Site logo

Studia graficzne w Białymstoku

Studia graficzne Białystok

Gdzie na studia graficzne w Białymstoku?

Wszystkie studia z kierunku grafika, artystyczna, użytkowa, komputerowa, fotografia w Białymstoku i na Podlasiu

List view

Opinie o studiach graficznych

Poradniki dla przyszłych studentów kierunku kierunki grafika, artystyczna, użytkowa, komputerowa, fotografia w Białymstoku i na Podlasiu. Kierunki graficzne okiem ekspertów, studentów, absolwentów i pracodawców.

webmaster - warsztat pracy
Graficzne
Redakcja Studia.pl

Zawód: Webmaster

Webmaster to specjalista, który na zlecenie klienta projektuje, planuje, koduje, rysuje i następnie aktualizuje oraz dokonuje setek tysięcy drobniejszych i większych poprawek. Brzmi zawile? Boisz

Czytaj więcej »

Zobacz inne studia z kultury i sztuki w Białymstoku

Szukasz innych studiów artystycznych i kulturoznawczych? Sprawdź wszystkie kierunki studiowania związane z kulturą i sztuką.

Kierunek grafika - program studiów, praca, zarobki (film)

Zobacz kierunek studiów w wideopigułce. Dowiesz się najważniejszych informacji: o czym są te studia, czego można się na nich nauczyć, przedmioty w planie zajęć, jakie trzeba mieć predyspozycje do kierunku, z czego można pisać pracę dyplomową, gdzie można znaleźć pracę po studiach. Przejrzyj dokładnie ofertę uczelni, które zachęcają do studiowania kierunków graficznych. Zapoznaj się z oferowanymi specjalnościami, szczegółowym programem zajęć, poznaj wykładowców oraz współpracę z potencjalnymi pracodawcami. Ten kierunek może nie tylko stworzyć możliwości budowania kariery, ale i rozwijania pasji oraz poszerzania horyzontów.

Czy warto iść na studia graficzne w Białymstoku i na Podlasiu?

Zastanawiasz się nad studiowaniem kierunku kierunki grafika, artystyczna, użytkowa, komputerowa, fotografia na uczelni prywatnej lub państwowej? Podpowiadamy, co warto o tym wiedzieć.

Studia graficzne w pigułce

Co warto wiedzieć o studiach z grafiki? Jeśli wahasz się, czy ma sens studiowanie jednego z kierunków związanych z grafiką – artystyczną, warsztatową, komputerową, interaktywną, sztuką mediów, fotografią, nowymi mediami – to poniższe informacje będą dla Ciebie bardzo interesujące. Zanim przystąpisz do rekrutacji na studia graficzne – dowiedz się o nich więcej. Sprawdź, co to są studia graficzne, jakie dają możliwości studiowania i pracy dla absolwentów. Kierunki związane ze studiami graficznymi, dostępne są na studiach licencjackich (3 lata), inżynierskich (3,5 roku) oraz na magisterskich studiach uzupełniających (2 lata), niektóre uczelnie proponują kierunek grafika w trybie jednolitych studiów magisterskich (5 lat). Grafika jest jednym z działów sztuk plastycznych. Grafika z definicji to różne techniki pozwalające na stworzenie, czy też powielanie rysunku, pracy plastycznej na papierze lub innym materiale, czy też cyfrowo. Na pewno interesuje Cię, jakie kierunki i specjalności z zakresu studiów graficznych masz do wyboru. Grafika może spełniać różne funkcje i dlatego została podzielona na tzw. grafikę artystyczną (warsztatową) i grafikę użytkową (stosowaną). Ta pierwsza charakteryzuje się tym, że cały proces twórczy od projektu przez wykonanie matrycy do wykonania rycin, jest oryginalnym dziełem artysty. Grafika użytkowa związana jest z rynkiem wydawniczym i reklamą Dotyczy np. tworzenia plakatów, ilustracji, gazet, znaczków pocztowych, banknotów itp. Specyficzną częścią studiów graficznych jest fotografia, gdzie zarejestrowany raz obraz także może być przetwarzany artystycznie, komercyjnie i powielany w dowolnej liczbie kopii.

Grafika: Grafika, w znaczeniu tradycyjnym, jest techniką plastyczną, która obejmuje twórczość cechującą się możliwością łatwego powielania, przy użyciu stworzonej przez artystę formy. W muzeach z pewnością wielokrotnie spotkaliście się z akwafortami, miedziorytami, linorytami i drzeworytami. Tradycyjne techniki graficzne nie są martwe, pomimo tego obok nich wyrosła na końcu ostatniego stulecia olbrzymia gałąź sztuk plastycznych, w postaci grafiki komputerowej. Nie wymaga ona materialnej formy przeznaczonej do powielania, choć można pewnie powiedzieć, że jej funkcje pełni cyfrowy plik. Jak wygląda studiowanie grafiki? To niezwykle ciekawe studia, łączące przeszłość i tradycję z nowoczesnością. Życie studenta grafiki nie jest wcale takie kolorowe, jak mogłoby się wydawać. W czasie studiów musi on sporządzić setki projektów, które podlegają surowej ocenie. Poznaje historyczne uwarunkowania swojego zawodu oraz tradycyjne techniki graficzne. Swoje umiejętności doskonali w pracowniach komputerowych, przy użyciu najnowszych programów, obecnych w największych studiach grafiki komputerowej na świecie. W czasie studiów będziesz stykać się z takimi tradycyjnymi formami grafiki, jak druk wypukły (cynkoryt, drzeworyt, frottage, gipsoryt, korkoryt, kredoryt, linoryt, metaloryt, ołowioryt), druk wklęsły (akwaforta, akwatinta, autolitografia, cerografia, fluoroforta, heliograwiura, kamienioryt, mezzotinta, miedzioryt, miedzioryt punktowy, miękki werniks, odprysk, staloryt, sucha igła, twardy werniks), druk płaski (algrafia, chromolitografia, cynkografia, fotolitografia, litografia, oddruk, ossa-sepia), druk sitowy ((serigrafia), inne techniki graficzne (ceratoryt, cliche verre, kolograf, monotypia, odbitka na cieście, światłodruk, ziarnoryt). Będziesz też poznawać grafikę użytkową i sztukę projektowania prac plastycznych i wizualnych do zastosowania w biznesie, mediach i wzornictwie przemysłowym, m.in. tworzenia reklam, animacji, opakowań. Podczas wykładów, ćwiczeń i warsztatów będziesz zgłębiać także takie przedmioty jak: malarstwo, rzeźba, rysunek, ilustracja, plener rysunkowo-malarski, historia sztuki, grafika warsztatowa, fotografia, projektowanie graficzne, multimedia, grafika cyfrowa. Jakie trzeba mieć kwalifikacje do studiowania grafiki? Studia graficzne to ciekawa droga dla wszystkich osób zdradzających talent plastyczny oraz zainteresowanie nowoczesnymi technikami informatycznymi. Aby dobrze przygotować się do rekrutacji, musisz koniecznie zapoznać się z warunkami ogłoszonymi przez komisję kwalifikacyjną na wybranej przez Ciebie uczelni. Bardzo często warunkiem przyjęcia na studia jest zdanie egzaminu praktycznego, ocena prac kandydata (tzw. teczka) i rozmowa kwalifikacyjna.

Grafika komputerowa: Grafika komputerowa to nowoczesny kierunek studiów, który związany jest z tworzeniem grafik, animacji oraz obróbką graficzną materiałów wideo przy wykorzystaniu narzędzi informatycznych. Ten kierunek wyodrębnił się ze studiów graficznych w odpowiedzi na zapotrzebowanie rynku pracy. W dobie szybkiego rozwoju i upowszechniania się technologii informatycznych istnieje wyraźna potrzeba kształcenia fachowców o szczególnie wysokich kwalifikacjach. Chodzi o współczesnego grafika – projektanta, który połączy wiedzę i kreatywność artystyczną z umiejętnością posługiwania się nowoczesnym i potężnym narzędziem, jakim jest komputer z bogatym oprzyrządowaniem i oprogramowaniem. Grafika komputerowa łączy twórczość artystyczną, kreatywność, tworzenie wizji i jej zamianę w obraz z praktycznymi umiejętnościami obsługi komputerowych programów i aplikacji graficznych, obsługę specjalistycznego sprzętu komputerowego, jak konsole do edycji zdjęć i wideo, tablety graficzne, interaktywne ekrany piórkowe. Na grafice komputerowej student będzie miał możliwość zaznajomienia się z głównymi dziedzinami projektowania graficznego i kreacji artystycznej a także projektowania komputerowego przy użyciu takich programów jak: CorelDRAW, Adobe Photoshop, QuarkXPress, InDesign, Flash, 3D Studio Max, ArchiCAD. Poznasz także programy do edycji wideo, takie jak Corel Video Studio, Adobe Premiere, Final Cut, DaVinci Resolve, HitFilm Express, Avid Media Composer, Sony Vegas, After Effects, Edius. Kształcenie zawodowe często uzupełnione jest blokiem przedmiotów ogólnoplastycznych (rysunek, malarstwo, rzeźba, grafika warsztatowa, kompozycja) i humanistycznych (historia sztuki, estetyka, filozofia, psychologia reklamy). Osoba planująca rozpocząć studia kierunku grafika komputerowa, powinna posiadać twórczy umysł, umiejętność zestawiania kolorów, wyczucie kompozycji oraz umiejętność biegłego posługiwania się komputerem.

Grafika warsztatowa: Student kierunku grafika warsztatowa uzyska podczas studiów ogólną wiedzę dotyczącą tworzenia dzieła graficznego. Pozna również podstawowe zagadnienia dotyczące technologii i warsztatu graficznego, a także obsługi graficznych programów komputerowych. Posiądzie podstawową wiedzę dotyczącą ogólnych założeń konstruowania komunikatu wizualnego oraz dotyczącą prezentowania i wystawiania zarówno dzieła jak i projektu graficznego. Uzyskana wiedza umożliwi słuchaczowi łączenie osiągnięć zdobytych na różnych polach kreacji graficznej oraz innych dyscyplin sztuki. Niektóre przedmioty na kierunku grafika warsztatowa filozofia, historia sztuki, psychofizjologia widzenia, rysunek, malarstwo, historia grafiki, anatomia.

Projektowanie graficzne: Projektant grafiki wykonuje pracę przy użyciu komputera i specjalistycznych aplikacji. Ten kierunek studiów jest idealny dla osób, które są uzdolnione plastycznie oraz szybko przyswajają umiejętności komputerowe. Potrzebna jest też wszechstronność i orientacja w różnych dziedzinach twórczości wizualnej – grafice, malarstwie, projektowaniu przemysłowym, animacji filmowej. Zawód ten jest związany z wszelką formą prezentacji i informacji wizualnej, z opracowywaniem logo, ilustracji, typografii, kaligrafii czy opakowań. W trakcie studiów będziesz zdobywać wiedzę i umiejętności uczestnicząc w takich zajęciach, jak teoria i historia reklamy, grafika i fotografia, historia sztuki, historia grafiki, doktryny artystyczne, aktualia sztuki, anatomia plastyczna, psychofizjologia widzenia, fotografia, rysunek, malarstwo, podstawy grafiki warsztatowej, projektowanie graficzne i technika edytorska, liternictwo i typografia, grafika multimedialna.

Grafika interaktywna, sztuka mediów, multimedia, nowe media, intermedia: Studia na tym kierunku kładą główny nacisk na wykształcenie absolwenta świadomego roli współczesnych mediów audiowizualnych, elektronicznych, przystosowanego do funkcjonowania w obszarze działań związanych z ich autorskim i użytkowym wykorzystaniem. Przygotowują do samodzielnego uprawiania twórczości artystycznej oraz do rozwijania refleksji nad współczesną sztuką. Łączą w sobie elementy sztuk pięknych oraz współczesne wątki medialne. Zdecydowanie są to studia dla osób, które mogą pochwalić się wieloma talentami i różnymi zainteresowaniami. Kierunek ten jest idealny dla do osób zainteresowanych grafiką, multimediami, nowoczesnymi technologiami oraz szeroko rozumianą sztuką. Student nabędzie podstawy praktyczne i teoretyczne tworzenia animacji, wizualizacji, grafiki do gier komputerowych i innych form użytkowych, reklam, stron www, aplikacji internetowych, ze szczególnym naciskiem na aspekty praktyczne jak i artystyczne. Wybrane przedmioty w toku studiów: grafika użytkowa, artystyczna, konceptualna, kreacja cyfrowa, tworzenie ilustracji, kreacji postaci oraz scenorysów, modelowanie 3D, obróbka obrazu, grafiki, fotografii i wideo, archisfera, audiosfera, rejestracja i przetwarzanie, historia sztuki, sztuka współczesna, sztuka performance, działania medialne, historia kultury, historia gier i cywilizacji, estetyka, cybernetyka, marketing, public relations. W trakcie studiów z grafiki interaktywnej student zapozna się z metodami tworzenia, montażu i przekształceń obrazu ruchomego i fotograficznego. Pozna reguły działań intermedialnych, kreowania przestrzeni multimedialnej i perswazji medialnej. Aby dostać się na te studia należy już na etapie rekrutacji wykazać się zdolnościami plastycznymi oraz niezwykła kreatywnością. Kandydat powinien także posiadać talent w jednej z dziedzin stuki np. w malarstwie, filmie czy też rysunku.

Fotografia: “Pstryk”, “pstryk”, “pstryk” – seria z szybkostrzelnego działa umiejscowionego tuż za wybiegiem i zdjęcie gotowe. Niby nic trudnego, lecz żeby “strzelać” w tak profesjonalny sposób trzeba lat praktyki i dobrych studiów, najlepiej na kierunku fotografia. Co wyróżnia te studia? Przede wszystkim wolność wyrażania siebie w bardzo prosty sposób. Wystarczy urządzenie zaopatrzone w obiektyw, spust, soczewki, trochę elektroniki, nieco umiejętności, odrobina szczęścia i już można dawać upust wyobraźni. Studiowanie na kierunku fotografia to przyjemność połączona z ciężką pracą.W trakcie studiów najwięcej miejsca poświęca się kształtowaniu praktycznych umiejętności. Przyszli fotografowie uczą się wobec tego pracy z oprogramowaniem komputerowym, niezbędnym do edycji fotografii czy też tworzenia profesjonalnych prezentacji multimedialnych. Poznają tajniki zawodu fotografa i techniki wykonywania zdjęć. Nabywają sprawności w obsługiwaniu nowoczesnego sprzętu fotograficznego. Uczestniczą w zajęciach w studiu fotograficznym oraz w plenerze. Otrzymują zasób wiedzy z różnych dziedzin, powiązanych z fotografią (historia sztuki, historia filmu, itp.). Istotą studiów na kierunku fotografia jest danie możliwości wyrażania siebie poprzez obraz zatrzymany w nieruchomych kadrach. Studia fotograficzne przyciągają nie tylko swoją atmosferą. Przyciągają również bardzo dobrze wykwalifikowaną kadrą, doskonałym zapleczem technologicznym oraz osiągnięciami. Wielu adeptów polskiej fotografii odniosło, międzynarodowe sukcesy, niezależnie od miejsca, w którym pobierało szlify. Pasja i teoretyczna wiedza w tym wypadku mogą okazać się atrybutami niewystarczającymi do przyjęcia na studia. Kandydaci chętni do studiowania fotografii muszą oczywiście zdać wpierw maturę. Oceny na świadectwie dojrzałości mają tak naprawdę drugorzędne znaczenie. By dostać się na fotografię, należy na pewno dysponować wiedzą z zakresu obsługi aparatu fotograficznego oraz użytkowania podstawowych narzędzi do edytowania zdjęć. Warunkiem koniecznym jest także posiadanie własnego portfolio. Na fotografii liczy się przede wszystkim dorobek. Młodzi ludzie stają przed komisją egzaminacyjną, która ocenia ich wiedzę i osiągnięcia w fotograficznym rzemiośle.

Studia w Białymstoku i na Podlasiu

Białystok to stolica Podlasia i największy ośrodek akademicki północno-wschodniej Polski, który pod tym kątem wyprzedza między innymi warmiński Olsztyn. Białostockie uczelnie mają do zaproponowania bardzo ciekawą ofertę studiów licencjackich, inżynierskich, magisterskich uzupełniających, magisterskich jednolitych oraz podyplomowych. Co roku w mieście tym studiuje około 26 tysięcy osób, a kilka tysięcy z nich opuszcza szkoły wyższe w roli absolwentek i absolwentów. Obecnie mogą oni wybierać spośród około 120 kierunków studiów. Nowoczesna infrastruktura uczelniana oraz liczne inwestycje z dotacji unijnych sprawiają, że Białystok to doskonałe miejsce do studiowania. Decydują się na studiowanie w tym mieście zarówno osoby stąd oraz przyjezdni studenci. Wiele z kierunków dostępnych jest w ramach programu nauczania stacjonarnego i niestacjonarnego, dlatego każdy może dostosować wybrany kierunek do swoich indywidualnych potrzeb. W Białymstoku można również ciekawie spędzać wolny czas. Miasto znane jest z miejskiej zieleni i parków, w tym między innymi parków Antoniuk, Centralnego, czy Branickiego położonego w pięknym kompleksie z pałacem, w którego murach znajduje się Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. W pobliżu znajduje się piękna starówka, po której przyjemnie jest się przejść o każdej porze roku. Znajdziecie tu zarówno smaczne restauracje jaki i ciekawe miejsca kulturalne, sceny teatralne i kina studyjne oraz komercyjne. Sam Białystok leży w pobliżu Puszczy Białowieskiej, miejsca gdzie aktywnie można spędzać czas. Białowieski Park Narodowy, to doskonałe miejsce na jednodniowe wypady ze znajomymi. Oczywiście Podlasie to nie tylko Białystok, ale również inne, ciekawe ośrodki akademickie. Wśród nich warto wymienić takie miasta jak Łomża, Suwałki i Siemiatycze, gdzie studia rocznie wybiera nawet około 5 tysięcy osób, a kilkaset osób rocznie kończy je w roli absolwentów.

Artystyczne i kulturalne studia podyplomowe w Białymstoku i na Podlasiu

Gdzie w Białymstoku i na Podlasiu zdobywać wiedzę z różnych kultury i sztuki - stacjonarnych i on-line?

Praca po studiach graficznych

Zastanawiasz się, jakie są perspektywy pracy po skończeniu kierunków graficznych na białostockich i podlaskich uczelniach?

Praca po studiach graficznych

Studia graficzne od lat kształciły twórców wykorzystujących różne technologie graficzne do tworzenia dzieł sztuki i grafiki użytkowej. Warto zaznaczyć, że grafika bardzo szybko zyskała niezwykły potencjał komercyjny i stała się najpopularniejszą obecnie dziedziną sztuk plastycznych. Istnieje bardzo wiele możliwych dróg rozwoju zawodowego grafika. Można je pogrupować ze względu na perspektywy zawodowe, które będziesz mieć po studiach: twórczość artystyczna (tzw. sztuka wysoka i popkultura) i tworzenie projektów i prac graficznych do wykorzystania w biznesie, sektorze IT, mediach, reklamie, marketingu i przemyśle.

Zawód: artysta-grafik: Po studiach graficznych możesz zajmować się na co dzień rozwijaniem swojego talentu jako grafik warsztatowy. Będziesz wymyślać i tworzyć prace plastyczne do wykorzystania w różnych formach druku. Główny proces twórczy będzie polegał na wymyślaniu koncepcji – co ma przedstawiać dana praca i w jaki sposób przedstawić odwzorować obraz na matrycy. To najbardziej pracochłonny etap przygotowania grafiki, aby móc potem z powodzeniem tworzyć kolejne kopie pracy – odbitki – na papierze, tkaninie i innych powierzchniach. W przypadku druku wypukłego punktem wyjścia jest płaska powierzchnia drewnianej deski (drzeworyt), linoleum (linoryt), arkusz metalu (metaloryt), płyta gipsowa (gipsoryt). Przygotowując formę do druku pozbywasz się dłutem, rylcem albo innym narzędziem części materiału. To, co pozostanie – będzie zostawiało ślad tuszu albo farby na odbitce. W przypadku druku wklęsłego będziesz wykonywać formy drukowe wykorzystując metalowe płyty (np. stal, miedź) tworząc na nich rysunek poprzez wykonywanie w nich miejsca na tusz lub farbę drukarską przy pomocy kwasów albo rylców. Przy pomocy różnych technik graficznych przygotowujesz projekt, gdzie na odbitce będzie odbijało się to, co wypełni rowki, dziurki i skazy w płycie matrycy. W druku płaskim druku będziesz przygotowywać matrycę w taki sposób, że miejsca drukujące i niedrukujące znajdą się na tym samym poziomie. W sitoruku będziesz tworzyć szablon na drobnej siatce tkanej, metalowej lub z włókien syntetycznych. Gotową formę naciągniesz na ramkę, a odbitkę będziesz wykonywać przetłaczając farby przez matrycę. Charakter pracy artystycznej wskazuje, że będziesz “wolnym strzelcem” wykonującym twórczość graficzną i starając się przedstawić ją publiczności na wystawach i wernisażach, szukając miłośników sztuki i inwestorów kupujących prace oraz mecenasów sztuki. Możesz także szukać klientów poprzez Internet oraz podczas wydarzeń kulturalnych.

Zawód: artysta multimedialny: Po studiach graficznych możesz zajmować się na co dzień rozwijaniem swojego talentu jako grafik multimedialny. Będziesz wymyślać i tworzyć prace audiowizualne przy pomocy narzędzi komputerowych lub tworzą w klasycznych technikach graficznych i przetwarzając je cyfrowo. Główny proces twórczy będzie polegał na wymyślaniu koncepcji – co ma przedstawiać dana praca i w jaki sposób przedstawić przy pomocy aplikacji graficznych oraz oprogramowania do animacji i wideo, wykorzystując sprzęt komputerowy. Charakter pracy artystycznej wskazuje, że będziesz “wolnym strzelcem” wykonującym twórczość multimedialną i starając się przedstawić ją publiczności na wystawach i wernisażach, szukając miłośników sztuki i inwestorów kupujących prace oraz mecenasów sztuki. Możesz także szukać klientów poprzez Internet oraz podczas wydarzeń kulturalnych.

Zawód: fotografik: Fotografik to fotograf-artysta, w odróżnieniu od rzemieślników-fotografów (termin fotografika powstał przez połączenie słów fotografia i grafika). Po studiach fotograficznych możesz zajmować się na co dzień rozwijaniem swojego talentu jako twórca zdjęć artystycznych. Będziesz wymyślać i tworzyć prace fotograficzne z zamysłem kreatywnym. Główny proces twórczy będzie polegał na wymyślaniu koncepcji – co ma przedstawiać dane zdjęcie, jak odnaleźć właściwe plenery, dobrać modeli występujących na zdjęciach, wykonać im makijaż, charakteryzację, jakie wymyślić i wyszukać rekwizyty oraz scenografię . Charakter pracy artystycznej wskazuje, że będziesz “wolnym strzelcem” wykonującym twórczość fotograficzną i starając się przedstawić ją publiczności na wystawach i wernisażach, szukając miłośników sztuki i inwestorów kupujących prace z fotografii artystycznej oraz mecenasów sztuki. Możesz także szukać klientów poprzez Internet oraz podczas wydarzeń kulturalnych.

Zawód: projektant grafiki użytkowej: Ścieżka pracy grafika związana z wykonywaniem projektów komercyjnych – dla biznesu (promocja, marketing, media, opakowania, wizualizacje dla architektury, przemysłu), branży IT (gry komputerowe, aplikacje i serwisy internetowe), mediów – związana jest przede wszystkim z kierunkami związanymi z grafiką komputerową i interaktywną. Większość osób, które ukończyły studia na kierunku graficznym i tworzy swoje prace komercyjne przy pomocy sprzętu i programów graficznych pracuje samodzielnie. Część z nich zajmuje się indywidualną pracą nad komercyjnymi zleceniami. Inni znajdują zatrudnienie wszędzie tam, gdzie istnieje zapotrzebowanie na projekty graficzne: w biurach projektowych, agencjach reklamowych, fotograficznych, wydawnictwach klasycznych i internetowych, mediach klasycznych (prasa, telewizja), elektronicznych i nowych mediach, studiach graficznych, firmach zajmujących się produkcją filmową, telewizyjną, firmach produkujących gry i gry cyfrowe (komputerowe), instytucjach kulturalno-oświatowych.

Zawód: fotograf komercyjny (reklamowy, okolicznościowy): Fotograf ma ogromne szczęście, gdyż swój zawód może uprawiać gdziekolwiek. Niezależnie od tego, gdzie się znajduje, obiektów i tematów do “opstrykania” znajdzie pełno. Jednak co innego fotografowanie dla przyjemności, a co innego sprzedaż swoich produktów – czyli zdjęć. Trzeba się niekiedy mocno napracować, żeby pozyskiwać zlecenia lub znaleźć stabilne źródło zatrudnienia przy usługach fotograficznych. Na fotografów pracujących na rzecz zleceń komercyjnych czeka wiele możliwości. Będziesz zajmować się wykonywaniem zdjęć na potrzeb marketingu, promocji, branży poligraficznej (opakowania), sektora mody i beauty, motoryzacji, internetowych banków zdjęć i multimediów. Możesz też pracować na rzecz branży filmowej (fotosy), przy obsłudze ślubów, pogrzebów i innych wydarzeń okolicznościowych, współpracując z wydawnictwami, domami mody, czy ośrodkami kultury. Droga do kariery w fotografii komercyjnej prowadzi przez samodzielną działalność gospodarczą i “łapanie” zleceń na wolnym rynku lub pracę etatową (stałą współpracę) dla agencji reklamowych i studiów fotograficznych.

Zawód: fotoreporter: Fotoreporter to fotograf wykonujący zdjęcia dla mediów klasycznych i interaktywnych lub agencji fotograficznych. Działalność fotorepoterska zaliczana jest do dziennikarstwa. Wykonując ten zawód będziesz zajmować się dokumentacją wizualnych zjawisk i wydarzeń politycznych, społecznych, kulturalnych, sportowych.

Rynek pracy w Białymstoku i na Podlasiu

Rynek pracy w Białymstoku jest porównywalny ze średnią krajową. Trudno wskazać główne przewagi tego regionu, jednak wykwalifikowani specjaliści bez trudu znajdą satysfakcjonujące zajęcie w regionalnych firmach. Obecnie poziom bezrobocia w Białymstoku wynosi 6,9%, czyli jest nieznacznie wyższy od średniej krajowej. Bezrobocie w całym województwie plasuje się na poziomie 7,5%, co jest wynikiem również wyższym od średniej krajowej, jednak lepszym od wielu innych województw. Ukończenie studiów i zdobycie wykształcenia zdecydowanie ułatwia wejście na rynek pracy i znalezienie atrakcyjnej zarobkowo, przyszłościowej pracy. Lokalne uczelnie umożliwiają wybranie kierunku dostosowanego do potrzeb i możliwości potencjalnych studentów.

W Białymstoku i okolicach zarejestrowanych jest 40 tysięcy firm, które mogą stać się potencjalnym pracodawcą dla absolwentów lub studentów, którzy często decydują się na łączenie nauki z pracą zarobkową. Do grona największych pracodawców w regionie należą między innymi Rosti Poland (Białystok), Adampol (Zaścianki), Pronar (Narew), Danwood (Bielsk Podlaski), Barter (Białystok), Spółdzielnia Obrotu Towarowego Przemysłu Mleczarskiego (Białystok), Suempol (Bielsk Podlaski), Unibep (Bielsk Podlaski), Mlekpol (Grajewo) i SM Mlekovita (Wysokie Mazowieckie). Ponadto na Podlasiu znajduje się wiele więcej atrakcyjnych miejsc pracy i dużych zakładów, które potrzebują wykształconej kadry menedżerskiej, informatyków, pracowników administracji, marketingu, czy naukowców. Region ten znany jest z bardzo rozwiniętej produkcji rolnej oraz lasów, które dostarczają surowców pod produkcję mebli i domów. Pod tym kątem to doskonałe miejsce do rozpoczęcia swojej kariery zawodowej i rozwoju.

Zawód: Dziennikarz (film)

Z jednej strony: prestiż, wysokie zarobki, dalekie podróże, zaproszenia na eventy, spotkania ze sławami ze świata polityki, biznesu, showbiznesu, kultury. Z drugiej strony: coraz mniejszy profesjonalizm, presja czasu, duża konkurencja, niestabilność zatrudnienia, dylematy etyczne i moralne, 24-godzinny dzień pracy. Jedno i drugie to stereotypy. Ale w każdym można znaleźć trochę prawdy. Zawód dziennikarza ten jest otwarty, jednak w dużej mierze

Czytaj więcej »

Zawód: Copywriter

Czy wiesz, kto stoi za sloganami “I’m lovin’ it”, “Just do it”, “Coraz bliżej Święta”? Zachwycasz się ich chwytliwością i prostotą jednocześnie? Dobre hasło potrafi przyczynić się do ogromnego sukcesu marki, produktu czy jakiejkolwiek idei. A za tymi sukcesami stoją właśnie m.in. copywriterzy. Ich praca wbrew pozorom nie polega tylko na wpadaniu raz na jakiś czas na genialne pomysły. Czym

Czytaj więcej »

Zawód: Architekt wnętrz

Masz zmysł artystyczny i w swojej pracy zawodowej chciałbyś zajmować się projektowaniem wnętrz? Na widok tragicznie urządzonego biura masz ochotę usiąść i zaprojektować wszystko od nowa? Może to oznaczać tylko jedno: jesteś urodzonym architektem wnętrz, o którego profesji chcielibyśmy opowiedzieć Ci teraz nieco więcej. Kim jest architekt wnętrz? Architekt wnętrz (często określany także mianem „projektanta”) to osoba, która jest odpowiedzialna

Czytaj więcej »
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję