Site logo

Bezcenne źródła wiedzy ukryte w zasobach Internetu, czyli naukowe bazy danych

Co jakiś czas publikowane są kolejne badania, dowodzące że wyszukiwarki internetowe mają dostęp do jedynie kilkunastu procent treści opublikowanych w sieci. Niezależnie od tego, jak oceniamy wiarygodność tych doniesień trzeba zauważyć, że część źródeł rzeczywiście nie jest dostępna dla zwykłego śmiertelnika.

Czy zatem student to zwykły śmiertelnik? Oczywiście, że nie!

Jeśli studiujesz w dobrej uczelni, Twoja alma mater z pewnością zapewnia Ci dostęp do naukowych baz danych w Twojej bibliotece, wystarczy, że udasz się do działu informacji naukowej i poznasz aspekty techniczne, które są dość zróżnicowane, w zależności od uczelni, ja zaś powiem Ci za chwilę, jakie możliwości stwarza dostęp do najważniejszych naukowych baz danych!

Czym jest naukowa baza danych?

Zwykle w bibliotekach tym mianem określa się bazę tekstów, pochodzących z czasopism naukowych, które udostępniane są naukowcom. Skąd zatem potrzeba skorzystania z biblioteki, skoro są one publikowane w internecie?

Otóż trzeba wiedzieć, że najlepsze z nich są płatne i tym samym są zamknięte dla osób spoza wąskiego kręgu, który ma dostęp do danych w nich zawartych. 

Można oczywiście wykupić abonament, który umożliwia pobranie pojedynczych tekstów lub korzystanie ze wszystkich zasobów przez określony czas, taki jednak zakup to kwota od kilu do kilkuset euro.

Czy uczelnia zapewnia dostęp?

Na szczęście dobre uczelnie prenumerują najistotniejsze dziedzinowe bazy danych, dzięki czemu wszyscy studenci mają do nich dostęp w bibliotece akademickiej.

Dlaczego ta wiedza nie jest powszechna? Przyznam, że nie wiem… Zauważyć trzeba, że w bazach danych kryje się prawdziwa skarbnica wiedzy i raportów z najnowszych badań, pochodzących z każdej dziedziny naukowej. Zarówno nauk humanistycznych, przyrodniczych, ścisłych, czy formalnych. Korzystanie z takiego zbioru danych mogłoby być niesamowitym atutem każdego studenta.

Co dziwniejsze, to fakt, że stopień wykorzystania baz danych przez pracowników naukowych, zwłaszcza nauk humanistycznych, też jest niewielki, wystarczy spojrzeć w statystyki bibliotek akademickich. 

Mamy zatem do czynienia z nieodkrytym skarbem! Jak zatem uzyskać do niego dostęp?

Rodzaje dostępu

Istnieją dwa rodzaje dostępu. Dostęp na miejscu, z komputerów biblioteki lub wydziału. Obejmuje on zwykle wszystkie komputery zarejestrowane w akademickiej sieci komputerowej, istnieje więc szansa, że Twoja uczelnia pozwala na korzystanie z baz danych także w akademikach, bez żadnych dodatkowych zabiegów. 

Do baz danych można uzyskać dostęp także spoza komputerów uczelnianych, tworząc na własnym domowym komputerze połączenie VPN. Koniecznie musisz postarać się o taką możliwość dostępu, jeśli jesteś na studiach wirtualnych. Jednak także przy klasycznym sposobie studiowania warto skorzystać z możliwości dostępu przy pomocy VPN.

VPN jest specjalnym rodzajem połączenia, które sprawia, że Twój domowy komputer staje się częścią sieci akademickiej. Dzięki temu połączeniu możliwe jest skorzystanie ze wszystkich zasobów online Twojej biblioteki.

Niestety nie podam Ci sposobu konfiguracji tego połączenia, po odpowiednie instrukcje musisz zwrócić się do Twojej biblioteki, najlepiej do działu informacji naukowej. Każda uczelnia ma inne standardy a stworzenie uniwersalnego tutorialu byłoby dość karkołomnym zadaniem.

Rodzaje naukowych baz danych

Istnienieje pewien bardzo ważny podział baz danych, otóż dzielą się one na:

  • Bibliograficzne, w których możesz odnaleźć informacje o adresach bibliograficznych publikacji
  • Abstraktowe, w których znajdziesz dane bibliograficzne oraz streszczenie poszukiwanych przez Ciebie tekstów
  • Pełnotekstowe, w których możesz uzyskać dostęp do pełnych tekstów szukanych przez Ciebie artykułów. 

Otwarte bazy danych

Czy dobrodziejstwa, które opisałem powyżej zarezerwowane są jedynie dla studentów dobrych i bogatych uczelni?

Oczywiście, że nie! Dzięki ruchowi wolnej nauki powstało także wiele baz danych w otwartym dostępie, jak choćby Directory of open access journalns, którą możemy znaleźć pod adresem podanym poniżej www.doaj.org

Bez problemu znajdziecie w niej wiele istotnych i wartościowych informacji. Baza ta ma świetne mechanizmy wyszukiwania, dlatego stanowi idealne narzędzie, by zacząć poszukiwania źródeł informacji.

Podsumowanie

Zadaniem tego filmu było zainteresowanie Cię naukowymi bazami danych

Już wkrótce więcej materiałów na ten temat, włącznie z turotialami oraz charakterystykami najlepszych źródeł informacji naukowej. 

Nie przegap tych odcinków, dzięki subskrypcji mojego kanału!

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Sprawdź inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Studenci oceniają uniwersytet

Wielka ankieta na Uniwersytecie Warszawskim. Studenci oceniają biblioteki, akademiki, służbę zdrowia. Od początku miesiąca zrobiło to ponad 4 tys. osób. – Na pewno wypełnię ankietę.

Czytaj więcej »
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję