Zmiany na maturze 2021

Zmniejszenie wymagań przedmiotowych wobec maturzystów, inna forma arkuszy maturalnych mniej zadań z matematyki, możliwość zdawania matury tylko na poziomie podstawowym z polskiego, matematyki i języka obcego – to najważniejsze zmiany w maturze 2021 planowane przez Ministerstwo Edukacji i Nauki.


Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek ogłosił 19 listopada 2020 roku, że planuje zmianę formuły egzaminu dojrzałości w 2021 roku. Najważniejszą zmianą jest zawężenie na maturze zakresu wymagań w stosunku do podstawy programowej w szkołach średnich. Terminy matur pozostają bez zmian – SZCZEGÓŁOWY HARMONOGRAM.

Co będzie na maturze 2021?

Treści egzaminacyjne to zakres wiadomości i umiejętności, które mogą pojawić się  w maturalnych zadaniach egzaminacyjnych. Zakres wymagań obowiązujących na egzaminach maturalnych w 2020 roku opracowały ministerialne komisje. Jak napisał MEN zostały przygotowane “na podstawie zawężonego zakresu wymagań podstawy programowej”. Czyli powinno być mniej “do nauczenia się na maturę”, niż wymagano na egzaminach w poprzednich latach.

W pracach według MEN wzięli udział nauczyciele – praktycy, nauczyciele akademiccy, przedstawiciele Centralnej Komisji Egzaminacyjnej i okręgowych komisji egzaminacyjnych. Do 27 listopada można do ministerstwa zgłaszać uwagi w ramach tzw. prekonsultacji. Komisje eksperckie przeanalizują je i mogą zmodyfikować wymagania. W grudniu 2020 MEN ogłosi ostateczne wymagania egzaminacyjne w formie rozporządzenia.  Wyda też wtedy aneksy do informatorów dla maturzystów, dzięki którym można spokojnie przygotować się do egzaminów.

Arkusze egzaminacyjne na maturze 2021

Jak będą wyglądały arkusze maturalne? Dowiemy się tego w marcu 2021 roku. Wtedy CKE przekaże nauczycielom, uczniom i kandydatom arkusze próbne. Wtedy w liceach i technikach będą obywały się w kolejnych tygodniach próbne matury.

Jakie będą pytania na maturze 2021?

Już teraz wiemy, że arkusze egzaminacyjne będą wyglądały inaczej, niż w 2020 roku i latach wcześniejszych. Ważna zamiana dotyczy pisemnej matury “z matmy” i na poziomie podstawowym. Będzie mniej zadań do wyliczenia, przede wszystkim w zakresie zadań otwartych, co ma przełożyć się do zmniejszenia maksymalnej punktacji o o 5 pkt. Będzie więc mniej zdań, niż rok temu i to w tym samym czasie – 170 minut.

Z czego trzeba zdawać maturę 2021?

We wcześniejszych latach obowiązywał przepis, że każdy maturzysta musi zdawać przynajmniej jeden egzamin na poziomie rozszerzonym. MEN planuje jego zniesienie w 2021 roku – nie trzeba będzie przystąpić do takiego egzaminu, żeby zdać maturę. Wystarczyć więc będzie tylko zdać na poziomie podstawowym pięć egzaminów (a nie sześć, jak do tek pory): maturę ustną z języka polskiego i obecnego (do wyboru angielski, niemiecki, rosyjski, włoski, francuski) oraz trzy egzaminy pisemne: język polski, matematyka, język obcy.

Jednak “nie trzeba” nie znaczy, że nie warto. Jeśli myślisz o studiach – warto uwzględnić egzamin na poziomie rozszerzonym. Punkty z takich egzaminów dają większe szanse przy wyborze różnych kierunków studiów.

Poradnik maturzysty

Zdajesz maturę w 2021 roku? Zajrzyj do naszego poradnika. Dowiesz się, co warto wiedzieć podczas przygotować do ezgzaminu dojrzałości.

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Sprawdź najpopularniejsze kierunki studiów w Polsce

Jakie informacje o kierunku studiów są ważne?
Jak powinien wyglądać idealny opis kierunku studiów? Jeśli szukasz studiów – możesz wskazać, co jest dla Ciebie ważne. Jeśli już studiujesz – możesz pomóc przyszłym kandydatkom i kandydatom.