Site logo

Studiuj Chemię na Wydziale Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego

Na studiach I stopnia na kierunku Chemia masz możliwość wyboru jednej z sześciu oferowanych specjalności zgodnie z Twoimi zainteresowaniami oraz planami na przyszłość.

Specjalności na studiach I stopnia: • CHEMIA BIOLOGICZNA • CHEMIA MATERIAŁÓW • CHEMIA MEDYCZNA • CHEMIA OGÓLNA • CHEMIA ŚRODOWISKA • INFORMATYKA CHEMICZNA

Na studiach II stopnia w ramach kierunku chemia oferujemy jeszcze więcej specjalności, po to abyś mógł stać się specjalistą w wybranej przez siebie dziedzinie.

Specjalności na studiach II stopnia: • ANALITYKA INSTRUMENTALNA • CHEMIA BIOLOGICZNA • CHEMIA FIZYCZNA • CHEMIA MATERIAŁÓW • CHEMIA MEDYCZNA • CHEMIA NIEORGANICZNA I KATALIZA • CHEMIA OBLICZENIWA • CHEMIA ORGANICZNA • CHEMIA ŚRODOWISKA • INFORMATYKA CHEMICZNA I CHEMOMETRIA

Przeczytaj, jak studia chemiczne na Wydziale Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego mogą wpłynąć na Twoje życie. O swoich doświadczeniach opowiada dr hab. Marcin Stępień, absolwent, a obecnie najmłodszy samodzielny pracownik nauki na Wydziale Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego. Prowadzi badania poświęcone syntezie związków aromatycznych o nietypowej strukturze i właściwościach.

Co mi dało studiowanie na Wydziale Chemii UWr?

Mój związek z Wydziałem Chemii rozpoczął się jeszcze w trakcie nauki w liceum, dzięki zajęciom laboratoryjnym oferowanym uczniom szkół średnich. Pozytywne doświadczenia z tamtego okresu miały niewątpliwie wpływ na moją decyzję o podjęciu studiów chemicznych. Wydział zaproponował mi indywidualną organizację zajęć, dzięki której mogłem zaliczyć przepisowe kursy w ciągu czterech lat. Taki tok studiów miał wówczas charakter eksperymentu i byłby trudny do realizacji bez życzliwego wsparcia wielu pracowników Wydziału. Kluczowym momentem moich studiów było rozpoczęcie pracy badawczej w zespole prof. L. Latosa-Grażyńskiego, który zapewnił mi możliwość szybkiego rozwoju naukowego.

Mimo że moje doświadczenia z okresu studiów nie są może do końca typowe, stanowią dobrą ilustrację wielu pozytywnych aspektów działalności dydaktycznej i naukowej Wydziału. Mam tu na myśli zróżnicowaną ofertę dydaktyczną, dostępność specjalistów z różnych dziedzin i możliwość interakcji z pracownikami w ramach indywidualnych konsultacji i współpracy naukowej. Indywidualna praca ze studentem jest niewątpliwie najlepszą możliwą formą kształcenia, która jednak w bieżących realiach wciąż pozostaje rzadko spotykanym luksusem. W połączeniu możliwością elastycznego planowania zajęć, wynikającą obecnie z programu studiów, ścisła współpraca z pracownikami Wydziału daje studentom duże możliwości świadomego kształtowania swojego rozwoju naukowego.
 
Wydział Chemii UWr jest jednym z czołowych ośrodków badawczych w Polsce, a także jednym z wyróżniających się wydziałów Uniwersytetu. Jego siłą jest zróżnicowana tematyka badawcza, obejmująca prawie wszystkie istotne działy współczesnej chemii. Zróżnicowanie to przekłada się na sukcesy naukowe w takich dziedzinach jak chemia koordynacyjna, kataliza, synteza organiczna czy szeroko rozumiana chemia biomedyczna. Osiągnięcia te wykraczają poza klasyczne działy chemii, obejmując również badania spektroskopowe i teoretyczne. Wydział posiada bogatą bazę aparaturową, którą ciągle rozbudowuje, a która umożliwia prowadzenie badań na światowym poziomie. Pracownicy i doktoranci Wydziału dobrze wykorzystują te możliwości, publikując wysoko cytowane prace w najlepszych czasopismach chemicznych. Warto podkreślić, że współautorami tych prac nierzadko są również studenci.

Studia chemiczne nie należą do najłatwiejszych, gdyż wymagają nie tylko ścisłego myślenia, ale także dość dobrej pamięci i pewnych zdolności manualnych. Szczęśliwie, aby zostać dobrym chemikiem, nie trzeba się urodzić ze wszystkimi możliwymi talentami: początkowe trudności daje się zazwyczaj pokonać entuzjazmem i systematycznością. Za cenę poświęconego czasu i wysiłku otrzymuje się szereg umiejętności, również takich, które są przydatne w zawodach niezwiązanych z chemią.
 
Studia chemiczne rozwijają kreatywność, uczą wytrwałości w dążeniu do celu i odpowiedzialności za podejmowane działania. Kształcą umiejętność pracy w zespole i uczą dobrej organizacji czasu. 

Doświadczenie nabywane w trakcie studiów na Wydziale obejmuje nie tylko pracę laboratoryjną, ale także swobodny kontakt z anglojęzyczną literaturą fachową, zaawansowaną aparaturą badawczą i wyspecjalizowanym oprogramowaniem. Czas na studiach chemicznych można spędzić bardzo owocnie – zależy to głównie od chęci studiującego.

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Sprawdź inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Informatyka łatwiej niż myślisz

Początkujący informatyk zarabia 4000-5000 złotych, a po kilku latach może liczyć na płacę rzędu kilkunastu tysięcy złotych. Warto więc czasami przekwalifikować się albo zmienić kierunek

Czytaj więcej »

Praktyczna Politologia? To możliwe

SPECJALIŚCI NA START! Jedną ze specjalności studiów na politologii w PWSZ w Pile jest ADMINISTRACJA EUROPEJSKA. Kształcenie na niej obejmuje m.in. tworzenie projektów unijnych, interpretację

Czytaj więcej »
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję