Site logo

Studia w Lublinie

Wszystko o studiach w Lublinie

Kierunki studiów w Lublinie i w lubelskim

Znajdź dla siebie najciekawsze studia na uczelniach z Lublina i lubelskiego

List view

Co warto studiować w Lublinie i w lubelskim?

Sprawdź miejskie i regionalne kierunki i specjalności według swoich zainteresowań

Studia w Lublinie i w lubelskim

Studia w LublinieLublin to największy ośrodek akademicki we wschodniej Polsce. Na licznych uczelniach państwowych i prywatnych, studiuje rocznie około 70 tysięcy studentów, którzy mogą skorzystać z szerokiej oferty studiów licencjackich, inżynierskich, jednolitych magisterskich i studiów drugiego stopnia. Co roku tytuł absolwenta uzyskuje kilkanaście tysięcy studentów. Łącznie tutejsze uczelnie oferują ponad 200 różnych kierunków studiów, dzięki czemu każdy bez trudu wybierze idealną propozycję dla siebie. Oczywiście nie samą nauką człowiek żyje. Lublin to stolica gospodarcza regionu, a w całym województwie zarejestrowanych jest około 180 tysięcy pracodawców. To sprawia, że studenci lokalnych uczelni mogą płynnie, bez komplikacji, wejść na rynek pracy. To sprawia, że w Lublinie spotkacie nie tylko studentów z okolic, ale również z innych części kraju, a także liczne grono studentów zagranicznych. Stolica Lubelszczyzny to także ciekawe miejsce do życia i odpoczynku. Miasto znane jest z licznych terenów zielonych, w tym kilkunastu miejskich parków. Najbardziej znane z nich to Ogród Saski, Park Jana Pawła II, Park Ludowy, czy Park Bronowice. Tereny zielone zajmują około kilkunastu procent powierzchni tego miasta. Lublin posiada również atrakcyjne ścieżki rowerowe i piesze, które polubią fani aktywnego wypoczynku. Ponadto w mieście znajduje się bogata oferta kulturalna, w tym liczne kina studyjne i teatry. Fani historii mogą spędzać czas zwiedzając lokalne zabytki. W mieście nie można narzekać na brak dobrej jakości pubów, barów, restauracji i klubów, dzięki którym wieczorne i weekendowe życie studentów będzie bardziej urozmaicone. Województwo lubelskie pod kątem studiowania to nie tylko Lublin. Oferta studiów dostępna jest również w mniejszych ośrodkach, w takich miastach jak: Zamość, Chełm, Ryki, Dęblin, Biała Podlaska, Puławy, Józefów oraz Łuków, gdzie studiuje kilka lub kilkanaście tysięcy osób.

Uczelnie w Lublinie i w lubelskim

Uczelnie publiczne w Lublinie i na Lubelszczyźnie, to szkoły wyższe, w których nauka na dziennych studiach: licencjackich, inżynierskich i magisterskich, prowadzona jest za darmo. Czesne zapłacimy za studia prowadzone niestacjonarnie – zaocznie i wieczorowo (np. za podyplomówki). Poza działalnością dydaktyczną każda z tych uczelni prowadzi działalność naukową, kulturalną, realizuje zadania związane ze sferą publiczną.

Uczelnie publiczne, potocznie nazywane państwowymi, w większości są nadzorowane przez Ministerstwo Edukacji i Nauki, należą do nich: uczelnie akademickie, takie jak uniwersytety – Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, politechniki – jak Politechnika Lubelska, i inne uczelnie akademickie oraz AWF-y: na Lubelszczyźnie żadna z uczelni nie posiada statusu AWF-u, a także akademickie związane z naukami stosowanymi – na Lubelszczyźnie żadna z uczelni nie posiada statusu uczelni akademickiej związanej z naukami stosowanymi, uniwersytety „przymiotnikowe” – techniczne, pedagogiczne, przyrodnicze i rolnicze – jak Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie, ekonomiczno-biznesowe i wyższe szkoły zawodowe (w tym PWSZ) – Akademia Bialska Nauk Stosowanych im. Jana Pawła II, Akademia Zamojska, Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Chełmie.

Mamy także uczelnie państwowe (akademie i uniwersytety), podległe pod inne ministerstwa: (ASP) i inne uczelnie artystyczne (podlegające pod resort kultury), uczelnie medyczne (resort zdrowia) – Uniwersytet Medyczny w Lublinie, uczelnie wojskowe (podlegające MON) – Lotnicza Akademia Wojskowa.

Poza uczelniami państwowymi mamy uczelnie na prawach uczelni publicznych. W Polsce prowadzi je Kościół Katolicki lub inne organizacje wyznaniowe. Na Lubelszczyźnie działa jedna taka uczelnia: Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II w Lublinie.

Uczelnie niepubliczne w Lublinie i na Lubelszczyźnie, to szkoły wyższe, gdzie co do zasady płacimy za studiowanie. Wszystkie lubelskie szkoły prywatne to szkoły zawodowe, ukierunkowane na absolwentów szukających miejsca pracy w biznesie lub administracji publicznej. Najlepsze uczelnie prywatne, z powodzeniem konkurują z uczelniami państwowymi, jeśli chodzi o poziom nauczania oraz realizowane projekty naukowe. Cześć z nich uzyskało status akademii (mają prawo prowadzenia studiów doktoranckich i przyznawania tytułów naukowych). Na Lubelszczyźnie żadna z uczelni niepublicznych nie posiada statusu akademii.

Gdzie na studia podyplomowe i MBA w Lublinie i w lubelskim?

Sprawdź lublińskie i lubelskie "podyplomówki" według swoich zainteresowań

Studia podyplomowe w Lublinie i w lubelskim

Lublin i okoliczne miejscowości posiadają bardzo atrakcyjną ofertę studiów podyplomowych, które cieszą się rosnącą popularnością, na co wpływ mają rosnące wymogi rynku pracy. Ukończenie studiów podyplomowych w Lublinie może być bardzo dobrym wyborem pod kątem ewentualnego awansu w pracy lub przebranżowienia się. Studia podyplomowe w Lublinie trwają od 2 do 4 semestrów i prowadzone są w trybie niestacjonarnym. Zajęcia organizowane w wybrane weekendy, to bardzo duży atut dla osób, które na co dzień są aktywne zawodowo lub mają rodziny. Atrakcyjna oferta podyplomówek w Lublinie i okolicach sprawia, że decydują się na nie również osoby przyjezdne. Łącznie na tutejszych uczelniach absolwenci mogą skorzystać z oferty około 140 kierunków studiów podyplomowych. Wśród nich bardzo dużą popularnością cieszą się podyplomówki w zakresie pedagogiki, na które decydują się lubelscy nauczyciele, którzy chcą podnieść swoje kwalifikacje. Kolejne atrakcyjne kierunki związane są z administracją, dzięki czemu dokształcają się na nich pracownicy firm w Lublinie oraz samorządów lokalnych. Kierunki biznesowe jak zarządzanie, sprzedaż i marketing, dają duże możliwości w zakresie zdobycia nowych umiejętności i rozwoju na rynku pracy, w tym znalezienia lepiej płatnego stanowiska. Ukończenie studiów podyplomowych w województwie lubelskim jest cenione nie tylko w nim, ale również w innych miejscowościach, co otwiera przed absolwentami jeszcze więcej opcji.

Rekrutacja na studia w Lublinie i w lubelskim

Rekrutacja na studia, to proces przyjmowania na kierunki studiów licencjackich, inżynierskich, magisterskich i podyplomowych. Prowadzona jest niemal zawsze on-line, w tzw. systemach IRK (czyli internetowej rekrutacji studentów). Różni się w zależności od tego, czy na dany kierunek mają wstęp osoby zaraz po maturze, czy też trzeba ukończyć wcześniej np. studia pierwszego stopnia. W pierwszym przypadku, na studiach bezpłatnych w Lublinie i innych ośrodkach akademickich Lubelszczyzny, analizowane są wyniki egzaminu dojrzałości i to one decydują o przyjęciach na poszczególne kierunki. Taki system obowiązuje na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie (rekrutacja na studia licencjackie, inżynierskie, magisterskie, jednolite magisterskie na UMCS), Politechnice Lubelskiej (rekrutacja na „lubelskiej polibudzie”, rekrutacja na studia licencjackie, inżynierskie, magisterskie na PolLub), Uniwersytecie Medycznym w Lublinie (rekrutacja na studia licencjackie, magisterskie, jednolite magisterskie na UMLub), Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie (rekrutacja na UP Lublin), Lotniczej Akademii Wojskowej (rekrutacja na studia licencjackie, inżynierskie, magisterskie, jednolite magisterskie na LAW Dęblin). Przy studiach płatnych dostępnych w Lublinie i na Lubelszczyźnie, po maturze, liczy się zwykle kolejność zapisów. Na studiach magisterskich uzupełniających, rekrutacja może odbywać się na podstawie analizy programu ukończonych studiów. Proces rekrutacji różni się też w zależności od tego, czy prowadzi ją uczelnia państwowa, czy prywatna. Na prywatnych uczelniach w Lublinie i innych uczelniach na Lubelszczyźnie (#cta: Sprawdź aktualne rekrutacje na studia w Lublinie), prowadzących płatne kierunki, zwykle obowiązuje zasada „kto pierwszy, ten lepszy”, czyli kolejność zapisów kandydatów. W przypadku niektórych kierunków studiów na lubelskich uczelniach mogą, zgodnie z prawem, być przeprowadzane egzaminy na studia. Ich zakres nie może pokrywać się z przedmiotami maturalnymi. Zwykle są to egzaminy na kierunki artystyczne – np. na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie (rekrutacja na studia plastyczne na UMCS, rekrutacja na studia muzyczne na UMCS), sportowe, wojskowe w Lotniczej Akademii Wojskowej (rekrutacja na studia wojskowe na LAW Dęblin). Na kierunkach plastycznych i architektonicznych może pojawić się tzw. analiza teczki kandydata (czyli wykonanych wcześniej prac plastycznych, np. rysunków, czy innych dzieł).

Opinie o studiach w Lublinie i w lubelskim

Czy warto tutaj studiować - okiem studentów, absolwentów, pracodawców, ekspertów. Studia w Lublinie i innych ośrodkach akademickich województwa lubelskiego. Informacje o kierunkach studiów, opinie studentów o tym jak się studiuje w Lublinie i województwie lubelskim. Możliwości pracy dla absolwentów uczelni.

lubelskie
Joanna Domżał

Jak lubelskie uczelnie pomagają Ukrainie?

Politechnika Lubelska, Uniwersytet Medyczny w Lublinie, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie, Akademia Zamojska pomagają swoim

Czytaj więcej »

Czy warto studiować w Lublinie i w lubelskim?

Zbieranie jak największej ilości danych przed rekrutacją na lubelskie studia, zwiększa prawdopodobieństwo udanego wybrania kierunku i uczelni. Niekiedy opisy kierunków studiów, na stronach uczelnianych i w zewnętrznych źródłach, bywają bardzo lakoniczne, formalne albo przeładowane propagandowymi treściami. Warto je skonfrontować z opiniami „żywych ludzi”, którzy w przystępny sposób, wiarygodnie odpowiadają na pytania: „jak się studiuje”?, „jaką pracę można dostać po konkretnych studiach”?, „co jest fajnego, a co trudnego, w danej ścieżce studiowania”? Najwięcej opinii o lubelskich uczelniach znajdziemy w odniesieniu do najpopularniejszych – państwowych szkół wyższych. Możesz spodziewać się opinii o Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie (jak oceniane są studia na UMCS), Politechnice Lubelskiej (co można sądzić o studiach na Lubelskiej „polibudzie”?), Uniwersytecie Medycznym w Lublinie (jak się studiuje na UMLub), Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie (jak wyglądają studia na UP Lublin). Warto zapoznać się z opiniami o mniej znanych uczelniach w samym Lublinie, a także z uczelniami w pozostałych ośrodkach akademickich, przede wszystkim Dęblinie (Lotnicza Akademia Wojskowa), Białej Podlaskiej (Akademia Bialska Nauk Stosowanych im. Jana Pawła II), Zamościu (Akademia Zamojska), Chełmie (Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Chełmie).
Oczywiście ważne są opinie o samych kierunkach studiów, jak są prowadzone i oceniane w porównaniu z konkurencyjną ofertą. Warto poszukać opinii studentów z Lublina i Lubelszczyzny (na naszym portalu w cyklu „Okiem studenta”), absolwentów (na Studia.pl seria „Zawód z pasją”), ekspertów edukacyjnych (na naszych stronach WWW – „Kierunki studiów w pytaniach i odpowiedziach”), dziennikarzy, przedstawicieli uczelni, wykładowców (format „Kierunek pod lupą”), naukowców (artykuły w dziale „Nauka”). Wreszcie – jakie opinie mają pracodawcy z Lublina i innych lubelskich firm, co mają do powiedzenia o możliwościach pracy dla absolwentów danego kierunku i uczelni oraz jak oceniają ich kwalifikacje? Jeśli autorem danej wypowiedzi jest konkretna osoba – można też nawiązać z nią kontakt np. w social mediach i „dopytać” o to, co nas zainteresuje, pogłębić temat, a nawet umówić się na kontakt osobisty i udać się w uczelniane mury w Lublinie, Dęblinie, Zamościu, Chełmie.

Zobacz studia w Lublinie i w lubelskim (film)

Praca po studiach w Lublinie i w lubelskim

Rynek pracy - perspektywy zatrudnieniaRynek pracy w Lublinie i w całym województwie lubelskim jest bardzo atrakcyjny dla absolwentów i studentów. Tak jak wspominaliśmy, w regionie działa 180 tysięcy firm, w których jest zapotrzebowanie na wysokiej klasy specjalistów w różnych dziedzinach. Obecnie w Lublinie stopa bezrobocia wynosi 5,6% i jest trochę niższa od średniej krajowej, co może przyciągać do tego miasta osoby, które po studiach chcą od razu wejść na lokalny rynek pracy. Niestety bezrobocie w całym województwie szacuje się na 10,3%, czyli więcej niż średnia krajowa. Na szczęście w Lublinie jest ono na satysfakcjonującym poziomie, dlatego do tego miasta udają się studenci, absolwenci oraz inne osoby poszukujące atrakcyjnego zatrudnienia w swojej branży. Kto należy do grona największych firm i pracodawców w regionie? Wśród największych firm znajdują się: PGE Dystrybucja S.A., Grupa Azoty Zakłady Azotowe Puławy S.A., sieć sklepów Stokrotka, czy też kopalnia Lubelski Węgiel Bogdanka. Bardzo atrakcyjni pracodawcy to również producent mebli firma Black Red White, WSK PZL-Świdnik, Stanchem, Mastermedia, Perła Browary Lubelskie, SM Spomlek, Fabryka Cukierków Pszczółka Sp. z o. o., czy producent żywności Lubella. Bardzo ważnym sektorem lubelskiej gospodarki jest również rolnictwo i firmy, które są z nim związane. Pod kątem potencjału i możliwości, Lublin zdecydowanie wyróżnia się we wschodniej Polsce i jest dobrym miejscem do studiowania. Wpływ na to ma szeroka oferta studiów, bogata oferta spędzania wolnego czasu oraz atrakcyjny rynek pracy.
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję