Studia w Polsce – czesne i koszty życia (infografika)

Teoretycznie studia na polskich uczelniach państwowych są całkowicie bezpłatne. Praktycznie to jednak tylko mit, o którym jak najszybciej powinniście zapomnieć i nigdy więcej go nie rozpowszechniać. Ile w rzeczywistości będzie Was kosztować zdobycie wyższego wykształcenia? Postanowiliśmy zrobić małe podsumowanie potencjalnych wydatków…

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego stara się wszelkimi sposobami uregulować stosunki między uczelnią a studentem, ale jest to bardzo czasochłonny proces, który zapewne potrwa jeszcze kilka lat. Do tego czasu studenci są zatem zobowiązani do wnoszenia rozmaitych opłat na rzecz uczelni, np. z tytułu przedłużenia sesji egzaminacyjnej, udzielenia urlopu dziekańskiego, udziału w obowiązkowych obozach i kursach, badaniach terenowych, wydania odpisu świadectwa w języku obcym, ratowanie ginących gatunków zwierząt futerkowych na wyspach Tutli Putli, etc.

Wyjaśnijmy może zatem ostatecznie kwestię obowiązkowych opłat:

  • studenci uczelni prywatnych są zobowiązani do płacenia czesnego,
  • studenci uczelni państwowych nie muszą płacić czesnego.

Powyższy model jest prosty i zrozumiały dla każdego, prawda? Istnieje jednak od niego pewien wyjątek – studia niestacjonarne oraz podyplomowe na uczelniach państwowych ZAWSZE są PŁATNE. Wyjątkiem są tzw. programy dofinansowane (np. przez prywatne przedsiębiorstwo), których słuchacze są zwolnieni z konieczności uiszczania czesnego.

Wysokość czesnego na uczelniach prywatnych jest uzależniona od kierunku studiów – najwięcej trzeba zapłacić za kierunki ekonomiczne, informatyczne oraz biznesowe; najmniej będą nas kosztować natomiast kierunki humanistyczne i społeczne. Dokładne cenniki zawsze dostępne są na stronach poszczególnych uczelni. Zwróćcie jednak uwagę na bardzo istotną kwestię, czyli ilość rat, gdyż część uczelni pobiera czesne przez pełne 12 miesięcy (wliczając w to okres wakacyjny). W takim przypadku nauka będzie odpowiednio droższa – czasem nawet o 1000 zł za rok akademicki.

Bądźmy jednak całkowicie szczerzy: czesne to Wasze najmniejsze zmartwienie, z którym można poradzić sobie bez większego problemu, np. otrzymując rektorskie stypendium naukowe, sportowe, socjalne, itp. Znacznie większym wyzwaniem są normalne koszty życia, czyli wynajęcie mieszkania, wyżywienie czy rozrywka.

Gdy możemy studiować w rodzinnym mieście, to większość z tych wydatków nas nie dotyczy. Jeśli jednak zamarzy się Wam studiowanie w innym mieście, to powinniście przygotować się na wydatki, całkiem spore wydatki…


Nadal uważacie, że studia w Polsce są całkowicie bezpłatne czy zmieniliście już zdanie?

Odwieczne pytanie każdego, młodego studenta: stancja czy akademik? Pocieszymy Was jednak, gdyż na to pytanie musiało odpowiedzieć sobie wiele pokoleń polskich studentów. Co wybierali najczęściej? Na co zwracali uwagę przy wynajmie mieszkania? Jak znaleźli idealne mieszkanie? Odpowiedni poradnik znajdziecie tutaj: Wynajęcie mieszkania, czyli jak szukać, by znaleźć.

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Sprawdź inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

challenge
Poradnik kandydata na studia
Redakcja Studia.pl

Rekrutacja na studia – co poza maturą?

Na większość studiów obowiązują punkty rekrutacyjne liczone na podstawie matury. Jednak są kierunki i uczelnie, gdzie poza zdaniem matury trzeba przejść dodatkowe egzaminy. Zwykle wystarcza

Czytaj więcej »
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję