Site logo

Prawo - kierunek studiów

Prawo na skróty

Gdzie studiować prawo?

Wszystkie studia na kierunku prawo w Polsce

List view

Znajdź kierunek prawo w swoim mieście i województwie

Sprawdź, jakie studia z prawa możesz studiować we wszystkich regionach

Poradniki dla przyszłych studentów prawa

Opinie studentów, absolwentów i pracodawców

pracownik NFZ z tabletem, uśmiecha się do obiektywu, w tle kilku jej kolegów przy stole
Jakie studia?
Olek Anikowski

Zawód: pracownik NFZ

Co to jest zawód pracownik NFZ — co musisz wiedzieć. Na czym polega ta praca w branży urzędnik administracji publicznej? Jak zdobyć kwalifikacje i uprawnienia

Czytaj więcej »

Czy warto studiować prawo?

Zastanawiasz się nad studiowaniem kierunku prawo uczelni prywatnej lub państwowej? Podpowiadamy, co warto o tym wiedzieć.

Kierunek prawo w pigułce

Co warto wiedzieć o kierunku prawo? Jeśli wahasz się, czy studiowanie prawa ma sens, to poniższe informacje będą dla Ciebie bardzo interesujące. Zanim przystąpisz do rekrutacji na studia prawnicze – dowiedz się więcej o tym kierunku. Na pewno interesuje Cię program studiowania, co takiego będzie działo się na zajęciach. Tak naprawdę wiele zależy od uczelni, które prowadzą studia w zakresie prawa. Jednak w każdym przypadku będą one wiązały się z określonym profilem. Studia prawnicze stwarzają możliwość poznania systemu norm prawnych w danym porządku prawnym. Do gałęzi prawa zalicza się prawo cywilne, konstytucyjne, karne, administracyjne czy prawo pracy. Podczas wykładów, ćwiczeń i laboratoriów poznasz takie obszary kompetencji, wiedzy i umiejętności, jak wychowanie fizyczne, język angielski prawniczy, prawoznawstwo, historia prawa, informatyka prawnicza, świetne orientowanie się w historii systemów prawnych, poznanie przepisów prawnych obowiązujących w polsce, uzyskanie orientacji w prawie międzynarodowym, stosowanie przepisów prawa i prowadzenie korespondencji prawniczej, poznanie procesów stosowanych w różnych instytucjach państwowych. Studia prawnicze trwają pięć lat i mają charakter jednolity, co oznacza, że ich absolwenci otrzymują tytuł magistra. Po aplikacji trwającej trzy lata można wykonywać jeden z zawodów prawniczych. Przejrzyj dokładnie ofertę uczelni, które zachęcają do studiowania prawa. Zapoznaj się z oferowanymi specjalnościami, szczegółowym programem zajęć, poznaj wykładowców oraz współpracę z potencjalnymi pracodawcami. Ten kierunek może nie tylko stworzyć możliwości budowania kariery, ale i rozwijania pasji oraz poszerzania horyzontów.

Studia podyplomowe z kierunku prawo

Szukasz innych studiów prawniczych? Gdzie w zdobywać wiedzę na studiach podyplomowych, kursach, szkoleniach stacjonarnych i on-line?

Możliwości zawodowe po kierunku prawo

Jak będzie wyglądała Twoja przyszłość po studiach prawniczych? Na pewno warto brać pod uwagę możliwości rozwoju po ich ukończeniu. Zastanów się, czy charakter pracy dla absolwentów kierunku studiów o administracji i prawie zgodny jest z Twoimi predyspozycjami, charakterem i upodobaniami. Po tym kierunku studiów możesz brać pod uwagę budowanie swoich ścieżek kariery w firmach i instytucjach publicznych, poprzez zdobywanie wybranej aplikacji prawniczej, doktoryzowanie się, pracę w instytucjach rządowych, budowanie kariery politycznej, pracę w organizacjach pozarządowych. Możesz też założyć własną działalność gospodarczą. Kompetencje wyniesione ze studiów pomogą w prowadzeniu własnego biznesu. Masz szansę na sukces zarówno w branży bezpośrednio związanej z kierunkiem prawo, jak i w innych sektorach gospodarki. Wykorzystasz wtedy kompetencje miękkie i doświadczenia związane z pracą w kołach naukowych, zdobyte podczas praktyk studenckich oraz w programach stażowych. Oczywiście jakość studiów to nie wszystko. O sukcesie zawodowym po ukończeniu studiów prawniczych będą decydowały także Twoje predyspozycje do tego kierunku studiów i do pracy po ich ukończeniu, takie jak: świetna pamięć, bystry umysł, logiczne myślenie, uczciwość, determinacja, wnikliwość. Na pewno pomoże w wyborze dalszej drogi zawodowej profilowanie zainteresowań podczas wyboru seminarium dyplomowego oraz tematu pracy dyplomowej. Możesz zagłębiać się w szczegółowe obszary prawa i tworzyć prace dyplomowe na tematy takie jak: koncepcje sądu konstytucyjnego, zasada równości w orzecznictwie Trybunału Konstytucyjnego, nieważność czynności prawnej, koncepcja zasad prawa w prawie europejskim.

Zobacz inne kierunki prawnicze

Szukasz innych studiów prawniczych lub administracyjnych? Sprawdź wszystkie kierunki studiowania w obszarze prawa i administracji.

Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję