Site logo

Studia na kierunku dietetyka. Program, zasady rekrutacji i możliwości pracy.

Żywienie człowieka to jedna z dziedzin nauki, które przeżywają ostatnio prawdziwy renesans. Od kilkunastu lat ludzie zyskują coraz większą świadomość żywieniową, dzięki ogólnemu rozwojowi branży spożywczej. Wraz z systematycznym zwiększaniem oferty na rynku żywieniowym, rosną budżety przeznaczane na marketing tej branży. Paradoksalnie – o wiele trudniej zrobić teraz zdrowe zakupy niż przed laty, kiedy lista produktów spożywczych w sklepach była bardzo uboga. Te wszystkie uwarunkowania sprawiają, że ludzie potrzebują fachowej pomocy i edukacji w dziedzinie dietetyki.

Dietetyka – jak wyglądają studia?

Licencjackie

Studia pierwszego stopnia trwają 3 lata (6 semestrów).

Magisterskie

Dwuletnie studia uzupełniające (4 semestry).

Profil kandydata na dietetykę

W zależności od wybranej uczelni, kandydaci przechodzą różne procedury rekrutacyjne. Najczęściej spotykanym kryterium przyjęcia na te studia jest konkurs świadectw ze szczególnym uwzględnieniem biologii, chemii oraz języków obcych. Przedmioty te są fundamentem wiedzy przyszłych dietetyków, dlatego warto postarać się już w szkole średniej o dobre wyniki matury.

Porównaj oferty uczelni

Myślisz o studia na kierunku dietetyka. Sprawdź ofertę uczelni.

Jak wygląda program studiów na kierunku dietetyka

Student Dietetyki musi zmierzyć się z niezwykle rozległą wiedzą pochodzącą z różnych dziedzin. Gdy spojrzymy na listę przedmiotów, okazuje się że można tam odnaleźć wiele dyscyplin naukowych, takich jak: toksykologia, konserwowanie żywności, analiza i ocena jakości produktów żywnościowych, biochemia żywności, anatomia i medycyna. Studenci uczestniczą w laboratoriach, wykładach i ćwiczeniach.

Perspektywy pracy po studiach na kierunku dietetyka

Absolwent dietetyki ma bardzo szerokie możliwości poszukiwania zatrudnienia. Zwykle kieruje swoje pierwsze kroki do publicznych i niepublicznych placówek ochrony zdrowia. Gdy zyska już doświadczenie zawodowe oraz osiągnie pierwsze sukcesy, otwiera własny gabinet dietetyczny, w którym przyjmuje pacjentów i prowadzi konsultacje dietetyczne. W swojej pracy współdziała z lekarzami i terapeutami.

Wybrane stanowiska pracy dla dietetyka

  • dietetyk kliniczny – dietetyk sportowy,
  • wykładowca sportowy,
  • dietetyk – właściciel poradni,
  • doradca ds. żywienia dzieci i niemowląt praca w terenie,
  • doradca żywieniowy,
  • dietetyk,
  • wykładowca – dietetyka,
  • doradca ds. żywienia bydła,
  • dietetyk – dietetyk freelancer.
Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Sprawdź inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Sprawdź najpopularniejsze kierunki studiów w Polsce

Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję