Site logo

Kierunki mechaniczne w Krakowie

Studia z mechaniki - co warto wiedzieć

Gdzie studiować mechanikę w Krakowie?

Wszystkie studia z mechaniki w Krakowie i Małopolsce

List view

Opinie o studiach mechanicznych

Poradniki dla przyszłych studentów kierunków mechanika i budowa maszyn oraz pojazdów (mobilność), inżynieria mechaniczna i ogólna, technologie inżynierskie w Krakowie i Małopolsce. Kierunki okiem ekspertów, studentów, absolwentów i pracodawców.

Waves of water of the river and the sea meet each other during h
Częstochowa
Krzysztof Pełka

Co to jest turbulencja?

Czy turbulencja to zjawisko występujące tylko w samolotach? Jaki jest mechanizm jej powstawania? Czy można jej uniknąć? Czy ma jakieś pozytywne skutki? Co ma wspólnego

Czytaj więcej »

Zobacz inne kierunki techniczne w Krakowie

Szukasz innych studiów kształcących na kierunkach politechnicznych? Sprawdź wszystkie techniczne kierunki studiowania.

Kierunek mechanika - program studiów, praca, zarobki (film)

Zobacz kierunek studiów w wideopigułce. Dowiesz się najważniejszych informacji: o czym są te studia, czego można się na nich nauczyć, przedmioty w planie zajęć, jakie trzeba mieć predyspozycje do kierunku, z czego można pisać pracę dyplomową, gdzie można znaleźć pracę po studiach. Przejrzyj dokładnie ofertę uczelni, które zachęcają do studiowania budownictwa. Zapoznaj się z oferowanymi specjalnościami, szczegółowym programem zajęć, poznaj wykładowców oraz współpracę z potencjalnymi pracodawcami. Ten kierunek może nie tylko stworzyć możliwości budowania kariery, ale i rozwijania pasji oraz poszerzania horyzontów.

Czy warto studiować mechanikę w Krakowie i Małopolsce?

Zastanawiasz się nad studiowaniem kierunków mechanika i budowa maszyn oraz pojazdów (mobilność), inżynieria mechaniczna i ogólna, technologie inżynierskie na uczelni prywatnej lub państwowej? Podpowiadamy, co warto o tym wiedzieć.

Studia mechaniczne w pigułce

Co warto wiedzieć o mechanice i budowie maszyn? Jeśli wahasz się, czy studiowanie kierunku mechanicznego, wybierając jedną z wielu specjalności (np. profil informatyczny, mechaniczny, logistyczny oraz związany z zarządzaniem) ma sens, to poniższe informacje będą dla Ciebie bardzo interesujące. Dodatkowo możesz wybrać takie kierunki jak technika rolnicza i leśna, inżynieria ogólna i inżynieria mechaniczna. Zanim przystąpisz do rekrutacji na kierunki mechaniczne, dowiedz się o nich jak najwięcej. Sprawdź, co to jest mechanika i budowa maszyn, jakie daje możliwości studiowania i rozwijania swoich pasji oraz jakie daje możliwości pracy dla absolwentów. Kierunki mechaniczne są dostępne na studiach I stopnia i są to studia inżynierskie, które trwają 3,5 roku oraz jako studia uzupełniające – magisterskie trwające 1,5 roku. Wiedzę zdobytą podczas studiów tradycyjnych można poszerzać i pogłębiać na studiach podyplomowych. Jest to dobre rozwiązanie dla osób chcących zdobyć dodatkowe kwalifikacje często wymagane w procesach rekrutacyjnych, jak i podczas wykonywania zawodu. Początek studiów bywa zderzeniem z oczekiwaniami nauczycieli ze szkoły średniej w stosunku do zupełnie innych oczekiwań na studiach. Wiedza matematyczna i umiejętności analityczne są bardzo istotne. Na początku studenci poza przedmiotami akademickimi muszą pogłębiać wiedzę z zakresu matematyki, fizyki i mechaniki oraz projektowania. Studia pozwalają na realizację swoich pasji i zainteresowań, jednak ze względu na profil są bardzo wymagające. Na pewno interesuje Cię, jakie specjalności masz do wyboru. Można je pogrupować ze względu na profil kształcenia: ogólny mechaniczny (MiBM), mechaniki pojazdów, informatyczny, logistyczno-transportowy oraz zarządzanie produkcją.

Mechanika i budowa maszyn: Mechanika i budowa maszyn to studia typowo techniczne. Ich przedmiotem jest projektowanie, budowanie i eksploatacja maszyn. Ważnym aspektem studiów jest ciągle zmieniająca się rzeczywistość wykładanych przedmiotów. Rozwój technologii i nauk inżynierskich powoduje, że przekazywana wiedza musi być właściwie co roku aktualizowana. Wiedza wytworzona na ich podstawie, nie jest dana raz na zawsze. Maszyny w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat, stały się niebywale skomplikowane i złożone. Studia mechaniczne powinny zostać poprzedzone dobrym przygotowaniem, wypływającym ze szkoły średniej. Kandydat na studia powinien bardzo dobrze znać matematykę, fizykę i chemię. Oczywiście musi być oswojony z podstawiani informatyki, ponieważ wiele jego przyszłych zadań opartych będzie na pracy z obrabiarkami sterowanymi numerycznie.

Mechanika pojazdów: To studia mechaniczne związane z konstruowaniem, produkcją i eksploatacją różnego typu pojazdów. Możesz znaleźć tutaj takie obszary wiedzy, jak: samochodowe silniki spalinowe, budowa samochodów i ciągników, pojazdy elektryczne i hybrydowe, paliwa konwencjonalne i alternatywne w motoryzacji, eksploatacja pojazdów samochodowych, technologia napraw pojazdów samochodowych, podstawy badań pojazdów samochodowych, motoryzacyjne zagrożenie środowiska, podstawy diagnostyki pojazdów samochodowych.

IT w mechanice: To studia mechaniczne związane zastosowaniem rozwiązań informatycznych w projektowaniu procesów obróbki i produkcji, projektowaniem rozwiązań mechanicznych oraz tworzeniem oprogramowania do automatyzacji i zarządzania urządzeniami mechanicznymi i pojazdami. Możesz znaleźć tutaj takie obszary wiedzy, jak: podstawy programowania CNC, obróbka skrawaniem, budowa obrabiarek i maszyn CNC, obróbka plastyczna, podstawy projektowania obróbki plastycznej, metrologia produkcyjna, podstawy CAD/CAM, narzędzia skrawające, technologie zaawansowane, maszyny technologiczne do obróbki plastycznej, wspomaganie komputerowe projektowania procesów obróbki plastycznej.

Logistyka i transport w mechanice: To studia mechaniczne związane zastosowaniem rozwiązań logistycznych w projektowaniu procesów obróbki i produkcji, projektowaniem rozwiązań mechanicznych oraz logistyki w eksploatacji urządzeń mechanicznych i pojazdów. Możesz znaleźć tutaj takie obszary wiedzy, jak: diagnostyka maszyn, logistyka produkcji, zużycie w eksploatacji maszyn, inżynieria powierzchni, podstawy logistyki, inżynieria systemów, regeneracja i technologia napraw, projektowanie nowoczesnych powłok w systemach eksploatacji, techniki laserowe w eksploatacji maszyn, logistyka międzynarodowa.

Zarządzanie i jakość w mechanice: To studia mechaniczne związane zastosowaniem technik zarządzania w projektowaniu procesów obróbki i produkcji, projektowaniu rozwiązań mechanicznych oraz zarządzania produkcją jej odpowiedniej jakości w wytwarzaniu urządzeń mechanicznych i pojazdów. Możesz znaleźć tutaj takie obszary wiedzy, jak:
wzajemnie powiązane mechanizmy i procesy oraz metody i narzędzia związane z kontrolą, sterowaniem, zarządzaniem i zapewnieniem jakości zmierzające do doskonalenia i zwiększenia konkurencyjności wytwarzanych wyrobów, rozpoznawanie stosownych mechanizmów określających jakość, umiejętność rejestrowania wyników i sprawdzania ich norm jakościowych.

Technika rolnicza i leśna: Kierunek technika rolnicza i leśna zajmuje się tematyką gospodarki żywnościowej i leśnej. W czasie studiów zdobywa się wiedzę zarówno mechaniczną, rolniczą jak i ekonomiczną. Studia skierowane są do kandydatów, którzy interesują się rolnictwem i leśnictwem i z tymi zagadnieniami chcieliby związać swoją przyszłość.

Inżynieria ogólna: Studia na kierunku inżynieria ogólna są bardzo wyjątkowe. To studia interdyscyplinarne obejmujące kilka dziedzin nauki i łączące zajęcia na wielu wydziałach. Współczesny rynek pracy potrzebuje absolwentów, którzy poza wiedzą teoretyczną z danej dziedziny potrzebują umiejętności praktycznych z różnych kierunków studiów. Dzięki tym studiom wejście na rynek pracy jest dużo łatwiejsze. Kierunek poza przedmiotami ogólnoakademickimi pozwala zdobyć wiedzę z zakresu wiedzy elektronicznej, mechanicznej, energetycznej czy logistycznej.

Inżynieria mechaniczna: Studia na kierunki inżynieria mechaniczna pozwalają na zdobycie umiejętności z rozwiązywania problemów za pomocą technologii. Mechanika jest jedną z najbardziej tradycyjnych dziedzin inżynierii. W trakcie studiów zdobywa się wiedzę i umiejętności w zakresie projektowania, konstruowania i eksploatacji maszyn różnego rodzaju i przeznaczenia. Absolwent poza zdobyciem podstawowych umiejętności z przedmiotów ogólnych, takich jak matematyka, chemia, fizyka zdobywa wiedzę z zakresu: podstawowych zagadnień z przedmiotów technicznych, budowy, wytwarzania i eksploatacji maszyn, projektowania, procesu produkcji, podstawowych zagadnień dotyczących zarządzania, w tym zarządzania jakością i bezpieczeństwem.

Włókiennictwo: Absolwent kierunku włókiennictwo posiada wiedzę z zakresu: fizyki, chemii i informatyki, nauk o włóknie, obróbki włókna, technologii wytwarzania i konfekcjonowania tekstyliów oraz metrologii włókienniczej. W programie studiówna kierunku włókiennictwo wśród przedmiotów nauczania są: systemy mikroprocesorowe we włókiennictwie, modelowanie tekstyliów, projektowanie tekstyliów, projektowanie odzieży, konserwacja produktów włókienniczych, włókna specjalne, mechanika maszyn włókienniczych, zarządzanie produkcją, usługami i personelem. Dlaczego warto wybrać te studia? Dają  kwalifikacje do pracy w przemyśle lekkim. Przedmioty nauczania realizowane na włókiennictwie: matematyka, fizyka, chemia, informatyka, nauka o włóknie, struktura tkanin i techniki wytwarzania tekstyliów, konfekcjonowanie tekstyliów, chemiczna obróbka włókna, technologia włókien chemicznych, metrologia włókiennicza, mechanika techniczna, elektrotechnika i elektronika, automatyka, maszynoznawstwo i grafika inżynierska, zarządzanie.

Studia w Krakowie i Małopolsce

Kraków to jedno z największych miast w Polsce i jednocześnie jeden z najważniejszych ośrodków akademickich naszego kraju. W związku z tym większość studentów w Małopolsce korzysta z infrastruktury uczelnianej i rozrywkowej tego miasta. Według danych statystycznych, każdego roku w Krakowie rozpoczyna naukę na pierwszym roku studiów blisko 38 tysięcy studentów. Jednocześnie w mieście studiuje łącznie ponad 142 tysiące osób, dzięki czemu studenci stają się bardzo ważną częścią lokalnej społeczności, co można dostrzec na każdym kroku. Rocznie studia w Krakowie kończy powyżej 40 tysięcy osób, z czego około 50% to absolwenci studiów pierwszego stopnia, w tym 60% to studia licencjackie, a 40% to studia inżynierskie. Studia magisterskie w Krakowie kończy podobna liczba co licencjat. Do najpopularniejszych kierunków należą studia techniczne, przemysłowe i budowlane. Za nimi plasują się kierunki biznesowe i społeczne. Oferta uczelni skierowana jest do bardzo szerokiego grona odbiorców, idealne propozycje dla siebie znajdą zarówno humaniści, jak i osoby o technicznych predyspozycjach. Wysoka jakość nauczania i eksperckie specjalizacje zachęcają do studiowania w Krakowie nie tylko osoby z całej Polski, ale również liczne grono zagranicznych studentów. Ta multikulturowość jeszcze lepiej przygotowuje do wyzwań współczesnego świata oraz otwiera u studentów nowe horyzonty. Poza ofertą edukacyjną, Kraków daje sporo możliwości do kreatywnego spędzania wolnego czasu. Studia w Małopolsce to oczywiście nie tylko Kraków, choć on jako stolica i ważny ośrodek akademicki na mapie Europy, zdecydowanie znajduje się na czele. Poza Krakowem, z oferty studiów w Małopolsce można skorzystać w takich miejscowościach jak Oświęcim, Tarnów, Nowy Sącz, Nowy Targ, Sucha Beskidzka, Olkusz, Chrzanów, Miechów, Bochnia i Myślenice. Możliwość studiowania w mniejszych ośrodkach jest bardzo dużym atutem Małopolski. To szansa dla osób, które na co dzień mieszkają w tych miastach lub w ich okolicach. które dzięki łatwemu dostępowi do szkolnictwa wyższego, mogą pogłębiać zainteresowania i pozyskiwać nowe kwalifikacje, bez potrzeby dużych zmian w swoim życiu.

Technologiczne studia podyplomowe w Krakowie

Gdzie w Krakowie zdobywać wiedzę techniczną na studiach podyplomowych, kursach, szkoleniach - stacjonarnych i on-line?

Praca po studiach mechanicznych

Zastanawiasz się, jakie perspektywy pracy po skończeniu kierunku mechanika i budowa maszyn oraz pojazdów (mobilność), inżynieria mechaniczna i ogólna, technologie inżynierskie na krakowskich i małopolskich uczelniach?

Praca po studiach mechanicznych

Rynek pracy jest dość trudny dla absolwentów mechaniki i budowy maszyn, techniki rolniczej i leśnej oraz inżynierii mechanicznej i ogólnej. Nie można powiedzieć, że znajdują oni zatrudnienie bez wyjątków. Dobra praca jest nagrodą dla najlepszych studentów, którzy w trakcie praktyk i staży dali się poznać, jako pasjonaci swojej dziedziny. Bardzo wiele zależy też od specjalizacji, dlatego należy dokonać odpowiedzialnego i przemyślanego wyboru.

Inżynier mechanik: Podstawowa ścieżka kariery po kierunku mechanika i budowa maszyn związana jest z pracą w przemyśle i dla przemysłu. To po pierwsze praca nad nowymi produktami i tworzenie nowych modeli dotychczasowych rozwiązań: projektowanie maszyn i pojazdów w biurach projektowych i w laboratoriach rozwojowych. Po drugie praca inżyniera mechanika jest związana z produkcją maszyn: pracą w przemyśle ciężkim, gdzie produkowane są obrabiarki, elementy linii produkcyjnych oraz pojazdy osobowe i użytkowe. Po trzecie praca przy obsłudze już pracujących maszyn i środków transportu oraz ich serwisowaniu i naprawie. To przede wszystkim praca w różnych gałęziach przemysłu i gospodarki: branży automotive, kolejnictwie, włókiennictwie i przemyśle lekkim, mechanice precyzyjnej.

Inżynier techniki rolniczej i leśnej: W jakiej pracy odnajdzie się absolwent kierunku technika rolnicza i leśna? Absolwenci kierunku technika rolnicza i leśna znajdą pracę m.in. w:
zakładach produkcyjnych, związanych z przemysłem leśnym, gospodarstwach rolnych, zakładach produkcyjnych maszyn rolniczych i leśnych oraz przetwórstwa płodów rolnych, na stacjach obsługi i w warsztatach naprawczych maszyn rolniczych, ośrodkach badawczo-rozwojowych, jednostkach samorządu terytorialnego, sektorze energetycznym, jako eksperci planowania infrastruktury energetycznej obszarów wiejskich, nadleśnictwach i administracji leśnej, szkolnictwie zawodowym, średnim i wyższym, mogą prowadzić własne działalności związane z szeroko rozumianym „agrobiznesem”.

Badacz mechaniki: Jako absolwent studiów mechanicznych możesz związać się z aktywnością naukową na uczelni lub w instytucji badawczej związanej z mechaniką. Nieuniknione będą wtedy studia doktoranckie (po studiach magisterskich uzupełniających), praca naukowa, niekiedy praca dydaktyczna (uczenie studentów). Będziesz uczestniczyć w pracach badawczych, na ich podstawie przygotowywać artykuły i inne publikacje naukowe, uczestniczyć w seminariach i konferencjach związanych z naukami mechanicznymi.

Praca w instytucjach: Absolwent studiów mechanicznych zdobywając dodatkowe umiejętności, może zostać biegłym sądowym lub rzeczoznawcą, co poszerza jego możliwości rozwoje i pozwala nabyć dodatkowe doświadczenie i umiejętności. Może także pracować w instytucjach państwowych odpowiedzialnych za kontrolę prawidłowego działania maszyn i urządzeń, takich jak Urząd Dozoru Technicznego (UDT) lub Inspekcji Transportu Drogowego (ITD).

Rynek pracy w Krakowie i Małopolsce

Rynek pracy w Krakowie wygląda bardzo atrakcyjnie i dodatkowo wpływa na popularność miasta jako ośrodka akademickiego. Uczelnie aktywnie współpracują z renomowanymi pracodawcami, co ułatwia absolwentom start na rynku pracy. W samym Krakowie działa obecnie około 25 tysięcy firm oraz około 75 tysięcy jednoosobowych działalności gospodarczych. Według najnowszych danych, bezrobocie w Małopolsce wynosi obecnie 5,5%, a w samym Krakowie wynosi ono poniżej 3%. Absolwenci kierunków technologicznych mogą liczyć na zatrudnienie w firmach, które należą do liderów rynku. Wśród nich znajdują się między innymi Comarch SA, ELTE GPS Sp. z o. o. oraz Synerise. Studenci z kierunków logistycznych mogą być niezbędni praktycznie w każdym przedsiębiorstwie, w tym między innymi w Matex Transport S.C, czyli prężnej firmie transportowej. Do dużych zakładów pracy w Krakowie koniecznie trzeba zaliczyć również Wawel S.A. (produkcja słodyczy), Walstead Kraków Sp. z o. o. (drukarnia), Capgemini Sp. z o. o. (consulting), TEVA Operations Poland (farmaceutyka), Mota-EGIL Central Europe (branża budowlana), czy Philip Morris Polska (branża tytoniowa), które mają siedziby w Krakowie. Ponadto w Małopolsce siedziby mają Grupa Azoty S.A. GK w Tarnowie, Grupa Valeo w Skawinie, Grupa Maspex w Wadowicach, czy też Synthos S.A. GK w Oświęcimiu. Kraków to bardzo ważne centrum IT w Polsce, co również sprzyja tutejszym absolwentom, kierunków informatycznych. Oferta pracy w Krakowie i Małopolsce jest rozbudowana, dzięki czemu większość osób znajdzie idealne propozycje dla siebie. Dodatkowo region ten jest bardzo atrakcyjny turystycznie, a lokalne Tatry i Podhale to miejsca, które tętnią życiem przez cały rok i tu również łatwo znaleźć zatrudnienie. Rynek pracy przyjazny jest zarówno absolwentom jak i studentom. Pierwsi mogą znaleźć pracę bezpośrednio w swoim zawodzie, studenci mogą zdobywać doświadczenie zgodne z kierunkiem studiów lub pracować w zupełnie innej branży, pozyskując w ten sposób środki na swoje utrzymanie. Pod tym względem Kraków i region Małopolski są bardzo wdzięczne. Niska stopa bezrobocia oraz szerokie grono uznanych, dużych pracodawców, to bardzo duży atut i magnes dla kandydatów na studia.

Zawód: inżynier robotyk

Co to jest zawód inżynier robotyk – co musisz wiedzieć. Na czym polega praca w branży inżynier robotyk? Jak zdobyć kwalifikacje i uprawnienia do wykonywania tej profesji w Polsce? Jakie studia trzeba skończyć? Jakie trzeba mieć predyspozycje i przygotowanie? Jak wygląda kariera? Ile się zarabia? Czym jest zawód inżynier robotyk? Inżynier robotyk to osoba zajmująca się projektowaniem, budową, programowaniem oraz

Czytaj więcej »

Zawód: Inspektor nadzoru budowlanego

Inspektor i nadzór kojarzy się nam nieodłącznie ze sprawowaniem stałej kontroli nad czymś, prawda? No cóż, w przypadku inspektora nadzoru budowlanego te pierwsze skojarzenia są jak najbardziej słuszne i uzasadnione, gdyż w jego kompetencjach leży zarówno kontrolowanie zgodności realizowanego projektu z obowiązującymi normami i przepisami, jak i dbanie i odpowiednią jakość prowadzonych prac i użytych materiałów. Kim jest inspektor nadzoru

Czytaj więcej »

Architekt krajobrazu: inżynier, przyrodnik, artysta

Nawet w betonowej przestrzeni miasta, a może zwłaszcza tam, człowiek potrzebuje zieleni i kontaktu z naturą. Nie bez powodu miejskie parki i ogrody zapełnione są poszukującymi spokoju i odpoczynku od zgiełku mieszczuchami. Architekt krajobrazu to zawód bardzo ciekawy: ma bezpośredni wpływ na kształtowanie otoczenia, ma kontakt z ludźmi, ale też z przyrodą, pracuje zarówno w biurze, jak i w terenie.

Czytaj więcej »
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję