Site logo

Zawód: Specjalista ds. sprzedaży

Aktywna sprzedaż produktów lub usług, znajdujących się w ofercie handlowej danej firmy, to główne zadanie każdego specjalisty ds. sprzedaży. Jego działania ukierunkowane są zarówno na klientów indywidualnych, jak i biznesowych. Jak nim jednak zostać, gdzie się kształcić i ile można na tym zarobić?

Wykształcenie

Specjalista ds. sprzedaży powinien posiadać minimum wykształcenie średnie o profilu ekonomicznym, ale większość ogłoszeń dedykowana jest pracownikom z wykształceniem wyższym. Najpopularniejszym kierunkiem jest oczywiście ekonomia, ale wiele firm szuka kandydatów posiadających wykształcenie zgodne z profilem działalności firmy, np. budowlane, informatyczne, etc.

Ok, ale co tak naprawdę jest ważne, żeby odnieść tutaj sukces? Podstawa to zdolność do prowadzenia negocjacji handlowych i perfekcyjna znajomość rynku sprzedaży i branży, w której się działa. Bez tego raczej trudno będzie odnieść jakikolwiek sukces i zarobić sensowne pieniądze.
Cechy idealnego specjalisty ds. Sprzedaży? Sumienny, kreatywny, komunikatywny, samodzielny, przedsiębiorczy i odporny na stres. Dodajmy jeszcze do tego obowiązkowo: wysoką kulturą osobistą i otrzymamy obraz idealnego specjalisty ds. sprzedaży.

Powyższe słowa uznałeś za skróconą charakterystykę swojej osoby? Świetnie, w takim razie przejdźmy do konkretów, czyli obowiązków służbowych, z którymi każdego dnia będziesz musiał się dzielnie mierzyć. Oto i one:

  • aktywne pozyskiwanie i kompleksowa obsługa klientów,
  • prowadzenie negocjacji i rozwój handlowych,
  • przygotowywanie ofert handlowych,
  • utrzymywanie i budowie długofalowych relacji z klientami,
  • analiza i raportowanie skuteczności prowadzonych działań,
  • zawieranie umów,
  • i znacznie, znacznie więcej.

Gdzie pracuje Specjalista ds. sprzedaży?

Mówiąc krótko i zwięźle: biuro jest tam, gdzie jest akurat coś do zrobienia. Większość Twojego dnia pracy to oczywiście spotkania z klientami i kontrahentami, ale czasem trzeba też posiedzieć przy biurku i opracować plany sprzedaży czy wypełnić raporty. Przyzwyczaj się też do służbowego samochodu, bez którego po prostu nie dasz rady ogarnąć wszystkiego – szybkie przemieszczanie się z punktu A do punktu B to cecha rozpoznawcza doświadczonego specjalisty ds. sprzedaży.

Ile zarabia Specjalista ds. sprzedaży?

Zarobki są bardzo zróżnicowane i są ściśle uzależnione od branży i regionu, w którym będziesz pracować. Można jednak przyjąć, że widełki płacowe kształtują się na poziomie od 2 do 5 tys. zł miesięcznie. Do tego należy jeszcze doliczyć wszelkie premie i dodatki związane z realizacją planów sprzedażowych, które często przekraczają wynagrodzenie zasadnicze. Można też liczyć na pozostałe benefity, np. telefon, komputer, samochód służbowy, pakiet sportowy i medyczny, etc.

Na koniec mamy dla Was bardzo ważne ostrzeżenie: nigdy, przenigdy nie wywieszajcie na drzwiach do swojego biura takiej kartki:

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Sprawdź inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Zawód: Geolog

Fascynuje Cię budowa ziemi i procesy geologiczne, które w niej zachodzą? Świetnie, właśnie znalazłeś zawód, który pomoże Ci w rozwijaniu pasji i zainteresowań oraz zapewni

Czytaj więcej »
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję