Site logo

Jeżeli informatyka to wyłącznie stosowana i na UMK!

 Informatyka? A może informatyka stosowana na UMK?Praca dla informatyka

Szacuje się, że programiści są obecnie jednymi z najlepiej opłacanych specjalistów w Polsce. Zapotrzebowanie na informatyków nie słabnie i można przypuszczać, że programiści zawsze będą potrzebni na rynku pracy. Według Dziennika Gazety Prawnej w tym roku na krajowym rynku pracy brakuje około 50 tysięcy specjalistów IT, programistów i informatyków z odpowiednimi kwalifikacjami. Na pracuj.pl, jednym z większych serwisów z ogłoszeniami, w każdej chwili można znaleźć kilkadziesiąt, a nawet kilkaset ofert pracy dla osób z wykształceniem informatycznym. Nie jest to jedynie problem Polski – według danych Komisji Europejskiej do 2020 roku w Europie może zabraknąć nawet 800 tys. specjalistów IT. Ci, którzy już pracują jako programiści nie mogą narzekać na zarobki. Z danych sprzed kilku miesięcy przedstawionych przez DGP wynika, że przeciętnie informatyk w Warszawie otrzymuje około 60 zł za godzinę pracy.

Informatyka stosowana prowadzona na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu to przede wszystkim praktyczne i specjalistyczne studia. Uczelnia stawia na wykształcenie osób, którzy doskonale będą łączyć umiejętności związane z programowaniem, a także z innymi dziedzinami wiedzy. Absolwenci informatyki stosowanej na UMK znajdują zatrudnienie jako programiści, projektanci stron www, projktanci systemów decyzyjnych oraz systemów sterowania robotami, inżynierowie systemowi, a także jako analitycy i projektanci nowoczesnych baz danych czy bioinformatycy.

Czego szukają pracodawcy?

Pracodawcy oczekują, że absolwenci studiów informatycznych będą od razu przygotowani do pracy w działach IT na różnych stanowiskach. Takie właśnie kompetencje można nabyć podczas studiowania informatyki stosowanej na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK .

Specjalnością Wydziału są takie obszary IT, jak:

  • programowanie w różnych językach, takich jak C, C++, Java,
  • bazy danych:
  • sieci komputerowe
  • algorytmy uczenia maszynowego,
  • wizualizacji wielowymiarowych danych.

Praktycznych umiejętności studenci Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK uczą się nie tylko podczas zajęć, ale i w trakcie certyfikowanych kursów eksperckich. Uczelnia od lat współpracuje z największymi firmami i dzięki temu studenci mają okazję odbyć kursy:

  • Cisco CCNA Routing&Switching oraz Introduction to Cybersecurity z zakresu sieci komputerowych. Kurs składa się z czterech modułów, a na zakończenie uczestnicy otrzymują certyfikat Cisco Certyfied Network Associate (CCNA).
  • Wireless Specialist Meru Networks oraz certyfikaty firmy Fortinet z zakresu sieci bezprzewodowych i bezpieczeństwa. Szkolenia z zakresu technologii Fortinet, jako zajęcia dla studentów uczelni wyższych, są pionierskie w Polsce i jedne z pierwszych tego typu na świecie.
  • Uczelnia umożliwia również studentom odbycie certyfikowanego kursu przygotowującego do profesjonalnej administracji systemem GNU/Linux (certyfikat LPIC-1).

Programuj w najlepszym towarzystwie

Studenci informatyki stosowanej na UMK uczą się fachu specjalisty ds. IT już od pierwszego roku studiów. Mogą brać np. udział w badaniach naukowych dotyczących odkrywania wiedzy w danych (tzw. data mining). Podczas prac naukowych powstały między innymi: systemy heterogeniczne, łączące zalety sztucznych sieci neuronowych czy drzewa decyzji. Dzięki realizacji wszystkich projektów oraz współpracy z firmą Fujitsu, powstał komercyjny pakiet danych – GhostMiner. Opracowywany jest również model uniwersalnych maszyn uczących się na przykładach, który rozwijany jest w systemie Intemi. Nauka programowania i zarządzania bazami danych w takim środowisku naukowym z pewnością pozwoli studentom zdobyć cenne doświadczenie jeszcze w trakcie nauki. W ramach przygotowywania prac inżynierskich i magisterskich, studenci mają okazję przygotować projekt interdyscyplinarny, obejmujący zagadnienia informatyki stosowanej, a także inne gałęzie nauki, na przykład fizykę, automatykę, robotykę czy kognitywistykę.

djmedia:1907

Studia inżynierskie – program

Na UMK w Toruniu możesz rozpocząć studia inżynierskie na kierunku informatyka stosowana. Na pierwszym stopniu studiów najważniejszymi zagadnieniami są: programowanie i tworzenie stron www, bazy danych oraz systemy operacyjne. To podstawy, które pozwolą studentom przygotowywać projekty na dalszym etapie. Program studiów na informatyce stosowanej obejmuje ćwiczenia i wykłady poświęcone zagadnieniom związanym z matematyką. Są to między innymi: analiza matematyczna, algebra, statystyka i rachunek prawdopodobieństwa. W programie studiów przewidziane są również praktyczne przedmioty związane z programowaniem i informatyką, m. in.:

  • opracowywanie serwisów sieciowych,
  • języki programowania,
  • bazy danych,
  • algorytmy i struktura danych,
  • sieci komputerowe,
  • technika cyfrowa,
  • narzędzia programistyczne,
  • podstawy grafiki komputerowej,
  • programowanie w środowisku Windows,
  • pracownia programowania zespołowego,
  • sztuczna inteligencja,
  • mikroprocesory i techniki mikroprocesowe,
  • podstawy i algorytmy przetwarzania sygnałów,
  • wstęp do systemu UNIX.

Dodatkowymi przedmiotami są:

  • ochrona praw autorskich,
  • podstawy przedsiębiorczości,
  • elementy fizyki, podstawy elektroniki.

Studia magisterskie – program

Drugi stopień informatyki stosowanej to zaawansowana analiza danych oparta na uczeniu maszynowym, która ma bardzo szerokie zastosowanie, m. in. w badaniach marketingowych, projektowaniu autonomicznych pojazdów, rozpoznawaniu obrazów oraz mowy. Zajęcia z zakresu analizy maszynowej są prowadzone przez pracowników uniwersytetu, którzy specjalizują się w uczeniu maszynowym i sztucznej inteligencji oraz przez pracowników firm zewnętrznych. Podczas nauki studenci odbywają zajęcia „pracownia programowania zespołowego w języku angielskim”, które doskonale przygotowują do pracy w firmach IT, również tych zagranicznych. Na studiach magisterskich prowadzone są trzy, bardzo wąskie specjalności:

  • inteligencja obliczeniowa i sieci komputerowe,
  • programowanie systemów kontrolno-pomiarowych,
  • informatyka w bio- i nanostrukturach.

Więcej niż informatyka stosowana

Pierwsza ze specjalności koncentruje się na zagadnieniach związanych ze sztucznymi sieciami neuronowymi, programowaniem sieciowo-komunikacyjnym, a także administrowaniem sieciami lokalnymi i serwerami. Specjalność programowanie systemów pomiarowo-kontrolnych jest dla osób, które chciałby zdobyć umiejętności z zakresu aktywizacji i przetwarzania danych oraz projektowania układów scalonych.
Inna specjalność: informatyka w bio- i nanostrukturach to niezwykle wąska dziedzina wiedzy dotycząca możliwości, jakie daje połączenie zagadnień biotechnologicznych i informatycznych. W ramach specjalności odbywają się takie zajęcia jak: bioinformatyka strukturalna, genetyka dla informatyków, biologiczne i medyczne bazy danych czy modelowanie molekularne nanostruktur.

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Sprawdź inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję