Praca po studiach artystycznych
W przypadku każdego z kierunków artystycznych absolwent ma do wyboru dwie główne ścieżki kariery: pracę w instytucjach artystycznych (zwykle publicznych) lub funkcjonowanie na wolnym rynku sprzedając swoją twórczość. Może także zaangażować się w funkcjonowanie w sektorach powiązanych z kulturą i sztuką: edukacji, zarządzaniu kulturą i sztuką, funkcjonowaniu placówek kultury.
Zawód: muzyk: Studia muzyczne to klasyczne kierunki kształcące “do zawodu”,a jednocześnie pozwalające na spełnianie się w twórczości artystycznej. Po ukończeniu danego rodzaju studiów mamy odpowiednie kompetencje do wykonywania zadań związanych z tą sferą sztuki. Nie można zatem powiedzieć, że istnieje jeden zawód muzyk, są to różne zawody związane z konkretną aktywnością muzyczną: tworzeniem utworów muzycznych: kompozytor, autor libretta operowego, operetkowego, musicallowego, reżyser utworów muzycznych i słowno-muzycznych, wykonywaniem muzyki: dyrygent, piosenkarz, wokalista (solista, śpiewak w chórze i zespole muzycznym), muzyk instrumentalista (solista, muzyk w orkiestrze, zespole muzycznym), aktor teatru muzycznego (śpiewak opery, operetki, musicalu), teorią muzyki: muzykolog, opisywaniem świata muzyki: krytyk muzyczny, operowy, baletowy (publicysta, recenzent, dziennikarz), powiązaniem muzyki z innymi sferami życia: muzykoterapeuta, nauczyciel muzyki, animator i promotor muzyki
Zawód: tancerz: Studia na kierunkach związanych z tańcem to klasyczne studia kształcące “do zawodu”a jednocześnie pozwalające na spełnianie się w twórczości artystycznej. Po ukończeniu studiów tanecznych mamy odpowiednie kompetencje do wykonywania zadań związanych z tą sferą sztuki. Możesz wykonywać różne zawody związane z konkretną aktywnością artystyczną: tworzeniem utworów do tańczenia: choreograf, reżyser ruchu scenicznego, wykonywaniem tańca: tancerz (solista, tancerz w grupie baletowej), teorią muzyki: teoretyk tańca, opisywaniem świata muzyki: krytyk baletowy (publicysta, recenzent, dziennikarz), powiązaniem muzyki z innymi sferami życia: choreoterapeuta, instruktor i nauczyciel tańca, animator i promotor tańca.
Zawód: artysta plastyk: Studia plastyczne to klasyczne kierunki kształcące “do zawodu”, a jednocześnie pozwalające na spełnianie się w twórczości artystycznej. Po ukończeniu danego rodzaju studiów mamy odpowiednie kompetencje do wykonywania zadań związanych z tą sferą sztuki. Nie można zatem powiedzieć, że istnieje jeden zawód muzyk, są to różne zawody związane z konkretną aktywnością plastyczną: artysta malarz, rzeźbiarz, artysta ceramik, twórca sztuki wizualnej.
Zawód: twórca sztuki użytkowej: Studia plastyczne dają możliwość tworzenia przedmiotów związanych z projektowaniem i tworzeniem przedmiotów sztuki użytkowej, takich jak biżuteria, meble i artykuły wyposażenia wnętrz, tkanina, ceramika, ozdoby, witraże, moda.
Zawód: grafik: Studia na kierunkach graficznych otwierają przed kandydatem dwie podstawowe ścieżki kariery: artysta grafik lub twórca medialny oraz projektant grafiki użytkowej, przede wszystkim grafik komputerowy.
Zawód: fotograf: Studia na kierunkach graficznych otwierają przed kandydatem dwie podstawowe ścieżki kariery: fotografik (artysta fotograf) i autor zdjęć komercyjnych użytkowych (fotograf reklamowy, okolicznościowy, fotoreporter – prasowy i medialny).
Praca w teatrze, filmie, telewizji: Zawody związane z show-businessem i wydarzeniami artystycznymi, ich realizacją, nagrywaniem i emisją oraz dystrybucją są bardzo zróżnicowane. To zawody związane z konkretną aktywnością artystyczną, tworzeniem wydarzeń teatralnych, dzieł filmowych i telewizyjnych: reżyser, scenarzysta, scenograf, choreograf, koordynator scen intymnych, występowaniem przed publicznością i audytorium: aktor, performer, prezenter telewizyjny, konferansjer, kaskader, rejestrowaniem wydarzeń, dzieł i programów i ich postprodukcją: reżyser obrazu i dźwięku, operator filmowy i TV, montażysta, koloryzator, autor efektów specjalnych, opisywaniem świata teatru, filmu i telewizji: krytyk kulturalny (publicysta, recenzent, dziennikarz).
Zawód: architekt, projektant wnętrz i przestrzeni: Zawody związane z architekturą, takie jak architekt, architekt wnętrz, architekt krajobrazu wymagają zarówno kompetencji artystycznych (umiejętności rysowania, tworzenia brył, kreatywności), jak i technicznych – tak, aby powstające projekty były nie tylko atrakcyjne wizualnie na papierze i ekranie, ale i możliwe do realizacji jako funkcjonalne, ergonomiczne obiekty i przedmioty, wykonane zgodnie z zasadami sztuki inżynierskiej. W przypadku architektury krajobrazu wymagane są dodatkowo kompetencje przyrodnicze.
Zawód: konserwator dzieł sztuki: Zawód konserwatora dzieł sztuki związany jest z opieką nad obiektami artystycznymi takimi jak obrazy, grafiki, rzeźby, inne obiekty wizualne. To także opieka nad dziełami sztuki użytkowej (ceramika, meble, pojazd zabytkowy, broń dawna). Praca w konserwacji sztuki to praca przede wszystkim dla instytucji takich jak muzea, galerie lub wykonywanie prac zleconych przez kolekcjonerów. Praca ta wymaga zarówno kompetencji artystycznych, jak i wiedzy technicznej oraz z zakresu nauk przyrodniczych (przede wszystkim fizyki i chemii), potrzebnej do zabezpieczania dzieł sztuki przed wpływem czynników zewnętrznych (wilgoć, zanieczyszczenia), przed upływem czasu, jak i przed uszkodzeniami mechanicznymi. To także praca związana z odpowiednim przechowywaniem dzieł sztuki oraz naprawą powstałych do tej pory uszkodzeń i oczyszczaniem dzieła (usuwanie brudu, przemalowań, dodanych elementów) oraz opracowaniem estetycznym (retusz, uzupełnianie zniszczonych fragmentów).
Zawód: konserwator zabytków: Zawód konserwatora zabytków związany jest z opieką nad obiektami artystycznymi takimi jak nieruchomości (np. pojedynczy budynek, cmentarz, historyczny układ urbanistyczny, krajobraz kulturowy) przedmioty artystyczne nazywane często antykami (pot. dzieła sztuki i dzieła sztuki użytkowej), stanowiska i artefakty archeologiczne. Praca w konserwacji zabytków to praca przede wszystkim dla instytucji takich jak muzea, skanseny, galerie, biura wojewódzkich konserwatorów zabytków, domy aukcyjne, instytucje kultury wykonywanie prac zleconych przez właścicieli budynków i obiektów zabytkowych oraz kolekcjonerów dzieł sztuki. Praca ta wymaga zarówno kompetencji artystycznych, jak i wiedzy technicznej oraz z zakresu nauk przyrodniczych (przede wszystkim fizyki i chemii), potrzebnej do zabezpieczania zabytków przed wpływem czynników zewnętrznych (wilgoć, zanieczyszczenia), przed upływem czasu, jak i przed uszkodzeniami mechanicznymi. To także praca związana z zachowaniem w odpowiedniej kondycji zabytków oraz naprawą powstałych do tej pory uszkodzeń i oczyszczaniem dzieła (usuwanie brudu, przemalowań, dodanych elementów) oraz rekonstrukcją, renowacją i opracowaniem estetycznym (odbudowa, retusz, uzupełnianie zniszczonych fragmentów). To także praca związana z ochroną krajobrazu kulturowego oraz historycznych miejsc.
Menadżer instytucji kultury i sztuki, urzędnik i impresario: Po studiach artystycznych i kompetencjach administracyjnych i menadżerskich możesz znaleźć zatrudnienie w jednostkach samorządowych i państwowych prowadzących działalność z obszaru kultury sztuki. Możesz zarządzać takimi jednostkami, jak muzea, galerie artystyczne, biura wystaw artystycznych, filharmonie, teatry, opery, operetki, zespoły baletowe, media związane z kulturą i sztuką, firmy i instytucje zajmujące się produkcją telewizyjną i filmową. Możesz także świadczyć usługi związane z obsługą artystów i zespołów. Możesz pracować firmach prowadzących profesjonalną obsługę imprez kulturalnych, wernisaży, wystaw, koncertów, festiwali i projektów artystycznych z zakresu różnych obszarów kultury i sztuki. Studia artystyczne to także przygotowanie do pracy w różnych rodzajach urzędów oraz sektorze instytucji publicznych w obszarze kultury i sztuki – wydziałów kultury na szczeblu gminnym, powiatowym, wojewódzkim, ogólnopolskim i międzynarodowym.