Sprawdzanie przypisów i bibliografii: przecinki, kropki, nazwiska, dane bibliograficzne i tekst

Table Of Contents

Poprawność formalna aparatu krytycznego, a więc przypisów i bibliografii jest jednym z podstawowych kryteriów oceny pracy dyplomowej. Chodzi tutaj o stwierdzenie, czy dyplomant dochował należytej staranności i rzetelności naukowej w prezentacji materiału. Jeżeli to stwierdzenie budzi w was jakikolwiek strach lub obawę zapraszam do lektury!

Pierwsze czytanie – uwaga na imiona i nazwiska

Już za chwilę nauczcie się sprawdzać przypisy i bibliografię szybko i skutecznie. Przyznaję – pierwsze czytanie jest dość trudne i żmudne. Chodzi bowiem o sprawdzenie poprawności wszystkich imion i nazwisk autorów, których teksty przywołanie są w twojej pracy, zarówno w tekście głównym pracy, w przypisach oraz w bibliografii. Popełnienie błędu literowego w nazwisku lub imieniu tworzy dość paradoksalne sytuacje. Z jednej bowiem strony pokazujesz szacunek temu autorowi, bo przywołujesz go przecież w swojej pracy a z drugiej strony okazujesz że brak szacunku poprzez popełnienie błędu literowego w nazwisku lub imieniu. To bardzo ważne aby wszystkie dane osobowe przywoływane przez autorów zostały podane poprawnie. 

Drugie czytanie – dane bibliograficzne

W drugim czytaniu sprawdzasz wszystkie dane bibliograficzne. Warto posłużyć się bazą danych NUKAT lub KARO, o których możesz przeczytać w innych tekstach Akademii Belfra. 

Trzecie czytanie – kropki i przecinki

Trzecie czytanie to właściwie nie-czytanie. Chodzi bowiem o to, by w sposób mechaniczny a zarazem precyzyjny i bardzo dokładny w wielkim skupieniu sprawdzić poprawność umieszczenia wszystkich kropek i przecinków w Waszym aparacie krytycznym. 

Warto jeszcze przypomnieć, że stosowanie danego stylu bibliograficznego musi być zastosowane konsekwentnie w całej pracy. Nie może być sytuacji, w której jedna część pracy pisana jest w danej odmianie stylu oksfordzkiego, a druga część pracy będzie opatrzona przypisami w zupełnie innej odmianie nawet tego samego stylu. 

Czwarte czytanie – cytaty

Ostatni etap sprawdzania pracy pod względem formalnym to sprawdzenie czy poprawnie umieściło się w tekście wszystkie cytaty. Co należy sprawdzić? Należy sprawdzić czy cytaty w dziele oryginalnym zgodne są z tym co umieściłeś w swojej pracy. W sposób szczególny zwróć uwagę na znaki interpunkcyjne. 

Czy warto tak szczegółowo sprawdzać?

Musicie rozważyć, czy bardziej opłaca się poświęcić dwa dni na doprowadzenie swojej pracy do perfekcji, czy też zebrać nieprzychylne recenzje oraz narazić się na zarzut niedbalstwa, nierzetelności i ogólnego niechlujstwa w pisaniu pracy dyplomowej.

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję