Studia na kierunku farmacja są bardzo ściśle powiązane z medycyną. Chodzi tu nie tylko o przedmiot nauki, ale także stronę instytucjonalną nauki. Kształcenie farmaceutów odbywa się bowiem najczęściej w ramach struktur kształcenia medycznego. Studenci farmacji poznają różnego rodzaju leki i ich działanie. Dzięki pracy laboratoryjnej nabywają wiedzę i umiejętności niezbędne do tego, by w sposób zgodny ze sztuką farmaceutyczną przygotowywać samodzielnie różnego rodzaju leki. Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat programu studiów i możliwości zatrudnienia, koniecznie czytaj dalej!
Farmacja – jakie to studia?
To jednolite studia magisterskie trwają 5 lat
Profil kandydata na farmację
Najistotniejszymi przedmiotami dla przyszłego farmaceuty są biologia i chemia. Nie wolno jednak zapominać o nauce języków obcych. Dobre przygotowanie do matury jest bardzo istotne, ponieważ zwykle na tym kierunku o jedno miejsce rywalizuje kilku kandydatów.
Nie możesz się oszukiwać, farmacja to bardzo trudne studia. Wiele osób twierdzi, że poziom nauczania jest porównywalny z kierunkami lekarskimi lub nawet wyższy! Nic w tym dziwnego, w końcu na farmaceutach spoczywa ogromna odpowiedzialność. Ich dziedzina rozwija się w sposób niezwykle dynamiczny, dlatego trzeba być otwartym na naukę przez całe życie.
Jak wygląda program studiów na kierunku farmacja
Część zajęć to tradycyjnie rozumiane wykłady i ćwiczenia, jednak najważniejsze na tych studiach jest to, co dzieje się w laboratoriach. Praktyczne umiejętności młodych adeptów farmacji kształtowane są w czasie niezliczonych godzin, w trakcie których realizują oni prace laboratoryjne, wykonują zadania zlecone im przez nauczycieli i samodzielnie tworzą lub przygotowują różnego rodzaju leki. Oto lista przykładowych przedmiotów:
- statystyka;
- biofizyka;
- biologia molekularna;
- chemia leków;
- immunologia
- farmakodynamika;
- toksykologia.
Porównaj oferty uczelni
Myślisz o studiowaniu farmacji. Sprawdź ofertę uczelni.
Perspektywy pracy po studiach na farmacji
Trud i wysiłek włożony w studia bywa opłacalny! Mogą się o tym przekonać farmaceuci, którzy w trakcie nauki zrealizowali dobre praktyki, uczestniczyli w międzynarodowej wymianie studentów i zdobyli pierwsze zawodowe doświadczenia. Takich absolwentów chcą zatrudniać instytuty badawcze, koncerny farmaceutyczne i apteki!