Site logo

Studia w Bydgoszczy

Wszystko o studiach w Bydgoszczy

Kierunki studiów w Bydgoszczy i w kujawsko-pomorskim

Znajdź dla siebie najciekawsze studia na uczelniach z Bydgoszczy i kujawsko-pomorskiego

List view

Co warto studiować w Bydgoszczy i w kujawsko-pomorskim

Sprawdź miejskie i regionalne kierunki i specjalności według swoich zainteresowań.

Studia w Bydgoszczy i w kujawsko-pomorskim

Bydgoszcz to największy ośrodek akademicki w województwie Kujawsko-Pomorskim, wspólnie z Toruniem pełni rolę wielkiej dwójki. Każdego roku na bydgoskich uczelniach studiuje ponad 35 tysięcy studentów, a ich mury opuszcza około 10 tysięcy absolwentek i absolwentów. Miasto znane jest między innymi z nowoczesnej infrastruktury uczelnianej, w tym dobrze wyposażonych laboratoriów, nowoczesnych sal wykładowych oraz niezbędnych udogodnień dla studentów. Wpływa to znacznie na komfort studiowania i jakość nauki. W tym ośrodku akademickim studenci mogą wybierać spośród około 150 kierunków studiów, dzięki czemu każdy znajdzie coś dla siebie. Oferta dotyczy studiów licencjackich, inżynierskich, magisterskich jednolitych i drugiego stopnia, a także podyplomowych. Do dyspozycji studentów są uczelnie państwowe i prywatne, które oferują studia stacjonarne i niestacjonarne. Pod tym kątem oferta uczelniana Bydgoszczy jest kompleksowa. W województwie jest około 200 tysięcy firm, w których pracę mogą rozpocząć absolwenci lokalnych uczelni, co również wpływa na zwiększone zainteresowanie tutejszymi ośrodkami akademickimi.

Na co dzień w Bydgoszczy jest co robić. Wolny czas można spędzać między innymi w miejskich parkach oraz pobliskich lasach. Dużą popularnością wśród studentów cieszą się Leśny Park Kultury i Wypoczynku w Myślęcinku, Park Kazimierza Wielkiego oraz Planty Nad Starym Kanałem. Oczywiście w przestrzeni miejskiej znajduje się dużo więcej ciekawych terenów zielonych, pozwalających odpocząć między zajęciami. Pobliskie lasy i Bory Tucholskie zachęcają do całodziennych wycieczek. W Bydgoszczy zadbano również o możliwość aktywnego wypoczynku. W mieście znajduje się około 100 kilometrów tras rowerowych i pieszych. Lokalna starówka z dużą liczbą mostów nad Brdą to kolejna atrakcja. Warto wybrać się na spacer po Wyspie Młyńskiej. Znajdziecie tu również bogatą ofertę kulturalną, w tym sceny teatralne i kina. Wieczory można spędzać w lokalnych pubach, barach i restauracjach, które są na bardzo wysokim poziomie. Bydgoszcz to nie jedyny ośrodek akademicki w województwie Kujawsko-Pomorskim. W pobliskim Toruniu studiuje rocznie ponad 25 tysięcy osób, a wśród mniejszych ośrodków znajdują się takie miasta jak Włocławek, Grudziądz, Tuchola oraz Świecie.

Na jakich uczelniach możesz studiować w Bydgoszczy i w kujawsko-pomorskim?

Uczelnie publiczne w Bydgoszczy i województwie kujawsko-pomorskim to szkoły wyższe, w których nauka na dziennych studiach: licencjackich, inżynierskich i magisterskich, prowadzona jest za darmo. Czesne zapłacimy za studia prowadzone niestacjonarnie – zaocznie i wieczorowo (np. za podyplomówki). Poza działalnością dydaktyczną każda z tych uczelni prowadzi działalność naukową, kulturalną, realizuje zadania związane ze sferą publiczną. Uczelnie publiczne, potocznie nazywane państwowymi, w większości są nadzorowane przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. Należą do nich: uczelnie akademickie, takie jak uniwersytety – Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy (bydgoska Filia Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu), Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, politechniki – Politechnika Bydgoska im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich, inne uczelnie akademickie w tym AWF-y, uniwersytety „przymiotnikowe” – techniczne, humanistyczne, uczelnie przyrodnicze i rolnicze, ekonomiczno-biznesowe (w Bydgoszczy brak tego typu uczelni), wyższe szkoły zawodowe (w tym PWSZ), takie jak Państwowa Akademia Nauk Stosowanych we Włocławku. Mamy także uczelnie państwowe (akademie i uniwersytety), podległe pod inne ministerstwa: (ASP) i inne uczelnie artystyczne – jak Akademia Muzyczna im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy (podlegające pod resort kultury), uczelnie medyczne (resort zdrowia), uczelnie wojskowe (podlegające MON). Poza uczelniami państwowymi mamy szkoły wyższe na prawach uczelni publicznych. W Polsce prowadzi je Kościół Katolicki lub inne organizacje wyznaniowe – w Bydgoszczy brak tego typu uczelni. Uczelnie niepubliczne w Bydgoszczy i województwie kujawsko-pomorskim to szkoły wyższe, gdzie co do zasady płacimy za studiowanie. Wszystkie kujawsko-pomorskie uczelnie prywatne to szkoły zawodowe, ukierunkowane na absolwentów szukających miejsc pracy w biznesie lub administracji publicznej. Najlepsze uczelnie prywatne z powodzeniem konkurują z uczelniami państwowymi, jeśli chodzi o poziom nauczania oraz realizowane projekty naukowe. Część z nich uzyskało status akademii (mają prawo prowadzenia studiów doktoranckich i przyznawania stopni naukowych) – w Bydgoszczy brak tego typu uczelni.

Gdzie na studia podyplomowe i MBA w Bydgoszczy i w kujawsko-pomorskim?

Sprawdź bydgoskie i kujawsko-pomorskie "podyplomówki" według swoich zainteresowań.

Studia podyplomowe w Bydgoszczy i w kujawsko-pomorskim

Oferta studiów podyplomowych w Bydgoszczy również jest bardzo atrakcyjna. Na taki format studiów decydują się bardzo często osoby, które pragną podnieść swoje kwalifikacje. Dzięki temu mogą liczyć na awans lub zmienić pracę na lepszą. Krótki czas realizacji programu studiów podyplomowych oraz możliwość studiowania w weekendy, to duży atut dla osób aktywnych zawodowo. Z oferty studiów na uczelniach prywatnych i państwowych mogą skorzystać osoby, które zdobyły minimum wyższe wykształcenie na licencjacie lub studiach inżynierskich. Przed rozpoczęciem aplikacji na studia, warto zapoznać się z regulaminami poszczególnych uczelni i kierunków. W ramach studiów podyplomowych w Bydgoszczy, absolwenci mogą skorzystać z bardzo szerokiej gamy programów. Dużą popularnością cieszą się kierunki techniczne, ekonomiczne oraz biznesowe. W ofercie znajdują się kierunki z zakresu kompetencji miękkich, coachingu, administracji i nauk humanistycznych. Ukończenie studiów podyplomowych w Bydgoszczy to szansa na awans zawodowy oraz przebranżowienie się, dlatego z oferty tej korzysta wiele osób każdego dnia. Studia takie nie kolidują z pracą zarobkową oraz z obowiązkami rodzinnymi, co jest ich bezsprzecznym atutem.

Rekrutacja na studia w Bydgoszczy i w kujawsko-pomorskim

Rekrutacja na studia to proces przyjmowania na kierunki studiów licencjackich, inżynierskich, magisterskich i podyplomowych. Prowadzona jest niemal zawsze on-line, w tzw. systemach IRK (czyli internetowej rekrutacji kandydatów). Różni się w zależności od tego, czy na dany kierunek mają wstęp osoby zaraz po maturze, czy też trzeba ukończyć wcześniej np. studia pierwszego stopnia. W pierwszym przypadku, na studiach bezpłatnych w Bydgoszczy i innych ośrodkach akademickich województwa kujawsko-pomorskiego, analizowane są wyniki egzaminu dojrzałości i to one decydują o przyjęciu na poszczególne kierunki. Taki system obowiązuje na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy (rekrutacja na studia licencjackie, inżynierskie, magisterskie, jednolite magisterskie na UKW), Politechnice Bydgoskiej im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich (rekrutacja na „bydgoskiej polibudzie”), Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy – bydgoskiej Filii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (rekrutacja na UMK – Filia Bydgoszcz), Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu (rekrutacja na studia licencjackie, inżynierskie, magisterskie, jednolite magisterskie na UMK). Przy studiach płatnych dostępnych w Bydgoszczy i województwie kujawsko-pomorskim, po maturze liczy się zwykle kolejność zapisów. Na studiach magisterskich uzupełniających, rekrutacja może odbywać się na podstawie analizy programu ukończonych studiów. Proces rekrutacji różni się też w zależności od tego, czy prowadzi ją uczelnia państwowa, czy prywatna. Na prywatnych uczelniach w Bydgoszczy i innych uczelniach województwa kujawsko-pomorskiego (#cta: Sprawdź aktualne rekrutacje na studia w Bydgoszczy), prowadzących płatne kierunki, zwykle obowiązuje zasada „kto pierwszy, ten lepszy”, czyli kolejność zapisów kandydatów. W przypadku niektórych kierunków studiów na uczelniach w województwie kujawsko-pomorskim mogą, zgodnie z prawem, być przeprowadzane egzaminy na studia. Ich zakres nie może pokrywać się z przedmiotami maturalnymi. Zwykle są to egzaminy na kierunki artystyczne – np. na Akademię Muzyczną im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy (rekrutacja na AMUZ Bydgoszcz). Na kierunkach plastycznych i architektonicznych może pojawić się tzw. analiza teczki kandydata (czyli wykonanych wcześniej prac plastycznych, np. rysunków, czy innych dzieł).
Opinie o studiach w Bydgoszczy i w kujawsko-pomorskim

Czy warto tutaj studiować - okiem studentów, absolwentów, pracodawców, ekspertów. Studia w Bydgoszczy i innych ośrodkach akademickich kujawsko-pomorskiego. Informacje o kierunkach studiów, opinie studentów o tym jak się studiuje w Bydgoszczy i w kujawsko-pomorskim. Możliwości pracy dla absolwentów uczelni.

Czy warto studiować w Bydgoszczy i w kujawsko-pomorskim?

Zbieranie jak największej ilości danych przed rekrutacją na bydgoskie i kujawsko-pomorskie studia, zwiększa prawdopodobieństwo udanego wyboru kierunku i uczelni. Niekiedy opisy kierunków studiów na stronach uczelnianych i w zewnętrznych źródłach bywają bardzo lakoniczne, formalne albo przeładowane propagandowymi treściami. Warto je skonfrontować z opiniami „żywych ludzi”, którzy w przystępny sposób, wiarygodnie odpowiadają na pytania: „Jak się studiuje”?, „Jaką pracę można dostać po konkretnych studiach”?, „Co jest fajnego, a co trudnego w danej ścieżce studiowania”? Najwięcej opinii o bydgoskich i kujawsko-pomorskich uczelniach znajdziemy w odniesieniu do najpopularniejszych – państwowych szkół wyższych. Możesz spodziewać się opinii o Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy (jak oceniane są studia na UKW), bydgoskiej filii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu – Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy (jak wyglądają studia na CM UMK), Politechnice Bydgoskiej im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich (co można sądzić o studiach na bydgoskiej „polibudzie”), Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy (jak wyglądają studia muzyczne na AMUZ w Bydgoszczy). Warto zapoznać się z opiniami o mniej znanych uczelniach w samej Bydgoszczy, a także w pozostałych ośrodkach akademickich, przede wszystkim w Toruniu (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu), Włocławku (Państwowa Akademia Nauk Stosowanych we Włocławku). Oczywiście ważne są opinie o samych kierunkach studiów, jak są prowadzone i oceniane w porównaniu z konkurencyjną ofertą. Warto poszukać opinii studentów z Bydgoszczy i Kujawsko-Pomorskiego (na naszym portalu w cyklu „Okiem studenta”), absolwentów (na Studia.pl seria „Zawód z pasją”), ekspertów edukacyjnych (na naszych stronach WWW – „Kierunki studiów w pytaniach i odpowiedziach”), dziennikarzy, przedstawicieli uczelni, wykładowców (format „Kierunek pod lupą”), naukowców (artykuły w dziale „Nauka”). Wreszcie – jakie opinie mają pracodawcy z Bydgoszczy i innych kujawsko-pomorskich firm, co mają do powiedzenia o możliwościach pracy dla absolwentów danego kierunku i uczelni oraz jak oceniają ich kwalifikacje? Jeśli autorem danej wypowiedzi jest konkretna osoba – można też nawiązać z nią kontakt, np. w social mediach i „dopytać” o to, co nas zainteresuje, pogłębić temat, a nawet umówić się na kontakt osobisty i udać się w uczelniane mury w Bydgoszczy, Toruniu, Włocławku.
Zobacz studia w Bydgoszczy i w kujawsko-pomorskim (film)

Praca po studiach w Bydgoszczy i w kujawsko-pomorskim

Rynek pracy w Bydgoszczy jest bardzo atrakcyjny dla studentów i absolwentów. W związku z tym jeszcze chętniej decydują się oni na rozpoczęcie edukacji na tutejszych uczelniach, a następnie pozostają na lokalnym rynku pracy. W Kujawsko-Pomorskim mogą oni skorzystać z ofert około 200 tysięcy firm lub zdecydować się na budowę własnej marki. Obecnie stopa bezrobocia w Bydgoszczy wynosi 3,6% i jest prawie dwukrotnie niższa niż średnia krajowa. To sprawia, że absolwenci nie powinni mieć problemu z wejściem na rynek pracy i znalezieniem atrakcyjnego zatrudnienia. Dodatkowo w pobliżu znajduje się duży ośrodek gospodarczy w Toruniu, gdzie bezrobocie oscyluje w granicach 4%, więc tamtejszy rynek też kusi absolwentów kujawsko-pomorskich uczelni. Stopa bezrobocia dla całego województwa to 8,4%, czyli trochę powyżej średniej krajowej. Pokazuje to, że zdecydowanie łatwiej będzie znaleźć pracę po ukończeniu renomowanej uczelni w Bydgoszczy lub w innej miejscowości. To sprawia, że na studiowanie w tym regionie decydują się nie tylko lokalni mieszkańcy, ale również przyjezdne osoby.

W samej Bydgoszczy znajduje się kilka dużych zakładów pracy. Najbardziej znany z nich to PESA, czyli producent taboru tramwajowego i kolejowego o międzynarodowej renomie. Inne duże i nowoczesne zakłady to Atos Poland Global Services Sp. z o. o., Frosta, Schumacher Packaging, czy też Oponeo.pl S.A. W pobliskim Toruniu swoje siedziby mają między innymi Toruńskie Zakłady Opatrunkowe S.A., Thyssenkrupp Materials Poland S.A., Krajowa Spółka Cukrowa, czy też Apator S.A. Ponadto w województwie znajdują się takie firmy jak Anwil i PSH Lewiatan we Włocławku, Zakłady Tłuszczowe Kruszwica, Grupa Polomarket, czy UMC Poland. W każdym z tych przedsiębiorstw niezbędni są wysokiej klasy specjaliści w zakresie zarządzania, informatyki, czy marketingu. To tylko kilka wybranych przykładów, rynek pracy w województwie kujawsko-pomorskim jest bardzo pozytywnie nastawiony na absolwentów, którzy się na nim pojawiają. Właśnie dlatego warto tu studiować.

Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję