Myśląc o zawodzie farmaceuty masz przed oczami człowieka w białym fartuchu za ladą w aptece? Czeka Cię niespodzianka: farmaceuta to nie tylko aptekarz. Jego miejscem pracy może być także nowoczesne laboratorium, koncern czy hurtownia farmaceutyczna. Jedno jest pewne: jeśli myślisz o pracy jako farmaceuta, z pewnością musisz zaprzyjaźnić się z chemią.
Jak zostać farmaceutą?
Aby zyskać tytuł farmaceuty, musisz oczywiście ukończyć studia. Kierunek farmacja należy do tej rzadkiej grupy, której nie objął system boloński. Studia te trwają nieprzerwanie 5 lat, po których szczęśliwym ukończeniu otrzymuje się tytuł magistra farmacji.
Studia na kierunku farmacja nie należą do najprostszych. Studenci muszą przyswoić duże ilości wiedzy z zakresu botaniki, farmakologii, biologii, chemii, przemysłu farmaceutycznego. Oprócz godzin spędzonych na sali wykładowej i w bibliotekach, poświęcają wiele czasu na ćwiczeniach w laboratoriach. Jeśli Cię to nie zniechęca, a wręcz przeciwnie – dowiedz się więcej o tych studiach.
Magister a technik farmacji
Z uzyskaniem tytułu magistra farmacji wiążą się konkretne uprawnienia, które nie są dostępne technikom farmacji.
Technikiem farmacji zostaje osoba, która ukończyła technikum farmaceutyczne lub odpowiedni program w szkole policealnej i zdała egzamin zawodowy. Technik farmaceutyczny wykonuje zadania związane z obrotem produktami leczniczymi, szczególnie wydawaniem ich pacjentom. W laboratoriach może uczestniczyć w analizie i kontroli leków i innych wyrobów medycznych. W punkcie aptecznym może pracować samodzielnie, w aptece natomiast jego pracę musi nadzorować magister farmacji.
Magister farmacji może nadzorować wszelkiego rodzaju prace, sprzedawać każdego rodzaju leki, również z grupy narkotyków. Tylko farmaceuta z tytułem magistra ma uprawnienia do bycia kierownikiem apteki i wystawiania recept farmaceutycznych. Z tym tytułem wiążą się nie tylko uprawnienia i wyższe zarobki, ale też większa odpowiedzialność. To kierownik apteki odpowiada za wyniki kontroli sprawdzających poprawność przyjmowanych recept, ich zgodności ze stanem leków w aptece, to on odpowiada za poprawność wydawanych pacjentom preparatów.
Farmaceuta, pracujący w aptece lub hurtowni farmaceutycznej ma obowiązek ciągłego kształcenia, uczestnictwa w szkoleniach i zdobywania punktów edukacyjnych wpisywanych do Karty Ciągłego Szkolenia. Studia zatem to nie wszystko. Po ich ukończeniu, aby uzyskać prawo do wykonywania zawodu farmaceuta zgłasza się do okręgowej izby aptekarskiej i składa tam wniosek o wydanie Prawa do Wykonywania Zawodu wraz z kompletem wymaganych dokumentów, w tym zaświadczeniem o niekaralności. Po zakończonej procedurze farmaceuta składa ślubowanie.
Ścieżki kariery: czym zajmuje się farmaceuta
Kolejnym etapem, otwierającym drogę do awansu zawodowego i lepszych zarobków jest specjalizacja. Farmaceuta może specjalizować się w kierunku: farmacji aptecznej, szpitalnej, przemysłowej, klinicznej, analityki farmaceutycznej, farmakologii, mikrobiologii i biotechnologii farmaceutycznej, toksykologii, zdrowia publicznego, a nawet leku roślinnego. Każda specjalizacja kończy się egzaminem państwowym.
To, jak wyglądają codzienne obowiązki w dużej mierze zależy to od specjalizacji i miejsca pracy. Zapewne tym najbardziej popularnym, choć nie jedynym jest właśnie apteka.
- Każdy zapewne wie, jak wygląda praca farmaceuty – aptekarza, a jego uprawnienia zostały opisane powyżej. Inaczej wygląda już praca w aptece szpitalnej. Tam zadaniem farmaceuty jest m.in. zaopatrzenie oddziałów szpitalnych w leki, oszacowanie zapotrzebowania na nie, a także praca w recepturze przy wyrobie niektórych z nich.
- Farmaceuta kliniczny pracuje z kolei w laboratorium. Zajmuje się badaniem i analizą materiału biologicznego pacjenta. Korzysta z aparatury diagnostycznej i zaawansowanym sprzętem medycznym.
- Dużo pracy laboratoryjnej mają także farmaceuci – technolodzy, pracujący w przemyśle farmaceutycznym, przy produkcji leków. Ich zadaniem jest m.in. nadzór nad produkcją, ulepszanie i opracowywanie nowych formuł i technologii wytwarzania leków.
- Farmaceuta – pracownik naukowy natomiast stoi za opracowywaniem nowych leków. W oparciu o liczne badania współtworzy ich recepturę, współpracuje z lekarzami i innymi naukowcami w całym procesie od koncepcji przez produkcję i testy aż po wdrażanie danego leku.
- W koncernach farmaceutycznych istotną role pełnią też przedstawiciele medyczni. Wykształcenie farmaceutyczne jest tam bardzo często wymagane. Praca ta łączy wiedzą branżową i naukową z umiejętnościami sprzedażowymi i kompetencjami interpersonalnymi. Do głównych zadań takiego przedstawiciela należy prezentowanie produktów leczniczych w aptekach, punktach aptecznych i hurtowniach.
Ile zarabia farmaceuta?
Podobnie jak zakres obowiązków, tak i wynagrodzenie zależy od miejsca pracy farmaceuty. Dostępne dane zbierają wszystkich farmaceutów razem, można zatem założyć, że dotyczą głównie najliczniejszej ich grupy, czyli aptekarzy. Przedział wynagrodzeń farmaceutów jest dość duży, mogą oni liczyć na zarobki od 3000 do 5500 zł miesięcznie. Na wynagrodzenia z górnej granicy mogą liczyć oczywiście farmaceuci z większym doświadczeniem, specjalizacją i dorobkiem szkoleń, przede wszystkim na kierowniczych stanowiskach i w większych miastach.