Studia ekologiczne w pigułce
Co warto wiedzieć o studiach związanych z ekologią? Jeśli wahasz się, czy studiowanie ochrony środowiska, odnawialnych źródeł energii i gospodarki odpadami, gospodarki odpadami i rekultywacji terenów zdegradowanych, technologii ochrony środowiska, zarządzania środowiskiem, ma sens, to poniższe informacje będą dla Ciebie bardzo interesujące. Zanim przystąpisz do rekrutacji na studia ekologiczne – dowiedz się o nich więcej. Sprawdź, co to jest ekologia, jakie daje możliwości studiowania i pracy dla absolwentów. Kierunki związane z ekologią realizowane są na studiach licencjackich (3 lata) lub inżynierskich (3,5 roku) oraz na magisterskich studiach uzupełniających (1,5 roku do 2 lat). Ekologia bywa często kojarzona głównie z ochroną środowiska. Pojęcie ekologii jest jednak zdecydowanie szersze. Ekologia jest nauką zajmującą się strukturą i funkcjonowaniem przyrody, a w szczególności badaniem oddziaływaniami pomiędzy organizmami oraz organizmami a ich środowiskiem. Innymi słowy, ekologia to nauka o porządku i nieporządku w przyrodzie, która zajmuje się konsekwencjami wynikającymi z tego porządku i nieporządku dla istnienia biosfery i człowieka. Podczas wykładów, ćwiczeń i laboratoriów będziesz zgłębiać m.in. takie przedmioty jak biologia, mikrobiologia, matematyka, chemia, biochemia, fizyka, ekologia, ochrona przyrody, zoologia, geologia i geomorfologia, mikrobiologia, gospodarka odpadami, monitoring środowiska, zrównoważony rozwój, techniki odnowy środowiska, monitoring powietrza, gleb, wód i przyrody ożywionej.
Na pewno interesuje Cię, jakie kierunki i specjalności w zakresie studiów ekologicznych masz do wyboru. Można je pogrupować ze względu ścieżkę kariery zawodowej, jaką obierzesz po studiach w pracy jako naukowcy, specjaliści, inżynierowie np. w: instytutach badawczych i naukowych, laboratoriach badawczych, kontrolnych, instytucjach odpowiedzialnych za ochronę środowiska i monitoring środowiska, administracji rządowej i samorządowej, instytucjach powołanych do zarządzania ochroną przyrody i realizujących.
Gospodarka odpadami i rekultywacja terenów zdegradowanych: Student kierunku gospodarka odpadami i rekultywacja terenów zdegradowanych zapoznaje się z wiedzą ogólną z zakresu nauk ścisłych – matematycznych i przyrodniczych (matematyki, fizyki, chemii i biologii). Uczy się części składowych (geokomponentów) środowiska przyrodniczego (świata żywego, skał wraz z rzeźbą terenu, gleby, wód powierzchniowych i podziemnych, atmosfery, klimatu) i zależności, jakie między nimi występują. Podczas nauki na tym kierunku poznaje formy oddziaływań populacji ludzkiej na środowisko oraz stopień i skalę zagrożeń i przekształceń biosfery, atmosfery, litosfery i hydrosfery. W trakcie zajęć uczy się również podstawowych metod kontroli i monitorowania stanu środowiska oraz zagadnień technologicznych istotnych dla ochrony środowiska, w tym procesów technologicznych, które są przyjazne środowisku. Słuchacze w toku studiów na kierunku gospodarka odpadami i rekultywacja terenów zdegradowanych zdobywają wiedzę m.in. z zakresu zintegrowanego zarządzania środowiskiem, strategicznego planowania zrównoważonego rozwoju, metod monitoringu powietrza, gleb, wód i przyrody ożywionej, metod teledetekcyjnych w meteorologii i hydrologii, prognozowania hydrologicznego, metod komputerowych w inżynierii środowiska.
Ochrona środowiska: Ochrona środowiska to bardzo ambitny i wymagający kierunek studiów. Choć na pozór nie wydaje się trudny i skomplikowany, trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że człowiek, który podejmuje się zawodowo pracy związanej z ochroną środowiska musi świetnie znać chemię, fizykę, biologię oraz prawo. Wymienione tu dziedziny stanowią ogromną panoramę niezwykle przydatnej wiedzy, a trzeba wiedzieć, że stanowią one tylko pewną część programu studiów opisywanego tu kierunku. Wiedza dotycząca ochrony środowiska ma charakter interdyscyplinarny. Kiedy poprzez wyciek odpadów przemysłowych zostaje zanieczyszczona rzeka, nie wystarczy wiedza i doświadczenie chemika. Nie ma on bowiem pojęcia o oddziaływaniu trucizn na organizmy żywe. Trzeba tu nie tylko wiedzy dotyczącej hydrologii, biologii, toksykologii, ale także biochemii i limnologii. Opinia specjalistów z zakresu pojedynczych dziedzin byłaby raczej mało przydatna, chodzi bowiem o coś więcej – o wiedzę, która wynika z analizy problemu w świetle różnych perspektyw badawczych. Absolwent ochrony środowiska musi znać wszystkie aspekty związane z zagrożeniami przyrody. Powinien także mieć umiejętność łączenia i wyciągania wniosków płynących z różnych dziedzin naukowych, aby jak najskuteczniej realizować swoje zawodowe czynności. Ochrona środowiska naturalnego jest dzisiaj nie tylko zakresem działań zawodowych, ale także stylem życia oraz ideologią. Kierunek ten wymaga zaangażowania intelektualnego oraz swoistego poczucia misji, dlatego młodzi adepci nauk przyrodniczych osiągają zwykle dobre oceny na świadectwie maturalnym. Aby otrzymać wymarzony indeks Ochrony środowiska trzeba zapoznać się z wymaganiami, jakie zostały przedstawione przez komisję rekrutacyjną. Nabór polega najczęściej na konkursie świadectw, w którym brane są pod uwagę wyniki rozszerzonego egzaminu z biologii lub chemii. Studia to ciężka praca nad nauką zagadnień związanych z poznawaniem zagrożeń, którym podlega środowisko naturalne. Część z nich jest oczywiście związana z działalnością człowieka, mówimy wtedy o czynnikach antropogenicznych. Inne powoduje sama przyroda i jej przemiany. Warto zauważyć, że dobry przyrodnik musi odznaczać się biegłością w zakresie różnych dziedzin wiedzy o środowisku. Jego przyszła działalność wymaga bowiem, by był świetnym toksykologiem, znał siedliska zwierząt, umiał zapobiegać skażeniu wód, monitorować różnego rodzaju skażenia, czy umiał określać zagrożenia środowiska związane np. z budową obiektów przemysłowych.
Odnawialne źródła energii i gospodarka odpadami: Studia na kierunku odnawialne źródła energii i gospodarka odpadami mają na celu przekazanie studentom wiedzy przyrodniczej i technicznej służącej do wykonywania zadań o charakterze projektowym, inwestycyjnym i eksploatacyjnym dotyczącym urządzeń, instalacji oraz obiektów służących do pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych oraz odpadów. Program kształcenia obejmuje przedmioty ogólne (język obcy, technologia informacyjna, wychowanie fizyczne), przedmioty podstawowe (matematyka ze statystyką, fizyka, chemia, grafika inżynierska), przedmioty kierunkowe dotyczące zagadnień: konstrukcji maszyn, elektrotechniki, automatyki i sterowania, eksploatacji i niezawodności, gospodarki energetycznej, urządzeń energetyki konwencjonalnej i niekonwencjonalnej, podstaw produkcji biopaliw, teorii i technik spalania, prawa i gospodarki odpadami, podstaw działalności: gospodarczej, przedsiębiorczości i zarządzania, organizacji transportu, rachunku kosztów, bezpieczeństwa pracy i ergonomii. Moduł z zakresu odnawialnych źródeł energii obejmuje min: technologię pozyskiwania biomasy, technologii i techniki produkcji biopaliw ciekłych i gazowych, układy kogeneracyjne, ekonomikę w energetyce odnawialnej. Moduł z zakresu gospodarki odpadami zawiera treści kształcenia m.in. z: zarządzania środowiskowego, odpadów w produkcji surowcowej i przetwórstwie, odpadów komunalnych i oczyszczalni ścieków, recyklingu materiałowego, logistyki zagospodarowania odpadów i organizacji usług komunalnych, technologii utylizacji odpadów.
Technologie ochrony środowiska: Technologia ochrony środowiska to kierunek z zakresu nauk matematyczno-przyrodniczych uzupełniony wiedzą o charakterze technologicznym i inżynierskim. Studiując ten kierunek studenci poznają podstawowe procesy i problemy ochrony środowiska oraz metody ich rozwiązywania. Jeśli jesteś osobą zainteresowaną tematyką ochrony przyrody i chciałbyś poznać sposoby oraz techniki jej ochrony, to z pewnością są to studia dla Ciebie. Technologia ochrony środowiska to nie teoretyczne rozważania, a możliwość nabycia praktycznych umiejętności. Program studiów obejmuje następujące zagadnienia: ekonomiczne i prawne podstawy ochrony środowiska, ocena oddziaływania na środowisko, technologie stosowane w ochronie środowiska, składowanie i utylizacja odpadów, technologia wody i ścieków, chemiczne zanieczyszczenia atmosfery i jej ochrona, rekultywacja terenów zdegradowanych, procesy degradacji materiałów, biotechnologia środowiska, operacje jednostkowe i aparatura ochrony środowiska.
Zarządzanie środowiskiem: Zarządzanie środowiskiem oznacza zarządzanie użytkowaniem, ochroną i kształtowaniem środowiska, czyli zarządzanie ochroną środowiska w szerokim tego słowa znaczeniu – w sposób bezpośredni i pośredni, w procesach produkcyjnych oraz w czasie pozaprodukcyjnej aktywności społeczeństwa i pojedynczych osób. Zarządzanie środowiskiem zintegrowane z ogólnym systemem zarządzania np. w przedsiębiorstwie lub gminie, nazywa się zarządzaniem środowiskowym lub proekologicznym.
Inżynieria środowiska: Studia na kierunku inżynieria środowiska mają charakter interdyscyplinarny. Oznacza to, że łączą ze sobą nauki o środowisku z dziedzinami technologicznymi. Zajęcia mają na celu wykształcenie specjalistów w zakresie projektowania, wykonawstwa i eksploatacji infrastruktury mającej za zadanie zarówno wykorzystanie i przekształcanie zasobów środowiskowych, jak i ich ochronę. W trakcie studiów słuchacz nauczy się rozwiązywać problemy z zakresu infrastruktury podziemnej – sieci wodociągowych, kanalizacyjnych, ciepłowniczych i gazowych; wyposażenia technicznego budynków w instalacje wodociągowe, kanalizacyjne, gazowe, grzewcze, klimatyzacyjne, chłodnicze i wentylacyjne; procesów i technologii oczyszczania ścieków i uzdatniania wody oraz sposobów zagospodarowania odpadów; systemów wodnych – zagospodarowania rzek, ochrony przed powodzią; wykorzystania niekonwencjonalnych źródeł energii w budownictwie energooszczędnym.
Jakość i bezpieczeństwo środowiska: Studia na kierunku jakość i bezpieczeństwo środowiska mają charakter interdyscyplinarny. Łączą ze sobą nauki o środowisku z wiedzą z zakresu jakości i bezpieczeństwa. Słuchacz w trakcie studiów zdobywa wiedzę zakresu nauk przyrodniczych i rolniczych oraz związanych z ochrona środowiska, systemu prawnego ochrony środowiska, uwarunkowań środowiskowych inwestycji oraz instrumentów finansowych w ochronie środowiska. Student poznaje zasady w zakresie wdrażania, utrzymywania i doskonalenia systemów zarządzania środowiskiem i jakością badań oraz prowadzenia audytów.
Gospodarka wodna i ochrona zasobów wód: Studia na kierunku gospodarka wodna i ochrona zasobów wód mają na celu przygotowanie wyspecjalizowanej kadry do pracy w jednostkach administracji samorządowej, instytucjach zajmujących się gospodarką wodną, biurach zarządzania kryzysowego i stacjach sanitarno-epidemiologicznych. Zajęcia pozwalają na uzyskanie wiedzy z zakresu praw rządzących obiegiem wody w przyrodzie, metod ich monitorowania i gospodarowania zasobami wodnymi w Polsce i Europie.
Geomonitoring.; Studia te związane są z badaniem mechanizmów funkcjonowania ekosystemów, ocena zasobów środowiska przyrodniczego oraz kształtowanie racjonalnych zasad wykorzystania tych zasobów, spełniających warunki zrównoważonego rozwoju. Celem geomonitoringu jest zapobieganie negatywnym skutkom antropopresji, degradacji i wyczerpania się zasobów środowiska. To ciekawe studia dla wszystkich, którzy chcieliby pracować w instytucjach badawczych na specjalistycznych stanowiskach. W toku studiów studenci zdobywają wiedzę i umiejętności w zakresie nowoczesnych technik pomiarowych wielu zjawisk i procesów generowanych w atmo- hydro- i litosferze oraz sferach pośrednich. Uczą się zasad gromadzenia, archiwizowania, weryfikacji i przetwarzania danych pochodzących z geomonitoringu. Poznają właściwości i procesy w tych sferach zachodzące oraz metodologię nauk, których podmiotem są owe sfery. Studenci przygotowują się również do realizacji zadań w ramach państwowych służb związanych z monitoringiem środowiska, jak również instytucji zajmujących się ocenami oddziaływania na środowisko i konsultingiem środowiskowym.