Site logo

Zawód: Stewardessa

Lufthansa, Emirates, Lot, Air France, Wizz Air. To jedne z wielu linii lotniczych które co roku organizują castingi na stewardessę. Co należy zrobić i jakie spełnić wymagania by móc pracować w tym zawodzie?

Kim jest stewardessa?

Warto zacząć od tego kim naprawdę jest stewardessa. Jest ona osobą odpowiedzialną za przygotowanie samolotu i udzielenie pomocy przy zajęciu miejsc. Podczas lotu dba o komfort i bezpieczeństwo pasażerów.

Jak zostać stewardessą?

Aby zostać stewardessą trzeba na bieżąco sprawdzać castingi linii lotniczych i przystąpić do rekrutacji, na której należy spełnić określone wymagania:

  • bardzo dobra znajomość min. języka angielskiego
  • aktualny paszport
  • niekaralność
  • dobry stan zdrowia
  • wykształcenie min. średnie
  • otwartość, pogodne usposobienie, odporność na stres
  • miły wygląd i aparycja
  • brak tatuaży czy widocznych blizn

Następnym krokiem jest złożenie aplikacji w firmie rekrutacyjnej lub bezpośrednio w liniach lotniczych.
Podanie musi zawierać: CV, list motywacyjny, zdjęcie paszportowe i zdjęcie sylwetki, certyfikaty zawodowe i językowe.

Podczas rozmowy rekrutacyjnej “Bardzo ważne jest zaprezentowanie siebie w jak najlepszym świetle. Pracodawca zwraca uwagę na sposób bycia, sposób wysławiania się, ocenia czy kandydatka nadaje się do tej odpowiedzialnej i pełnej wyrzeczeń pracy”- Joanna, stewardessa linii Ryan Air.

Po pozytywnym ukończeniu rozmowy kwalifikacyjnej odbywa się szkolenie, które trwa około 5 tygodni i najczęściej jest płatne.

Podczas kursu realizuje się zagadnienia dotyczące prawa lotniczego, procedur bezpieczeństwa, pierwszej pomocy, obsługi klientów. Dodatkowo kandydaci biorą udział w próbnych lotach.

Po szkoleniu odbywa się egzamin potwierdzający umiejętności.
Gdy zda się egzamin, stewardessa zostaje zatrudniona na okres próbny, który może trwać od 3 miesięcy do roku.

Ile zarabia stewardessa?

Dużym plusem tej pracy są zarobki. Stewardessa średnio zarabia od 3 do 4 tys. zł miesięcznie w zależności od linii lotniczych w jakich pracuje.

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Sprawdź inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Studia przyszłości

Badania przeprowadzane w ostatnim czasie przez ekspertów wskazują, że najbardziej pomyślne perspektywy zatrudnienia posiadają absolwenci kierunków ścisłych i technicznych. To oni najszybciej po ukończeniu studiów

Czytaj więcej »
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję