Zawody przyszłości: jak będzie wyglądał rynek pracy za kilkanaście lat?

Inżynierowie wszelkich specjalności, programiści, specjaliści ds. e-commerce – to zdecydowanie perspektywiczne zawody. Czy jednak za kilka lat nadal będzie można określić je mianem “przyszłościowych”? Jak zmieni się rynek pracy w ciągu najbliższej dekady? Nie dajcie się zaskoczyć przyszłości i koniecznie sprawdźcie już teraz kogo będą poszukiwać pracodawcy za kilka i kilkanaście lat!

 

Kosmosem świat stoi, czyli specjalista ds. lotów kosmicznych

Podróże samolotem stały się tradycyjnym środkiem transportu, który pozwala zaoszczędzić mnóstwo czasu. Świat jednak się zmienia i stawia przed nami kolejne wyzwania. Nowym wyzwaniem będzie kosmos! Wiele miejsca na łamach gazet i specjalistycznych magazynów poświęca się podróżom w kosmos oraz tematyce ich upowszechnienia w społeczeństwie. Wakacyjny lot na Marsa? Proszę bardzo! Naszą podróż organizować będą odpowiednio wykwalifikowani specjaliści, czyli specjaliści ds. lotów kosmicznych. Zadbają oni o każdy, nawet pozornie nieistotny aspekt naszej podróży w kosmos.

Gdzie będą się kształcić? Wiele uczelni posiada w swoich ofertach kierunki studiów związane z organizacją lotów i zarządzania lotniskiem. Na ich bazie tworzone będą całkowicie nowe kierunki studiów, na których realizowany będzie naprawdę “kosmiczny program”! Jeśli jednak już teraz chcecie rozpocząć swoją edukację i postawić przysłowiowe “pierwsze kroki” na drodze do kariery w kosmosie, to wybierzcie kierunek “Lotnictwo i kosmonautyka“.

Programista młodzieżowy poprawi jakość nauczania w szkołach

Kto z Was pamięta słynną scenę z Matrixa, w której Neo był podłączony do komputera i błyskawicznie opanowywał nowe umiejętności i wiedzę… siedząc na fotelu? W przyszłości „tradycyjnych nauczycieli” zastąpią wykwalifikowani specjaliści – programiści, którzy będą prowadzili edukację w „matrixowy sposób”. Pełna informatyzacja polskich szkół nabiera w tym przypadku zdecydowanie innego znaczenia, prawda?

Jak jednak wykształcić programistów młodzieżowych? Studia z zakresu pedagogiki będą połączone z informatyką i pozwolą na zdobycie unikalnych umiejętności, które uczynią naszą edukację: szybszą, efektywniejszą i lepiej dostosowaną do naszych, indywidualnych oczekiwań.

Inżynier ds. pogody zadba o idealną pogodę każdego dnia

Jak często narzekamy na pogodę? Za ciepło, za zimno, zbyt mało deszczu, za dużo słońca, etc. Narzekania na “aurę za oknem” możemy usłyszeć codziennie i jest to chyba nasza cecha narodowa. Jak sprawić, żeby każdy obywatel był zadowolony z aktualnej pogody? Odpowiednie rozwiązanie w przyszłości dostarczy nam inżynier ds. pogody, który będzie na bieżąco dbał o regulowanie ilości opadów oraz poziomu nasłonecznienia. Ulewy w środku kalendarzowego lata lub śnieg na początku kwietnia? Za kilkanaście lub kilkadziesiąt lat ten problem nie będzie już nas dotyczył.

Jak będzie wyglądał proces kształcenia inżyniera ds. pogody? Będzie to połączenie studiów z zakresu meteorologii oraz zaawansowanej inżynierii. Zawód na pewno zdobędzie ogromną popularność na terenie naszego kraju, gdyż narzekania na pogodę są u nas bardzo modne.

Pośrednik ds. kontaktów z Bogiem zadba o stan Twojego ducha

Psychoanalitycy są obecnie rozchwytywani i nic nie wskazuje na to, żeby zapotrzebowanie rynku pracy na nich miało w najbliższym czasie ulec radykalnemu obniżeniu. Za kilkanaście lat może jednak okazać się, iż sama psychoanaliza już nie wystarczy zestresowanemu społeczeństwu. Co wtedy? Ukojenie nerwów i duszy znaleźć będzie można w usługach profesjonalistów – pośredników ds. kontaktów z Bogiem. Teolodzy przyszłości pomogą nam w zrozumieniu wszystkich aspektów życia, które stanowią dla nas problem. Razem z nami stawią czoła problemom codziennym i dużym wyzwaniom życiowym.

Gdzie będą kształcić się pośrednicy ds. kontaktów z Bogiem? Na kierunkach teologicznych, których programy zostaną odpowiednio zmodyfikowane o zagadnienia z zakresu psychologii.

Jeśli nadal zastanawiasz się nad swoją karierą, to proponujemy obejrzeć poniższy film, w którym zebraliśmy 13 najlepiej zawodów w Polsce. Może znajdziesz coś odpowiedniego dla siebie?

A może powrót do korzeni, czyli… socjolog?

Zdziwieni? Oczywiście socjolog w przyszłości nie będzie odgrywał żadnej, znaczącej roli, ale uznaliśmy, że w gronie futurystycznych zawodów musi znaleźć się przynajmniej jeden normalny.

Jeśli jednak uważacie, że socjologia jest dla Was doskonałym wyborem, to może warto zastanowić się nad studiami na tym kierunku? Ofertę kształcenia w tym profilu znajdziecie na wielu uczelniach zarówno państwowych, jak i prywatnych.

Sprawdź również: popularne zawody w Polsce i na świecie

 


O zawodach przyszłości opowiedział: Miłosz Szkudlarski

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję