Site logo

Kryminalistyka, kryminologia w Lublinie

Kryminalistyka, kryminologia - co warto wiedzieć?

Gdzie studiować kryminalistykę, kryminologię w Lublinie?

Wszystkie studia kryminalistyczne, kryminologiczne w Lublinie i na Lubelszczyźnie

List view

Opinie o kryminalistyce, kryminologii i resocjalizacji

Poradniki dla przyszłych studentów kryminalistyki, kryminologii w Lublinie i na Lubelszczyźnie. Kierunek okiem ekspertów, studentów, absolwentów i pracodawców.

Zobacz inne kierunki z prawa i administracji w Lublinie

Szukasz innych studiów prawniczych? Sprawdź wszystkie kierunki studiowania w prawie.

Kierunek kryminalistyka, kryminologia - program studiów, praca, zarobki (film)

Zobacz kierunek studiów w wideopigułce. Dowiesz się najważniejszych informacji: o czym są te studia, czego można się na nich nauczyć, przedmioty w planie zajęć, jakie trzeba mieć predyspozycje do kierunku, z czego można pisać pracę dyplomową, gdzie można znaleźć pracę po studiach. Przejrzyj dokładnie ofertę uczelni, które zachęcają do studiowania prawa. Zapoznaj się z oferowanymi specjalnościami, szczegółowym programem zajęć, poznaj wykładowców oraz współpracę z potencjalnymi pracodawcami. Ten kierunek może nie tylko stworzyć możliwości budowania kariery, ale i rozwijania pasji oraz poszerzania horyzontów.

Czy warto studiować kryminalistykę, kryminologię w Lublinie i na Lubelszczyźnie?

Zastanawiasz się nad studiowaniem kierunku kryminalistyka, kryminologia na uczelni prywatnej lub państwowej? Podpowiadamy, co warto o tym wiedzieć.

Kryminalistyka, kryminologia, resocjalizacja w pigułce

Co warto wiedzieć o studiach kryminalistycznych, kryminologicznych i resocjalizacyjnych? Jeśli wahasz się, czy ma sens studiowanie jednego z kierunków związanych z badaniem zjawiska przestępstw oraz wykrywaniem i ściganiem sprawców, a później przywracaniem ich do społeczeństwa to poniższe informacje będą dla Ciebie bardzo interesujące. Zanim przystąpisz do rekrutacji na studia z kryminalistyki i kryminologii – dowiedz się o nich więcej. Sprawdź, jakie są dostępne kierunki kryminalistyczne, kryminologiczne, resocjalizacyjne, jakie dają możliwości studiowania i pracy dla absolwentów. Możesz studiować je przede wszystkim na studiach licencjackich (3 lata), a potem na magisterskich „uzupełniających” (2 lata). Można spotkać na rynku edukacyjnym studia inżynierskie (3,5 roku) powiązane z kryminologią i kryminalistyką. Nabywać nowe kompetencje lub pogłębiać wiedzę z wcześniejszych etapów edukacji na temat przestępstw i przestępców oraz resocjalizacji możesz również na podyplomówkach i kursach.

Na pewno interesuje cię, jakie kierunki i specjalności z kryminalistyki, kryminologii i resocjalizacji masz do wyboru. Można je pogrupować ze względu na program studiów, którego dotyczą oraz przygotowanie do różnych zawodów powiązanych z przestępczością. Studia tego typu dzieli się na kryminalistyczne – techniki związane z wykrywaniem przestępstw, kryminologiczne – badające przestępstwo jako zjawisko społeczne i prawne oraz resocjalizacyjne – związane z socjalizacją przestępców, przywracaniem ich do życia społecznego.

Kryminalistyka, techniki kryminalistyczne: Kierunki związane z kryminalistyką to studia łączące wiedzę naukową z obszaru nauk technicznych, społecznych, przyrodniczych i informatycznych z kompetencjami policyjnymi, śledczymi. Program studiów koncentruje się zazwyczaj wokół technik śledczych związanych z badaniem śladów pozostawionych na miejscu przestępstwa, takich jak mechanoskopia (badanie śladów pozostawionych przez narzędzie przestępstwa i identyfikację samych narzędzi), daktyloskopia (badanie odcisków palców, linii papilarnych), grafologia (badanie pisma i identyfikacja autora), fonoskopia (badanie nagrań dźwiękowych i identyfikacja mówcy), traseologia (badanie i identyfikacja śladów stóp ludzkich i pojazdów na gruncie – np. odcisków butów i opon), osmologia (badanie śladów zapachowych), badanie mikrośladów (takich jak włosy, odpryski lakieru, strzępy tkanin), badanie DNA (badanie śladów biologicznych i identyfikacja ich pochodzenia – biologia kryminalistyczna), fotografia kryminalistyczna (rejestracja miejsca przestępstwa), balistyka (badanie pocisków), cheiloskopia (badanie i identyfikacja śladów ust).

Kryminologia: Kierunki związane z kryminologią mają charakter interdyscyplinarny, łączą wiedzę prawniczą, z obszaru nauk społecznych, i bezpieczeństwa wewnętrznego. Studenci poznają zagadnienia praktyczne i teoretyczne z zakresu przestępczości i zjawisk dewiacyjnych, z którymi spotkają się w przyszłym życiu zawodowym. Program studiów kryminologicznych ma charakter przekrojowy i oparty został na najnowszych osiągnięciach z dziedzin takich jak: prawo (np. prawo karne, represyjne, zagadnienia procesu karnego), psychologia, socjologia (m.in. socjologia prawa, metodologia badań społecznych), politologia, nauki przyrodnicze (biologia, chemia), zarządzanie, filozofia (w tym etyka służb publicznych) oraz oczywiście specjalistyczna wiedza kryminologiczna, taka jak kryminologia stosowana, wiktymologia, historia przestępczości i kontroli przestępczości, strategie zapobiegania przestępczości. Studia kryminologiczne związane są zarówno ze zjawiskiem przestępstwa (czynu zabronionego prawem), jak i sprawców oraz ofiar czynów przestępczych. Zajmują się także wpływem przestępstw na życie społeczne oraz instytucjami i mechanizmami kontrolnymi, jakie tworzą społeczeństwa w celu zapobiegania i zwalczania przestępczości. To także wiedza związana z funkcjonowaniem wymiaru sprawiedliwości w sprawach karnych.

Resocjalizacja, pedagogika resocjalizacyjna: Kierunki związane z resocjalizacją mają charakter interdyscyplinarny, łączą wiedzę z kryminologii, psychologii, socjologii, pedagogiki. Studenci poznają zagadnienia praktyczne i teoretyczne z zakresu socjalizacji skazanych, byłych przestępców i osób z trudem przestrzegających norm społecznych, zagrożonych demoralizacją, z którymi spotkają się w przyszłym życiu zawodowym. Socjalizacja to proces przywracania do życia społecznego osób, które swoim postępowaniem nie przestrzegają norm prawnych i etycznych – np. popełniają wykroczenia, przestępstwa, nie realizują obowiązku szkolnego, stosują przemoc psychiczną i fizyczną w relacjach międzyludzkich. To zarówno osoby przebywające w ośrodkach zamkniętych (na podstawie wyroku w sprawie karnej albo decyzji sądu rodzinnego i dla nieletnich), jak i pozostające na wolności, w naturalnym środowisku rodzinnym, szkolnym, zawodowym. Możemy mówić tutaj o resocjalizacji osób dorosłych (areszty śledcze, zakłady karne, byli skazani po odbyciu wyroku), jak i nieletnich: dzieci oraz młodzieży (zakłady poprawcze, MOS – Młodzieżowe Ośrodki Socjoterapeutyczne, MOW – Młodzieżowe Ośrodki Wychowawcze). Studenci podczas studiów zdobywają m.in. kompetencje w pracy z podopiecznymi, związane z metodyką pracy opiekuńczej, wychowawczej, terapią społeczną, wsparciem psychologicznym, terapią, pedagogiką penitencjarną, profilaktyką społeczną i resocjalizacyjną, specyfiką placówek resocjalizacyjnych różnego typu, socjologią i psychologią w procesie resocjalizacji, prawem karnym, rodzinnym, opiekuńczym i penitencjarnym, specyfiką pracy kuratora sądowego, zjawiskami i subkulturami dewiacyjnymi.

Kryminologia prawnicza: Studia związane z kryminologią prawniczą ukierunkowane są na wiedzę kryminologiczną i kryminalistyczną powiązaną z procesem śledztwa prowadzonego przez policję lub prokuraturę. Podczas programu studiów studenci poznają zjawisko przestępczości i wykrywania przestępstw w takich obszarach, jak prawo karne i materialne, metody identyfikacji zwłok, kryminalistyka na miejscu zbrodni, prawo policyjne, registratury policyjne i rejestry sądowe, strategia bezpieczeństwa i zarządzania antykryzysowego w UE, przestępczość seksualna, symulacja rozpraw sądowych, kryminalistyczna problematyka osobowych środków dowodowych.

Chemia w kryminalistyce, chemia śledcza i sądowa: Kierunki związane z chemią w kryminalistyce to studia interdyscyplinarne, łączące kompetencje chemiczne z kompetencjami policyjnymi, śledczymi. Na kierunku chemia śledcza i sądowa, studenci otrzymują podstawową wiedzę ze wszystkich dziedzin chemii oraz zapoznają się z większością metod i procedur badawczych stosowanych współcześnie w naukach chemicznych i pokrewnych. Dodatkowo uzyskują wiedzę w zakresie technik śledczych i metod analitycznych stosowanych we współczesnej kryminalistyce. W trakcie studiów zdobywają kompetencje w takich obszarach, jak chemia analityczna, chemometria i biometria, analiza radiometryczna, toksykologia,wstrzykowa analiza przepływowa, fizykochemia kryminalistyczna, chemiczne badania kryminalistyczne i toksykologiczne, prawne aspekty pracy biegłego sądowego, środki odurzające i substancje psychotropowe w analizie toksykologicznej, oznaczanie trucizn nieorganicznych w materiale biologicznym, badanie materiałów kryjących, badania włókien, badania mikrookruchów szklanych, badania śladów powystrzałowych, zastosowanie elektroforezy kapilarnej do analizy leków w materiale biologicznym, profilowanie narkotyków techniką chromatografii cienkowarstwowej.

Biologia w kryminalistyce, biologia śledcza i sądowa: Kierunki związane z biologią w kryminalistyce to studia interdycyplinarne, łączące kompetencje biologiczne z kompetencjami policyjnymi, śledczymi. Na kierunku biologia śledcza i sądowa studenci otrzymują podstawową wiedzę ze wszystkich dziedzin biologii oraz zapoznają się z większością metod i procedur badawczych stosowanych współcześnie w naukach biologicznych i pokrewnych. Dodatkowo uzyskują wiedzę w zakresie technik śledczych jak i metod analitycznych stosowanych we współczesnej kryminalistyce. W trakcie studiów zdobywają kompetencje w takich obszarach, jak biologia molekularna i genetyka (badania śladów DNA), antropologia, entomologia, biochemia.

Psychokryminologia, psychokryminalistyka, psychologia śledcza i sądowa: Kierunki związane z psychologią w kryminalistyce i kryminologii to studia interdyscyplinarne, łączące kompetencje psychologiczne z kompetencjami policyjnymi, śledczymi. Na kierunku psychologia śledcza i sądowa studenci otrzymują podstawową wiedzę ze wszystkich dziedzin psychologii oraz zapoznają się z większością metod i procedur badawczych stosowanych współcześnie w naukach psychologicznych i pokrewnych. Dodatkowo uzyskują wiedzę w zakresie technik śledczych i metod analitycznych stosowanych we współczesnej kryminalistyce. W trakcie studiów zdobywają kompetencje w takich obszarach, jak profilowanie nieznanych sprawców przestępstw, mediacje i negocjacje w sytuacjach kryzysowych, pomoc psychologiczna dla ofiar przestępstw, psychologia w praktyce sądowej i penitencjarnej, przesłuchiwanie świadków i podejrzanych, resocjalizacja, działania profilaktyczne i korekcyjne, czynniki ryzyka wykorzystania seksualnego osób małoletnich i dorosłych oraz ich prewencja, diagnoza i działania profilaktyczne lub korekcyjne wobec osób przejawiających zaburzenia funkcjonowania społecznego i niedostosowanych społecznie. Podczas studiów związanych z psychologią oraz kryminalistyką i kryminologią można poznawać sferę emocji i intelektu potencjalnych przestępców, sprawców – kryminalistów, skazanych, osób resocjalizowanych oraz ofiar i pokrzywdzonych.

IT w kryminalistyce, informatyka śledcza i sądowa: Kierunki związane z informatyką w kryminalistyce to studia interdyscyplinarne, łączące kompetencje w obszarze IT z kompetencjami policyjnymi, śledczymi. Na kierunku informatyka śledcza i sądowa studenci otrzymują podstawową wiedzę ze wszystkich dziedzin informatyki oraz zapoznają się z większością metod i procedur badawczych stosowanych współcześnie w naukach informatycznych i pokrewnych. Dodatkowo uzyskują wiedzę w zakresie technik śledczych jak i metod analitycznych stosowanych we współczesnej kryminalistyce. W trakcie studiów zdobywają kompetencje w takich obszarach, jak cyberprzestępstwa, cyberbezpieczeństwo, badanie i analiza dowodów cyfrowych, techniki, oprogramowanie oraz sprzęt do elektronicznego zbierania dowodów przestępstw.

Toksykologia: Kierunki związane z toksykologią to studia skoncentrowane na substancjach szkodliwych dla organizmów żywych, mające negatywny wpływ na zdrowie, z wywołaniem śmierci włącznie. To zarówno trucizny, gdzie kontakt z substancją jest bezwzględnie śmiertelny, jak i substancje farmakologiczne, gdzie może dojść do zatrucia organizmu (leki, narkotyki i inne środki psychoaktywne, jak dopalacze, alkohol, nikotyna). Studenci zdobywają wiedzę z toksykologii klinicznej (badań diagnostycznych), toksykologii sądowej (w ramach postępowania dowodowego), uczą się wykrywania działania środków chemicznych zagrażających zdrowiu i życiu, ich rozpoznawania, uczą się analizy chemicznej, technik instrumentalnych i molekularnych w analizie toksykologicznej.

Wiktymologia: Kierunki związane z toksykologią to studia skoncentrowane na ofiarach wykroczeń i przestępstw. Łączą wiedzę z kryminologii, psychologii, socjologii i pedagogiki. Studenci zdobywają kompetencje związane z badaniem roli poszkodowanych, ich kondycją psychiczną, czynnikami sprzyjającymi w zostaniu ofiarą przestępstwa (zarówno wewnętrznymi – np. osobowość, wygląd, zachowanie, dane demograficzne, jak i zewnętrznymi – głównie otoczenie społeczne). Zajmują się także profilaktyką przestępstw związaną z zapobieganiem pojawianiu się czynników tworzących podatność na stanie się ofiarą przestępstwa.

Suicydologia: Kierunki związane z suicydologią to studia skoncentrowane na samobójstwach, próbach i demonstracjach samobójczych oraz innych zachowaniach autodestrukcyjnych (np. samookaleczeniach). Łączą wiedzę z kryminologii, psychologii, socjologii i pedagogiki. Studenci zdobywają kompetencje związane z badaniem zjawiska samobójstwa i zachowań autodestrukcyjnych, przyczyn psychologicznych i społecznych, kondycji psychicznej osób porywających się na swoje życie, czynników sprzyjających w zostaniu ofiarą samobójstw lub prób samobójczych. Zajmują się także profilaktyką przestępstw związaną z zapobieganiem pojawianiu się czynników tworzących podatność na stanie się ofiarą działań autodestrukcyjnych z zadaniem sobie śmierci włącznie.

Studia w Lublinie i na Lubelszczyźnie

Lublin to największy ośrodek akademicki we wschodniej Polsce. Na licznych uczelniach państwowych i prywatnych, studiuje rocznie około 70 tysięcy studentów, którzy mogą skorzystać z szerokiej oferty studiów licencjackich, inżynierskich, jednolitych magisterskich i studiów drugiego stopnia. Co roku tytuł absolwenta uzyskuje kilkanaście tysięcy studentów. Łącznie tutejsze uczelnie oferują ponad 200 różnych kierunków studiów, dzięki czemu każdy bez trudu wybierze idealną propozycję dla siebie. Oczywiście nie samą nauką człowiek żyje. Lublin to stolica gospodarcza regionu, a w całym województwie zarejestrowanych jest około 180 tysięcy pracodawców. To sprawia, że studenci lokalnych uczelni mogą płynnie, bez komplikacji, wejść na rynek pracy. To sprawia, że w Lublinie spotkacie nie tylko studentów z okolic, ale również z innych części kraju, a także liczne grono studentów zagranicznych. Stolica Lubelszczyzny to także ciekawe miejsce do życia i odpoczynku. Miasto znane jest z licznych terenów zielonych, w tym kilkunastu miejskich parków. Najbardziej znane z nich to Ogród Saski, Park Jana Pawła II, Park Ludowy, czy Park Bronowice. Tereny zielone zajmują około kilkunastu procent powierzchni tego miasta. Lublin posiada również atrakcyjne ścieżki rowerowe i piesze, które polubią fani aktywnego wypoczynku. Ponadto w mieście znajduje się bogata oferta kulturalna, w tym liczne kina studyjne i teatry. Fani historii mogą spędzać czas zwiedzając lokalne zabytki. W mieście nie można narzekać na brak dobrej jakości pubów, barów, restauracji i klubów, dzięki którym wieczorne i weekendowe życie studentów będzie bardziej urozmaicone. Województwo lubelskie pod kątem studiowania to nie tylko Lublin. Oferta studiów dostępna jest również w mniejszych ośrodkach, w takich miastach jak: Zamość, Chełm, Ryki, Dęblin, Biała Podlaska, Puławy, Józefów oraz Łuków, gdzie studiuje kilka lub kilkanaście tysięcy osób.

Studia podyplomowe z prawa i administracji w Lublinie i na Lubelszczyźnie

Gdzie w Lublinie i na Lubelszczyźnie zdobywać wiedzę na studiach podyplomowych, kursach, szkoleniach stacjonarnych i on-line?

Praca po kierunku kryminalistyka, kryminologia i resocjalizacja

Zastanawiasz się, jakie perspektywy pracy po skończeniu kierunku kryminalistyka, kryminologia na lubelskich uczelniach?

Zawód: Prokurator

Prokurator jest samodzielnym urzędnikiem, który zajmuje się wykrywaniem i ściganiem przestępstw. W opinii publicznej osoba na tym stanowisku cieszy się dużym szacunkiem. Do głównych zadań prokuratora należy formułowanie oskarżeń oraz występowanie przed sądami. Aby zostać prokuratorem nie wystarczy tytuł magistra, podobnie jak w przypadku innych zawodów związanych ze studiami prawniczymi. Jak zostać prokuratorem? Kim jest prokurator? Choć wydaje się, że

Czytaj więcej »

Zawód: Radca prawny

Czym zawodowo zajmuje się radca prawny? Jakie są różnice między jego obowiązkami a zakresem spraw, jakimi zajmuje się adwokat? Dlaczego potrzeba aż 8 lat, żeby zdobyć wszystkie uprawnienia do wykonywania tego niezwykle odpowiedzialnego i wymagającego zawodu? Chcesz się tego dowiedzieć? Czytaj dalej… Kim jest radca prawny i czym się zajmuje? Wiele osób uważa, że praca radcy prawnego i adwokata to

Czytaj więcej »

Zawód: Policjant

Policja – stutysięczna formacja czuwająca nad bezpieczeństwem ludzi i porządkiem publicznym. Co należy zrobić i jakie spełnić wymagania by zostać jednym z członków tej służby?

Czytaj więcej »

Możliwości zawodowe po kierunku kryminalistyka i kryminologia

Jak będzie wyglądała Twoja przyszłość po studiach w zakresie kryminalistyki i kryminologii? Na pewno warto brać pod uwagę możliwości rozwoju po ich ukończeniu. Zastanów się, czy charakter pracy dla absolwentów kierunku studiów zgodny jest z Twoimi predyspozycjami, charakterem i upodobaniami. Po tym kierunku studiów możesz brać pod uwagę budowanie swoich ścieżek kariery w firmach i instytucjach publicznych, poprzez pracę w policji, pracę w służbach specjalnych, pracę w agencjach detektywistycznych, współpracę z agencjami ochrony osób i mienia, pracę na uczelni i przygotowywanie doktoratu. Możesz też założyć własną działalność gospodarczą. Kompetencje wyniesione ze studiów pomogą w prowadzeniu własnego biznesu. Masz szansę na sukces zarówno w branży bezpośrednio związanej z kierunkiem kryminalistyka i kryminologia, jak i w innych sektorach gospodarki. Wykorzystasz wtedy kompetencje miękkie i doświadczenia związane z pracą w kołach naukowych, zdobyte podczas praktyk studenckich oraz w programach stażowych. Oczywiście jakość studiów to nie wszystko. O sukcesie zawodowym po ukończeniu studiów w zakresie kryminalistyki i kryminologii będą decydowały także Twoje predyspozycje do tego kierunku studiów i do pracy po ich ukończeniu, takie jak: mocne nerwy, zdyscyplinowanie, determinacja, poczucie misji, precyzja, ścisłe myślenie. Na pewno pomoże w wyborze dalszej drogi zawodowej profilowanie zainteresowań podczas wyboru seminarium dyplomowego oraz tematu pracy dyplomowej. Możesz zagłębiać się w szczegółowe obszary kryminalistyki i kryminologii i tworzyć prace dyplomowe na tematy takie jak: ślady pamięciowe w kryminalistyce, taktyka przesłuchania pokrzywdzonego, przesłuchanie sądowe w postępowaniu karnym. Organizacja i taktyka, taktyka eksperymentu procesowego.

Rynek pracy w Lublinie i na Lubelszczyźnie

Rynek pracy w Lublinie i w całym województwie lubelskim jest bardzo atrakcyjny dla absolwentów i studentów. Tak jak wspominaliśmy, w regionie działa 180 tysięcy firm, w których jest zapotrzebowanie na wysokiej klasy specjalistów w różnych dziedzinach. Obecnie w Lublinie stopa bezrobocia wynosi 5,6% i jest trochę niższa od średniej krajowej, co może przyciągać do tego miasta osoby, które po studiach chcą od razu wejść na lokalny rynek pracy. Niestety bezrobocie w całym województwie szacuje się na 10,3%, czyli więcej niż średnia krajowa. Na szczęście w Lublinie jest ono na satysfakcjonującym poziomie, dlatego do tego miasta udają się studenci, absolwenci oraz inne osoby poszukujące atrakcyjnego zatrudnienia w swojej branży. Kto należy do grona największych firm i pracodawców w regionie? Wśród największych firm znajdują się: PGE Dystrybucja S.A., Grupa Azoty Zakłady Azotowe Puławy S.A., sieć sklepów Stokrotka, czy też kopalnia Lubelski Węgiel Bogdanka. Bardzo atrakcyjni pracodawcy to również producent mebli firma Black Red White, WSK PZL-Świdnik, Stanchem, Mastermedia, Perła Browary Lubelskie, SM Spomlek, Fabryka Cukierków Pszczółka Sp. z o. o., czy producent żywności Lubella. Bardzo ważnym sektorem lubelskiej gospodarki jest również rolnictwo i firmy, które są z nim związane. Pod kątem potencjału i możliwości, Lublin zdecydowanie wyróżnia się we wschodniej Polsce i jest dobrym miejscem do studiowania. Wpływ na to ma szeroka oferta studiów, bogata oferta spędzania wolnego czasu oraz atrakcyjny rynek pracy.

Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję