Site logo

Studiuj Technologię żywności i żywienie człowieka na UTP w Bydgoszczy

Propagowanie m.in. wiedzy konsumenckiej i świadomego żywienia za pomocą tego rodzaju projektów jest jednym z celów realizowanych przez Wydział Technologii i Inżynierii Chemicznej Uniwersytetu Technologiczno – Przydorniczego im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy, głównie na kierunku Technologia żywności i żywienie człowieka.

Konsumenci mają prawo wyboru produktów spożywczych, spełniających ich oczekiwania. Do podjęcia decyzji zakupowych potrzebna jest rzetelna wiedza, dotycząca składu kupowanej żywności, w tym obecności substancji dodatkowych. Takich informacji dostarcza Instytut Chemii Nadużywanej – wyjaśnia przedstawiciel organizatora projektu, dr inż. Jolanta Tomaszewska (Prodziekan ds. dydaktycznych i studenckich Wydziału Technologii i Inżynierii Chemicznej Uniwersytetu Technologiczno – Przyrodniczego im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy). 
 
Instytut Chemii Nadużywanej został zorganizowany przez Wydział Technologii i Inżynierii Chemicznej UTP w Bydgoszczy. W wymiarze merytorycznym projekt wspiera mgr inż. Joanna Gajda-Wyrębek (specjalistka ds. substancji dodatkowych w żywności). Partnerem Instytutu jest Centrum Sztuki Współczesnej, sponsorem – FRoSTA Sp. z o.o.

Wiedz, co jesz – czyli idea projektu

Projekt stanowi odpowiedź na powszechność stosowania dodatków do żywności w przemyśle spożywczym. Istnieje zapotrzebowanie społeczne na propagowanie wiedzy dotyczącej substancji dodatkowych do żywności. Konsumenci mają prawo znać oraz rozumieć oznaczenia, znajdujące się na etykietach produktów spożywczych. Często jednak nie czytają etykiet lub są one dla nich niezrozumiałe. Instytut Chemii Nadużywanej zarówno zachęca do lektury składu żywności, jak również podpowiada, jak to robić– podkreśla mgr inż. Joanna Gajda-Wyrębek (specjalistka w zakresie bezpieczeństwa oraz legislacji substancji dodatkowych, aromatów i enzymów).

Celem Instytutu Chemii Nadużywanej jest podnoszenie świadomości społecznej i popularyzowanie wiedzy w zakresie substancji dodatkowych do żywności oraz namawianie do świadomych zakupów. Idea projektu zawiera się w haśle: Czytaj, sprawdzaj, jedz świadomie!

Instytut Chemii Nadużywanej został oparty na koncepcji: Zobacz, Dotknij, Powąchaj. Interaktywna ekspozycja, przypominająca wyglądem sklep spożywczy, w oryginalny sposób demaskuje najczęściej stosowane substancje dodatkowe: barwniki, aromaty, wzmacniacze smaku i konserwanty. Mobilne interaktywne wystawy w pasażach handlowych największych miast w Polsce pozwoliły zobaczyć, poczuć, posmakować i przedyskutować ze specjalistami zasadność stosowania dodatków w produkcji żywności.

Jeśli chcesz uczestniczyć w podobnych projektach, współtworzyć ciekawe naukowe i bliskie codziennemu życiu inicjatywy, powinieneś bliżej przyjrzeć się studiom na kierunku Technologia żywności i żywienie człowieka na Wydziale Technologii i Inżynierii Chemicznej UTP w Bydgoszczy.

Studia inżynierskie trwają 7 semestrów i prowadzone są w trybie stacjonarnym. Studenci tego kierunku zdobywają specjalistyczną wiedzę z zakresu m.in. mikrobiologii, chemii żywności, surowców roślinnych i zwierzęcych, analizy jakości żywności, bezpieczeństwa produkcji czy żywienia człowieka.

Dzięki temu absolwent jest przygotowany do pełnienia wszystkich funkcji inżynierskich w branży spożywczej. Może pracować jako specjalista na wszystkich etapach produkcji żywności w aspekcie technologicznym, ale też ekonomicznym i organizacyjnym. Co ważne, jest także świadomy odpowiedzialności etycznej i społecznej związanej z wykonywaniem szeroko rozumianego zawodu inżyniera technologa przemysłu spożywczego.

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Sprawdź inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję