Site logo

Studia artystyczne w Toruniu

Studia artystyczne w Toruniu - co warto wiedzieć?

Gdzie studiować kierunki artystyczne w Toruniu?

Wszystkie studia na kierunkach związanych z kulturą i sztuką w Toruniu i województwie Kujawsko-Pomorskim

List view

Zobacz kierunki artystyczne w Toruniu

Szukasz studiów artystycznych na toruńskich i kujawsko-pomorskich uczelniach? Sprawdź wszystkie kierunki związane z kulturą i sztuką, które możesz na nich studiować

Gdzie warto iść na kierunki artystyczne?

ASP, szkoły teatralne i filmowe, inne uczelnie i wydziały prowadzące studia artystyczne w Toruniu i województwie Kujawsko-Pomorskim

Czy warto studiować kierunki artystyczne?

Poradniki dla przyszłych studentów kierunków o kulturze i sztuce w Toruniu i województwie Kujawsko-Pomorskim. Opinie studentów, absolwentów i pracodawców

Studia artystyczne
Sebastian Szczęsny

Studia artystyczne

Wszystkie związane z kreacją, sztuką, estetyką. Dla osób chcących pozostawić na ziemi namacalny znak swojej obecności. Znajduje się tu między innymi aktorstwo, dyrygentura, malarstwo, reżyseria,

Czytaj więcej »
Kierunki artystyczne - program studiów, praca, zarobki (film)

Zobacz kierunek studiów w wideopigułce. Dowiesz się najważniejszych informacji: o czym są te studia, czego można się na nich nauczyć, przedmioty w planie zajęć, jakie trzeba mieć predyspozycje do kierunku, z czego można pisać pracę dyplomową, gdzie można znaleźć pracę po studiach. Przejrzyj dokładnie ofertę uczelni, które zachęcają do studiowania kierunków artystycznych. Zapoznaj się z oferowanymi specjalnościami, szczegółowym programem zajęć, poznaj wykładowców oraz współpracę z potencjalnymi pracodawcami. Ten kierunek może nie tylko stworzyć możliwości budowania kariery, ale i rozwijania pasji oraz poszerzania horyzontów.

Czy warto studiować kierunki artystyczne w Toruniu i województwie Kujawsko-Pomorskim?

Zastanawiasz się nad studiowaniem kierunków artystycznych na ASP, szkole teatralnej, filmowej, na innej artystycznej uczelni prywatnej lub państwowej? Podpowiadamy, co warto o tym wiedzieć.

Studia artystyczne w pigułce

Co warto wiedzieć o kierunkach artystycznych? Jeśli wahasz się, czy studiowanie jednego z kierunków związanych ze sztuką, kulturą, twórczością, kreatywnością, ma sens, to poniższe informacje będą dla Ciebie bardzo interesujące. Zanim przystąpisz do rekrutacji na studia artystyczne – dowiedz się więcej o nich. Sprawdź, co to są kierunki artystyczne, jakie dają możliwości studiowania i pracy dla absolwentów. Kierunki artystyczne dostępne są na studiach licencjackich (3 lata), inżynierskich (4,5 roku), jednolitych magisterskich (5 lat), oraz na magisterskich studiach “uzupełniających” (2 lata). Można także uczyć się kompetencji artystycznych na podyplomówkach dających podstawowe techniki tworzenia w różnych obszarach sztuki lub pogłębiające wiedzę z wcześniejszych etapów edukacji. Kierunki artystyczne od lat cieszą się niezmienną popularnością. Przygotuj się na to, że nie będziesz tylko kształtować swoje zdolności artystyczne pod okiem mentorów, ale także zdobywać wiedzę z teorii sztuki oraz nabywać konkretne techniki twórcze. Kandydat na kierunek artystyczny powinien być przede wszystkim zainteresowany kulturą i sztuką. Popularny talent artystycznym oraz predyspozycje do danego obszaru twórczości są niezbędne, ale systematyczne ćwiczenia, zapał i ambicja osiągnięcia sukcesu są silne w teie dziedzinie. Im więcej wiesz i spełniasz się twórczo w danym obszarze kultury i sztuki, tym nauka na studiach jest efektywniejsza, a przede wszystkim przyjemniejsza. Na pewno interesuje Cię, jakie kierunki masz do wyboru. Można je pogrupować ze względu na rodzaj obszaru sztuki, którego dotyczą.

Studia muzyczne: Kierunki związane z tworzeniem muzyki (kompozycja), wykonywaniem jej (np. dyrygentura, wokalistyka, instrumentalistyka, chóralistyka) w różnych obszarach muzyki (klasyczna, jazz i muzyka rozrywkowa, popularna, kościelna, disco polo). To także powiązane z muzyką kierunki z innych obszarów aktywności – tańca, choreografii, aktorstwa musicalowego, operowego. Warto też zainteresować się krytyką muzyczną, muzykologią, teorią muzyki. Z tą dziedziną artystyczną związane są również studia z edukacji artystycznej w obszarze sztuk muzycznych.

Studia plastyczne: Kierunki związane ze sztukami pięknymi, twórczością plastyczną, takie jak malarstwo, rysunek, grafika, kaligrafia, rzeźba, ceramika, instalacja, scenografia, witraż, graffiti. Warto też zainteresować się krytyką sztuki, teorią sztuk pięknych. Z tą dziedziną artystyczną związane są również studia z edukacji artystycznej w obszarze sztuk plastycznych.

Studia architektoniczne: To kierunki łączące kreatywność, uzdolnienia artystyczne z kompetencjami technicznymi do projektowania budynków (architektura) oraz ich wyglądu wewnętrznego (architektura wnętrz), a także z kompetencjami przyrodniczymi, w przypadku projektowania przestrzeni zewnętrznej (architektura krajobrazu.)

Sztuka teatru, filmu i telewizji: Kierunki związane z tworzeniem wydarzeń artystycznych – dramaturgicznych (w tym teatr, film, opera), dokumentalnych (np. reportaż), informacyjnych i rozrywkowych (np. serial, kabaret. Część z nich to ich kreowanie (dramatopisarstwo, scenariopisartwo). Inne związane są z realizacją i interpretacją dzieła (aktorstwo, lalkarstwo, reżyseria). Kolejne z organizacją, realizacją obrazu i dźwięku podczas zdarzenia artystycznego: operator filmowy i TV oraz postprodukcją (montaż, udźwiękowienie, efekty specjalne).

Grafika: To te z kierunków plastycznych, które związane są z tworzeniem dzieł artystycznych lub form użytkowych z przeznaczeniem do powielania ze wzorca wykreowanego przez grafika. Na podstawie stworzonego projektu tworzone jest dzieło artystyczne lub użytkowe na papierze, tkaninie lub innej powierzchni. Klasyczne specjalności graficzne to m.in. drzeworyt, linoryt, miedzioryt, akwaforta, litografia, druk sitowy i cyfrowy. To także studia związane z projektowaniem multimedialnym czyli grafika komputerowa.

Historia sztuki, teoria kultury: To kierunki studiów związane z historią twórczości artystycznej oraz teoretycznym jej opisaniem, np. muzykologia, sztuki, krytyka artystyczna, sztuk, literacka, filmowa, teatralna, operowa.

Taniec: To kierunki związane z projektowaniem ruchu scenicznego (choreografia) w tańcu klasycznym i współczesny oraz wykonywaniem go – tańcem towarzyskim, baletem, musicalem, hip-hopem.

Wzornictwo: To kierunki związane z designem projektowaniem prototypów przedmiotów użytkowych do wykorzystania w rzemiośle artystycznym i produkcji przemysłowej, w tym modzie, meblarstwie, wyposażeniu wnętrz, motoryzacji.

Zarządzanie w kulturze i sztuce: To kierunku związane z zarządzaniem instytucjami artystycznymi oraz placówkami kultury (teatrami, muzeami, w tym z kuratorstwem artystycznym, handlem dziełami sztuki (marchand), organizacją wydarzeń kulturalnych, przedstawień, filmów. To także animacja kultury i sztuki oraz aktywność w publicznych instytucjach kulturalnych i urzędach.

Studia w Toruniu i w kujawsko-pomorskim

Toruń to jeden z dwóch głównych ośrodków akademickich w województwie kujawsko-pomorskim, który jest ceniony w całej Polsce. Studiuje tu około 26 tysięcy osób. Mury uczelni każdego roku opuszcza kilka tysięcy absolwentek i absolwentów. Kandydaci mogą skorzystać z bogatej oferty studiów na uczelniach państwowych i prywatnych, w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym. Oferta obejmuje studia licencjackie, inżynierskie, magisterskie uzupełniające i jednolite, a także podyplomowe. Miasto znane jest z dobrze wyposażonych sal wykładowych oraz nowoczesnych centrów edukacyjnych. Łączna liczba kierunków studiów w Toruniu przekracza 130, dzięki czemu każdy zainteresowany wybierze kierunek idealnie dopasowany do swoich potrzeb. W samym regionie jest około 200 tysięcy firm, dzięki czemu absolwenci lokalnych uczelni nie mają problemu ze znalezieniem satysfakcjonującej pracy i rozpoczęciem swojej kariery zawodowej. To spory atut studiowania w województwie kujawsko-pomorskim. W wolnym czasie nie sposób nudzić się w Toruniu i dotyczy to każdego miesiąca roku. Miasto posiada przepiękną architekturę i liczne zabytki, na czele z rozległą starówką. Można spacerować bez końca w klimatycznych uliczkach lub na nadwiślańskich bulwarach. Fani aktywnego wypoczynku mogą skorzystać z ciekawych tras rowerowych. Po zajęciach warto odpocząć pośród miejskiej zieleni w licznych parkach. Aż 40% miasta to tereny zielone, co jest godne podkreślenia. Na uwagę zasługują między innymi Toruńskie Planty, czy też parki przy Zespole Staromiejskim. Oferta kulturalna obejmuje ponad 40 sal teatralnych i kinowych, wśród których znajdują się kina studyjne. Klimatyczne puby i bary to miejsca, gdzie codziennie widać życie akademickie. Toruń to nie jedyny ośrodek akademicki w tym regionie. Warto zwrócić uwagę na Bydgoszcz, w której co roku studiuje aż 35 tysięcy osób, a mury uczelni opuszcza około 10 tysięcy absolwentów. Ponadto rozpoczęcie studiów możliwe jest w takich miejscowościach jak Włocławek, Grudziądz, Tuchola oraz Świecie.

Artystyczne studia podyplomowe w Toruniu i województwie Kujawsko-Pomorskim

Gdzie w Toruniu i województwie Kujawsko-Pomorskim zdobywać wiedzę na studiach podyplomowych, kursach, szkoleniach wiązanych z kulturą i sztuką - stacjonarnych i on-line?

Praca po kierunkach artystycznych

Zastanawiasz się, jakie perspektywy pracy po skończeniu kierunków związanych z kulturą i sztuką na toruńskich i kujawsko-pomorskich uczelniach?

Zawód: grafik komputerowy (graphic designer)

Co to jest zawód grafik komputerowy – co musisz wiedzieć. Na czym polega praca w branży fizjoterapeutycznej? Jak zdobyć kwalifikacje i uprawnienia do wykonywania tej profesji w służbie zdrowia, sektorze zdrowia i urody, sporcie? Jakie studia trzeba skończyć? Jakie trzeba mieć predyspozycje i przygotowanie? Jak wygląda kariera? Ile się zarabia? Czym jest zawód grafika komputerowego?  Grafik komputerowy (graphic designer, ilustrator)

Czytaj więcej »

Zawód: Aktor

Ilu z nas chciałoby zostać aktorem, zrobić karierę, zarobić pieniądze, stać się rozpoznawalnym? Okazuje się, że wcale nie tak trudno spełnić to marzenie. Zawodu aktora można się wyuczyć, ale angaż w filmie da się zdobyć także przez przypadek. Kandydat na aktora musi mieć odpowiednie cechy, umiejętności i odrobinę szczęścia. O tym i o innych aspektach związanych z tym zawodem dowiesz

Czytaj więcej »

Zawód: Copywriter

Czy wiesz, kto stoi za sloganami “I’m lovin’ it”, “Just do it”, “Coraz bliżej Święta”? Zachwycasz się ich chwytliwością i prostotą jednocześnie? Dobre hasło potrafi przyczynić się do ogromnego sukcesu marki, produktu czy jakiejkolwiek idei. A za tymi sukcesami stoją właśnie m.in. copywriterzy. Ich praca wbrew pozorom nie polega tylko na wpadaniu raz na jakiś czas na genialne pomysły. Czym

Czytaj więcej »

Praca po studiach artystycznych

W przypadku każdego z kierunków artystycznych absolwent ma do wyboru dwie główne ścieżki kariery: pracę w instytucjach artystycznych (zwykle publicznych) lub funkcjonowanie na wolnym rynku sprzedając swoją twórczość. Może także zaangażować się w funkcjonowanie w sektorach powiązanych z kulturą i sztuką: edukacji, zarządzaniu kulturą i sztuką, funkcjonowaniu placówek kultury.

Zawód: muzyk: Studia muzyczne to klasyczne kierunki kształcące “do zawodu”,a jednocześnie pozwalające na spełnianie się w twórczości artystycznej. Po ukończeniu danego rodzaju studiów mamy odpowiednie kompetencje do wykonywania zadań związanych z tą sferą sztuki. Nie można zatem powiedzieć, że istnieje jeden zawód muzyk, są to różne zawody związane z konkretną aktywnością muzyczną: tworzeniem utworów muzycznych: kompozytor, autor libretta operowego, operetkowego, musicallowego, reżyser utworów muzycznych i słowno-muzycznych, wykonywaniem muzyki: dyrygent, piosenkarz, wokalista (solista, śpiewak w chórze i zespole muzycznym), muzyk instrumentalista (solista, muzyk w orkiestrze, zespole muzycznym), aktor teatru muzycznego (śpiewak opery, operetki, musicalu), teorią muzyki: muzykolog, opisywaniem świata muzyki: krytyk muzyczny, operowy, baletowy (publicysta, recenzent, dziennikarz), powiązaniem muzyki z innymi sferami życia: muzykoterapeuta, nauczyciel muzyki, animator i promotor muzyki

Zawód: tancerz: Studia na kierunkach związanych z tańcem to klasyczne studia kształcące “do zawodu”a jednocześnie pozwalające na spełnianie się w twórczości artystycznej. Po ukończeniu studiów tanecznych mamy odpowiednie kompetencje do wykonywania zadań związanych z tą sferą sztuki. Możesz wykonywać różne zawody związane z konkretną aktywnością artystyczną: tworzeniem utworów do tańczenia: choreograf, reżyser ruchu scenicznego, wykonywaniem tańca: tancerz (solista, tancerz w grupie baletowej), teorią muzyki: teoretyk tańca, opisywaniem świata muzyki: krytyk baletowy (publicysta, recenzent, dziennikarz), powiązaniem muzyki z innymi sferami życia: choreoterapeuta, instruktor i nauczyciel tańca, animator i promotor tańca.

Zawód: artysta plastyk: Studia plastyczne to klasyczne kierunki kształcące “do zawodu”, a jednocześnie pozwalające na spełnianie się w twórczości artystycznej. Po ukończeniu danego rodzaju studiów mamy odpowiednie kompetencje do wykonywania zadań związanych z tą sferą sztuki. Nie można zatem powiedzieć, że istnieje jeden zawód muzyk, są to różne zawody związane z konkretną aktywnością plastyczną: artysta malarz, rzeźbiarz, artysta ceramik, twórca sztuki wizualnej.

Zawód: twórca sztuki użytkowej: Studia plastyczne dają możliwość tworzenia przedmiotów związanych z projektowaniem i tworzeniem przedmiotów sztuki użytkowej, takich jak biżuteria, meble i artykuły wyposażenia wnętrz, tkanina, ceramika, ozdoby, witraże, moda.

Zawód: grafik: Studia na kierunkach graficznych otwierają przed kandydatem dwie podstawowe ścieżki kariery: artysta grafik lub twórca medialny oraz projektant grafiki użytkowej, przede wszystkim grafik komputerowy.

Zawód: fotograf: Studia na kierunkach graficznych otwierają przed kandydatem dwie podstawowe ścieżki kariery: fotografik (artysta fotograf) i autor zdjęć komercyjnych użytkowych (fotograf reklamowy, okolicznościowy, fotoreporter – prasowy i medialny).

Praca w teatrze, filmie, telewizji: Zawody związane z show-businessem i wydarzeniami artystycznymi, ich realizacją, nagrywaniem i emisją oraz dystrybucją są bardzo zróżnicowane. To zawody związane z konkretną aktywnością artystyczną, tworzeniem wydarzeń teatralnych, dzieł filmowych i telewizyjnych: reżyser, scenarzysta, scenograf, choreograf, koordynator scen intymnych, występowaniem przed publicznością i audytorium: aktor, performer, prezenter telewizyjny, konferansjer, kaskader, rejestrowaniem wydarzeń, dzieł i programów i ich postprodukcją: reżyser obrazu i dźwięku, operator filmowy i TV, montażysta, koloryzator, autor efektów specjalnych, opisywaniem świata teatru, filmu i telewizji: krytyk kulturalny (publicysta, recenzent, dziennikarz).

Zawód: architekt, projektant wnętrz i przestrzeni: Zawody związane z architekturą, takie jak architekt, architekt wnętrz, architekt krajobrazu wymagają zarówno kompetencji artystycznych (umiejętności rysowania, tworzenia brył, kreatywności), jak i technicznych – tak, aby powstające projekty były nie tylko atrakcyjne wizualnie na papierze i ekranie, ale i możliwe do realizacji jako funkcjonalne, ergonomiczne obiekty i przedmioty, wykonane zgodnie z zasadami sztuki inżynierskiej. W przypadku architektury krajobrazu wymagane są dodatkowo kompetencje przyrodnicze.

Zawód: konserwator dzieł sztuki: Zawód konserwatora dzieł sztuki związany jest z opieką nad obiektami artystycznymi takimi jak obrazy, grafiki, rzeźby, inne obiekty wizualne. To także opieka nad dziełami sztuki użytkowej (ceramika, meble, pojazd zabytkowy, broń dawna). Praca w konserwacji sztuki to praca przede wszystkim dla instytucji takich jak muzea, galerie lub wykonywanie prac zleconych przez kolekcjonerów. Praca ta wymaga zarówno kompetencji artystycznych, jak i wiedzy technicznej oraz z zakresu nauk przyrodniczych (przede wszystkim fizyki i chemii), potrzebnej do zabezpieczania dzieł sztuki przed wpływem czynników zewnętrznych (wilgoć, zanieczyszczenia), przed upływem czasu, jak i przed uszkodzeniami mechanicznymi. To także praca związana z odpowiednim przechowywaniem dzieł sztuki oraz naprawą powstałych do tej pory uszkodzeń i oczyszczaniem dzieła (usuwanie brudu, przemalowań, dodanych elementów) oraz opracowaniem estetycznym (retusz, uzupełnianie zniszczonych fragmentów).

Zawód: konserwator zabytków: Zawód konserwatora zabytków związany jest z opieką nad obiektami artystycznymi takimi jak nieruchomości (np. pojedynczy budynek, cmentarz, historyczny układ urbanistyczny, krajobraz kulturowy) przedmioty artystyczne nazywane często antykami (pot. dzieła sztuki i dzieła sztuki użytkowej), stanowiska i artefakty archeologiczne. Praca w konserwacji zabytków to praca przede wszystkim dla instytucji takich jak muzea, skanseny, galerie, biura wojewódzkich konserwatorów zabytków, domy aukcyjne, instytucje kultury wykonywanie prac zleconych przez właścicieli budynków i obiektów zabytkowych oraz kolekcjonerów dzieł sztuki. Praca ta wymaga zarówno kompetencji artystycznych, jak i wiedzy technicznej oraz z zakresu nauk przyrodniczych (przede wszystkim fizyki i chemii), potrzebnej do zabezpieczania zabytków przed wpływem czynników zewnętrznych (wilgoć, zanieczyszczenia), przed upływem czasu, jak i przed uszkodzeniami mechanicznymi. To także praca związana z zachowaniem w odpowiedniej kondycji zabytków oraz naprawą powstałych do tej pory uszkodzeń i oczyszczaniem dzieła (usuwanie brudu, przemalowań, dodanych elementów) oraz rekonstrukcją, renowacją i opracowaniem estetycznym (odbudowa, retusz, uzupełnianie zniszczonych fragmentów). To także praca związana z ochroną krajobrazu kulturowego oraz historycznych miejsc.

Menadżer instytucji kultury i sztuki, urzędnik i impresario: Po studiach artystycznych i kompetencjach administracyjnych i menadżerskich możesz znaleźć zatrudnienie w jednostkach samorządowych i państwowych prowadzących działalność z obszaru kultury sztuki. Możesz zarządzać takimi jednostkami, jak muzea, galerie artystyczne, biura wystaw artystycznych, filharmonie, teatry, opery, operetki, zespoły baletowe, media związane z kulturą i sztuką, firmy i instytucje zajmujące się produkcją telewizyjną i filmową. Możesz także świadczyć usługi związane z obsługą artystów i zespołów. Możesz pracować firmach prowadzących profesjonalną obsługę imprez kulturalnych, wernisaży, wystaw, koncertów, festiwali i projektów artystycznych z zakresu różnych obszarów kultury i sztuki. Studia artystyczne to także przygotowanie do pracy w różnych rodzajach urzędów oraz sektorze instytucji publicznych w obszarze kultury i sztuki – wydziałów kultury na szczeblu gminnym, powiatowym, wojewódzkim, ogólnopolskim i międzynarodowym.

Praca po studiach w Toruniu i w kujawsko-pomorskim

Tak jak wspomnieliśmy, w województwie kujawsko-pomorskim działa około 200 tysięcy firm, dzięki czemu absolwentom tutejszych uczelni dużo łatwiej wejść na rynek pracy i znaleźć dobrze płatne zatrudnienie. Stopa bezrobocia w Toruniu wynosi około 5% i jest niższa niż średnia krajowa, co jest dużym atutem. To pokazuje, jak bardzo atrakcyjny jest tutejszy rynek pracy dla absolwentów szkół wyższych w regionie i nie tylko. W całym województwie kujawsko-pomorskim stopa bezrobocia wynosi obecnie 8,4% i jest nieco wyższa od średniej krajowej. Atutem położenia Torunia jest fakt, że w pobliżu znajdują się takie ośrodki jak Bydgoszcz, czy też województwo pomorskie, gdzie z dyplomami lokalnych uczelni można znaleźć dobrą pracę. W województwie kujawsko-pomorskim znajduje się wiele dużych zakładów pracy, które potrzebują wysokiej jakości specjalistów. Miasto ma bardzo duży potencjał turystyczny. W samym Toruniu do grona największych firm należą takie zakłady jak Neuca S.A. GK, Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych S.A. GK, Thyssenkrupp Materials Poland S.A., Krajowa Spółka Cukrowa S.A. GK, Nova Trading S.A. GK, Toruńskie Zakłady Graficzne Zapolex Sp. z o.o., czy też Apator S.A. GK. Ponadto w województwie znajdują się takie firmy jak PESA, Atos Poland Global Services Sp. z o.o., Oponeo.pl S.A., Frosta, czy też Schumacher Packaging. Wszystkie z nich mają siedziby w Bydgoszczy. W mniejszych miejscowościach warto zwrócić uwagę na nowoczesne zakłady Anwil i PSH Lewiatan z Włocławka, Zakłady Tłuszczowe Kruszwica, Grupę Polomarket z Pakości, UMC Poland z Łysomic, czy też Cronimet z Inowrocławia. Lista tych firm pokazuje, że potencjał rozwojowy województwa jest bardzo duży, a dobrej jakości pracę można znaleźć także w mniejszych ośrodkach. Pomocne w tym będzie ukończenie studiów na lokalnych uczelniach.

Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję