Site logo

Prawo lotnicze z licencją pilota – Uczelnia Łazarskiego w Warszawie | Kierunek pod Lupą

Licencja frozen ATPL (A) umożliwia pracę jako pilot liniowych samolotów pasażerskich, takich jak Boeing 787 Dreamliner, Airbus A320 czy Boeing 737. Otrzymują ją absolwenci kierunku Aviation Law and Professional Pilot Licence na warszawskiej Uczelni Łazarskiego. Są także specjalistami od prawa lotniczego, dzięki czemu znajdą pracę także na ziemi, w firmach i instytucjach lotniczych.

Aviation Law and Professional Pilot Licence to elitarny, angielskojęzyczny kierunek studiów to kierunek studiów prowadzony przez Wydział Prawa i Administracji na Uczelni Łazarskiego w Warszawie. Na roku kształci się maksymalnie 8 osób, a czesne należy do jednych z największych w Polsce. Jednak uzyskane podczas kształcenia kwalifikacje pilota samolotów liniowych dają przygotowanie do świetnej, doskonale płatnej pracy na pokładzie samolotów na całym świecie. 

– Dla wszystkich pilotów, których znam, bycie pilotem nie jest po prostu pracą – opowiada Jakub Jagiełło, wykładowca i koordynator kierunku Aviation Law and Professional Pilot Licence. – To jest pasja. Ponieważ naprawdę kochamy to, co robimy. Dla mnie latanie symbolizuje wolność i szczęście – dodaje Jagiełło.

Praca jako pilot samolotów liniowych

Zawód pilota samolotów liniowych wiąże się z olbrzymią odpowiedzialnością, wielkim prestiżem i owianymi legendami zarobkami. Pilot LOT podaje, że kapitan Dreamlinera zarobi ponad 18 tys. zł, kapitan mniejszego Boeinga 737 – prawie 17 tys. zł, a pierwszy oficer – 11 tys. zł brutto miesięcznie. Jednak zagraniczne linie lotnicze płacą pilotom nawet 50-70 tys. zł miesięcznie. Zajmowane na pokładzie stanowisko zależy od posiadanej licencji lotniczej.

Absolwenci dysponują „zamrożoną” licencją pilota ATPL (A) – Airline Transport Pilot License frozen. Dzięki niej mogą pracować jako drugi pilot w samolotach liniowych (pasażerskich i transportowych). Po wylataniu 500 godzin na certyfikowanym samolocie w załodze wieloosobowej następuje „odmrożenie” licencji pilota i absolwent „Łazarskiego” może być kapitanem samolotu liniowego.

– Posiadając licencję ATPL, będziesz mieć początkowo możliwość latania jako pierwszy oficer w takich dużych samolotach komercyjnych jak np. Boeing 787 Dreamliner, Airbus A320 czy Boeing 737 – opowiada Tomasz Balcerzak, wykładowca kierunku Aviation Law and Professional Pilot Licence. 

Oprócz pięknych widoków z okna oraz dobrych zarobków masz także możliwość pracy w środowisku bardzo zróżnicowanym kulturowo oraz podróżowania po całym świecie – opowiada Jakub Jagiełło. – Uczelnia Łazarskiego to międzynarodowa społeczność akademicka wywodząca się z ponad 50 krajów, co oznacza, że możesz nawiązać fajne znajomości z ludźmi z całego świata – dodaje Jagiełło.

Nie mniej ważna jest możliwość pracy w branży lotniczej „na ziemi”, np. po zakończeniu kariery na pokładzie samolotu lub w przypadkach losowych.  – Życie potrafi pisać bardzo różne, nieprzewidywalne scenariusze. Czasami piloci są zmuszeni do rezygnacji z zawodu swoich marzeń na przykład ze względów zdrowotnych. I każdy pilot w takiej sytuacji powinien mieć plan B. Osobiście rekomenduję zdobycie dyplomu z prawa lotniczego na Uczelni Łazarskiego, dzięki któremu zdobywasz możliwość pracy w instytucjach lotnictwa cywilnego, a także innych lotniczych instytucjach lub prywatnych firmach – dodaje Tomasz Balcerzak.

Chcesz zostać pilotem?

Jeśli marzysz o pracy pilota lub w obsłudze lotów koniecznie sprawdź kierunek Aviation Law and Professional Pilot Licence na Uczelni Łazarskiego w Warszawie

Jak wyglądają studia lotniczo-prawnicze na „Uczelni Łazarskiego”?

– Prawo lotnicze z pilotażem to pierwszy, wyjątkowy kierunek studiów łączący profesjonalne szkolenie pilotów ze znajomością prawa lotniczego – opowiada Vladyslav Topychkanov koordynator kierunku Aviation Law and Professional Pilot Licence na Uczelni Łazarskiego.

To kierunek licencjacki, gdzie kształcenie trwa 3 lata. Zajęcia w całości prowadzone są w języku angielskim. Wykładowcy mają indywidualne podejście do każdego studenta, między innymi dzięki zajęciom w małych grupach.

– Uczelnia Łazarskiego w Warszawie już od pierwszego roku studiów zapewnia praktyki – opowiada Odbywają się one w Goldwings Flight Academy, profesjonalnym ośrodku szkolenia pilotów – dodaje Topychkanov.

Studia na tym kierunku umożliwiają studentom zdobycie umiejętności niezbędnych do wykonywania zawodu pilota lub pracy w organach i instytucjach lotnictwa cywilnego. Na kierunku Aviation Law and Professional Pilot Licence studenci uczą się teorii oraz praktyki niezbędnej do uzyskania licencji pilota samolotowego ATPL (A). Program zajęć skonstruowany jest w taki sposób, aby nauczyć studentów prawnych aspektów lotnictwa cywilnego w Unii Europejskiej i na świecie. 

Oprócz praktycznej umiejętności odbywania lotów podczas zajęć studenci nauczą się także:

  • procedur kontroli ruchu lotniczego, 
  • ogólnej wiedzy o samolocie, 
  • meteorologii, 
  • planowania, wykonywania i monitorowania lotu, 
  • nawigacji, 
  • procedur operacyjnych, 
  • łączności,
  • zasad lotu.

Szkolenie praktyczne do licencji pilota

– Na kierunku Aviation Law and Professional Pilot Licence szkolimy naszych studentów na najnowszych symulatorach – opowiada Borysław Kubiak, instruktor Goldwing Flight Academy. – Posiadamy symulatory takie jak Airbus A320 oraz Diamond DA-42, które zostały stworzone z myślą o wstępnym szkoleniu dla studentów – dodaje Borysław Kubiak.

Po odbyciu szkolenia na symulatorach studenci przesiadają się do prawdziwych maszyn. Do szkolenia podstawowego uczelnia dysponuje najbardziej popularnymi na świecie samolotami szkolnymi takimi jak CESNA (172 SP-IDA, 152 SP-KEF, 172 SP-IDA), PIPER (Arrow V SP-KBY, Seneca III SP-CSL) oraz DIAMOND (DA-42 SP-TRL). Loty realizowane są na lotnisku Warszawa-Babice, położonym na w dzielnicy Bemowo.

Należy pamiętać, że każdy kandydat na studia lotniczo-prawnicze w Uczelni Łazarskiego musi posiadać doskonały stan zdrowia. Do uzyskania licencji pilota ATPL (A) potrzebne są badania lotniczo-lekarskie klasy I. Zawierają m.in. EKG, audiogram, tympanometrię, spirometrię oraz badania okulistyczne, laryngologiczne, neurologiczne i psychologiczne.

Chcesz zostać pilotem?

Jeśli marzysz o pracy pilota lub w obsłudze lotów koniecznie sprawdź kierunek Aviation Law and Professional Pilot Licence na Uczelni Łazarskiego w Warszawie

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Sprawdź inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję