Site logo

Studia transportowe i logistyczne (TSL)

Studia transportowe i logistyczne (TSL) - co warto wiedzieć?

Gdzie studiować kierunki transportowe i logistyczne?

Wszystkie studia na kierunkach transportowych i logistycznych?

Zobacz kierunki transportowe i logistyczne

Szukasz najlepszych studiów transportowych i logistycznych na uczelniach w Polsce? Sprawdź wszystkie kierunki, które możesz na nich studiować.

Znajdź studia transportowe i logistyczne w swoim mieście i województwie

Sprawdź, jakie studia transportowe i logistyczne możesz studiować we wszystkich regionach

Gdzie warto iść na TSL?

Wszystkie uczelnie i wydziały transportowe w całej Polsce

Czy warto studiować kierunki transportowe i logistyczne?

Poradniki dla przyszłych studentów kierunków TSL. Opinie studentów, absolwentów i pracodawców

Kierunki studiów. Jaki wybrać?
Redakcja Studia.pl

Żegluga śródlądowa

Żegluga śródlądowa to studia dostarczające wykwalifkowanych pracowników, którzy bez problemu znajdą pracę z racji zapotrzebowania na ich umiejętności i wiedzę. W zależności od uczelni, profil

Czytaj więcej »
Gdynia
Redakcja Studia.pl

Morze możliwości logistycznych. Pod lupą: logistyka na “uczelni Kwiatkowskiego” w Gdyni.

Najszybciej rozwijającą się dziedziną TSL (transport-spedycja-logistyka) jest transport morski. Już ponad 80% transportu towarów w handlu międzynarodowym odbywa się drogami wodnymi. Trójmiasto na tym zyskuje — jest jednym z największych europejskich węzłów logistycznych w Europie. Dlatego trudno o lepsze miejsce do zdobywania zawodu logistyka. Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni (WSAiB) przygotowuje do niego na siedmiu specjalnościach logistycznych.

Czytaj więcej »
Kierunki transportowe - program studiów, praca, zarobki (film)

Zobacz kierunek studiów w wideopigułce. Dowiesz się najważniejszych informacji: o czym są te studia, czego można się na nich nauczyć, przedmioty w planie zajęć, jakie trzeba mieć predyspozycje do kierunku, z czego można pisać pracę dyplomową, gdzie można znaleźć pracę po studiach. Przejrzyj dokładnie ofertę uczelni, które zachęcają do studiowania kierunków transportowych. Zapoznaj się z oferowanymi specjalnościami, szczegółowym programem zajęć, poznaj wykładowców oraz współpracę z potencjalnymi pracodawcami. Ten kierunek może nie tylko stworzyć możliwości budowania kariery, ale i rozwijania pasji oraz poszerzania horyzontów.

Czy warto studiować kierunki TSL?

Zastanawiasz się nad studiowaniem kierunków transportowych i logistycznych na uczelni prywatnej lub państwowej? Podpowiadamy, co warto o tym wiedzieć.

Studia TSL (transport-spedycja-logistyka)

Branża TSL zalicza się do jednego z najbardziej przyszłościowych sektorów biznesu. Transport i logistyka potrzebują zatem wysoko wykwalifikowanych pracowników na różne stanowiska, w tym menadżerów i specjalistów zarządzających procesami logistycznymi oraz inżynierów zajmujących się projektowaniem, produkcją i eksploatacją infrastruktury transportowej, logistycznej oraz pojazdów wykorzystywanych do przemieszczania pasażerów i przesyłek cargo (towarów). Wydawać się może, że nie ma nic prostszego od transportu osób i mienia z punktu A do punktu B. Ludzie robią to od tysięcy lat, począwszy od wynalezienia koła (a wcześniej sań z płozami do przesuwania ciężarów). Jednak postęp w doskonaleniu pojazdów, zagęszczanie się infrastruktury transportowej oraz warunki zewnętrzne (takie jak wzrost kosztów paliwa) napędzają popyt na ekspertów od planowania i realizacji nowoczesnej logistyki i transportu, czyli sprawnych, ekonomicznych, a ostatnimi czasy także ekologicznych działań i technologii TSL. Szukając kierunków kształcących dla potrzeb branży TSL zastanów się, który z obszarów jest dla Ciebie najbardziej interesujący:

  • udział w procesach logistycznych i transportowych (licz się z tym, że będziesz kształcić się w kierunkach i specjalnościach biznesowych, związanych z pracą działów logistyki i zaopatrzenia przedsiębiorstw oraz usługami spedycyjnymi i transportowymi),
  • projektowanie i budowa infrastruktury logistycznej i transportowej (wybierasz wtedy kierunki specjalności techniczne, powiązane z budownictwem),
  • tworzenie technologii i narzędzi informatycznych do automatyzacji i obsługi procesów logistycznych (zainteresuj się kierunkami i specjalnościami technicznymi powiązanymi z elektroniką, robotyką, mechatroniką lub studiami IT związanymi z programowaniem lub technologiami cyfrowymi),
  • projektowanie, budowa i serwisowanie pojazdów osobowych i ciężarowych – lądowych, latających i pływających (to kierunki i specjalności techniczne, zbliżone do mechaniki i budowy maszyn, oceanotechniki, inżynierii lotniczej),
  • obsługa pojazdów wymagających wysokich, specyficznych kwalifikacji – takich jak prowadzenie oraz lokalizowanie w przestrzeni samolotów i statków (szukaj wtedy kierunków technicznych i ścisłych, powiązanych z lotnictwem lub nawigacją).

Studia podyplomowe z transportu i logistyki w całej Polsce

Gdzie zdobywać wiedzę na studiach podyplomowych, kursach, szkoleniach - stacjonarnych i on-line?

Praca po kierunkach TSL

Zastanawiasz się, jakie perspektywy pracy po skończeniu kierunków transportowych i logistycznych na poznańskich i wielkopolskich uczelniach?

Zawód: Stewardessa

Lufthansa, Emirates, Lot, Air France, Wizz Air. To jedne z wielu linii lotniczych które co roku organizują castingi na stewardessę. Co należy zrobić i jakie spełnić wymagania by móc pracować w tym zawodzie?

Czytaj więcej »

Zawód: Kierowca

Kierowca to zawód wymagający odpowiedzialności i poświęcenia. W tej pracy można dużo zarobić, ale wymaga ciągłego podróżowania na dalekich trasach. Co w takim razie trzeba zrobić aby wykonywać ten zawód?

Czytaj więcej »

Zawód: Celnik

Funkcjonariusz Służby Celnej zajmuje się całkowitym procesem prawidłowego przebiegu odprawy celnej: przygotowuje dokumenty, kontroluje przewożony towar oraz dba o ogólne bezpieczeństwo transportu. Jeśli kiedykolwiek myślałeś o pracy w tym zawodzie sprawdź jakie warunki musisz spełnić.

Czytaj więcej »

Praca po studiach logistyczno-transportowych

Rozważanie możliwości zatrudnienia po ukończeniu studiów logistyczno-transportowych warto poprzedzić krótką analizą rynku pracy. Przede wszystkim można zauważyć, że sektor TSL (Transport, Spedycja, Logistyka) stale rośnie, co oznacza, że miejsc pracy będzie przybywać. W przypadku pracy po kierunkach związanych z produkcją środków transportu można starać się o pracę w takich branżach jak automotive (produkcja, sprzedaż u serwis samochodów), przemysł stoczniowy, lotniczy, kolejnictwo. Aby wzmocnić swoje szanse na rynku pracy, dobrze jest połączyć ostatnie lata studiów z wykonywaniem pierwszych wyzwań zawodowych.
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję