Prawo i administracja w pigułce
Co warto wiedzieć o studiach związanych z prawem, administracją, penalizacją (karaniem) i resocjalizacją? Jeśli wahasz się, czy studiowanie jednego z kierunków prawno-administracyjnych oraz kryminologiczno-resocjalizacyjnych ma sens, to poniższe informacje będą dla ciebie bardzo interesujące. Zanim przystąpisz do rekrutacji na studia z prawa, administracji, zarządzania publicznego (instytucjami zdrowia, oświaty, kultury i sztuki), kryminalistyki, kryminologii, resocjalizacji – dowiedz się o nich więcej. Sprawdź, co to za kierunki, jakie dają możliwości studiowania i pracy dla absolwentów. Kierunki prawo i prawo kanoniczne dostępne są wyłącznie na jednolitych studiach magisterskich (5 lat). Inne studia prawnicze (prawno-biznesowe i ze szczegółowych dziedzin prawa) oraz z administracji, zarządzania publicznego, kryminalistyki, kryminologi i resocjalizacji dostępne są na studiach licencjackich (3 lata) oraz na magisterskich studiach „uzupełniających” (2 lata). Można te zagadnienia także studiować na podyplomówkach dających podstawowe kompetencje prawnicze, administracyjne, kryminalistyczne, resocjalizacyjne lub pogłębiające wiedzę z wcześniejszych etapów edukacji związanej z prawem, administracją, penalizacją (karaniem) i resocjalizacją.Kierunki takie jak prawo, administracja, zarządzanie publiczne (instytucjami zdrowia, oświaty, kultury i sztuki), kryminalistyka, kryminologia, resocjalizacja od lat cieszą się niezmienną popularnością. To grupa ściśle związanych ze sobą dziedzin, gdzie czynnikiem kształtującym jest ustalanie reguł prawnych w życiu publicznym, biznesowym i prywatnym, osób i urzędów odpowiedzialnych za funkcjonowanie w praktyce przepisów prawych i podejmowania na ich podstawie decyzji menadżerskich i administracyjnych, organów wykrywania i ścigania osób i instytucji łamiących prawo, systemu sądowego, penalizacji (karania) oraz przywracania na łono praworządnych obywateli, osób, które popełniły przestępstwo. Kierunki te z pewnością do łatwych nie należą. Wysokie wymagania podczas rekrutacji spowodowane są na ogół ogromną liczbą chętnych, ale także późniejszym poziomem nauczania, z którym nie wszyscy sobie radzą. Studia należące do tej grupy zajmują wysokie miejsca na listach najpopularniejszych kierunków w rekrutacji na uczelniach je prowadzących. Na pewno interesuje cię, jakie kierunki masz do wyboru. Można je pogrupować ze względu na obszary tematyczne, których dotyczą.
- Studia prawnicze: Prawo i inne studia prawnicze to kierunki studiów, gdzie poznajesz system prawny, reguły prawa – takie jak prawo biznesowe, prawo kanoniczne, prawo w administracji. System kształcenia oparty jest o kodeksy (zbiory ustaw stanowiących prawo). Z jednej strony studenci poznają prawo materialne (zasady prawa), z drugiej prawo proceduralne (określające zasady, w jakich prawo powinno się stosować). Jeśli podejmiesz studia prawnicze, będziesz poznawać w ramach prawa materialnego kodeksy karny i wykroczeń (np. katalog przestępstw i innych czynów zabronionych, kar i sankcji, zasady odpowiedzialności – w tym kryteria winy, sprawstwa, podżegania, pomocnictwa, przygotowania, usiłowania), kodeksy cywilny i spółek handlowych (np. zagadnienia prawa w biznesie, własności, transakcji kupna-sprzedaży, zobowiązań), kodeks pracy (np. tematyka zatrudnienia i stosunków pracy), kodeks rodzinny i opiekuńczy (np. zagadnienia małżeństwa i funkcjonowania rodziny, w tym pieczy zastępczej i adopcji), kodeks wyborczy (przeprowadzanie wyborów i warunki ich ważności), kodeks morski (np. stosunki prawne związane z żeglugą i administracja morską). Studenci poznają również międzynarodowe przepisy, takie jak Unijny Kodeks Celny i Wspólnotowy Kodeks Wizowy. W ramach zagłębiania się w prawo proceduralne poznasz kodeks karny wykonawczy (zasady i tryb wykonywania kar, środków karnych, środków kompensacyjnych, przepadku mienia, aresztu tymczasowego, środków zabezpieczających), kodeks postępowania administracyjnego (głównie zasady pracy urzędów państwowych i samorządowych – wydawania decyzji administracyjnych oraz zaświadczeń), kodeksy postępowania cywilnego, karnego i w sprawach o wykroczenia (właściwości sądów oraz przebieg spraw cywilnych, karnych i spraw o wykroczenia). Szczególnym rodzajem prawa łączącym materialne i proceduralne, jest kodeks karny skarbowy. Studenci studiów prawniczych poznają prawo karne-skarbowe i prowadzenie spraw o wykroczenia i przestępstwa skarbowe, takie jak oszustwa podatkowe i uchylanie się od podatków.
- Studia administracyjne i zarządzania publicznego: Studia administracyjne pogrupować ze względu na program studiów, którego dotyczą oraz przygotowanie do pracy w różnych rodzajach urzędów oraz sektorze instytucji publicznych – edukacji, służbie zdrowia, kulturze i sztuce. Masz do wyboru takie kierunki, jak administracja, administracja europejska, administracja międzynarodowa, zarządzanie sferą publiczną i państwem (administracja i gospodarka publiczna), studia miejskie (zarządzanie miastem i infrastruktura komunalna), kierunek administracyjno-prawny, organizacja i zarządzanie oświatą, zarządzanie służbą zdrowia, zarządzanie kulturą i sztuką, zarządzanie finansami publicznymi, administracja skarbowa, komunikowanie społeczne.
- Studia z kryminalistyki, kryminologii i resocjalizacji: Studia z grupy prawno-administracyjnej związane z realnym działaniem prawa, a raczej jego wykrywaniem, ściganiem, karaniem to studia kryminalistyczne i kryminologiczne. Powiązane z nim są studia związane z przywracaniem przestępców i sprawców wykroczeń na łono praworządnych obywateli – czyli resocjalizacja. Technika wykrywania przestępstw i badania miejsca przestępstwa przez policję, prokuraturę i laboratoria śledcze (znane z flmów CSI) jest przedmiotem wszystkich kierunki kryminalistycznych, w tym samej kryminalistyki, ale i takich studiów, jak chemia w kryminalistyce, chemia śledcza i sądowa, psychokryminologia, psychokryminalistyka, psychologia śledcza i sądowa, IT w kryminalistyce, informatyka śledcza i sądowa, toksykologia. Z kolei badaniem samego zjawiska łamania prawa, zbrodni i przestępstwa pod kątem naukowym, socjologicznym i psychologicznym zajmują się studenci na kierunkach kryminalistycznych, takich jak sama kryminalistyka, ale i wiktymologia, kryminologia prawnicza, suicydologia.