Jakie przedmioty są najczęściej wybierane na maturze 2022?

„Jakie przedmioty mam wybrać?” – takie pytanie zadał już sobie niemal każdy tegoroczny maturzysta. Wybór nie jest prosty, a od niego przecież zależy na jakie studia się dostaniesz. Dowiedz się, które przedmioty były najczęściej wybierane przez starsze roczniki!

Najpopularniejszy przedmiot rozszerzony

Czasem warto podążać tą samą drogą, co reszta. Jakie przedmioty wybierali Twoi starsi koledzy? Zwycięzcą matury 2020 jest język angielski. Aż 154,9 tys. osób, czyli 57,5% wszystkich maturzystów wybrało ten przedmiot na poziomie rozszerzonym. Dlaczego? Na większości kierunków rozszerzenie z języka obcego ma lepszy przelicznik niż matura na poziomie podstawowym. Na niektórych kierunkach przelicznik dla podstawy z języka obcego jest do tego stopnia niekorzystny, że lepiej przedstawić przeciętny wynik z rozszerzenia niż bardzo dobry z podstawy. Dlatego właśnie maturzyści wolą napisać egzamin z języka na poziomie rozszerzonym i otrzymać dodatkowe punkty na rekrutacji.

Jakie jeszcze przedmioty zdawali maturzyści?

Drugim najczęściej wybieranym przedmiotem na ostatniej maturze była geografia. Niemal 27% wszystkich osób podchodzących do egzaminu dojrzałości wybrało ten przedmiot. To również nie powinno dziwić. Geografia to „drzwi” na większość kierunków. Ten przedmiot jest punktowany przy rekrutacji na studia filologiczne, na niektóre kierunki ekonomiczne, przyrodnicze czy logistyczne. Jeśli więc nie jesteś jeszcze pewien jaki kierunek studiów wybrać, geografia może okazać się strzałem w dziesiątkę. Ostatnie miejsce na podium zajęła matematyka na poziomie rozszerzonym. Prawie 23% maturzystów wybrało ten przedmiot. Ta nieco ponad jedna piąta studentów to grupa, która z pewnością wybierała się na kierunki techniczne lub ścisłe. Rozszerzona matematyka, podobnie jak język angielski, to dodatkowe punkty na politechnice i wydziałach nauk ścisłych.

Jakie przedmioty dodatkowe zdawać?

Kolejne, czwarte miejsce zajął język polski na poziomie rozszerzonym. Co piąty maturzysta (21%) wybrał takie rozwiązanie. Tak jak w przypadku języka obcego i matematyki, rozszerzona matura z języka ojczystego otrzymuje więcej punktów niż podstawa, a to z pewnością przydaje się przy rekrutacji na kierunki humanistyczne i społeczne. Na piątym miejscu znalazła się biologia – prawie 18% wszystkich osób podchodzących do matury 2020 wybrało ten przedmiot. To też nie powinno dziwić. Biologia na maturze to nie tylko wstęp na studia medyczne, ale również na takie kierunki jak psychologia i niemal wszystkie kierunki przyrodnicze.

Kolejne miejsca zajęły:

  • wiedza o społeczeństwa – 7,4%,
  • chemia – 9,8%,
  • fizyka – 7,8%,
  • historia – 7,5%,
  • język niemiecki na poziomie rozszerzonym – 2,5%,
  • informatyka 3%.

Najrzadziej wybierane przedmioty

Historię sztuki chciało zdawać 3 tys. tegorocznych absolwentów, język rosyjski na poziomie rozszerzonym – 2,1 tys., filozofię – 1,5 tys.

Pozostałe przedmioty wybrało mniej niż tysiąc zdających. Są wśród nich takie, które chciało zdawać w kraju kilkaset osób, kilkadziesiąt, kilkanaście, kilka lub tylko cztery. Język francuski na poziomie rozszerzonym chce zdawać 906 abiturientów, hiszpański – 913, włoski – 379, historię muzyki – 487, łacinę i kulturę antyczną – 115, język kaszubski – 26 osób, a język łemkowski – cztery osoby.

Do rzadziej wybieranych przedmiotów należały języki mniejszości narodowych zdawane na poziomie rozszerzonym (na poziomie podstawowym są obowiązkowe dla abiturientów ze szkół dla mniejszości). Język ukraiński na poziomie rozszerzonym chce zdawać 24 maturzystów, język litewski – 15, język białoruski – 10.

Źródło: CKE

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Sprawdź inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Słowniczek studenta
Miłosz Szkudlarski

Absolutorium

Absolutorium – między ustami a brzegiem pucharu. Masz już wszystkie zaliczenia, zdane egzaminy, poza wisienką na torcie – obroną pracy licencjackiej, inżynierskiej lub magisterskiej. Wskakujesz

Czytaj więcej »
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję