Site logo

Zawód: Stewardessa

Lufthansa, Emirates, Lot, Air France, Wizz Air. To jedne z wielu linii lotniczych które co roku organizują castingi na stewardessę. Co należy zrobić i jakie spełnić wymagania by móc pracować w tym zawodzie?

Kim jest stewardessa?

Warto zacząć od tego kim naprawdę jest stewardessa. Jest ona osobą odpowiedzialną za przygotowanie samolotu i udzielenie pomocy przy zajęciu miejsc. Podczas lotu dba o komfort i bezpieczeństwo pasażerów.

Jak zostać stewardessą?

Aby zostać stewardessą trzeba na bieżąco sprawdzać castingi linii lotniczych i przystąpić do rekrutacji, na której należy spełnić określone wymagania:

  • bardzo dobra znajomość min. języka angielskiego
  • aktualny paszport
  • niekaralność
  • dobry stan zdrowia
  • wykształcenie min. średnie
  • otwartość, pogodne usposobienie, odporność na stres
  • miły wygląd i aparycja
  • brak tatuaży czy widocznych blizn

Następnym krokiem jest złożenie aplikacji w firmie rekrutacyjnej lub bezpośrednio w liniach lotniczych.
Podanie musi zawierać: CV, list motywacyjny, zdjęcie paszportowe i zdjęcie sylwetki, certyfikaty zawodowe i językowe.

Podczas rozmowy rekrutacyjnej “Bardzo ważne jest zaprezentowanie siebie w jak najlepszym świetle. Pracodawca zwraca uwagę na sposób bycia, sposób wysławiania się, ocenia czy kandydatka nadaje się do tej odpowiedzialnej i pełnej wyrzeczeń pracy”- Joanna, stewardessa linii Ryan Air.

Po pozytywnym ukończeniu rozmowy kwalifikacyjnej odbywa się szkolenie, które trwa około 5 tygodni i najczęściej jest płatne.

Podczas kursu realizuje się zagadnienia dotyczące prawa lotniczego, procedur bezpieczeństwa, pierwszej pomocy, obsługi klientów. Dodatkowo kandydaci biorą udział w próbnych lotach.

Po szkoleniu odbywa się egzamin potwierdzający umiejętności.
Gdy zda się egzamin, stewardessa zostaje zatrudniona na okres próbny, który może trwać od 3 miesięcy do roku.

Ile zarabia stewardessa?

Dużym plusem tej pracy są zarobki. Stewardessa średnio zarabia od 3 do 4 tys. zł miesięcznie w zależności od linii lotniczych w jakich pracuje.

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Sprawdź inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Pomoc dla młodych przedsiębiorców

Przykłady przedsięwzięć, które się powiodły dzięki dofinansowaniu ze środków UE, wskazówki, jak napisać biznes plan, dziesięć kroków do samodzielnego złożenia wniosku o dotację i sześć

Czytaj więcej »

Zarządzanie turystyką i hotelarstwem

Absolwenci tego kierunku to kadra profesjonalnie zarządzająca instytucjami świadczącymi usługi turystyczne: hotelami, biurami podróży, ośrodkami wypoczynkowymi i szkoleniowymi, gospodarstwami agroturystycznymi i innymi podmiotami z tego

Czytaj więcej »
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję