Kierunek dietetyka w Krakowie

Studia dietetyczne Kraków

Gdzie na studia z dietetyki w Krakowie?

Wszystkie studia dietetyczne w Krakowie i Małopolsce

 • Niestety, nie znaleźliśmy wpisów pasujących do Twoich kryteriów Zresetuj filtry
 • List view

  Opinie o studiach dietetycznych

  Poradniki dla przyszłych studentów kierunku dietetyka w Krakowie i Małopolsce. Kierunki dietetyczne okiem ekspertów, studentów, absolwentów i pracodawców.

  Dietetyka
  Redakcja Studia.pl

  Zawód: Dietetyk

  Dietetyk to inaczej specjalista do spraw żywienia, zarówno w ujęciu jednostkowym, jak i zbiorowym, który w swojej pracy zajmuje się badaniem żywności, oceną jej wartości

  Czytaj więcej »

  Zobacz inne studia medyczne w Krakowie

  Szukasz innych studiów kształcących na kierunkach związanych z medycyną i ochroną zdrowia? Sprawdź wszystkie medyczne kierunki studiowania.

  Kierunek dietetyka - program studiów, praca, zarobki (film)

  Zobacz kierunek studiów w wideopigułce. Dowiesz się najważniejszych informacji: o czym są te studia, czego można się na nich nauczyć, przedmioty w planie zajęć, jakie trzeba mieć predyspozycje do kierunku, z czego można pisać pracę dyplomową, gdzie można znaleźć pracę po studiach. Przejrzyj dokładnie ofertę uczelni, które zachęcają do studiowania dietetyki. Zapoznaj się z oferowanymi specjalnościami, szczegółowym programem zajęć, poznaj wykładowców oraz współpracę z potencjalnymi pracodawcami. Ten kierunek może nie tylko stworzyć możliwości budowania kariery, ale i rozwijania pasji oraz poszerzania horyzontów.

  Czy warto studiować dietetykę w Krakowie i Małopolsce?

  Zastanawiasz się nad studiowaniem kierunku dietetyka na uczelni prywatnej lub państwowej? Podpowiadamy, co warto o tym wiedzieć.

  Studia dietetyczne w pigułce

  Co warto wiedzieć o studiach dietetycznych? Jeśli wahasz się, czy ma sens studiowanie jednego z kierunków związanych ze zdrowym żywieniem człowieka – takich jak dietetyka, dietetyka kliniczna, dietetyka sportowa, psychodietetyka, żywienie człowieka, dietetyka weterynaryjna, to poniższe informacje będą dla Ciebie bardzo interesujące. Zanim przystąpisz do rekrutacji na studia związane z żywieniem – dowiedz się o nich więcej. Sprawdź, co to jest kierunek dietetyka, jakie dają możliwości studiowania i pracy dla absolwentów. Dietetyka to nauka medyczna o żywieniu człowieka. Kierunki z nią związane dostępne jest na studiach licencjackich (3 lata), inżynierskich (3,5 roku) oraz na magisterskich studiach uzupełniających (2 lata). Studia związane z dietetyką zajmują się zdobywaniem wiedzy dotyczącej prawidłowego doboru posiłków w zakresie zdrowotnych skutków stosowania określonych diet, a także wiedzy dotyczącej wytwarzania, produkcji i racjonalnego wykorzystania żywności na podyplomówkach uzyskasz podstawowe kompetencje w dziedzinie żywności i żywienia lub pogłębisz wiedzę z wcześniejszych etapów edukacji. Na pewno interesuje Cię, jakie kierunki i specjalności w zakresie studiów żywnościowych masz do wyboru. Można je podzielić z punktu widzenia wyspecjalizowaniu w żywieniu ludzi zdrowych lub pacjentów i osób przechodzących rekonwalescencję.

  Dietetyka: Kierunek dietetyka to studia medyczne związane z tematyką żywienia i jego rolą w zdrowiu i dobrostanie człowieka, w tym właściwym funkcjonowaniem układu pokarmowego człowieka. Podczas studiów dietetycznych zdobędziesz kompetencje związane z zasadami żywienia człowieka zdrowego i chorego, diagnozowania chorób zależnych od żywienia i związanych z jedzeniem (otyłość, zaburzenia odżywiania – w tym anoreksja i bulimia), biochemią, fizjologią i psychologią żywienia oraz przyswajania pokarmów, relacji między farmakoterapią i żywieniem, kontrolowania jakości produktów żywnościowych i warunków ich przechowywania, prowadzeniem edukacji żywieniowej, technologiami gastronomicznymi. Dietetyka dostarcza informacje niezbędne do opracowania zasad zdrowego odżywiania, które w połączeniu z właściwym stylem życia są najskuteczniejszą metodą zapobiegania chorobom cywilizacyjnym. Jak wygląda program studiów na dietetyce? Przedmiot nauki leży na pograniczu medycyny, żywienia i biochemii, dlatego studia są bardzo ciekawe i adepci dietetyki mogą się cieszyć niezwykle zróżnicowanymi formami zajęć dydaktycznych. Oprócz wykładów, uczestniczą oni w seminariach. Praktyczną stronę zawodu poznają w ramach praktyk, laboratoriów i ćwiczeń. Warto wspomnieć, że ilość wiedzy przeznaczonej do opanowania w trakcie całych studiów jest znaczna, dlatego kierunek ten może okazać się bardzo wymagający. Dietetyka powiązana jest ściśle z: medycyną, farmakologią, chemią lub ściślej bromatologią, biologią i mikrobiologią, psychologią. Podczas wykładów, ćwiczeń i laboratoriów poznasz takie obszary kompetencji, wiedzy i umiejętności, jak matematyka, chemia i biochemia żywności, toksykologia, konserwowanie żywności, analiza i ocena jakości produktów żywnościowych, nauki medyczne, biologia roślin i zwierząt, dietetyka, chemia spożywcza, biotechnologia żywności, a także podstawy rachunkowości, projektowanie produktu, marketing żywności, prawo żywnościowe, ekonomia, zarządzanie, turystyka i rekreacja. Zdobędziesz także wiedzę na temat schorzeń, których patogenezą jest niewłaściwa dieta, takich jak otyłość, niedożywienie i powiązane opóźnienie wzrostu i dojrzewania, zaburzenia czynnościowe pracy układu krążenia, miażdżyca i inne choroby układu krążenia na tle miażdżycowym (np. choroba niedokrwienna serca, niewydolność serca, zawał mięśnia sercowego), nadciśnienie tętnicze, subkliniczne stany niedoboru witamin i składników mineralnych, awitaminoza, hiperwitaminoza, próchnica zębów, niedokrwistość. Przygotowanie do studiów na kierunku dietetyka. Niezależnie od tego, czy zamierzasz aplikować do uczelni, która przeprowadza konkurs świadectw, czy też przyznaje indeks wszystkim chętnym, warto starać się w szkole średniej o świetne stopnie z chemii i biologii. Przedmioty te stanowią podstawę wiedzy dietetycznej i z pewnością przydadzą się na studiach. Koniecznie ucz się także języków obcych, bo ich znajomość stanowi zawsze dodatkowy atut w CV.

  Dietetyka kliniczna: Dietetyka kliniczna to studia związane z żywieniem osób chorych, układaniem dla nich diet w porozumieniu z lekarzem prowadzącym, układaniu menu dla szpitali, sanatoriów i innych ośrodków medycznych stałego pobytu. To także studia związane z wykorzystywaniem żywienia jako działań zapobiegających nawrotom choroby oraz jako obszaru wsparcia osób wracających do zdrowia na etapie rekonwalescencji.

  Dietetyka sportowa: Dietetyka sportowa to studia związane z żywieniem osób uprawiających sport zawodowo, amatorsko, uprawiających aktywnie rekreację, układaniem dla nich diet w porozumieniu z lekarzem medycyny sportowej i prowadzącym trenerem. To studia związane z właściwym dobieraniem menu i wydawaniem zaleceń żywieniowych w zależności od wykonywanej dyscypliny sportowej, wieku, rodzaju aktywności (trening bieżący, przygotowanie do zawodów, żywienie w trakcie zawodów oraz na etapie odzyskiwania sił po zawodach).

  Psychodietetyka: Psychodietetyka to studia związane zarówno z dietetyką (tematyką żywienia), jak i psychologią (aspektem emocji i psychiki związanych z żywieniem). Podczas studiów psychodietetycznych zdobędziesz kompetencje z psychopatologii czyli chorób i zaburzeń mogących mieć wpływ na zaburzenia odżywiania (np.anoreksja, bulimia, napadowe objadanie się), problemów z właściwym żywieniem współwystępujących z zaburzeniami nastroju, (np.depresja, mania), z lub zaburzeniami osobowości. Nauczysz się diagnozować problemy psychiczne związane z odżywianiem oraz pracować z pacjentem, prowadzić terapię ukierunkowaną na przywrócenie zdrowych sposobów odżywiania się, nawyków żywieniowych oraz przywrócenia stabilnego dobrostanu psychicznego osób z problemami psychodietetycznymi.

  Żywienie człowieka: Żywienie człowieka to studia interdyscyplinarne. Powiązane są zarówno z obszarem medycyny – dietetyki, zarządzania publicznego – nauk o zdrowiu i profilaktyki zdrowotnej, towaroznawstwa – technologii, jakości i bezpieczeństwa żywności, jak i ekonomii – sektorowi produkcji rolnej, przetwórstwa płodów rolnych i mięsa, jak i biznesu – gastronomii.

  Dietetyka weterynaryjna: Dietetyka weterynaryjna to studia związane z właściwym żywieniem zwierząt towarzyszących, domowych, hodowlanych i dzikich, diagnozowaniem ich problemów z odżywianiem, chorobami związanymi z niewłaściwym żywieniem oraz doborem diety podczas choroby i rekonwalescencji zwierząt. To kompetencje wykorzystywane w praktyce weterynaryjnej, hodowli zwierząt oraz prowadzeniu gos 

  Studia w Krakowie i Małopolsce

  Kraków to jedno z największych miast w Polsce i jednocześnie jeden z najważniejszych ośrodków akademickich naszego kraju. W związku z tym większość studentów w Małopolsce korzysta z infrastruktury uczelnianej i rozrywkowej tego miasta. Według danych statystycznych, każdego roku w Krakowie rozpoczyna naukę na pierwszym roku studiów blisko 38 tysięcy studentów. Jednocześnie w mieście studiuje łącznie ponad 142 tysiące osób, dzięki czemu studenci stają się bardzo ważną częścią lokalnej społeczności, co można dostrzec na każdym kroku. Rocznie studia w Krakowie kończy powyżej 40 tysięcy osób, z czego około 50% to absolwenci studiów pierwszego stopnia, w tym 60% to studia licencjackie, a 40% to studia inżynierskie. Studia magisterskie w Krakowie kończy podobna liczba co licencjat. Do najpopularniejszych kierunków należą studia techniczne, przemysłowe i budowlane. Za nimi plasują się kierunki biznesowe i społeczne. Oferta uczelni skierowana jest do bardzo szerokiego grona odbiorców, idealne propozycje dla siebie znajdą zarówno humaniści, jak i osoby o technicznych predyspozycjach. Wysoka jakość nauczania i eksperckie specjalizacje zachęcają do studiowania w Krakowie nie tylko osoby z całej Polski, ale również liczne grono zagranicznych studentów. Ta multikulturowość jeszcze lepiej przygotowuje do wyzwań współczesnego świata oraz otwiera u studentów nowe horyzonty. Poza ofertą edukacyjną, Kraków daje sporo możliwości do kreatywnego spędzania wolnego czasu. Studia w Małopolsce to oczywiście nie tylko Kraków, choć on jako stolica i ważny ośrodek akademicki na mapie Europy, zdecydowanie znajduje się na czele. Poza Krakowem, z oferty studiów w Małopolsce można skorzystać w takich miejscowościach jak Oświęcim, Tarnów, Nowy Sącz, Nowy Targ, Sucha Beskidzka, Olkusz, Chrzanów, Miechów, Bochnia i Myślenice. Możliwość studiowania w mniejszych ośrodkach jest bardzo dużym atutem Małopolski. To szansa dla osób, które na co dzień mieszkają w tych miastach lub w ich okolicach. które dzięki łatwemu dostępowi do szkolnictwa wyższego, mogą pogłębiać zainteresowania i pozyskiwać nowe kwalifikacje, bez potrzeby dużych zmian w swoim życiu.

  Medyczne studia podyplomowe w Krakowie i Małopolsce

  Gdzie w Krakowie i Małopolsce zdobywać wiedzę z różnych obszarów medycyny i ochrony zdrowia na studiach podyplomowych, kursach, szkoleniach - stacjonarnych i on-line?

  Praca po studiach z dietetyki

  Zastanawiasz się, jakie perspektywy pracy po skończeniu kierunków z zakresu dietetyki na krakowskich i małopolskich uczelniach?

  Promocja zdrowia i socjoterapia

  Nabywanie umiejętności związanych z edukacją prozdrowotną i społeczną terpią profilaktyczną jest jedną z kluczowych gałęzi rozwoju współczesnej pedagogiki. Dzięki poszerzonej metodologii wariantów terapeutycznych, student przygotowywany jest do pracy w różnych środowiskach. Ponadto posiada on kompetencję z zakresu kreatywnego tworzenia autorskich programów oraz korygowania zdiagnozowanych nieprawidłowości i zaniedbań. Najczęsciej wykładane przedmioty: biomedyczne podstawy rozwoju i wychowania; historia wychowania; warsztat komunikacji interpersonalnej;

  Czytaj więcej »

  Zawód: Optyk

  Wady wzroku są szerzącą się chorobą cywilizacyjną. Niemal codziennie mamy do czynienia z urządzeniami i zjawiskami, które mają negatywny wpływa na nasze oczy. Oznacza to coraz większą potrzebę korekcji wzroku przy pomocy okularów, czyli coraz większy rynek optyczny. Taki stan rzeczy czyni zawód optyka nie tylko potrzebnym, ale i perspektywicznym. Czym zajmuje się optyk? Czym jego praca różni się od

  Czytaj więcej »

  Zawód: Okulista

  Okuliści są jednym z najczęściej odwiedzanych lekarzy przez osoby dorosłe oraz dzieci. Odkąd życie zawodowe oraz czas wolny skupia się głównie przed monitorami laptopów, tabletów czy telewizorów, wady wzroku pojawiają się coraz częściej, nawet u małych dzieci. Na czym polega praca okulisty i dlaczego warto wybrać ten zawód? Jak zostać okulistą? Aby zostać okulistą należy w pierwszej kolejności ukończyć kierunek

  Czytaj więcej »

  Praca po studiach dietetycznych

  Pracy dla dietetyka w krajach rozwiniętych jest coraz więcej z każdym rokiem – narastają tzw. choroby cywilizacyjne, a wśród nich otyłość. Jedną z najbardziej dotkliwych jest prawdziwa epidemia otyłości. Nawet w dzisiejszych czasach stosunkowo niewielu ludzi uważa ją za zagrożenie, tymczasem nadwaga może być podłożem i przyczyną licznych chorób narządów wewnętrznych, układu krwionośnego i serca. Niestety statystyki ilustrujące problemy zdrowotne społeczeństwa, pomimo wielu kampanii prozdrowotnych, stale rosną. Wobec zarysowanych tu problemów nietrudno wyobrazić sobie, że dietetyk w dzisiejszych czasach nie narzeka na brak pracy.
  Z drugiej strony pogarsza się kondycja psychiczna społeczeństw, w tym narasta problem z psychicznymi zaburzeniami odżywiania. To praca dla osób zajmujących się psychodietetyką oraz psychologami. Z kolei w przypadku osób dbających o swój dobrostan wzrasta liczba osób uprawiających aktywnie sport amatorski, podejmujących intensywnie działania rekreacyjne, a także rośnie świadomość budowania zdrowej diety wśród osób pracujących na stanowiskach biurowych. Rośnie też liczba młodzieży chcącej budować karierę zawodowego sportowca. To buduje zapotrzebowanie zarówno na usługi dietetyka sportowego, jak i dietetyka “pierwszego kontaktu”. To także rynek dla dietetyków i osób zajmujących się żywieniem człowieka w sektorze tzw. diet pudełkowych. Natomiast w przypadku dietetyki klinicznej istnieje stały popyt dla osób zatrudnionych na stanowiskach związanych z układaniem
  Ciekawym rynkiem pracy dla dietetyków jest też rynek usług żywieniowych dla szkół, przedszkoli i żłobków, gdzie posiłki muszą spełniać odpowiednie warunki zdrowego i smacznego odżywiania dzieci i młodzieży. To zarówno współpraca ze stołówkami szkolnymi, jak i firmami cateringowymi dostarczającymi gotowe posiłki dla małych dzieci w żłobkach, przedszkolach i uczniów szkół. Ktoś może ironicznie powiedzieć, że są to tzw. problemy pierwszego świata, bo w krajach rozwijających się podstawowym problemem jest niedobór jedzenia, głód oraz monodieta związana z brakiem wartościowych produktów żywnościowych. Tak możesz starać się budować ścieżkę kariery dietetyka, pracując np. dla organizacji NGO zajmujących się pomocą żywnościową i wsparciem posiłkami osób potrzebujących. Po uzyskaniu dyplomu dobrej uczelni można otworzyć swój własny gabinet dietetyczny, gdyż rozpoczęcie własnej działalności nie wymaga zbyt wielu inwestycji w sprzęt, czy wyposażenie. Wystarczy wynająć gabinet medyczny w którejś z instytucji ochrony zdrowia. Początki zawsze są trudne, jednak zdobycie dobrej opinii i zaufania pacjentów jest punktem startowym dynamicznego rozwoju i sukcesu zawodowego.

  Rynek pracy w Krakowie i Małopolsce

  Rynek pracy w Krakowie wygląda bardzo atrakcyjnie i dodatkowo wpływa na popularność miasta jako ośrodka akademickiego. Uczelnie aktywnie współpracują z renomowanymi pracodawcami, co ułatwia absolwentom start na rynku pracy. W samym Krakowie działa obecnie około 25 tysięcy firm oraz około 75 tysięcy jednoosobowych działalności gospodarczych. Według najnowszych danych, bezrobocie w Małopolsce wynosi obecnie 5,5%, a w samym Krakowie wynosi ono poniżej 3%. Absolwenci kierunków technologicznych mogą liczyć na zatrudnienie w firmach, które należą do liderów rynku. Wśród nich znajdują się między innymi Comarch SA, ELTE GPS Sp. z o. o. oraz Synerise. Studenci z kierunków logistycznych mogą być niezbędni praktycznie w każdym przedsiębiorstwie, w tym między innymi w Matex Transport S.C, czyli prężnej firmie transportowej. Do dużych zakładów pracy w Krakowie koniecznie trzeba zaliczyć również Wawel S.A. (produkcja słodyczy), Walstead Kraków Sp. z o. o. (drukarnia), Capgemini Sp. z o. o. (consulting), TEVA Operations Poland (farmaceutyka), Mota-EGIL Central Europe (branża budowlana), czy Philip Morris Polska (branża tytoniowa), które mają siedziby w Krakowie. Ponadto w Małopolsce siedziby mają Grupa Azoty S.A. GK w Tarnowie, Grupa Valeo w Skawinie, Grupa Maspex w Wadowicach, czy też Synthos S.A. GK w Oświęcimiu. Kraków to bardzo ważne centrum IT w Polsce, co również sprzyja tutejszym absolwentom, kierunków informatycznych. Oferta pracy w Krakowie i Małopolsce jest rozbudowana, dzięki czemu większość osób znajdzie idealne propozycje dla siebie. Dodatkowo region ten jest bardzo atrakcyjny turystycznie, a lokalne Tatry i Podhale to miejsca, które tętnią życiem przez cały rok i tu również łatwo znaleźć zatrudnienie. Rynek pracy przyjazny jest zarówno absolwentom jak i studentom. Pierwsi mogą znaleźć pracę bezpośrednio w swoim zawodzie, studenci mogą zdobywać doświadczenie zgodne z kierunkiem studiów lub pracować w zupełnie innej branży, pozyskując w ten sposób środki na swoje utrzymanie. Pod tym względem Kraków i region Małopolski są bardzo wdzięczne. Niska stopa bezrobocia oraz szerokie grono uznanych, dużych pracodawców, to bardzo duży atut i magnes dla kandydatów na studia.

  Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
  Akceptuję