil praktyczny z dwóch powodów: po pierwsze, dają dobre przygotowanie językowe – opanowany w stopniu średniozaawansowanym język japoński, w węższym zakresie także koreański (można je realizować zarówno w wersji standardowej, jak i intensywnej-zaawansowanej), po drugie, w trakcie zajęć o charakterze warsztatowym rozwijane są umiejętności korzystania z technik komputerowych i nowych mediów (obróbka obrazu, edytorstwo tekstu, prezentacje i projekty).